To dobry moment na to żeby umówić się na wizytę u chirurga naczyniowego lub flebologa, zrobić badanie dopplerowskie, które pokaże stan naszych żył na nogach i posłuchać, jakie są możliwości ich leczenia.
Choroby żył w Polsce dotyczą około połowy dorosłej populacji, w szczególności ludzi czynnych zawodowo. Teleangiektazje i żyły siateczkowate występują u tych pacjentów w 50%, zaś żylaki kończyn dolnych u około 30%.
Zabiegi na żylaki w Klinice Ambroziak
Skleroterapia żylaków
Zabieg polega na wstrzykiwaniu w zmienione naczynia leku, doprowadzając do ich zamknięcia. Zabieg ten jest właściwie bezbolesny, jego skuteczność ocenia się na ok. 70-80%. Pacjent po zabiegu wraca do swoich zajęć. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilka miesięcy, podczas których zabiegi powtarza się co 1-2 tygodnie, w zależności zaawansowania zmian. Skleroterapię stosuje się przy leczeniu teleangiektazji, żył siateczkowatych, jak również żylaków. Lek można podawać w formie płynu lub pianki. Piankę do niewydolnych pni żył powierzchownych podaje się pod kontrolą USG. Po zabiegu skleroterapii należy nosić specjalnie dopasowane pończochy o odpowiednio dobranym stopniu ucisku. W kilku procentach przypadków mogą pojawić się na skórze lekkie brunatne przebarwienia, które częściowo znikają po upływie roku. Należy systematycznie kontrolować stan swoich nóg, najlepiej raz na około 3-4 miesiące.
Klejenie żylaków VenaSeal
To jedna z najnowszych metod wewnątrznaczyniowych polegająca na zamknięciu niewydolnej żyły przy użyciu kleju tkankowego. Zaletą zabiegu VenaSeal jest możliwość jego wykonania w warunkach ambulatoryjnych, w miejscowym znieczuleniu - nie wymaga on stosowania znieczulenia tumescencyjnego, które rutynowo wykorzystywane jest przy termicznych zabiegach endowaskularnych. Po nakłuciu i wprowadzeniu do naczynia cewnika pod kontrolą USG podajemy klej, który zamyka niewydolną żyłę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wyróżniający się wysoką skutecznością i możliwością bardzo szybkiego powrotu do pracy i codziennych obowiązków. Może być wykonywany w miesiącach letnich i jeśli dotyczy jedynie pni żył odpiszczelowych i odstrzałkowych, nie wymaga stosowania pończoch bezpośrednio po jego wykonaniu.
Termoablacja Radiowa Venefit
Nowoczesna wewnątrznaczyniowa metoda leczenia niewydolnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, która polega na wprowadzeniu pod kontrolą USG do światła niewydolnej żyły cewnika. Jego końcówka emituje falę radiową, wytwarzając wysoką temperaturę, co w konsekwencji niszczy i zamyka niewydolną żyłę. Usuwanie żylaków falami radiowymi charakteryzuje się ponad 96% skutecznością, po kilkugodzinnym pobycie w Klinice Ambroziak pacjent udaje się do domu, wraca do swoich aktywności, najczęściej w ciągu kilku dni.
Jeśli są widoczne duże żylaki, wykonujemy dodatkowo miniflebektomię, polegającą na usunięciu ich z mikro nacięć. Rany są po kilku miesiącach niewidoczne.
Profilaktyka żylaków
Wspomagająco w niewydolności żylnej zawsze zalecane i pomocne jest noszenie wyrobów uciskowych, pończoch, rajstop, przeciwżylakowych o odpowiednio dobranym stopniu ucisku, jak i stosowanie leków flebotropowych wspomagających i korzystnie działających na układ żylny. Profilaktyka jest zawsze wskazana: unikanie gorących kąpieli i sauny, długiego stania, stosowanie kompresoterapii w czasie ciąży, walka z nadwagą, uprawianie sportu, szczególnie pływanie lub jazda rowerem.
dr n.med. Karol Chakkour, specjalista chirurgii naczyniowej