Aktualności

Czas pomyśleć o nogach - jesienne zabiegi.

Nogi nas niosą przez życie, mają być niezawodne, silne, zdrowe i oczywiście piękne.  

Kiedy puchną szczególnie w okolicach kostek i bolą po całym dniu, są to pierwsze oznaki niewydolności żylnej. Popękane naczynka tzw pajączki szpecą je,  żylaki często dokuczają od dłuższego czasu ale nie było czasu żeby się nimi zająć.

To dobry moment na to żeby umówić się na wizytę u chirurga naczyniowego lub flebologa, zrobić badanie dopplerowskie, które pokaże stan naszych żył na nogach i posłuchać jakie są możliwości ich leczenia.

 Choroby żył w Polsce dotyczą około połowy dorosłej populacji, w szczególności ludzi czynnych zawodowo. Teleangiektazje i żyły siateczkowate występują u tych pacjentów w 50%, zaś żylaki kończyn dolnych u około 30%. 

Co możemy pacjentom zaproponować.

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu w zmienione naczynia leku, doprowadzając do ich zamknięcia. Zabieg ten jest właściwie bezbolesny, jego skuteczność ocenia się na ok. 70-80%. Pacjent po zabiegu wraca do swoich zajęć. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilka miesięcy, podczas których zabiegi powtarza się co 1-2 tygodnie, w zależności zaawansowania zmian. Skleroterapię stosuje się przy leczeniu teleangiektazji, żył siateczkowatych jak również żylaków. Lek można podawać w formie płynu lub pianki. Piankę do niewydolnych pni żył powierzchownych podaje się pod kontrolą USG. Po zabiegu skleroterapii należy nosić specjalnie dopasowane pończochy o odpowiednio dobranym stopniu ucisku. W kilku procentach przypadków mogą pojawić się na skórze lekkie brunatne przebarwienia, które częściowo znikają po upływie roku. Należy systematycznie kontrolować stan swoich nóg, najlepiej raz na około 3-4 miesiące. 

VenaSeal to jedna z najnowszych metod wewnątrznaczyniowych polegająca na zamknięciu niewydolnej żyły przy użyciu kleju tkankowego. Zaletą tej metody jest możliwość jej wykonania w warunkach ambulatoryjnych,  w miejscowym znieczuleniu-zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia tumescencyjnego, które rutynowo wykorzystywane jest przy termicznych zabiegach endowaskularnych. Po nakłuciu i wprowadzeniu do naczynia cewnika pod kontrolą USG, podajemy klej, który zamyka niewydolną żyłę. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wyróżniający się wysoką skutecznością i możliwością bardzo szybkiego powrotu do pracy i codziennych obowiązków. Może być wykonywany w miesiącach letnich, i jeśli dotyczy jedynie pni żył odpiszczelowych i odstrzałkowych, nie wymaga stosowania pończoch bezpośrednio po jego wykonaniu. 

Termoablacja Radiowa Venefit jest to nowoczesna wewnątrznaczyniowa metoda leczenia niewydolnej żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Zabieg polega ona  na wprowadzeniu pod kontrolą USG do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje falę radiową wytwarzając wysoką temperaturę, co w konsekwencji niszczy i zamyka niewydolną żyłę. Charakteryzuje się ponad 96% skutecznością, po kilkugodzinnym pobycie w klinice pacjent udaje się do domu, wraca do swoich aktywności, najczęściej w ciągu kilku dni. 

Jeśli są widoczne duże żylaki, wykonujemy dodatkowo miniflebektomię, polegającą na usunięciu ich z mikro nacięć. Rany są po kilku miesiącach niewidoczne.

Wspomagająco w niewydolności żylnej zawsze zalecane i pomocne jest noszenie wyrobów uciskowych, pończoch, rajstop, przeciwżylakowych o odpowiednio dobranym stopniu ucisku jak i stosowanie leków flebotropowych wspomagających i korzystnie działających na układ żylny. Profilaktyka jest zawsze wskazana: unikanie gorących kąpieli i sauny, długiego stania, stosowanie kompresoterapii w czasie ciąży, walka z nadwagą, uprawianie sportu, szczególnie pływanie lub jazda na rowerem.

dr n.med. Karol Chakkour, specjalista chirurgii naczyniowej

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Diego Dalla Palma-FilLift
Alina Vouk - Kosmetolog

Diego Dalla Palma-FilLift

Fillift to zabieg anty-starzeniowy zainspirowany połączeniem medycyny estetycznej z elementami masażu KOBIDO i KO-KOBIDO do przemodelowania owalu twarzy oraz zwalczania ...
Kryptoliza migdałków podniebiennych

Kryptoliza migdałków podniebiennych

Otwarte krypty migdałków mogą być przyczyną wielu problemów, mogą bowiem pojawiać się w nich kamienie migdałkowe (czopy retencyjne) powodujące reakcję zapalną: powiększenie, ...
Diego Dalla Palma-WhiteLight
Joanna Ambroziak, Współwłaścicielka i Prezes Zarządu Kliniki Ambroziak

Diego Dalla Palma-WhiteLight

Upływający czas, ciąża, brak równowagi hormonalnej, zabiegi medyczne, nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia i czynniki podrażniające to problemy, które dotykają ...

Pozostałe artykuły

Aktualności

Fokus na…korekcyjną plastykę nosa

01.12.2021

Chirurg plastyk musi być artystą, szczególnie kiedy tworzy część twarzy jaką jest nos, który musi idealnie pasować. Musi również umieć pogodzić oczekiwania pacjenta z możliwościami chirurgicznymi w taki sposób, aby efekt był zadowalający i wyglądał naturalnie”.

Aktualności

Fokus na...przeszczep włosów

08.12.2021

Gęste i mocne włosy to marzenie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Od dawna długie włosy uznawane są za atrybut kobiecości, a gęste i mocne włosy dodają męskości. O ile fryzura to kwestia indywidualna, to z całą pewnością zdrowe włosy zawsze prezentują się świetnie. 

Aktualności

Fokus na...plastykę brzucha

16.12.2021

Godziny na siłowni, restrykcyjne diety i nic? No właśnie, bardzo często słyszymy to od pacjentów, którzy zgłaszają się na zabieg abdominoplastyki, czyli plastyki brzucha.

Aktualności

Fokus na...implanty piersi

13.01.2022

Operacja powiększenia biustu jest w dzisiejszych czasach najczęściej wykonywanym zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej. Dlaczego tak jest? Większość osób kojarzy ten zabieg jedynie z powiększeniem piersi, z powodu kompleksu małego biustu, tymczasem powodów jest znacznie więcej.

Aktualności

Fokus na...Liposukcję HD Body Shaping

20.01.2022

Liposukcja jest często postrzegana jako zabieg, który zastępuje aktywność fizyczną. Nic bardziej mylnego. Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci, którzy mimo regularnych ćwiczeń i diety nie są w stanie wymodelować danej części ciała.

Zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej, czyli liposukcja, pomaga w osiągnięciu wymarzonego rezultatu.

Aktualności

Fokus na...mastopeksję

27.01.2022

Mastopeksja, czyli podniesienie piersi to bardzo często wykonywany zabieg. Piersi pod wpływem grawitacji opadają. Poza naturalnym procesem utraty elastyczności skóry, który prowadzi do stopniowego opadania piersi wraz z wiekiem, istnieje wiele czynników, które przyspieszają ten proces. Co to takiego?

Aktualności

IADE 2022

24.02.2022

IADE 2022

 W imieniu dr n. med. Marcina Ambroziaka oraz Sekcji Dermatologów Estetycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, serdecznie zapraszamy Państwa na niezwykłe wydarzenie edukacyjne, pełne wiedzy i wymiany doświadczeń, IADE 2022 – Innowacyjną Akademię Dermatologii Estetycznej.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy