Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

SPF - co to właściwie jest i czy jest nam potrzebne?

Procesy odnowy skóry doskonale regulują peelingi chemiczne. Odświeżają skórę poprzez złuszczenie, oczyszczają pory, a przede wszystkim nie wymagają żadnej rekonwalescencji. W walce z przebarwieniami natomiast skuteczne mogą okazać się terapie laserowe. Do usuwania przebarwień używamy, laserów pikosekundowych, nanosekundowych czy lasera tulowego. Szerokie możliwości regeneracji skóry daje również zabieg mikronakłuwania.

Skóra pełni bardzo istotne funkcje w naszym ciele. Odpowiada między innymi za termoregulację naszego organizmu, odbiera bodźce i przekazuje je do układu nerwowego, ochrania narządy wewnętrzne przed wpływami środowiska zewnętrznego oraz utrzymuje równowagę między ustrojem a otoczeniem.

Chroni nasz organizm przed urazami mechanicznymi i chemicznymi, a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno, ciepło oraz promieniowanie UV, które jest szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu.

To dzięki skórze do wnętrza nie dociera zbyt wielka dawka szkodliwego promieniowania.

O szkodliwości promieniowania na naszą skórę już bardzo dużo wiemy, mimo wszystko trzeba jednak przypominać i powtarzać jak ważna dla naszej skóry jest ochrona przeciwsłoneczna. W tym celu wykorzystuje się kremy, spraye, żele, zawierające odpowiednie filtry przeciwsłoneczne, czyli SPF (ang. Sun Protector Factor). Dobrze skomponowany produkt ochronny zabezpieczy naszą skórę nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB, ale także przed IR, oraz HEV.

UVA, UVB, IR, HEV - co oznaczają te tajemnicze skróty i jaki mają wpływ na naszą skórę?

Skrót UV pojawia się, gdy mowa o wpływie promieniowania słonecznego na skórę i oznacza ultrafiolet. Światło słoneczne to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które składa się z:

 • promieniowania widzialnego – światło widzialne to rodzaj promieniowania, na które reaguje siatkówka oka, umożliwia nam widzenie kolorów;
 • promieniowania podczerwonego – promieniowanie IR odpowiada za odczuwane ciepło;
 • promieniowania ultrafioletowego – w zależności od długości fal możemy podzielić je na trzy zakresy: UVA, UVB i UVC.

Promieniowanie UVA, UVB, światło niebieskie HEV oraz promieniowanie podczerwone IR tworzą nieodłączny element współczesnego otoczenia. Są one emitowane naturalnie przez słońce, jak również są generowane sztucznie przez ekrany urządzeń elektronicznych, które otaczają nas cały czas. Zarówno promieniowanie UVA, UVB, HEV, jak i IR docierają do głębokich warstw skóry, powodując między innymi:

 • powstawanie wolnych rodników;
 • pojawianie się odczynów fototoksycznych;
 • pojawianie się nowotworów skóry, z których najniebezpieczniejszym jest czerniak;
 • niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych,
 • nadmierną pigmentację oraz przebarwienia;
 • przedwczesne fotostarzenie się skóry.
 • uszkodzenie naczyń włosowatych;

Zapobieganie negatywnym skutkom działania promieniowania jest jednym z najważniejszych aspektów ochrony zdrowia, przy tym niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji. Wysoki potencjał dają tu wieloskładnikowe produkty z filtrami SPF nowej generacji o szerokim spektrum działania.

Rodzaje filtrów dostępnych na rynku:

Wyróżniamy 2 rodzaje filtrów:

 • chemiczne, czyli związki chemiczne, które wnikają w naszą skórę, absorbując promieniowanie UV, zmieniając je w energię cieplną.
 • fizyczne inaczej filtry mineralne - to dwutlenek tytanu i tlenek cynku, które działają jak „małe lusterka”, odbijając i rozpraszając promienie UV, mają one większe cząsteczki, które pozostają na powierzchni skóry.

Występują również produkty, które łączą ze sobą zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne.

Jak dobrać odpowiedzi filtr przeciwsłoneczny?

Znalezienie idealnego produktu zabezpieczającego nas przed szkodliwym promieniowaniem to bardzo indywidualna sprawa. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg bardzo dobrych produktów ochronnych. Występują w formie kremów, emulsji, sprayów czy też w formie kompaktów lub kremów CC. Tak naprawdę nie ma znaczenia jaką formę produktu wybierzemy, ma być ona dla nas komfortowa, lecz co najważniejsze skuteczna. Aby produkt spełniał wymienione kryteria, przy jego wyborze musimy zwrócić szczególną uwagę, czy jest to produkt o szerokim spektrum działania, który ochroni nas zarówno przed promieniami UVB, UVA, IR oraz HEV. Należy również pamiętać, aby ochronę przed szkodliwym promieniowaniem stosować przez cały rok. W okresie letnim lub podczas urlopu, gdzie jesteśmy narażeni na wzmożoną ekspozycję na szkodliwe promieniowanie, należy pamiętać o dodatkowych elementach ochronnych naszego organizmu takich jak:

 • reaplikacja preparatów co około 2 h,
 • odpowiednie nakrycie głowy,
 • odpowiednie nawodnienie organizmu,
 • odpowiednia odzież,
 • unikanie ekspozycji na promieniowanie w godzinach 10:00 -15:00.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Ph Formuła Phull Mela

Ph Formuła Phull Mela

Silna terapia oparta na działaniu kwasów i aktywnej witaminy C, redukująca przebarwienia i przywracająca jednolity koloryt skóry. Zabieg wzmocniony aktywną ...
Plastyka wędzidełka prącia

Plastyka wędzidełka prącia

Specjaliści Kliniki Ambroziak wykonując plastykę wędzidełka prącia, na stałe leczą stulejkę dzięki czemu pacjent może w bezpieczny i komfortowy sposób funkcjonować ...
Nieinwazyjny lifting powiek

Nieinwazyjny lifting powiek

Nieinwazyjny lifting powiek to doskonały zabieg dla wszystkich pacjentów, u których jest za wcześnie na chirurgiczną korektę powiek, ale widać ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy