Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

W obrębie przepukliny znajdują się wrota oraz jej worek wraz z zawartością. Najczęściej zawartość worka przepuklinowego stanowi sieć i jelito cienkie, inne narządy jamy brzusznej również mogą znajdować się w worku przepuklinowym. Przyjmuje się, że przepuklina może wystąpić u co czwartej osoby w ogólnej populacji. Przepuklina pępkowa częściej występuje u kobiet i może mieć związek z przebytą ciążą, otyłością, wodobrzuszem. Przepukliny mogą powstawać także w środkowej części jamy brzusznej powyżej pępka – takie przepukliny nazywamy przepuklinami kresy białej i występują one trzy razy częściej u mężczyzn. U 5-10 % chorych po zabiegu operacyjnym w zakresie jamy brzusznej (zabieg metodą otwartą) stwierdza się przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej.

Przyczyny i czynniki ryzyka przepukliny brzusznej

Najczęściej przepuklina taka powstaje w ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji, a jej powstaniu sprzyja: zakażenie rany operacyjnej, otyłość, długotrwałe leczenie sterydami, cukrzyca, przewlekły nieżyt dróg oddechowych. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przepuklin jest zaburzenie syntezy i dojrzewania kolagenu (głównego białka tkanki łącznej). Powstawaniu przepuklin sprzyja także wzmożone parcie związane z działaniem tłoczni brzusznej obserwowane u chorych z przerostem prostaty, chorobami jelita grubego i chorobami płuc związanymi z przewlekłym kaszlem. Ponadto zwiększone ryzyko stwierdza się u osób palących papierosy i wykonujących ciężką pracę fizyczną. Zwykle objawem przepukliny brzusznej jest uwypuklenie zwiększające swoje rozmiary podczas kaszlu. Najpoważniejszym powikłaniem u chorych z przepukliną jest uwięźnięcie w niej pętli jelitowej i martwica jelita prowadząca do zapalenia otrzewnej – wówczas konieczne jest wykonanie operacji w trybie pilnym. Ze względu na ryzyko uwięźnięcia zalecane jest operowanie przepukliny zanim dojdzie do tego powikłania. 

Współczesne sposoby leczenia przepuklin brzusznych to tak zwane metody beznapięciowe – polegają one na zaopatrzeniu przepukliny bez zszywania tkanek pod napięciem. Większość metod beznapięciowych polega na zastosowaniu wszczepu syntetycznego (siatki), który umieszcza się w obrębie powłok brzusznych i mocuje szwami do otaczających tkanek. Taka technika operacyjna pozwoliła na obniżenie częstości nawrotów przepuklin brzusznych. Wcześniej częstość nawrotów przy zastosowaniu różnych technik napięciowych (bez siatki) była większa.

Sposoby leczenia przepukliny brzusznej

Sposób leczenia, który pragniemy Państwu zaproponować to beznapięciowe zaopatrzenie przepukliny brzusznej z zastosowaniem siatki. Metoda ta polega na odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy otrzewnej a następnie umieszczeniu prostokątnej siatki w powłokach brzusznych (na różnej głębokości w zależności od rodzaju zabiegu) i przyszyciu jej do otaczających tkanek (to znaczy do rozcięgien mięśni brzucha). Stosowana siatka może być wykonana z materiału niewchłanialnego (polipropylenu) lub może być częściowo wchłanialna. Wybór rodzaju i wielkości siatki zostanie dokonany przez chirurga na podstawie oceny wielkości ubytku powłok stanowiącego wrota przepukliny. Celem wykonania opisanej powyżej operacji konieczne jest wykonanie podłużnego cięcia w zakresie powłok brzusznych lub kilku krótszych nacięć powłok brzusznych w przypadku operacji metodą laparoskopową. Długość nacięcia skóry zależy od wielkości przepukliny w przypadku operowania techniką otwartą, w przypadku techniki laparoskopowej długość nacięć skóry nie zależy od wielkości przepukliny.

Opisywane zabiegi zwykle wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego i intubacji. Po zaopatrzeniu przepukliny brzusznej, może być konieczne umieszczenie w powłokach brzusznych kilku drenów, które zostaną usunięte w ciągu kilku dni po zabiegu. Pacjenci po zaopatrzeniu przepuklin powłok brzusznych wymagają od 1-3dni hospitalizacji przed wypisaniem ze szpitala.

Dlaczego warto wykonać operację przepukliny brzusznej?

Leczenie przepukliny przede wszystkim eliminuje ryzyko uwięźnięcia przepukliny, które jest najgroźniejszym powikłaniem choroby. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, gdyż w takim momencie może dojść do przedziurawienia jelita i zapalenia otrzewnej, które często kończy się śmiercią. W takim momencie wymagana jest operacja w trybie pilnym, która jest obarczona większym ryzykiem powikłań.

Inne korzyści wynikające z operacji przepukliny brzusznej to zapobieganie narastaniu worka przepuklinowego, który na początku choroby może być postrzegany jedynie jako nieestetyczna deformacja. Z czasem rozmiary takiej przepukliny mogą pogarszać jakość życia a nawet prowadzić do kalectwa.
Poddanie się zabiegowi zmniejsza bądź całkowicie znosi dolegliwości bólowe związane z chorobą. Dzięki operacji przepukliny można powrócić do pełnej aktywności sprzed choroby.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Plastyka powiek górnych i dolnych
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Plastyka powiek górnych i dolnych

Do zabiegu chirurgicznej korekty powiek można przystąpić z wielu względów. Z jednej strony decydują się na niego osoby, które nie ...
Powiększenie piersi implantami

Powiększenie piersi implantami

Istnieje jeden szczególny zabieg, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością pośród naszych pacjentek. Mowa tu oczywiście o powiększaniu piersi ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy