Alergia kontaktowa

Jak rozpoznać alergię kontaktową? Objawy i skuteczne metody leczenia

Alergia kontaktowa, jak sama nazwa sugeruje, powstaje na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienia lub swędzące krostki tuż po pogłaskaniu kota albo po użyciu perfum lub niektórych substancji piorących, to może być właśnie alergia kontaktowa. W jaki sposób ją prawidłowo rozpoznać i jak się ją leczy?

Czym charakteryzuje się alergia kontaktowa?

W odróżnieniu od innych rodzajów alergii (na przykład pokarmowej), uczulenie kontaktowe ma miejsce najczęściej po bezpośrednim kontakcie z substancją alergizującą. Objawy mogą wystąpić natychmiastowo lub po chwili, a także mogą mieć zróżnicowany stopień nasilenia – u niektórych osób ograniczają się do symptomów miejscowych, u innych mogą rozwijać się nawet objawy ogólnoustrojowe. 

Alergia kontaktowa jest dość powszechną dolegliwością – szacuje się, że cierpi na nią nawet do 40 procent mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. Schorzenie to ma charakter nabyty i pojawia się, gdy skóra osoby uczulonej ma bezpośredni kontakt z alergenem. 

Objawy alergii kontaktowej

Symptomy tej dolegliwości mogą być zróżnicowane w zależności od rodzaju alergenu, jak również od intensywności kontaktu i stopnia uczulenia. 

Najczęstsze objawy uczulenia kontaktowego:

  • Rumień na skórze.
  • Świąd.
  • Zmiany skórne: grudki, krostki, pęcherze z treścią surowiczą.

U niektórych osób mogą wystąpić nie tylko objawy skórne, ale również uogólniona reakcja alergiczna. Wówczas do listy objawów może dołączyć katar, drapanie w gardle, a nawet duszności. Tak intensywne symptomy występują zazwyczaj u osób szczególnie wrażliwych na alergeny, a także w sytuacji, gdy dochodzi do alergii krzyżowej (na przykład poprzez równoczesne oddziaływanie kilku niezależnych alergenów). 

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię kontaktową, umów się na konsultację medyczną – skorzystaj z porady alergologa oraz ewentualnie dermatologa, który zaproponuje Ci bezpieczne metody łagodzenia objawów skórnych. Alergii kontaktowej nie należy bagatelizować, ponieważ kluczowe dla wyeliminowania jej objawów jest ustalenie źródła uczulenia. Przewlekłe narażanie skóry na kontakt z alergenami może prowadzić do powstawania bolesnych zmian skórnych objawiających się szorstkością, pękaniem i świądem, a także skłonnością do tworzenia się nadżerek.

Przyczyny alergii kontaktowej

Uczulenie kontaktowe jest wywoływane przez kontakt z różnego rodzaju substancjami, do najczęstszych alergenów kontaktowych należą:

  • Nikiel – można znaleźć go, między innymi, w wyrobach biżuteryjnych, zegarkach i wielu innych przedmiotach osobistych.
  • Substancje chemiczne: zapachowe, detergenty, konserwanty, sztuczne barwniki.
  • Chrom – bywa obecny w niektórych farbach, a nawet w niektórych detergentach.
  • Formalina.
  • Tworzywa sztuczne.
  • Niektóre rośliny. 
  • Ślina niektórych zwierząt.

Występowanie alergii kontaktowej, choć powszechne, nie dotyczy jednak ogółu społeczeństwa. Do najczęściej wymienianych przyczyn tej dolegliwości należą skłonności genetyczne (problem alergii dotyka zazwyczaj więcej niż jedną osobę w rodzinie), ale też środowiskowe – alergię uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych. 

Diagnostyka i leczenie alergii kontaktowej

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię kontaktową, skonsultuj się z alergologiem. Lekarz o tej specjalizacji może zlecić wykonanie skórnych testów alergicznych, które najczęściej zawierają próbki aż 30 najczęściej uczulających substancji – w tym metali, detergentów i różnych innych substancji. Test przeprowadzany jest na skórze, dlatego daje wiarygodny pogląd na to, czy któraś z zastosowanych substancji rzeczywiście może wywoływać alergię kontaktową. 

Jakie są metody leczenia alergii kontaktowej?

Podstawą jest unikanie kontaktu z substancjami, które powodują uczulenie kontaktowe. Jeśli alergię wywoływała substancja z kosmetyków lub detergentów, zazwyczaj nie stanowi to problemu. Trudniej o wyeliminowanie czynników alergizujących, z którymi ma się styczność w miejscu pracy. W tym wypadku zaleca się, co najmniej, stosowanie odzieży i rękawiczek ochronnych. 

Wyeliminowanie substancji wywołujących alergię kontaktową to nie wszystko, co można zrobić. Łagodzeniu objawów alergii kontaktowej sprzyja również:

  • Stosowanie leków odczulających – na przykład w tabletkach.
  • Stosowanie miejscowych preparatów przeciwzapalnych – maści lub kremów. U niektórych osób konieczne bywa nawet wdrożenie terapii sterydami.
  • Odpowiednia pielęgnacja skóry – przede wszystkim delikatna. Mając skłonność do alergii kontaktowej, wybieraj kosmetyki dedykowane do skóry z AZS – są niezwykle łagodne, nawilżają i zmiękczają naskórek, redukują świąd.
  • Kojące zabiegi na skórę – w leczeniu zmian skórnych, jakie towarzyszą alergii kontaktowej, wysoką skuteczność wykazuje fototerapia, która pomaga złagodzić dolegliwości i przywrócić skórze dobrą kondycję. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia i mobilizacja blizny
Dalia Chrzanowska- Specjalista dermatolog-wenerolog

Terapia i mobilizacja blizny

Blizny to naturalny efekt gojenia się skóry po urazach, operacjach czy poparzeniach. Czasami jednak mogą powodować dyskomfort, ograniczać ruchomość, a ...
Peeling TCA

Peeling TCA

Do wykonywania peelingu TCA służy kwas trójchlorooctowy. Jest to jedna z najsilniejszych substancji używanych w kosmetologii, dzięki której dotrzeć możemy ...
Stymulator Tkankowy

Stymulator Tkankowy

Stymulator tkankowy wykorzystuje bezbarwny naturalny żel, który potrafi zdziałać dla naszej skóry prawdziwe cuda. W jego skład wchodzą polinukleotydy, czyli ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Epilacja brwi: metody, porady i najlepsze praktyki

25.03.2025

Kształt i gęstość brwi w istotny sposób wpływają na rysy twarzy – mogą korzystnie je podkreślić lub wręcz przeciwnie. Epilacja brwi to skuteczny sposób na precyzyjne usunięcie zbędnych włosków i nadanie brwiom idealnego kształtu. Jakie metody są najskuteczniejsze i na co warto zwrócić uwagę, by uzyskać najlepszy efekt?

Klinika od a do z

Linia biała – jak wygląda, jaką pełni rolę i czy warto ją depilować?

25.03.2025

Linia biała brzucha, która bywa również określana mianem „kresy białej”, to pasmo tkanki łącznej stabilizujące mięśnie i wspierające sylwetkę. Co warto wiedzieć o tym obszarze? Jaka jest jego anatomia i funkcje? Jak depilować linię białą brzucha?

Klinika od a do z

Trądzik neuropatyczny – jak go rozpoznać i łagodzić objawy?

25.03.2025

Rany, blizny i przebarwienia - to częste konsekwencje trądziku neuropatycznego. Czym jeszcze charakteryzuje się trądzik neuropatyczny? Na czym polega diagnoza tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy