Czym jest kwas ferulowy?
Kwas ferulowy to jeden z organicznych związków chemicznych stanowiący pochodną kwasu cynamonowego. Jest polifenolem, który naturalnie występuje w roślinach, a ściślej mówiąc – w ich ścianach komórkowych. Kwas ferulowy należy do przeciwutleniaczy, czyli substancji mających właściwości zabezpieczające organizm przed chorobami nowotworowymi. Występuje on w wielu roślinach: warzywach, owocach, zbożach i trawach.
Jaki wpływ na skórę ma kwas ferulowy?
Jedną z najważniejszych właściwości kwasu ferulowego jest chronienie skóry przed działaniem wolnych rodników. Dzięki temu, że jest on antyoksydantem, zabezpiecza komórki między innymi przed negatywnym wpływem promieniowania UV.
Jak jeszcze wpływa na skórę kwas ferulowy?
- działa uspokajająco na skórę, której równowaga została zachwiana,
- przeciwdziała procesom fotostarzenia się skóry,
- uelastycznia i ujędrnia skórę,
- niweluje tworzenie się porów,
- rozjaśnia skórę i pomaga utrzymać jej promienny wygląd,
- zapobiega tworzeniu się przebarwień,
- pomaga skórze się zregenerować,
- niweluje niewielkie zmarszczki,
- wspiera odbudowę bariery hipolipidowej, czyli płaszcza ochronnego skóry,
- wzmacnia działanie innych antyoksydantów – między innymi witaminy E i retinolu.
Kwas ferulowy na twarz – efekty stosowania
Kwas ferulowy ma przede wszystkim działanie zapobiegawcze. Co to oznacza? Zabezpiecza przed tworzeniem się wolnych rodników, które mają destrukcyjny wpływ na stan skóry. Co równie ważne, choć nie naprawi on uszkodzonego naskórka, może opóźnić jego starzenie się czy zredukować widoczne zmarszczki. Jakie efekty daje stosowanie kwasu ferulowego? Przede wszystkim nawilża on skórę, chroni ją przed stresem oksydacyjnym i wspiera syntezę włókien kolagenowych – a ta odpowiada za zdrowy i promienny wygląd cery.
Wskazania do stosowania kwasu ferulowego
Kwas ferulowy jest popularnym składnikiem drogeryjnych kosmetyków, ale nie tylko. Wykorzystuje się go również podczas przeprowadzania profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach medycyny estetycznej. Wskazaniami do jego stosowania są:
- zmarszczki,
- przebarwienia,
- utrata jędrności skóry,
- trądzik,
- poszarzała cera,
- skóra pozbawiona blasku.
Kwas ferulowy – przeciwwskazania
Choć kwas ferulowy ma dobroczynny wpływ na skórę, nie każdy powinien go stosować. Przeciwwskazaniami do używania kosmetyków bogatych w ten związek są:
- bardzo wrażliwa skóra,
- reakcje alergiczne,
- okres ciąży,
- okres karmienia piersią.
Z czym warto łączyć kwas ferulowy?
Kwas ferulowy nie tylko jest antyoksydantem, ale może też poprawić działanie innych związków organicznych tego typu. Dlatego warto łączyć go z nimi. By spotęgować dobroczynne właściwości antyoksydantów, kwas ferulowy można stosować razem z:
- Witaminą E – taki duet wspiera regenerację skóry, nawilża ją i chroni przed stresem oksydacyjnym.
- Retinolem – razem z kwasem ferulowym zmniejszają widoczne zmarszczki i sprawiają, że skóra zyskuje na elastyczności.
- Kwasem hialuronowym – stosowany razem z kwasem ferulowym ma pozytywny wpływ na elastyczność skóry i pomaga niwelować niewielkie zmarszczki.
- Witaminą C – połączona z kwasem ferulowym ma silne działanie przeciwutleniające, niweluje widoczne przebarwienia i rozjaśnia cerę.
- Peptydami – takie zestawienie składników wspiera produkcję kolagenu i zmniejsza widoczne oznaki starzenia się skóry.
Kwas ferulowy a dieta
Kwas ferulowy jest związkiem chemicznym, którego źródłem są wybrane warzywa, owoce, zboża oraz ziarna. Naturalnie występuje on między innymi w takich produktach jak: owies, pszenica, żyto, ryż, otręby, owoce cytrusowe, nasiona kawy, pietruszka, orzechy, ananas, kapusta, szpinak, kukurydza, karczochy, pomidory.