Czym są prosaki na powiece?
Prosaki pod okiem, na powiekach i w innych partiach ciała to niewielkie zmiany skórne, które – w zależności od przypadku – różnią się od siebie wyglądem. Zwykle mają biały, kremowy bądź żółty kolor i przypominają drobne grudki. Na wczesnym etapie prosaki są właściwie niewyczuwalne w dotyku i dopiero z czasem twardnieją. Z wyglądu zmiany tego rodzaju przypominają ziarenka prosa – stąd też ich nazwa.
Prosaki pod okiem i na powiekach – objawy
Prosaki występują zarówno u dzieci (nawet u noworodków), jak i u dorosłych w każdym przedziale wiekowym oraz niezależnie od płci. Ze względu na grudkowatą budowę często mylone są z trądzikiem, a czasami również z zaskórnikami. Jednak, w odróżnieniu od zmian trądzikowych, prosaków nie da się samodzielnie wycisnąć.
Charakterystyczne cechy prosaków:
- Występowanie w różnych partiach twarzy i ciała – prosaki możesz zauważyć nie tylko na powiece czy pod oczami, ale również na ustach, czole, nosie i policzkach. Czasami powstają także na ramionach, klatce piersiowej, pod pachami i w okolicach narządów płciowych.
- Tworzenie skupisk – zmiany tego rodzaju zwykle zlokalizowane są w grupach, najczęściej po kilka lub kilkanaście prosaków na jednym obszarze ciała.
- Brak dolegliwości bólowych – prosaki nie powodują pieczenia, bólu i nie swędzą.
- Mały rozmiar – prosaki najczęściej mają zaledwie kilka milimetrów.
Dlaczego powstają prosaki na powiece?
Prosaki na oku, oraz w innych częściach ciała, są rezultatem nagromadzenia się martwego naskórka w porach – tuż pod powierzchnią skóry. Kiedy nie zostanie on usunięty, może przekształcić się w niewielką torbiel, czyli prosak. Z kolei wtórne zmiany tego typu powstają, jeśli przewody potowe zostaną zablokowane – na przykład na skutek urazu skóry, infekcji lub nieprawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego.
Jakie inne czynniki mogą powodować prosaki na skórze wokół oczu?
- Nieodpowiednia pielęgnacja – przede wszystkim bagatelizowanie oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i używanie zbyt tłustych kremów.
- Niewłaściwa higiena – między innymi niezmywanie makijażu przed pójściem spać, ale też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do demakijażu oraz do mycia twarzy i okolic oczu.
- Zmiany hormonalne – występowaniu prosaków oraz innych problemów skórnych sprzyjają zaburzenia oraz zmiany hormonalne, które są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, ciąży i menopauzy.
- Niezdrowy tryb życia – mała ilość snu czy palenie papierosów sprzyjają tworzeniu się na skórze tego typu zmian.
- Stosowanie niektórych leków – przewlekłe przyjmowanie sterydów może przyczyniać się do powstawania prosaków.
- Niedojrzałość gruczołów łojowych – to dlatego prosaki często występują u noworodków. Co ważne, w tym przypadku zmiany te ustępują samoistnie.
Jak pozbyć się prosaków z powiek?
Zastanawiasz się, jak usunąć prosak na powiece? Zacznij od skonsultowania się z dermatologiem! Podstawą w leczeniu i usuwaniu jakichkolwiek zmian skórnych jest ich zdiagnozowanie. Jeśli, na podstawie badania dermatologicznego, okaże się, że zmiany na Twojej skórze to rzeczywiście prosaki, specjalista zaproponuje Ci indywidualnie dobrane metody ich eliminacji. W leczeniu prosaków zastosowanie mają zarówno metody domowe, jak również zabiegi kosmetyczne, a niekiedy konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.
Domowe sposoby na prosaki na powiekach i na skórze wokół oczu
Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry wokół oczu ma kluczowe znaczenie w profilaktyce prosaków. Jeśli jednak na Twojej skórze pojawiły się już zmiany tego typu, nie ograniczaj się do domowych sposobów. Odwiedź dermatologa i okulistę, którzy dobiorą najkorzystniejsze metody leczenia prosaków. Pamiętaj o tym, że zmian tych nie należy samodzielnie wyciskać, przecinać lub smarować drażniącymi substancjami z uwagi na ryzyko podrażnienia lub uszkodzenia oczu.
Jak można usunąć prosaki?
Bezpieczne i skuteczne usuwanie prosaków wymaga przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu. Szczególnie polecane metody to:
- Elektrokoagulacja – to prosta i sprawdzona metoda usuwania prosaków przy użyciu prądu elektrycznego. Do niepożądanej zmiany skórnej przykładana jest elektroda, która generuje ciepło. Pod jego wpływem tkanki tworzące zmianę skórną ulegają zniszczeniu. Usuwanie prosaków przy pomocy elektrokoagulacji jest proste i szybkie – najczęściej wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.
- Laser frakcyjny – alternatywa dla elektrokoagulacji. Laser działa na prosaki porównywalnie do elektrody z prądem – tkanki są podgrzewane i niszczone, przez co zmiana znika. Początkowo pozostanie po niej ślad (najczęściej niewielka kropka), który z czasem zaniknie.
Czy prosaków można uniknąć?
Główną przyczyną powstawania prosaków jest niewłaściwa pielęgnacja skóry – dlatego, by im zapobiec, nie zaniedbuj jej i pamiętaj o poniższych zasadach:
- Stosuj kosmetyki dopasowane do potrzeb Twojej skóry – wybieraj kremy, żele, maseczki i peelingi odpowiednie do Twojego typu cery. Nie używaj preparatów o nadmiernie bogatej formule.
- Systematycznie oczyszczaj twarz – przynajmniej dwa razy dziennie usuwaj zgromadzone na skórze zanieczyszczania: rano oczyszczaj twarz z nadmiaru sebum, a wieczorem dokładnie zmywaj zabrudzenia z całego dnia oraz makijaż, jeśli go stosujesz.
- Regularnie wykonuj peelingi – raz na tydzień oczyszczaj skórę, robiąc domowy peeling. Możesz też zdecydować się na przeprowadzenie tego typu zabiegu w gabinecie kosmetycznym.
- Unikaj częstego opalania się i używaj kremów z filtrem SPF – nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne sprzyja powstawaniu prosaków.