Zanokcica

Zanokcica – przyczyny powstawania i metody leczenia

Zanokcica paznokcia to jedno z częściej występujących schorzeń tego obszaru ciała. Jego przyczyną jest stan zapalny spowodowany na przykład przez uraz naskórka. Co istotne, z pozoru błaha przypadłość może przyczynić się do odczuwania dolegliwości bólowych, które radykalnie utrudnią normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny zanokcicy i sprawdź, w jaki sposób się z nią uporać.

Czym jest zanokcica paznokcia? Jakie są jej rodzaje?

Zanokcica paznokcia to choroba, która ma swoje źródło w zakażeniu bakteryjnym bądź grzybiczym. Mimo że jej nazwa brzmi dość tajemniczo, jest najczęściej występującym schorzeniem dotyczącym wału paznokciowego. W zależności od przypadku ma formę przewlekłą bądź ostrą. Ponadto wyróżnia się zanokcicę opryszczkową, czyli taką, która wywołana została wirusem opryszczki. Choroba ta występuje u pacjentów w różnym wieku.

Objawy zanokcicy

W każdej postaci zanokcicy zmiany dotyczą wału paznokciowego w palcach dłoni bądź stóp. Typowe dla tej choroby symptomy to:

  • zaczerwienie skóry w okolicach paznokcia dotkniętego zanokcicą,
  • ból palca bądź skóry pod paznokciem mający pulsujący charakter,
  • puchnięcie wału paznokciowego,
  • wysięk ropny,
  • zmiana barwy płytki paznokcia na siną bądź zieloną,
  • odwarstwienie paznokcia – najczęściej w przypadku, kiedy schorzenie nie jest leczone, a choroba zaczyna obejmować macierz paznokcia.

Najczęstsze przyczyny zanokcicy paznokcia

Podstawową przyczyną zanokcicy paznokcia jest zakażenie bakteryjne wywołane przez różnego typu drobnoustroje, które na skutek urazu skóry mogą przedostać się do dalszych tkanek. Najczęściej chorobę tę powodują paciorkowce i gronkowiec złocisty, a czasami także bakterie Gram-ujemne bądź pałeczka ropy błękitnej.

Zanokcica – czynniki, które jej sprzyjają

Drobnoustroje powodujące stan zapalny, a potem zanokcicę, najczęściej wnikają do głębszych partii naskórka na skutek niewielkich urazów. Tym z kolei sprzyjają takie czynniki jak:

  • wycinanie skórek wokół paznokci,
  • niewłaściwie przeprowadzane zabiegi kosmetyczne,
  • zbyt krótkie obcinanie paznokci,
  • skłonność do wrastania paznokci,
  • obgryzanie paznokci,
  • częste korzystanie ze środków chemicznych zawierających drażniące skórę składniki, takich jak płyny do mycia naczyń, proszki do prania czy preparaty do sprzątania,
  • niedostateczna higiena.

Leczenie zanokcicy – najczęściej stosowane metody

By uporać się z zanokcicą, należy jak najszybciej udać się do dermatologa lub podologa. Specjalista dopasuje metodę leczenia do postaci schorzenia, a także ogólnego stanu pacjenta. Jeśli chorobie towarzyszy wysięk ropnej wydzieliny, zastosowanie mają preparaty odkażające, które są aplikowane miejscowo. W cięższych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia, a kiedy zanokcica paznokcia regularnie nawraca, zwykle przepisywane są leki o działaniu przeciwgrzybiczym. Gdy metody te nie są skuteczne, a chory uskarża się na silne dolegliwości bólowe, można rozważyć leczenie chirurgiczne polegające na oczyszczeniu ropnia.

Jak długo trwa zanokcica?

To, jak długo goi się zanokcica, zależy od odmiany tej choroby i od nasilenia objawów. Ostry stan zapalny zwykle trwa przez kilka tygodni, a jeśli leczenie zostało podjęte szybko, może ustąpić już po 2 tygodniach. Z kolei przewlekła zanokcica płytki paznokciowej często utrzymuje się nawet przez parę miesięcy.

Zanokcica paznokcia – domowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością

Leczenie zanokcicy domowymi metodami najczęściej jest mało efektywne i daje tylko krótkotrwałą poprawę. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest udanie się na wizytę do specjalisty, najlepiej dermatologa lub podologa, i postępowanie według jego zaleceń. By zapobiec nawrotowi schorzenia, należy unikać stosowania agresywnych środków chemicznych lub korzystać z nich w ochronnych rękawiczkach. Kluczowe jest również to, by nie obgryzać paznokci. 

Powikłania po zanokcicy

Zanokcicy lepiej nie bagatelizować i jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. W przeciwnym przypadku może ona skutkować powikłaniami, takimi jak:

  • nasilone dolegliwości bólowe,
  • ropień,
  • zapalenie macierzy paznokcia.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Kwas Hialuronowy - wypełnienie i usuwanie zmarszczek na twarzy

Kwas Hialuronowy - wypełnienie i usuwanie zmarszczek na twarzy

Upływ czasu niestety najbardziej odznacza się na naszej twarzy za sprawą zmarszczek. Niektórych procesów nie da się zatrzymać, co nie ...
Osocze Bogatopłytkowe

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Epilacja brwi: metody, porady i najlepsze praktyki

25.03.2025

Kształt i gęstość brwi w istotny sposób wpływają na rysy twarzy – mogą korzystnie je podkreślić lub wręcz przeciwnie. Epilacja brwi to skuteczny sposób na precyzyjne usunięcie zbędnych włosków i nadanie brwiom idealnego kształtu. Jakie metody są najskuteczniejsze i na co warto zwrócić uwagę, by uzyskać najlepszy efekt?

Klinika od a do z

Linia biała – jak wygląda, jaką pełni rolę i czy warto ją depilować?

25.03.2025

Linia biała brzucha, która bywa również określana mianem „kresy białej”, to pasmo tkanki łącznej stabilizujące mięśnie i wspierające sylwetkę. Co warto wiedzieć o tym obszarze? Jaka jest jego anatomia i funkcje? Jak depilować linię białą brzucha?

Klinika od a do z

Trądzik neuropatyczny – jak go rozpoznać i łagodzić objawy?

25.03.2025

Rany, blizny i przebarwienia - to częste konsekwencje trądziku neuropatycznego. Czym jeszcze charakteryzuje się trądzik neuropatyczny? Na czym polega diagnoza tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy