Operacja obniżania narządów miednicy z użyciem materiału protezującego
Do najczęstszych przyczyn wypadania narządów rodnych należą: ciąża oraz poród, które prowadzą do osłabienia pochwy i jej podparcia; starzenie się organizmu oraz menopauza, które również powodują osłabienie struktur dna miednicy; choroby takie jak otyłość czy przewlekłe zaparcia oraz czynnik niezależny - nadmierne dźwiganie.
Należy pamiętać, że warto zadbać o wzmocnienie mięśni Kaegla (dna miednicy) jeszcze zanim ulegną one znacznemu osłabieniu poprzez regularne ćwiczenia. W niektórych przypadkach kiedy obniżanie narządu dotyczy różnych kompartmentów (np. przednia ściana pochwy i macica) u starannie dobranej grupy chorych stosuje się materiały protezujące umożliwiające uzyskanie zamknięcia przepukliny. Metodę tę stosuje się również w przypadku uprzednio stosowanych innych metod leczenia, które nie przyniosły efektu.
Wypadanie narządu rodnego to wpuklanie się jednego lub więcej narządów miednicy do pochwy lub ich wypadanie
Do wspomnianych narządów należą:
pochwa, macica, pęcherz moczowy, jelita. O wypadaniu mówimy gdy mięśnie, ścięgna oraz więzadła, czyli to co utrzymuje narządy miednicy na swoim miejscu i w prawidłowej pozycji
ulegają osłabieniu. Leczenie operacyjne pozwala na optymalną rekonstrukcję w zakresie tych narządów i przywrócenie właściwych stosunków anatomicznych. Niezwykle ważne jest również przywrócenie prawidłowej funkcji pęcherza moczowego, odbytnicy oraz funkcji seksualnych.
Dlaczego warto?
Przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych przywraca prawidłową jakość życia oraz poprawia funkcjonowanie w zakresie oddawania moczu, stolca oraz pozytywnie wpływa na jakość życia seksualnego. Operacja eliminuje dolegliwości związane z wypadaniem narządów przywracając normalne funkcjonowanie.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Operacja osiąga skuteczność powyżej 90% i efekt ten jest trwały.
Umów się na konsultację!
FAQ
Zabieg przeprowadzany jest drogą pochwową i polega na wszczepieniu materiału protezującego podwieszającego pochwę i macicę do struktur więzadłowych miednicy mniejszej. Pacjentka musi być na czczo, ponieważ wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym.
Nie, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu.
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie
