Operacja poporodowej niewydolności przedniej ściany brzucha (PPAWIS)

Dlaczego warto? Co musisz wiedzieć?
FAQ Rezerwuję

Główną cechą charakterystyczną PPAWIS jest rozluźnienie przedniej ściany brzucha z towarzyszącym rozstępem mięśni prostych, wywołane nagłym przyrostem obwodu brzucha w ciąży. Element dodatkowy stanowi często obecność niewielkiej przepukliny w obrębie pępka lub kresy białej oraz powstanie tzw. fartucha skórno -tłuszczowego z rozstępami i ogólną deformacją sylwetki. Całość, oprócz wymiernego, negatywnego wpływu na postrzeganie własnej osoby, utratę pewności siebie i kłopoty w kontaktach socjalnych, jest powiązana z utratą stabilności korpusu, bólów grzbietu, bioder i zaburzeń w funkcjonowaniu struktur dna miednicy.

Celem zabiegu jest:

- Przywrócenie pozycji mięśni prostych i zaopatrzenie przepukliny pępkowej. Jest to istotne dla funkcji tułowia.

- Zabezpieczenie kresy białej przed nawrotem rozejścia, stąd wszczepienie implantu (siatki przepuklinowej)

- Zachowanie ciągłości otrzewnej, czyli nieotwieranie brzucha. Każde otwarcie jamy otrzewnej wiąże się z powstawaniem zrostów, jeśli więc można go unikać pozostawiając jamę otrzewnej nietkniętą na przyszłe dziesięciolecia życia pacjentki, nie należy tego robić.

- Nieuszkadzanie pochewek mięśni prostych. Z tego powodu nie stosujemy siatek w pozycji zamięśniowej (sub-lay), lecz naszywamy je na pochewkę przednią mięśnia (pozycja on-lay). Takie umiejscowienie implantu całkowicie chroni funkcję mięśni prostych.

- Zapewnienie efektu kosmetycznego poprzez wykonanie abdominoplastyki na koniec zabiegu. Cięciem w podbrzuszu (z usunięciem blizny pocięciu cesarskim) dochodzi się do całej kresy białej podskórnie. Niekiedy oprócz skrócenia płata skórnego konieczne jest przeszczepienie pępka – pozostawia to dodatkową kolistą bliznę wokół pępka. 

- Tak wykonany zabieg zapewnia trwałe efekty i poprawia nie tylko wygląd, lecz także funkcję tułowia i wpływa korzystnie na opisane powyżej zaburzenia psychologiczne.

Dlaczego warto?

Poporodowa niewydolność przedniej ściany brzucha z angielskiego Postapartum Abdominal Wall Insufficiency Syndrome (PPAWIS) to bardziej skomplikowana jednostka chorobowa. Rozejście mięśni prostych brzucha nie tylko prowadzi do zmiany kształtu brzucha, ale również wpływa na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ wpływa negatywnie na statykę tułowia. Dodatkowo rozstępy i fartuch skórny zaburzają estetykę, ale i wpływają na samoocenę i poczucie własnej atrakcyjności.

Co musisz wiedzieć?

Rozwiązany problem

Wskazania do zabiegu są czysto medyczne.

Jak często powtarzać

Zabieg jednorazowy

Czas trwania zabiegu

2-3h
Porozmawiaj z naszym konsultantem
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

FAQ

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Cięciem w podbrzuszu preparuje się tkankę podskórną powyżej powięzi, aż do wysokości łuków żebrowych i wyrostka mieczykowatego. Wycina się pępek ze skóry. Dokonuje się rekonstrukcji rozejścia kresy białej, a następnie wszczepia implant (wchłanialny/niewchłanialny) – wybór implantu następuje po rozmowie z Pacjentem. Implant jest przyszywany do przedniej pochewki mięśnia prostego szwami niewchłanianymi. Następnie odcina się dolny płat skórny, a pępek wszczepia w nowe miejsce w skórze. Po zabiegu pozostawia się dreny w tkance podskórnej.

Zakaz wysiłku fizycznego przez 6 tygodni.

Pas przepuklinowy (30cm szeroki zapinany na rzep) nosić trzeba przez 6 tygodni (pierwsze 2 tygodnie non stop, kolejne 4 tygodnie do chodzenia).

 

Zabieg wykonuje się ok. 6 miesięcy po ostatniej planowanej ciąży. W badaniach naukowych wykazano, że jeśli w procesie rehabilitacji rozejście kresy białej nie cofnie się do ok. 6 miesięcy po porodzie, nie będzie już takiej możliwości w późniejszym okresie, tak więc przedłużanie rehabilitacji nie ma tu sensu. Zabieg wykonuje się również po utracie masy ciała do poziomu oczekiwanego przez pacjentkę. Nie ma znaczenia jaki to poziom wagi, jednak, gdy pacjentka planuje schudnąć powyżej 7-10 kg, zabieg odkłada się do tego czasu. Zapewnia to lepszy efekt kosmetyczny. 

Należy liczyć się z koniecznością uzyskania pomocy od osób bliskich w okresie pooperacyjnym. Przez min. 2 tygodnie po zabiegu pacjentki nie mogą podjąć się prowadzenia domu i opieki nad (małymi) dziećmi w pełnym zakresie. Całkowity czas rehabilitacji to ok. 6 tygodni.

Do zabiegu poporodowej niewydolności przedniej ściany brzucha nie mogą przystąpić kobiety karmiące oraz kobiety, które w przyszłości planują mieć jeszcze dzieci. Jeżeli zmagamy się z różnego rodzaju infekcjami to najpierw musimy je wyleczyć. Przeciwskazaniem do zabiegu są czynne choroby nowotworowe, choroby nerek, wątroby, zaburzenia krzepnięcia. Ostateczną decyzję o operacji podejmuje zawsze lekarz.

Ze względu na duże powierzchnie preparowania płatów skórnych oraz rekonstrukcję kresy białej po zabiegu mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jednak podawane są silne środki przeciwbólowe, aby ten ból uśmierzyć.

Po zabiegu możemy się spodziewać znacznie zredukowanego fartucha skórno tłuszczowego, a ze względu na rekonstrukcję rozejścia kresy białej wytaliowania. Z tej okolicy zniknie również większość rozstępów, a skóra zostanie odpowiednio napięta. Efekt końcowy zależy również od nas, diety, jaką będziemy stosować, czy aktywności fizycznej.

Efekt widoczny jest od razu po operacji, jednak końcowy efekt widoczny jest po całkowitym wygojeniu się rany, czyli po około dwóch miesiącach.

Po zabiegu jest blizna, która z czasem będzie mniej widoczna. Poza tym cięcie jest tak poprowadzone, aby można było ją zakryć po bielizną. Efekty po zabiegu są naturalne i estetyczne.

Ewentualne powikłania po zabiegu mogą być związane ze znieczuleniem oraz z samą operacją.

Nawrót rozejścia kresy białej – ryzyko nawrotu rozejścia kresy białej przy zastosowaniu siatki jest niskie od 1-10%

Krwiak – ryzyko powstania krwiaka wynosi 1-15%; zazwyczaj leczy się zachowawczo; duże krwiaki po operacjach obserwuje się rzadko; mogą im towarzyszyć́ rozległe zasinienia skóry brzucha i okolicy krocza utrzymujące się̨ nawet kilka dni.

Surowiczak – to zbiornik płynu surowiczego w ranie, ryzyko powstania surowiczaka waha się od 0,5% do 12,2%; większość́ surowiczaków wchłania się spontanicznie w ciągu 6-8 tygodni, zatem nie wymaga interwencji chirurgicznej; niekiedy może być potrzebne nakłucie i opróżnienie surowiczaka.

Efekt widoczny jest od razu po operacji, jednak końcowy efekt widoczny jest po całkowitym wygojeniu się rany, czyli po około dwóch miesiącach.

Operacja poporodowej niewydolności przedniej ściany brzucha to zabieg jednorazowy. Należy mieć na uwadze jednak, że przybranie masy ciała, nieodpowiednia dieta, czy zajście w ponowną ciążę, może spowodować że problem powróci.

Poznaj pełną gamę kosmetyków Dr Ambroziak Laboratorium

Od ponad 20 lat wyznaczamy trendy dermatologii klinicznej i estetycznej w Polsce. Stworzyliśmy kosmetyki w oparciu o naszą kliniczną wiedzę i doświadczenie. Opracowane o autorską technologię Dermatological ‘n’ Aesthetical™ kosmetyki Dr Ambroziak Laboratorium łączą w sobie świat nowoczesnej dermatologii i nauki, a wszystko to w trosce o zdrową piękną skórę.

Przejdź do sklepu
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy