Radioterapia w leczeniu i usuwaniu bliznowców
Bliznowce to przerośnięte, twarde i wypukłe blizny, które często obejmują o wiele większy obszar niż ten, który uległ skaleczeniu lub przecięciu. U niektórych osób bliznowce pojawiają się po zabiegach chirurgicznych, u innych nawet po tak błahych sytuacjach, jak skaleczenia lub zabiegi kosmetyczne. Co ciekawe, bliznowce mogą tworzyć się na skórze nawet na dłuższy czas po wygojeniu rany. Choć są to niegroźne zmiany skórne, mogą być przyczyną kompleksów i dyskomfortu. Jedną z metod ich leczenia jest radioterapia powierzchniowa.
Na czym polega leczenie i usuwanie bliznowców metodą radioterapii?
Radioterapia bliznowców jest wykonywana metodą SRT – jest to radioterapia powierzchniowa, która wykorzystuje wiązkę światła o działaniu wyłącznie powierzchniowym. Z tego względu metoda ta nie jest inwazyjna, nie powoduje uszkodzenia tkanek głębokich i powstawania kolejnych bliznowców.
Co ważne, radioterapię bliznowców można wykonać praktycznie na dowolnym obszarze ciała – tą metodą można naświetlać zarówno zmiany w obrębie kończyn, jak i tułowia lub głowy.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Radioterapia bliznowców jest stosowana u różnych pacjentów. Najczęstsze wskazania:
- Zdiagnozowane bliznowce i chęć ich usunięcia.
- Brak możliwości zastosowania innej metody leczenia bliznowców – na przykład laseroterapii.
Radioterapia bliznowców jest wykonywana jako element terapii kompleksowej – wraz z leczeniem chirurgicznym. W przypadku bliznowców, które mogą być usunięte operacyjnie, po zabiegu wykonywane są naświetlania mające na celu zapobieganie nawrotom bliznowca.
Jak przebiega radioterapia bliznowców?
Radioterapia bliznowców w Klinice Ambroziak jest najczęściej wykonywana wraz z operacyjnym leczeniem zmian – jest to kompleksowa terapia skojarzona, którą poprzedza konsultacja specjalistyczna mająca na celu dobranie optymalnych parametrów zabiegu oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.
- Pierwszym krokiem jest chirurgiczne wycięcie bliznowca w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (w zależności od jego lokalizacji, wielkości i innych wskazań).
- Drugi krok to kilkudniowy cykl radioterapii SRT. Pojedynczy zabieg trwa zaledwie minutę, a najkorzystniejsze efekty można uzyskać, wykonując rekomendowaną serię kilku zabiegów.
Dlaczego warto?
Radioterapia bliznowców pozwala na ich zniwelowanie, a wykonana tuż po zabiegu chirurgicznego usunięcia bliznowca może zapobiec jego nawrotom. Promieniowanie powierzchniowe, które jest wykorzystywane podczas zabiegu radioterapii, niszczy komórki tworzące bliznowca, dzięki czemu z czasem zaczyna on zanikać.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Efekty
Radioterapia bliznowców metodą SRT przynosi świetne efekty w redukcji widoczności i rozmiaru bliznowców. Dzięki precyzyjnemu naświetlaniu komórek bliznowatych, terapia pomaga spowolnić lub zatrzymać ich rozrost, co prowadzi do wygładzenia i zmniejszenia tych zgrubień na skórze. Pacjenci często zauważają, że bliznowiec staje się bardziej miękki i mniej widoczny, co daje naturalniejszy efekt i poprawia wygląd skóry. Rezultaty tej metody są trwałe.
Umów się na konsultację!
FAQ
Skóra poddana operacji chirurgicznej i radioterapii wymaga ostrożnej pielęgnacji – należy przestrzegać wszelkich zaleceń, jakie pacjent otrzyma od lekarza wykonującego zabieg. Dodatkowo niewskazane jest eksponowanie skóry na słońce. Należy również stosować delikatne kosmetyki do pielęgnacji skóry.
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Nowotwory skóry i inne aktywne choroby nowotworowe.
- Choroby skóry na obszarze zabiegowym.
- Aktywne stany zapalne i infekcje.
Nie. Samo naświetlanie jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym, dlatego nie wymaga stosowania środków znieczulających. Radioterapię bliznowców poprzedza jednak chirurgiczne wycięcie zmiany, które wymaga podania znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
Efekty kompleksowego leczenia bliznowców z radioterapią są trwałe.
Po radioterapii bliznowców metodą SRT mogą wystąpić następujące powikłania:
- Podrażnienie i zaczerwienienie skóry – najczęstszy efekt uboczny, skóra może być wrażliwa i zaczerwieniona przez kilka dni po zabiegu.
- Swędzenie i suchość skóry – na obszarze leczonym mogą pojawić się uczucie suchości i swędzenia.
- Przebarwienia skóry – w miejscu naświetlania mogą wystąpić zmiany pigmentacyjne, zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze.
- Łuszczenie się skóry – czasem skóra zaczyna się łuszczyć w wyniku uszkodzenia komórek naskórka.
Większość powikłań jest łagodna i przemija w krótkim czasie, a specjalista monitoruje stan pacjenta, aby zminimalizować ryzyko bardziej trwałych skutków.
Efekty zabiegu są widoczne po wygojeniu rany po chirurgicznym usunięciu bliznowca. Radioterapia zabezpiecza przed wytworzeniem się nowego bliznowca.
Opinie
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie