Bruksizm, zgrzytanie zębami, szczękościsk

Przerost mięśni żwaczy oraz nadmierne napięcie mięśni żuchwy może mieć zróżnicowane przyczyny, a efektem tych przypadłości bywa bruksizm. Schorzenie to zwykle objawia się poprzez zgrzytanie zębami i szczękościsk.

Dolegliwości te negatywnie wpływają na kondycję zębów, a nawet na wygląd szczęki – szczególnie u kobiet, gdyż przybiera ona bardziej kanciasty i typowo męski kształt. Na szczęście medycyna estetyczna może zaoferować różne metody leczenia bruksizmu. 

Diagnostyka bruksizmu

Nie każdy, kto czasem zgrzytnie zębami lub zaciśnie szczęki pod wpływem emocji, cierpi na bruksizm. Kluczowe znaczenie ma więc poprawna diagnostyka bruksizmu, co pomoże w zaproponowaniu optymalnej metody leczenia. Zanim odwiedzisz lekarza, przeanalizuj występujące u Ciebie symptomy.

Objawy bruksizmu:

  • Zgrzytanie zębami – najczęściej podczas snu.
  • Ból żuchwy – mocne zaciskanie szczęki może powodować ból i dyskomfort. 
  • Ból i zmęczenie mięśni twarzy – przewlekłe napięcie mięśni twarzy i żuchwy może prowadzić do uczucia zmęczenia i bólu w tych obszarach.
  • Uszkodzenia zębów – bruksizm może powodować stopniowe ścieranie szkliwa, pęknięcia czy nawet złamania zębów, a także uszkodzenia wypełnień stomatologicznych.
  • Ból głowy – osoby cierpiące na bruksizm często doświadczają porannych bólów głowy, zwłaszcza w okolicy skroni.
  • Uszkodzenia wewnętrznej strony policzków – niektóre osoby mogą nieświadomie gryźć wewnętrzne strony policzków podczas zgrzytania zębami.
  • Zwiększona wrażliwość zębów – z powodu ścierania szkliwa, zęby mogą stać się bardziej wrażliwe na zmiany temperatur i na wiele innych czynników.

Co ważne, niektóre symptomy bruksizmu pokrywają się z objawami szczękościsku spowodowanego innymi czynnikami niż przerost mięśni żwaczy (na przykład obecnością stanu zapalnego). W tym wypadku szczękościsk objawy może dawać jednak wyłącznie przejściowe, a bruksizm ma charakter przewlekły.

Leczenie bruksizmu

Istnieją różne sposoby na to, by zniwelować lub trwale wyeliminować dolegliwości związane z bruksizmem. Wybór jednej z nich warto uzależnić od stopnia nasilenia objawów, jak również od tego, jakich efektów się oczekuje. 

Podstawą do zdiagnozowania bruksizmu i zaplanowania jego leczenia jest wizyta u stomatologa – jeśli przyczyną schorzenia okaże się wada zgryzu, jej wyeliminowanie powinno być wystarczające, by pozbyć się szczękościsku i zgrzytania zębami. Leczenie może wymagać noszenia aparatu na zębach przez dłuższy czas, stąd też nie każdemu odpowiada ta metoda. 

Zabiegi na bruksizm:

  • Toksyna botulinowa – skutecznym sposobem leczenia nadmiernego napięcia mięśni żwaczy jest podanie toksyny botulinowej. Toksynę podaje się w mięśnie żwaczy celem ich osłabienia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent po zabiegu nie wymaga rekonwalescencji i już kilka dni po odczuwa znaczną ulgę.
  • Fizjoterapia bruksizmu – profesjonalne działania łączące w sobie masaż, terapię manualną oraz naświetlanie lampą LED łagodzą objawy bruksizmu i pomagają wyeliminować te symptomy lub przynajmniej zredukować ich uciążliwość. 

Powyższe zabiegi przynoszą szybką ulgę w dolegliwościach. Fizjoterapię najlepiej powtarzać w wybranych odstępach czasowych. Toksyna botulinowa zapewnia efekty na około pół roku. Dodatkowo możesz stosować także domowe metody łagodzenia bruksizmu: zimne okłady, techniki relaksacyjne i gimnastykę jamy ustnej oraz szczęki.

Nieleczony bruksizm to dolegliwość, która z czasem może narastać, prowadząc do dalszego nasilania się objawów. Skutkiem zaniedbania w tej kwestii mogą być zarówno przewlekłe bóle głowy i szczęki, ale też poważne uszkodzenia szkliwa, wady zgryzu, a nawet kruszenie się zębów pod wpływem nadmiernego nacisku i zgrzytania nimi. Jeśli dostrzegasz u siebie symptomy, które mogą sugerować bruksizm, umów się na profesjonalną konsultację stomatologiczną. Specjalista oceni stan uzębienia oraz poziom napięcia mięśni żuchwy – jeśli rzeczywiście masz do czynienia z bruksizmem, będziesz mieć do wyboru różne metody leczenia: stomatologiczno-protetyczne lub oparte o fizjoterapię i toksynę botulinową. Jedno jest pewne: nie warto pozostawiać tej dolegliwości bez leczenia. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Agnieszka Jarosz- Opiekun Przedoperacyjny

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Szacuje się, że nawet do 20% osób na całym świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest bruksizm. Zaciskanie szczęki ...
Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...
Leczenie migreny toksyną botulinową

Leczenie migreny toksyną botulinową

Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na migrenę, wie, że nie jest to tylko zwykły ból głowy. To ból, który często potrafi ...
Fizjoterapia bruksizmu

Fizjoterapia bruksizmu

Bruksizm, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów Są to powtarzalne aktywności w obrębie jamy ustnej, które prowadzą do ponadprzeciętnej pracy mięśni żucia ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy