Fizjoterapia uroginekologiczna
Jednym z rodzajów fizjoterapii jest właśnie fizjoterapia uroginekologiczna, która skupia się na problemach, dolegliwościach i profilaktyce schorzeń dna miednicy. W jej ramach wykorzystywane są zarówno terapie manualne, jak również różnego typu ćwiczenia wzmacniające. Fizjoterapia dna miednicy to działanie kierowane przede wszystkim do kobiet – głównie po zabiegach ginekologicznych, ale też po porodach lub do pacjentek uskarżających się na nietrzymanie moczu.
Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna bywa również określana jako urofizjoterapia lub fizjoterapia dna miednicy. To rodzaj fizjoterapii, która dedykowana jest kobietom z problemami, schorzeniami i dysfunkcjami w obrębie miednicy.
Urofizjoterapia może być główną formą leczenia niektórych dolegliwości lub wsparciem w bardziej złożonych terapiach. Bywa stosowana po różnego rodzaju zabiegach ginekologicznych, porodach i w przypadku problemów z trzymaniem moczu. Fizjoterapia dna miednicy może być stosowana profilaktycznie i jako przygotowanie do porodu siłami natury.
Jakie są wskazania do fizjoterapii dna miednicy?
Fizjoterapia uroginekologiczna zyskuje na popularności zarówno jako element terapii leczącej nietrzymanie moczu, jak i w wielu innych sytuacjach. Wskazaniami do urofizjoterapii są:
- Nietrzymanie moczu – także wysiłkowe. Fizjoterapia uroginekologiczna wzmacnia mięśnie dna miednicy, co pozwala na odzyskanie lepszej kontroli nad pęcherzem.
- Stan po zabiegach ginekologicznych – w tym po cesarskim cięciu, ale też po usuwaniu mięśniaków lub po leczeniu z zakresu ginekologii onkologicznej. Urofizjoterapia pomaga uniknąć zrostów lub znacząco je niweluje. Dodatkowo może też pomóc uniknąć różnego rodzaju powikłań i dolegliwości związanych z radioterapią narządów miednicy mniejszej.
- Problemy po przebytym porodzie – na przykład dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego lub przepuklina kresy białej.
- Problemy ze współżyciem i nadmiernym napięciem mięśniowym – odpowiednio dobrana fizjoterapia uroginekologiczna pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni, co niweluje dolegliwości bólowe i poprawia komfort podczas współżycia.
- Przygotowanie do ciąży – urofizjoterapia może być elementem przygotowania do porodu naturalnego. Terapia manualna i ćwiczenia wzmacniają mięśnie dna miednicy, co jest niezwykle istotne podczas porodu.
- Problemy w obrębie odbytnicy – w tym jej obniżenie, problemy z trzymaniem stolca i gazów.
- Bolesne miesiączki, endometrioza, obniżenie narządów rodnych.
Jak przebiega urofizjoterapia?
Fizjoterapia uroginekologiczna to cały szereg działań, spośród których urofizjoterapeuta dobiera najkorzystniejsze do potrzeb konkretnej pacjentki. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza więc dokładny wywiad z pacjentką, by poznać występujące dolegliwości, stopień ich nasilenia i specyfikę. Zazwyczaj są wówczas wykonywane także badania palpacyjne, dzięki którym urofizjoterapeuta może zweryfikować stopień napięcia mięśniowego lub poznać dokładną lokalizację bólu. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie ćwiczenia i typ terapii manualnej – to mogą być masaże rozluźniające wskazane obszary mięśni, ale też specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające. W ramach fizjoterapii wykonywane są też na przykład działania mobilizujące blizny po operacjach, które zapobiegają tworzeniu się zrostów.
Dlaczego warto?
Urofizjoterapia to szereg nieinwazyjnych metod niwelujących wiele różnych dolegliwości w obrębie dna miednicy. Z jej pomocą można złagodzić liczne problemy, wzmocnić wybrane partie mięśniowe lub rozluźnić te, które są nadmiernie spięte. Fizjoterapia uroginekologiczna jest skutecznych wsparciem w leczeniu wielu schorzeń i powikłań.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Cena
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
- profilaktyka i zmniejszenie dolegliwości nietrzymania moczu
- przygotowanie organizmu do zajścia w ciążę i porodu oraz zapobieganie negatywnym skutkom porodu
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie miednicy mniejszej oraz w czasie ciąży
- poprawa jakości życia
- poprawa wyglądu blizny
- zmniejszenie rozejścia mięśni prostych brzucha
- przygotowanie do operacji w obrębie miednicy mniejszej i fizjoterapia pooperacyjna
Umów się na konsultację!
FAQ
Zalecenia po fizjoterapii uroginekologicznej są uzależnione od konkretnego przypadku. Zwykle rekomenduje się odpoczynek, spożywanie optymalnej ilości płynów oraz ewentualnie również kontynuowanie wybranych ćwiczeń we własnym zakresie.
Chociaż fizjoterapia uroginekologiczna nie jest inwazyjna, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich: ciąża zagrożona i komplikacje związane z przebiegiem ciąży, skaza krwotoczna, hemoroidy, stany zapalne lub choroby zakaźne skóry w obrębie miednicy mniejszej, trwające leczenie onkologiczne, niedawno przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu fizjoterapii uroginekologicznej, warto zasięgnąć porady lekarza i wybranego urofizjoterapeuty.
Sama fizjoterapia uroginekologiczna często łagodzi dolegliwości bólowe, ale indywidualne odczucia pacjentki mogą być uzależnione od specyfiki schorzenia. Terapia manualna i masaż mogą powodować pewien dyskomfort, ale ich intensywność zawsze jest dobierana do stanu pacjentki.
Zniwelowania odczuwanych dolegliwości – w zależności od konkretnego przypadku będzie to więc: rozluźnienie nadmiernie spiętych mięśni, wzmocnienie zbyt słabych, zredukowanie bólu (na przykład bólu podczas stosunku) lub wsparcie prawidłowego procesu gojenia się blizny.
Jest to uzależnione od konkretnego przypadku. Seria zabiegów mobilizujących bliznę zapewni trwały efekt. Z kolei terapia manualna wzmacniająca mięśnie dna miednicy może wymagać dalszej pracy samodzielnej w domu lub zabiegów przypominających.
Fizjoterapia uroginekologiczna to nieinwazyjna i bezpieczna procedura, która jednak w rzadkich przypadkach może wywołać powikłania związane z nieprawidłowym gojeniem się blizn. Terapie manualne i masaże mogą również spowodować przejściowe nasilenie dolegliwości, które jednak z czasem ulegną złagodzeniu. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości lub objawów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Jest to uzależnione od leczonego schorzenia, ale najczęściej wymierne efekty widoczne są po przynajmniej kilku zabiegach.
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie

Terapia i mobilizacja blizny

Kinesiotaping
