Ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową

Dlaczego warto? Co musisz wiedzieć? Efekty
FAQ Rezerwuję

Nadreaktywność pęcherza moczowego oraz nietrzymanie moczu to schorzenia, które mogą być leczone w nowoczesny i nieinwazyjny sposób. Jedną z metod jest właśnie ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową. Zabieg ten polega na iniekcji preparatu bezpośrednio do pęcherza, co minimalizuje jego nadmierne napięcie i skurcz. Zabieg ten może przynieść znaczącą ulgę w życiu codziennym i przywrócić kontrolę nad pęcherzem na wiele miesięcy. 

Na czym polega ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową?

Iniekcja toksyny botulinowej do pęcherza moczowego to jedna z popularnych metod leczenia nietrzymania moczu oraz nadmiernej reaktywności pęcherza. Zabieg ten wykorzystuje właściwości preparatu – toksyna botulinowa jest rodzajem neurotoksyny, a jej główną funkcją jest zamierzona blokada wydzielania acetylocholiny w synapsach nerwowo-mięśniowych na obszarze iniekcji. Skutkiem tego jest znaczące osłabienie aktywności wybranych mięśni – w tym wypadku mięśni odpowiedzialnych za nadreaktywność i skurcze pęcherza moczowego, które prowadzą do problemów z trzymaniem moczu. 

Jakie są wskazania do iniekcji toksyny botulinowej do pęcherza?

Podanie toksyny botulinowej bezpośrednio do pęcherza moczowego znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i dysfunkcji tego narządu. Wskazaniami do zabiegu są:

  • Nadreaktywność pęcherza – zarówno ta objawiająca się nagłymi skurczami pęcherza, parciem i niekontrolowanym wyciekiem moczu, jak i związana z wysoką częstotliwością korzystania z toalety. Nadmierna reaktywność pęcherza nie zawsze prowadzi do nietrzymania moczu, ale może być uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Zastosowanie toksyny botulinowej rozluźnia mięśnie pęcherza, co zapewnia wyższą kontrolę nad nim oraz ogranicza potrzebę zbyt częstego korzystania z toalety.
  • Naglące nietrzymanie moczu – najczęściej powiązane jest z nadreaktywnym pęcherzem. Objawia się nagłym uczuciem parcia na pęcherz oraz wyciekiem moczu. Podanie toksyny botulinowej relaksuje mięśnie odpowiadające za to zjawisko.
  • Neurogenne nietrzymanie moczu – może towarzyszyć uszkodzeniom układu nerwowego (na przykład urazom kręgosłupa lub być konsekwencją udaru). Mikcja jest wówczas wywoływana niekontrolowanym skurczem pęcherza. Iniekcja toksyny botulinowej przeciwdziała temu zjawisku i ułatwia kontrolowanie pęcherza.

Jak przebiega ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową?

Iniekcja toksyny botulinowej do pęcherza moczowego zwykle przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym, a zabieg trwa około 30-40 minut. Procedurę poprzedza wywiad z lekarzem wykonującym zabieg, który upewnia się, że nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania do zastosowania substancji. Przed rozpoczęciem iniekcji zazwyczaj podawane jest znieczulenie miejscowe, które minimalizuje dyskomfort, jaki może pojawić się w trakcie zabiegu. W uzasadnionych przypadkach może zostać podane znieczulenie ogólne. 

Samo podanie toksyny botulinowej do pęcherza odbywa się z użyciem cystoskopu, który wprowadzany jest poprzez cewkę moczową. Urządzenie to jest wyposażone w kamerę, dzięki której lekarz ma pełną kontrolę nad miejscem iniekcji, jak również może dokładnie obejrzeć wnętrze pęcherza. Po wytypowaniu obszaru iniekcji lekarz wykonuje od kilku do kilkunastu drobnych wstrzyknięć przy użyciu cienkiej igły. 

Po zakończeniu zabiegu cystoskop jest usuwany, a osoba poddająca się zabiegowi pozostaje jeszcze przez jakiś czas pod obserwacją. Gdy wszystko jest w porządku i nie występują żadne działania niepożądane, które wymagałyby dalszej obserwacji lub interwencji, pacjent może wrócić do domu. 

Dlaczego warto?

Ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową to zabieg o niskim poziomie inwazyjności, który przynosi wymierne rezultaty już po kilku dniach od iniekcji, a efekty utrzymują się nawet ponad pół roku. U wielu osób podanie toksyny botulinowej do pęcherza przywraca komfort życia, ułatwia kontrolę nad pęcherzem i ogranicza jego nadmierną reaktywność. Zbyt częste oddawanie moczu lub niekontrolowana mikcja mogą zostać wyeliminowane na dłuższy czas.

Co musisz wiedzieć?

Obszar

Pęcherz

Cena

5500 zł

Rozwiązany problem

Nietrzymanie moczu, zespół pęcherza nadreaktywnego, inne schorzenia urologiczne

Jak często powtarzać

Dla podtrzymania efektu zabieg należy powtarzać mniej więcej co 6-9 miesięcy

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu to zazwyczaj 30-40 minut

Efekty

Ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową to bardzo skuteczna metoda aby wyleczyć zespół pęcherza nadaktywnego, pozbyć się problemu nietrzymania moczu oraz wyeliminować inne schorzenia urologii czynnościowej. Efekt utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy po zabiegu i jest bardzo skuteczną, bezpieczną i prostą metodą na leczenie wielu chorób i dolegliwości.

Porozmawiaj z naszym konsultantem
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

FAQ

Osoby poddające się zabiegowi zwykle mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia – procedura jest przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym. Należy przestrzegać indywidualnych zaleceń medycznych otrzymanych od lekarza wykonującego zabieg, a także wypocząć, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez okres kilku dni. 

Chociaż iniekcja toksyny botulinowej do pęcherza moczowego jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, nie u każdej osoby może być przeprowadzona. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań – między innymi: ciąża i okres karmienia piersią, aktualne zakażenie dróg moczowych, nadwrażliwość lub alergia na toksynę botulinową, ostre zatrzymanie moczu. Dodatkowo zabieg nie jest zalecany osobom, u których podano toksynę botulinową w ciągu kilku miesięcy poprzedzających procedurę – na przykład w ramach niwelowania zmarszczek lub w ramach terapii bruksizmu. Iniekcja toksyny botulinowej do pęcherza odradzana jest również w trakcie menstruacji. 

Zabieg jest poprzedzany podaniem znieczulenia (zwykle punktowego, rzadziej ogólnego), dlatego nie jest bolesny i nie powinien powodować dyskomfortu.

Zniwelowania problemów z nadmierną reaktywnością pęcherza, wyeliminowania potrzeby przesadnie częstego oddawania moczu oraz ograniczenia niekontrolowanej mikcji. U wielu osób zabieg tego typu przywraca komfort życia oraz kontrolę nad pęcherzem.

Czas działania toksyny botulinowej wynosi około 6-9 miesięcy. Przez ten czas utrzymują się efekty zabiegu.

Iniekcja toksyny botulinowej do pęcherza moczowego może spowodować wystąpienie pewnych działań niepożądanych i choć dzieje się to rzadko, należy zapoznać się z ich listą przed podjęciem decyzji o zabiegu. Do możliwych skutków niepożądanych należą: infekcje dróg moczowych, problemy z oddawaniem moczu, miejscowy ból i dyskomfort, obecność krwi w moczu. Zwykle skutki te ustępują po kilku dniach samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się z lekarzem. 

Zwykle pełny efekt zaczyna być odczuwalny na około tydzień po zabiegu.

Polecamy również

Znajdź zabieg idealny dla siebie

Powiększenie punktu G

Powiększenie punktu G

W przedniej ściance pochwy znajduje się zgrubienie. U niektórych kobiet jest ono bardzo wrażliwe, mocno unerwione, co powoduje u nich ...
Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość wielu milionów Polaków, w szczególności kobiet. Tak pozornie błahe czynności, jak kaszel, kichanie i śmiech ...
Zwężenie pochwy nićmi ginekologicznymi

Zwężenie pochwy nićmi ginekologicznymi

Zbyt szerokie wejście do pochwy może być efektem przebytych porodów naturalnych albo konsekwencją zabiegów ginekologicznych, które wymagały nacięcia oraz szycia ...

Poznaj pełną gamę kosmetyków Dr Ambroziak Laboratorium

Od ponad 20 lat wyznaczamy trendy dermatologii klinicznej i estetycznej w Polsce. Stworzyliśmy kosmetyki w oparciu o naszą kliniczną wiedzę i doświadczenie. Opracowane o autorską technologię Dermatological ‘n’ Aesthetical™ kosmetyki Dr Ambroziak Laboratorium łączą w sobie świat nowoczesnej dermatologii i nauki, a wszystko to w trosce o zdrową piękną skórę.

Przejdź do sklepu
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy