Diagnostyka znamion skórnych
Wszelkie zmiany skórne, a w szczególności znamiona melanocytowe, warto poddawać regularnym kontrolom dermatologicznym. Dzięki systematycznym badaniom możliwe jest wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie. Badanie znamion u dermatologa warto wykonywać raz na rok, a także wówczas, gdy posiadane znamiona ulegną niepokojącym zmianom – na przykład pojawi się owrzodzenie, świąd lub zaczną szybko rosnąć.
W jaki sposób badane są znamiona skórne?
Chociaż możliwe jest oglądanie i ocenianie znamion wyłącznie przy pomocy tradycyjnych oględzin skóry, dużo wyższą skuteczność gwarantuje wideodermatoskopia. Czułość tego badania wynosi nawet 95%, co w praktyce minimalizuje ryzyko przeoczenia zmiany niepokojącej onkologicznie.
Badanie wideodermatoskopem pozwala na oglądanie skóry pacjenta w bardzo dużym powiększeniu. W Klinice Ambroziak wykorzystywane jest również specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na stworzenie indywidualnej mapy zmian skórnych pacjenta – dzięki temu, podczas kolejnych badań można porównywać wyniki do poprzednich.
Czym są znamiona melanocytowe?
Znamiona melanocytowe to jeden z częstszych powodów zgłaszania się pacjentów do dermatologa. Powstają one w wyniku namnożenia melanocytów w skórze. Skupiają się one w jednym miejscu, w obrębie naskórka i skóry właściwej. Gospodarka hormonalna, predyspozycje genetyczne i nasłonecznienie to niektóre z czynników wpływających na powstawanie znamion. Znamiona mogą powstawać na całym ciele, lecz te, które są na twarzy, na rękach czy nogach często sprawiają pacjentom dyskomfort, a te umiejscowione pod odzieżą często ulegają podrażnieniu i powodują dolegliwości bólowe. W Klinice Ambroziak dermatolodzy specjaliści pozbywają się znamion na różne sposoby, aby rekonwalescencja była krótka a blizna niewidoczna.
Usuwanie znamion
Decyzja o usunięciu znamienia skórnego powinna być poprzedzona konsultacją medyczną oraz wykonaniem niezbędnych badań. Znamiona usuwa się najczęściej, gdy:
- Budzą wątpliwości onkologiczne – jeśli istnieje podejrzenie, że zmiana skórna może w przyszłości ulec procesowi nowotworowemu, zazwyczaj zaleca się jej profilaktyczne usunięcie.
- Są zmianami o złośliwym charakterze – w tym wypadku usunięcie znamion jest jednym z etapów leczenia. Szczegóły dalszego postępowania są jednak uzależnione od dokładnej diagnozy.
- Są przyczyną kompleksów lub powodują dyskomfort – znamiona skórne zlokalizowane w okolicy zapięcia od biustonosza lub na pachwinach, a także w wielu innych miejscach mogą ulegać częstemu podrażnieniu od odzieży. Z kolei znamiona skórne na twarzy, szyi lub dekolcie bywają przyczyną kompleksów. W takich sytuacjach możliwe jest ich usunięcie z wyboru pacjenta.
Usuwanie pieprzyków skórnych najczęściej wykonywane jest tradycyjną metodą chirurgiczną. Znamię jest wycinane z marginesem tkanek. Alternatywną metodą jest również elektrokoagulacja, krioterapia, a także zabieg laserowy. Jeśli zmiana skórna budzi wątpliwości onkologiczne lub z dużym prawdopodobieństwem ma charakter złośliwy, wycina się ją w sposób klasyczny oraz przekazuje do badania histopatologicznego.
Czy po usuwaniu znamion pozostają blizny?
To kwestia, która budzi wątpliwości wielu pacjentów, ale wszystko zależy od wybranej techniki usunięcia zmiany. Blizny są pozostałością po klasycznym zabiegu chirurgicznym. Laserowe usuwanie pieprzyków pozwala na pozbycie się ich praktycznie bez śladu. Jeśli nawet po usunięciu znamienia pozostała blizna, można zminimalizować jej widoczność.
Zabiegi na blizny po usuniętych znamionach skórnych
- Laser frakcyjny – nowoczesna metoda niwelowania blizn. Podczas zabiegu na skórze powstaje wiele miniaturowych nakłuć – jest to kontrolowane i zamierzone uszkodzenie skóry, które pobudza jej naturalne procesy regeneracyjne. Laser frakcyjny można stosować praktycznie na dowolnym obszarze skóry. Zabieg ten ma znikomą inwazyjność, nie wymaga rekonwalescencji. Efekty są widoczne od razu, ale w przypadku leczenia blizn najczęściej trzeba wykonać przynajmniej kilka zabiegów.
- Mikronakłuwanie – idea tego zabiegu jest bardzo podobna do procedury z użyciem lasera frakcyjnego. Podczas mikronakłuwania również powstaje wiele minimalnych nakłuć. One również powodują pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych, co prowadzi do niwelowania blizn i innych niedoskonałości skórnych. Podczas tego zabiegu możliwe jest również dozowanie wybranych substancji kosmetycznych.