Aktualności

Fokus na... peeling fenolowy

Peelingi fenolowe są stosowane od dziesiątków lat. Już w 1903 r. dermatolog Mackee opisywał stosowanie skroplonego fenolu w leczeniu blizn potrądzikowych.

W latach czterdziestych i wczesnych pięćdziesiątych XX wieku peeling fenolowy był przedmiotem zainteresowania chirurgów plastycznych i dermatologów. Brown w 1959 roku udokumentował formułę peelingu fenolowego zawierającego olej krotonowy. W kolejnych latach chirurdzy plastyczni praktykowali z różnymi stężeniami fenolu i oleju krotonowego. Formuła Bakera zawierająca 1,2 % oleju krotonowego w 47,5 % fenolu została opublikowana w 1961. Nowsze formuły peelingów fenolowych Hettera mają mniejsze stężenia fenolu i oleju krotonowego, co wpływała na ich większe bezpieczeństwo.

Głębsze działanie i przebudowa skóry dzięki peelingom fenolowym

Peelingi fenolowe powodują koagulację naskórka i skóry właściwej do jej środkowej warstwy siateczkowatej. Olej krotonowy jest bardzo aktywną substancją, a jego dodanie do peelingu powoduje zwiększenie penetracji fenolu. Większe stężenie oleju krotonowego powoduje głębsze przenikanie fenolu.

Działanie głębokiego peelingu fenolowego powoduje nasilone tworzenie nowego kolagenu, aż do środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Elastoza jest zastępowana regularnie ułożonymi włóknami elastycznymi, dodatkowo zmniejsza się liczba melanosomów, pomimo prawidłowej obecności melanocytów. Badanie oceniające czas trwania efektu peelingu fenolowego wskazywały na utrzymywanie się przebudowy skóry aż 15-20 lat po zabiegu. Inne badanie wskazywało na głębsze działanie i przebudowę skóry po zastosowaniu peelingów fenolowych w porównaniu do innych metod, takich jak lasery CO2, dermabrazja, czy kwas trójchlorooctowy.

Obecnie stosowane peelingi fenolowe są bardziej bezpieczne i mają różne stężenia fenolu i oleju krotonowego, dzięki temu nie są to tylko peelingi głębokie, ale mogą być stosowane jako peelingi średnio głębokie. Peelingi te mogą być również łączone z innymi peelingami takimi jak TCA.

Po głębokim peelingu fenolowym regeneracja naskórka rozpoczyna się po 48 godzinach i zwykle kończy się po 7 do 10 dniach. Regeneracja skóry rozpoczyna się 1–2 tygodnie po zabiegu i kończy się po 3 miesiącach.

Podstawowym wskazaniem głębokich peelingów fenolowych jest leczenie nasilonych zmarszczek twarzy, zabiegi te wykonuje się same lub łączy się je z chirurgicznym liftingiem twarzy w celu uzyskania spektakularnych efektów odmłodzenia twarzy. Odkąd stosuje się peelingi fenolowe z mniejszym stężeniem oleju krotonowego i fenolu wskazania zostały poszerzone o fotostarzenie się skóry i zmarszczki o mniejszym nasileniu. Innymi wskazaniami są np.: różnego pochodzenia przebarwienia skóry twarzy, blizny potrądzikowe czy rogowacenie słoneczne.

 

Zalecenia, środki ostrożności w trakcie zabiegu peelingiem fenolowym

Pacjenci do zabiegu głębokiego peelingu powinni być starannie dobierani. Pacjenci muszą przestrzegać zaleceń pozabiegowych, muszą akceptować okres rekonwalescencji ze względy na długi czas gojenia, muszą zostać wyłączeni z zajęć codziennych na okres 1-1,5 tygodnia. Osoby z ciemniejszym fototypem skóry nie są najlepszymi kandydatami do głębokiego peelingu fenolowego ze względu na możliwość powstania zaburzeń pigmentacyjnych.

Głębokie peelingi fenolowe wykonywane na całą twarz można wykonywać w znieczuleniu ogólnym bądź nasiękowym. Wskazane jest stosowanie płynów dożylnych lub doustnych w celu zmniejszenia możliwych toksycznych powikłań sercowych fenolu. Zalecane jest stosownie leków sedujących przed zabiegiem np.: bezodiazepiny i stosowanie leków przeciwbólowych po zabiegu – NLPZ, tramadol.  U pacjentów, u których leczona jest tylko jedna lub dwie okolice kosmetyczne wystarczy wykonać znieczulenie nasiękowe i spożycie przynajmniej 1 litra wody lub napoju izotonicznego.

W trakcie zabiegu pierwszy okres bólu po nałożeniu peelingu fenolowego trwa ok. 12 sekund po czym dochodzi do ustąpienia bolesności. Po kilku godzinach po zabiegu pojawia się bolesność skóry co redukowane jest leczeniem przeciwbólowym.

Sam zabieg polega na dokładnym umyciu skóry i odtłuszczeniu jej etanolem lub acetonem. Peeling fenolowy jest aplikowany na skórę twarzy za pomocą gazika bądź patyczków kosmetycznych. Bezpośrednio po aplikacji obserwuje się chwilowe zeszronienie, jednak końcowym efektem dla peelingów głębokich jest pojawienie się szarzenia, a następnie obrzęku okolicy poddanej zabiegowi. Należy uważać na okolicę skrzydełek nosa i wewnętrznych kącików oczu ze względu na możliwość gromadzenia się tam peelingu i możliwości pojawienia się nadmiernego uszkodzenia skóry. Przy terapii powiek dolnych należy zachować odstęp 1-2 mm od linii rzęs. Na powiece górnej nie należy wykonywać zabiegu nad tarczką tej powieki.

W razie bardzo nasilonych zmarszczek zalecane jest również wypełnienie tkanki podskórnej lub przy dużej wiotkości połączenie go z chirurgicznym liftingiem skóry. Bezpośrednio po zabiegu nakładamy taśmy przylepne zwiększające okluzję. Na powieki po zabiegu stosujemy galusan bizmutu. Na drugi dzień zdejmujemy taśmy i na resztę okolicy pozabiegowej nakładamy galusan bizmutu, który powinien być stosowany do 7. dnia po zabiegu. Następnie od tego czasu można stosować wazelinę lub inne preparaty regenerujące.

 

Działania niepożądane po głębokim peelingu fenolowym

Działaniem niepożądanym peelingu fenolowego może być wydłużenie odstępu QT i związane z nim zaburzenia rytmu serca. Należy unikać wykonywania zabiegów u pacjentów przyjmujących leki wydłużające ten odstęp.

Innym powikłaniem może być tworzenie się blizn. Przy wyjątkowo wiotkich powiekach dolnych może powstać wywinięcie powieki. Przed zabiegiem wykonujemy test z pociągnięcia w celu uniknięcia tego typu powikłań. Z innych powikłań ocznych może dojść do podrażnienia spojówki oka przez kontakt łez z peelingiem w trakcie zabiegu. Z tego powodu należy osuszać wewnętrzne kąciki oczu w trakcie zabiegu, czy też może dojść do podrażnienia spojówki przez opary. Należy stosować maści lub żele zabezpieczające oko. Zakażenie występuje bardzo rzadko. Przy pojawieniu się bólu, obrzęku, wysięku, czy gorączki po 48 h od zabiegu wskazane jest podanie antybiotyku. Zaleca się okołozabiegowe stosowanie acyklowiru w celu zmniejszenia możliwości infekcji wirusem opryszczki.

Przebarwienia pozapalne utrzymują się zwykle mniej niż 6 miesięcy. Leukoderma (zbielenie skóry) może powstać w miejscach nadmiernego włóknienia podnaskórkowego i jest nieodwracalna. Była obserwowana po zastosowaniu bardzo stężonych mieszanek fenolu i oleju krotonowego. Obecnie nie jest obserwowana. Rumień twarzy jest normalną reakcją i jest związany z procesem gojenia. Może utrzymywać się nawet do 3 do 6 miesięcy w zależności od głębokości działania peelingu.

Peelingi fenolowe są bardzo dobrze poznanymi metodami przebudowy i odmładzania skóry. Efekty tej terapii są zdumiewające, a pacjenci z uszkodzeniem posłonecznym skóry ulegają odmłodzeniu o dziesiątki lat. Działania niepożądane nie występują często jak to miało miejsce w przeszłości przy stosowaniu bardzo agresywnie działających formuł.

Dr Michał Rożalski, dermatolog-wenerolog

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość wielu milionów Polaków, w szczególności kobiet. Tak pozornie błahe czynności, jak kaszel, kichanie i śmiech ...
Radiofrekwencja
Malwina Stasiak, Zespół Przeszczepowy

Radiofrekwencja

Zmarszczki, zwiotczała skóra i plamy starcze mogą sprawić, że będziemy wyglądać nieco starzej niż w rzeczywistości. Dlatego warto poznać radiofrekwencję, ...
Terapia Depigmentacyjna
Gabriela Bielińska- Fizjoterapeuta

Terapia Depigmentacyjna

Przebarwienia i pigmenty na skórze to problem, z którym boryka się zarówno mnóstwo kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn powstawania tych ...

Pozostałe artykuły

Aktualności

Czas pomyśleć o nogach – jesienne zabiegi

08.11.2021

Nogi nas niosą przez życie, mają być niezawodne, silne, zdrowe i oczywiście piękne. Kiedy puchną szczególnie w okolicach kostek i bolą po całym dniu, są to pierwsze oznaki niewydolności żylnej. Popękane naczynka tzw pajączki szpecą je, żylaki często dokuczają od dłuższego czasu ale nie było czasu żeby się nimi zająć.

Aktualności

Włosy pod lupą u dermatologa. Jak dbać o włosy?

08.11.2021

Aktywność fizyczna, dieta, codzienna pielęgnacja skóry twarzy i ciała jak również indywidualne zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej - to wszystko, aby długo czuć się pięknym, wyjątkowym i utrzymać swoje ciało w jak najlepszej formie. Często jednak zapominamy o pielęgnacji włosów. 

Aktualności

100 kobiet biznesu

18.11.2021

W 2020 roku Puls Biznesu opublikował listę 100 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce. W tym gronie znalazła się również Joanna Ambroziak. Jesteśmy niezmiernie dumni i życzymy dalszych sukcesów w biznesie i nie tylko.

Aktualności

20 lecie Kliniki Ambroziak

18.11.2021

W tym roku Klinika Ambroziak obchodzi 20 urodziny! Ogrom pracy, mnóstwo serca oraz zaangażowania ze strony wszystkich lekarzy oraz personelu pozwoliło nam na wspaniały rozwój i stworzenie trzech placówek, w których możemy pomagać naszym Pacjentom z wieloma problemami. To również dzięki Wam, naszym Pacjentom i zaufaniu jakim nas obdarzyliście jesteśmy w tym miejscu.

Aktualności

Fokus na… korekcyjną plastykę nosa

01.12.2021

“Chirurg plastyk musi być artystą, szczególnie kiedy tworzy część twarzy jaką jest nos, który musi idealnie pasować. Musi również umieć pogodzić oczekiwania pacjenta z możliwościami chirurgicznymi w taki sposób, aby efekt był zadowalający i wyglądał naturalnie”.

Aktualności

Fokus na... przeszczep włosów

08.12.2021

Gęste i mocne włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Od dawna długie włosy uznawane są za atrybut kobiecości, a gęste i mocne włosy dodają męskości. O ile fryzura to kwestia indywidualna, to z całą pewnością zdrowe włosy zawsze prezentują się świetnie. 

Aktualności

Fokus na... plastykę brzucha

16.12.2021

Godziny na siłowni, restrykcyjne diety i nic? No właśnie, bardzo często słyszymy to od pacjentów, którzy zgłaszają się na zabieg abdominoplastyki, czyli plastyki brzucha.

Aktualności

Fokus na... implanty piersi

13.01.2022

Operacja powiększenia biustu jest w dzisiejszych czasach najczęściej wykonywanym zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej. Dlaczego tak jest? Większość osób kojarzy ten zabieg jedynie z powiększeniem piersi z powodu kompleksu małego biustu, tymczasem powodów jest znacznie więcej.

Aktualności

Fokus na... liposukcję HD Body Shaping

20.01.2022

Liposukcja jest często postrzegana jako zabieg, który zastępuje aktywność fizyczną. Nic bardziej mylnego. Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci, którzy mimo regularnych ćwiczeń i diety nie są w stanie wymodelować danej części ciała. Zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej, czyli liposukcja, pomaga w osiągnięciu wymarzonego rezultatu.

Aktualności

Fokus na... mastopeksję

27.01.2022

Mastopeksja, czyli podniesienie piersi, to bardzo często wykonywany zabieg. Piersi pod wpływem grawitacji opadają. Poza naturalnym procesem utraty elastyczności skóry, który prowadzi do stopniowego opadania piersi wraz z wiekiem, istnieje wiele czynników, które przyspieszają ten proces. Co to takiego?

Aktualności

IADE 2022

24.02.2022

IADE 2022

 W imieniu dr n. med. Marcina Ambroziaka oraz Sekcji Dermatologów Estetycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, serdecznie zapraszamy Państwa na niezwykłe wydarzenie edukacyjne, pełne wiedzy i wymiany doświadczeń, IADE 2022 – Innowacyjną Akademię Dermatologii Estetycznej.

Aktualności

Kiedy nauka spotyka się z miłością

22.07.2022

Opracowane o autorską technologię Dermatological ‘n’ Aesthetical™ kosmetyki Dr Ambroziak Laboratorium łączą w sobie świat nowoczesnej dermatologii i nauki, a wszystko to w trosce o zdrową piękną skórę.

 

Aktualności

Jesteśmy laureatami Diamentów Forbes 2023!

08.02.2023

Miło nam poinformować, że Klinika Ambroziak została wyróżniona w prestiżowym rankingu Diamentów Forbesa 2023! 

Zaufanie jakim obdarzają nas Pacjenci napędzają do ciągłego rozwoju i rozszerzania naszej działalności o kolejne placówki. Profesjonalne i pełne zaangażowania podejście do pracy całego zespołu, troska o każdego Pacjenta, rzetelność i skuteczność podejmowanych działań pozwoliły na kolejny, istotny krok w rozwoju firmy. 

Aktualności

Casting do programu LEKARZE W AKCJI: Metamorfozy

06.03.2023

Weź udział w castingu do naszego programu i spełnij swoje marzenie! 

Po raz kolejny Specjaliści z Kliniki Ambroziak odsłonią kulisy pracy i zmienią życie wielu osób.

 

Aktualności

Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging AMWC 2023

03.04.2023

W dniach 30.03-01.04. 2023 odbył się w Monaco AMWC 2023 – XXI Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej, coroczne wydarzenie skupiające się na ustawicznym kształceniu lekarzy różnych specjalności, zajmujących się medycyną estetyczną.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy