Czym jest migrena i jakie są jej objawy?
Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Jest to rodzaj napadowego bólu głowy o pierwotnym charakterze – to znaczy takiego, który nie jest wywołany innymi czynnikami chorobowymi. Migrena jest częściej diagnozowana u kobiet, niż u mężczyzn. Przeważnie pierwsze napady migrenowe odnotowuje się u osób poniżej 40. roku życia.
Migrena bywa definiowana jako napadowy ból głowy o pulsującym charakterze, któremu może towarzyszyć również nadwrażliwość na hałas, zapachy i ostre światło. U niektórych osób objawami towarzyszącymi są również nudności i wymioty.
Diagnostyka i leczenie migreny
Choć migrena jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie znana jest metoda jej całkowitego wyleczenia, istnieją różne sposoby na zminimalizowanie uciążliwości tego schorzenia.
Migrena – leczenie toksyną botulinową
W Klinice Ambroziak leczymy migrenę toksyną botulinową, czyli jedną z najczęściej używanych substancji w medycynie estetycznej. Substancja ta hamuje skurcze mięśni w wyniku zatrzymania wydzielania acetylocholiny. Ale co to oznacza dla migrenowców? Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice zakończeń czuciowych głowy, dochodzi do zablokowania mięśni, które powodowały ból poprzez uciskanie lub ugniatanie nerwów. W związku z tym epizody migrenowe nie powinny występować przez cały czas oddziaływania wspomnianej substancji. Efekty takiego zabiegu pojawiają się po około 7 dniach i utrzymują się przez 6-12 tygodni. Po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć. Zaobserwowano, że aż u 80% pacjentów dolegliwości migrenowe znikają całkowicie na czas działania toksyny botulinowej, a u ponad połowy znacznie zmniejszają się częstotliwości i siła bólu.
Operacja na migrenę
Kolejnym sposobem leczenia migrenowych bóli głowy jest zabieg chirurgiczny. Jeśli u pacjenta pozytywne efekty przyniosło podanie toksyny botulinowej, leczenie operacyjne powinno przynieść podobne efekty, ale o trwałym charakterze. Zabieg polega na zmniejszeniu nacisku mięśni na gałęzie nerwów czaszkowych. W zależności od lokalizacji dolegliwości bólowych, operacja może dotyczyć okolicy brwiowej, potylicznej lub skroniowej. Jest to inwazyjna metoda przeprowadzana pod narkozą, ale nie wymagająca długotrwałej hospitalizacji lub długiej rekonwalescencji. Warto pamiętać o tym, że nie u każdego pacjenta można przeprowadzić wspomniany zabieg lub podać toksynę botulinową – pierwszym krokiem do niwelowania migreny powinna być wizyta u specjalisty, który upewni się, że nie występują żadne istotne przeciwwskazania do wymienionych zabiegów.
Co powoduje migrenę? Czy można jej uniknąć?
Przyczyny występowania migreny mogą być różne. Podejrzewa się, że kluczowe znaczenie mogą odgrywać czynniki genetyczne oraz środowiskowe – w tym wrodzona nadwrażliwość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne:
- Hałas, ostre światło.
- Gwałtowne zmiany pogody.
- Przemęczenie i stres.
- Niektóre leki, a także związki naturalnie występujące w organizmie, jak histamina lub serotonina.
- Intensywny głód, ale też spożycie niektórych pokarmów lub napojów – na przykład alkoholu.
U wielu osób wystąpienie migreny poprzedzane jest fazą zwiastunów (objawiającą się m. in. zaburzeniami koncentracji, pobudzeniem, sztywnością karku), a u niektórych współwystępuje ona z tak zwaną aurą migrenową, która objawia się m. in. zaburzeniami mowy, mroczkami, a także zaburzeniami widzenia.
Migrena jest chorobą nieuleczalną, ale można w znaczny sposób ograniczyć jej objawy i tym samym znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Dodatkowo, gdy wiesz, jakie czynniki mogą przyczyniać się do wystąpienia migreny u Ciebie, możesz spróbować wdrożyć odpowiednią profilaktykę – przede wszystkim unikając wspomnianych czynników. Nie bez znaczenia może być również wdrażanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych, a także prowadzenie zdrowego trybu życia, wysypianie się i zdrowe odżywanie. Żaden z tych sposobów bezpośrednio nie leczy migreny, ale osoba przemęczona, zestresowana i niewyspana jest zdecydowanie bardziej podatna na wystąpienie epizodów migrenowych.