Cienie i worki pod oczami

Cienie pod oczami zazwyczaj kojarzą nam się ze zmęczeniem lub nieprzespaną nocą. Ten problem dotknął z pewnością niejednokrotnie większość z nas. Jednak co w przypadku, kiedy nie znika i utrzymuje się znacznie dłużej, niż powinien? 

Cienie pod oczami – przyczyny

Występowanie cieni pod oczami nie ma jednoznacznego podłoża. Co więcej – przyczyną ich powstawania może być naprawdę wiele czynników. Warto również pamiętać, że te czynniki mogą wzajemnie się przenikać i różnić się między osobami. W przypadku trwałych lub nasilających się cieni pod oczami zalecamy się skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Do najważniejszych czynników, które mogą wywoływać cienie i worki pod oczami możemy zatem zaliczyć:

  • Genetykę. Niestety skłonność do występowania u nas cieni pod oczami może być dziedziczna. Niektóre osoby mogą mieć naturalnie cieńszą skórę w okolicy oczu lub większą widoczność naczyń krwionośnych, co może prowadzić do trwałych cieni pod oczami.
  • Procesy związane ze starzeniem się skóry. Nam przybywa lat, a naszej skórze ubywa elastyczności i objętości. Procesy starzenia się często prowadzą również do przemieszczania się tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy, co w konsekwencji prowadzi do powstawania cieni i worków pod oczami.
  • Alergie. Jeżeli oprócz cieni pod oczami zauważyliśmy u siebie przekrwione spojówki lub swędzenie wokół oczu, możemy podejrzewać, że problem ten występuje u nas właśnie na tle chorobowym. W takim przypadku warto umówić się na konsultacje do specjalisty i wykonać dokładne testy alergiczne.
  • Atopowe zapalenie skóry. Przypadłość ta bardzo często wywołuje swędzenie okolicy oczu, skóra w tym obszarze staje się cieńsza, bardziej delikatna, a my możemy zaobserwować u siebie nieestetyczne cienie pod oczami. Jeżeli podejrzewamy u siebie cienie pod oczami o tym właśnie podłożu, wówczas koniecznie musimy udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednią kurację.
  • Zmęczenie i stres. To jeden z najpopularniejszych czynników, przez który większość z nas boryka się z cieniami i sińcami pod oczami. Długotrwałe zmęczenie, przemęczenie i stres mogą prowadzić do poszerzenia naczyń krwionośnych pod skórą, co z kolei powoduje pojawianie się cieni pod oczami.
  • Palenie papierosów. Wszyscy wiemy, że używanie wyrobów nikotynowych szkodzi naszemu zdrowiu, ale co więcej, może również silnie oddziaływać na stan naszej skóry. Palenie papierosów wpływa na krążenie krwi i pogarsza ogólny stan skóry, co może przyczyniać się do powstawania cieni pod oczami.

Jak się pozbyć cieni pod oczami?

Cienie pod oczami to ewidentny sygnał, że w naszym ciele może dziać się coś niedobrego. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad możliwymi przyczynami powstawania tego problemu. Najlepiej zatem będzie zadbać o siebie – zmodyfikować nawyki żywieniowe, zredukować stres czy poprawić jakość snu. Wskazane również będzie wykonanie profilaktycznych badań, które być może odpowiedzą nam, co jest dokładną przyczyną tego problemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że sińce, które pojawiają się pod naszymi oczami, sprawiać mogą, że wyglądamy na smutnych, zmęczonych czy przygnębionych. To może zdecydowanie wpływać na jakość i komfort naszego życia i sprawiać, że będziemy przez to czuć się mniej atrakcyjni czy zamknięci w sobie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwolą nam poprawić wygląd skóry wokół oczu i będą miały wpływ na polepszenie naszej cery, przywracając jej żywy i promienny blask.

Przeszczep tłuszczu

Lipotransfer na cienie pod oczami może okazać się skuteczną metodą walki z tym problemem. Procedura lipotransferu zazwyczaj obejmuje kilka kroków. Najpierw lekarz pobiera tłuszcz z innej części ciała, najczęściej z obszarów, takich jak brzuch, biodra czy uda. Następnie ten tłuszcz jest poddawany specjalnemu procesowi oczyszczania, by w kolejnym kroku móc zostać wstrzykniętym pod skórę w okolicy oczu, aby uzupełnić utraconą tkankę i zniwelować cienie. Osoby bardzo często decydują się właśnie na lipotransfer, ponieważ jest to metoda, która przynosi rezultaty na wiele lat. Oczywiście najważniejsze jest, aby skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który będzie w stanie dobrać dla nas indywidualny plan leczenia.

Kwas hialuronowy na cienie pod oczami

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego na cienie pod oczami zwykle polegają na precyzyjnym wstrzyknięciu małej ilości tej substancji pod skórę w okolicę oczu. Działa ona jako wypełniacz, który pomaga zniwelować sińce, poprawiając objętość i uzupełniając ubytki tkanek pod skórą. Procedura jest stosunkowo szybka i zwykle nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Co najważniejsze, efekty wypełnienia kwasem hialuronowym mogą być widoczne natychmiast po zabiegu i utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kwas hialuronowy Hydrobalans Soft Lifting
Julia Sieczych - Dermatolog

Kwas hialuronowy Hydrobalans Soft Lifting

Hydrobalans to rozwiązanie dla każdego, kto pragnie aby skóra twarzy miała naturalny, zdrowy i promienny wygląd.
Foxy Eyes
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Foxy Eyes

Nieukrywanym trendem dermatologii estetycznej stało się w ostatnich latach foxy eyes. Spojrzenie to bowiem coś, co w wyglądzie każdej z ...
Przeszczep tkanki tłuszczowej
Joanna Ambroziak, Współwłaścicielka i Prezes Zarządu Kliniki Ambroziak

Przeszczep tkanki tłuszczowej

Od wielu lat nasi specjaliści wykonują różne zabiegi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej, zarówno do zabiegów estetycznych jak i medycznych. Ogromne ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy