Bruksizm - ostrzyknięcie mięśni żwaczy
Bruksizm dotyczy 11-21% populacji Europy, jednak do specjalisty udaje się ok 20% osób borykających się z tym schorzeniem. Do objawów bruksizmu należą uporczywe bóle głowy i szyi, szum i bóle ucha, zaburzenia produkcji śliny, ogólny dyskomfort. W obrębie twarzy dochodzi do przerostu mięśni żwaczy. Bardzo często pojawia się też wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej. Ze strony jamy ustnej dochodzi do przygryzania, krwawienia z dziąseł, chorób przyzębia, nadwrażliwości zębów, pękania szkliwa. Występują również zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych (ból, przeskakiwanie, organicznie ruchomości żuchwy). Leczenie tego schorzenia jest wielokierunkowe i należy rozpoznać przyczyny somatyczne stomatologiczne.
Skutecznym sposobem leczenia nadmiernego napięcia mięśni żwaczy jest podanie toksyny botulinowej (botoksu). Działanie toksyny jest rozluźnienie nadmiernego napięcia w tej okolicy. Toksynę podaje się w mięśnie żwaczy celem ich osłabienia, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Dlaczego warto?
Nadmierne napięcie mięśni żwaczy powoduje wiele problemów: ścieranie szkliwa i zgrzytanie zębami, ból spowodowany stałym napięciem, oraz z punktu widzenia estetycznego, nadaje twarzy kwadratowy kształt. Podanie toksyny botulinowej nie tylko przynosi Pacjentom znaczną ulgę, ale również dzięki rozluźnieniu mięśni łagodzi kształt twarzy.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Cena
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Efekty są odczuwalne już po kilku dniach po zabiegu - mięśnie rozluźniają się, poprawia się samopoczucie Pacjenta, a kształt żuchwy jest znacznie łagodniejszy.
Umów się na konsultację!
FAQ
Zabieg ostrzyknięcia mięśni żwaczy jest krótki oraz niemalże bezbolesny. Po zbadaniu, lekarz podaje domięśniowo (za pomocą iniekcji) odpowiednią dawkę toksyny botulinowej.
Po zabiegu podania toksyny botulinowej należy unikać wysiłku fizycznego, długotrwałego pochylania się (w dzień zabiegu) oraz masażu w okolicy podania preparatu przez ok. 7 dni
Stany zapalne skóry oraz otwarte rany w okolicy zabiegowej; zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym,ciąża oraz karmienie piersią,
Zabieg jest dla większości pacjentów bezbolesny; pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucia podczas iniekcji
znaczne rozluźnienie mięśni żwaczy, ograniczenie ścierania szkliwa i zgrzytania zębami, złagodzenie kształtu twarzy (wysmuklenie)
ok 6 miesięcy
Tak
Powikłania po zabiegu występują niezwykle rzadko; mogą pojawić się drobne zasinienia w miejscach wkłuć
Pierwsze odczucia występują już po kilku dniach, jednak na efekt końcowy należy zaczekać ok 4 tygodnie
Tak, dla trwałego efektu zabieg należy powtarzać co ok. 6 miesięcy
Opinie
Toksyna botulinowa ma bardzo wiele zastosowań w medycynie. Jednym z nich jest leczenie nadmiernego napięcia mięśni żwaczy w bruksizmie.

Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie

Leczenie chrapania i bezdechu sennego

Leczenie migreny toksyną botulinową
