Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Szacuje się, że nawet do 20% osób na całym świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest bruksizm. Zaciskanie szczęki podczas snu i tarcie zębami powoduje często takie dolegliwości, jak bóle głowy czy zdzieranie się szkliwa. W skrajnych przypadkach może także doprowadzić do wypadania zębów, a nawet zwyrodnienia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Aby nie wywołać najgorszego scenariusza, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pomogą uporać się z tą przypadłością. Jeżeli inne metody zawiodły lub nasz stopień bruksizmu jest już naprawdę zaawansowany, wówczas należy sięgnąć po metodę, która skutecznie upora się z tą chorobą. Mowa tu o zastosowaniu toksyny botulinowej, która podawana jest w tym przypadku bezpośrednio w mięśnie żwaczy. Toksyna botulinowa jest wykorzystywana na szeroką skalę w zabiegach medycyny estetycznej i jak się okazuje, może być także sprzymierzeńcem w walce z bruksizmem. Wstrzykuje się ją bezpośrednio w mięśnie żwaczy, doprowadzając tym samym do ich osłabienia i rozluźnienia. Jeżeli natomiast obawiamy się, że preparat może powodować dziwne uczucie, otępić nasze mięśnie czy sprawić, że będą one funkcjonowały w tym obszarze nie tak, jak trzeba, to w tym miejscu chcielibyśmy rozwiać te wątpliwości. Mięśnie, które do tej pory były w ciągłym napięciu, ulegają przyjemnemu rozluźnieniu, które doprowadza do czasowego wyeliminowania problemu bruksizmu. Podanie toksyny botulinowej w tym obszarze daje jeszcze jeden pozytywny skutek uboczny. Dolna część twarzy ulega zdecydowanemu wygładzeniu, jak również poprawia nam się także jej kontur.
Dlaczego warto?
Toksyna Botulinowa to główny sprzymierzeniec w walce z zaawansowanym bruksizmem. Jeżeli inne metody zawiodły, wówczas warto zgłosić się bezpośrednio do naszej kliniki i skonsultować problem ze specjalistą. Dobrze zastosować tę metodę, aby nie dopuścić do tego, żeby przypadłość ta się pogłębiała. Jej skutki mogą być długoterminowe i nieść naprawdę poważne konsekwencje. Jeżeli zależy nam na pięknym uśmiechu oraz pozbyciu się wszystkich przykrych konsekwencji związanych z bruksizmem, warto zdecydować się właśnie na zastosowanie toksyny botulinowej.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Cena
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Główną zaletą zastosowania toksyny botulinowej na bruksim są jego błyskawiczne efekty, które dostrzeżemy maksymalnie po kilku dniach od wykonania zabiegu. Po zabiegu zmniejszy się napięcie w naszych mięśniach, co sprawi, że skutki takie jak zaciskanie szczęki czy nocne zgrzytanie zębami ustaną. Ciekawym efektem jest także poprawa kondycji skóry w dolnej części twarzy, a także wysmuklenie kształtu żuchwy. Osoby, które przez długi czas borykają się z bruksizmem, często mogą u siebie zauważyć zmianę konturów twarzy z charakterystyczną kwadratową szczęką. Toksyna botulinowa zastosowana w tym obrębie twarzy również wpłynie na nasz wizualny wygląd, przywracając nam łagodniejsze rysy żuchwy.
Umów się na konsultację!
FAQ
Zabieg leczenia bruksizmu przebiega błyskawicznie i niemal bezboleśnie. Specjalista odpowiednią dawkę substancji podaje w wybrane partie żuchwy. Bardzo ważne jest to, żeby na zabieg zgłosić się do specjalisty w tym zakresie, który dokładnie określi, w jakie miejsca należy podać substancję. Niestaranne wstrzyknięcie toksyny może sprawić, że efekty będą zdecydowanie mniejsze lub znikome.
W dzień, w którym wykonywany był zabieg, należy zadbać o to, aby schylać się nadmiernie oraz nie pochylać głowy. Zdecydowanie odradza się również masowanie, a nawet dotykanie okolicy żuchwy. Warto także na kilka dni zrezygnować z ćwiczeń czy intensywnego wysiłku fizycznego.
Bezpośrednio tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków, które rozrzedzają krew. Do samego zabiegu nie mogą natomiast przystąpić osoby, u których rozwijają się stany zapalne w obrębie żuchwy. Panie będące w ciąży lub karmiące piersią również powinny zrezygnować z zabiegu, podobnie jak osoby, u których występuje alergia na toksynę botulinową.
Według opinii naszych pacjentów zabieg jest bezbolesny. Odczuwalny może być jedynie niewielki dyskomfort w momencie wstrzykiwania toksyny.
Efekty zastosowania toksyny botulinowej w celu leczenia bruksizmu powinien przypaść nam do gustu. Praktycznie od razu po wykonanym zabiegu poczujemy, że mięśnie są zdecydowanie bardziej rozluźnione, nie napinają się mimowolnie, a my w zdecydowanie mniejszym stopniu będziemy zaciskać szczękę w ciągu dnia. Bruksizm prowadzi również do przykrych konsekwencji, takich jak wypadanie zębów, ścieranie szkliwa czy poranne bóle głowy. Nie będziemy musieli się jednak nimi dłużej przejmować. Choć nie jest to bezpośredni cel tego zabiegu, to z pewnością zauważymy również efekt wizualny. Skóra w dolnych partiach naszej twarzy napnie się i wygładzi, a kształt naszej żuchwy zdecydowanie wysmukli.
Tak. Co prawda toksyna botulinowa ingeruje nieco w wygląd naszej twarzy, jednak jest to całkowicie naturalny efekt.
Z tego względu, że zastosowanie toksyny botulinowej w celu leczenia bruksizmu jest zabiegiem o bardzo niskiej inwazyjności, to powikłania są niemal nieodczuwalne. U niektórych pacjentów widoczne mogą być ślady po nakłuciach lub lekkie zaczerwienienia, które jednak znikają bardzo szybko.
Dobra wiadomość jest taka, że na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Pierwsze pozytywne skutki dostrzeżemy już po kilku dniach od podania substancji. O ostatecznych efektach możemy natomiast mówić po upływie 2-4 tygodni.
Tak, dla trwałego efektu zabieg należy powtarzać co ok. 6 miesięcy
Opinie
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie