Podcinanie blizn
Blizny potrądzikowe to dla większości pacjentów bardzo wstydliwy problem, szczególnie jeśli występują w obrębie twarzy.
Leczenie blizn zanikowych jest zazwyczaj kompleksowe i łączy laseroterapię, wypełnianie kwasem hialuronowym oraz podcinanie blizn. Ten rodzaj zmian skórnych jest charakterystyczny szczególnie dla osób, które niegdyś zmagały się z trądzikiem. Jeżeli zatem chcielibyśmy pozbyć się tej niezbyt estetycznej pamiątki z przeszłości, to podcinanie blizn może okazać się w tym przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem.
Aby zrozumieć, na czym polega zabieg, na początku dobrze jest wiedzieć, jak powstają blizny tego typu. Na skutek trądziku nasza skóra zmaga się ze stanem zapalnym, który prowadzi do uszkodzenia różnych jej warstw. Kiedy uda nam się wyleczyć stan zapalny, rozpoczyna się proces regeneracji. Uszkodzoną skórę organizm zastępuje tkanką łączną, która w dalszym etapie wrasta do tkanki podskórnej. Ostatecznie cały proces kończy się powstaniem niezbyt estetycznych zmian. Zabieg podcinania blizn polega na rozcięciu powstałych zrostów tkanek, co prowadzi do wyrównania się struktury naszej skóry niemal od razu. W niektórych przypadkach po zabiegu podcięcia stosuje się także wypełnianie blizn kwasem hialuronowym, aby utrwalić pożądany efekt. Nie zawsze taka procedura okazuje się niezbędna, ponieważ u większości osób standardowy zabieg usunięcia zrostów w zupełności wystarczy.
Dlaczego warto?
Podcinanie blizn to zabieg, którego rezultaty możemy dostrzec niemal natychmiastowo.
Po całkowitym zagojeniu się skóry raz na zawsze pożegnamy nieestetyczne zmiany. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą już dłużej ukrywać lub wstydzić się blizn po okresie dojrzewania. Podcinanie blizn może zagwarantować gładką skórę, na której znamiona na twarzy nie rzucają się na pierwszy plan.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Zaraz po wykonaniu zabiegu będziemy mogli dostrzec pierwsze efekty. Po całkowitym zagojeniu się skóry będzie ona zdecydowanie gładsza, a blizny rozjaśnione.
Umów się na konsultację!
FAQ
Specjalista Kliniki Ambroziak w miejscu występowania blizn będzie wprowadzał pod skórę niewielką kaniulę, a następnie dokona nią rozcięcia występującego zrostu.
Po zabiegu podcinania blizn skórę należy odpowiednio pielęgnować zaleconymi przez lekarza specyfikami. Co najmniej przez pierwszy tydzień warto unikać wysiłku fizycznego, nadmiernej ekspozycji na słońce, dobrze również zrezygnować z sauny oraz solarium. Skóra w wybranych partiach twarzy może być także nieco obrzęknięta, dlatego w pierwszych dniach warto spać na plecach, aby nie narażać się na dodatkowe otarcia.
Zabiegu podcięcia blizn nie można dokonywać na obszarze skóry, który boryka się z aktywnymi stanami zapalnymi. Najpierw niezbędne będzie ich wyleczenie, dopiero później można zgłosić się do specjalisty. Wszystkie panie, które spodziewają się dziecka lub karmią piersią także nie będą mogły przystąpić do zabiegu.
Specjalista dokonuje podcinania blizn po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym, zatem zabieg jest bezbolesny.
Zaraz po wykonanym zabiegu, podcięte blizny ulegają wypłaszczeniu. Oznacza to, że nasza skóra stanie się dużo gładsza, a zmiany, które na niej występowały, znacznie się rozjaśnią.
W większości przypadków efekt będzie całkowicie trwały i potowarzyszy nam już na zawsze. W niektórych przypadkach, kiedy okaże się, że blizny były dużo głębsze, zabieg dobrze będzie powtórzyć. Wówczas specjalista może zasugerować także wypełnienie blizn potrądzikowych tłuszczem bądź kwasem hialuronowym dla wzmocnienia i utrwalenia efektu.
Tak. Blizny, które są efektem walki z trądzikiem, zaburzają naturalną strukturę skóry. Ich podcięcie przywraca ją do normalnego, gładkiego stanu.
Tuż po zabiegu skóra na twarzy będzie podrażniona i zaczerwieniona. Lekkie obrzęki i siniaki to także normalne elementy występujące po podcięciu blizn, jednak zazwyczaj znikają one w ciągu tygodnia.
W większości przypadków będzie to zabieg jednorazowy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których okaże się, że blizny były znacznie głębsze. Wówczas lekarz może zalecić powtórzenie procedury po upływie sześciu tygodni.
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie