Skąd się biorą blizny?
Nasza skóra może zostać uszkodzona z wielu różnych powodów. Czy to w związku z operacją, wypadkiem, oparzeniem, trądzikiem, czy jeszcze innymi przykrymi zdarzeniami. Od momentu jej uszkodzenia w organizmie zachodzą procesy, za których sprawą tworzą się blizny. Gdy dochodzi do powstania rany, fibroblasty, czyli komórki skóry, w okolicy rany stają się aktywne i zaczynają produkcję kolagenu. Pracują one nad odtworzeniem tkanki, ale niestety nie są w stanie przywrócić jej pierwotnej struktury. W rezultacie powstaje tkanka bliznowata, która różni się od naszej normalnej skóry. Blizny są zwykle grubsze, szorstkie i mniej elastyczne. Ich wygląd i cechy zależą od wielu czynników, takich jak głębokość i rozmiar rany, nasze geny oraz indywidualne zdolności regeneracyjne organizmu.
Podstawowe rodzaje blizn
Blizny możemy podzielić ze względu na ich pochodzenie. Zaliczamy do nich blizny pooperacyjne, potrądzikowe, powstałe po oparzeniach czy też po innych urazach. Jednak w tym przypadku warto skupić się na podziale blizn ze względu na wygląd. Mogą one przybierać bowiem różne kształty i rozmiary w zależności od czynników zewnętrznych.
Blizny zanikowe – należą do nich przede wszystkim rozstępy, ale także blizny, które powstają po przebytym trądziku czy ospie wietrznej. Przybierają one charakterystyczną postać wgłębień w naszej skórze. Niestety ze względu na swój charakterystyczny wygląd bardzo trudno ukryć je na ciele, stosując makijaż, dlatego mogą być źródłem wielu kompleksów.
Bliznowce, czyli blizny keloidowe, związane są bezpośrednio z nadprodukcją kolagenu. Rozprzestrzeniają się daleko poza skaleczenie lub ranę, przybierając charakterystyczne wypukłe kształty. Co gorsza, z czasem mogą się one również powiększać. Wyróżniają się również na tle skóry, przybierając czerwone odcienie.
Blizny przerostowe w odróżnieniu od bliznowców występują tylko w obrębie skaleczenia lub rany i nie rozprzestrzeniają się dalej. Mimo to przybierają one również charakterystyczny wypukły kształt i można je poznać po czerwonawym kolorze i grubej skórze. Takie blizny najczęściej tworzą się po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Co ciekawe, częściej występują one u osób młodych, których organizmy są w stanie wytwarzać zdecydowanie większą ilość kolagenu.
Skuteczne zabiegi na usuwanie blizn
Zabiegi laserowe
Laserowe usuwanie blizn jest jednym z najpopularniejszych sposobów na redukcję blizn. Laser emituje impulsy światła o wysokiej energii, które precyzyjnie usuwają warstwy skóry, pobudzając jednocześnie produkcję kolagenu. To pomaga w wygładzeniu blizn i poprawie ich wyglądu. Dobra wiadomość jest taka, że laseroterapia może być stosowana do różnych rodzajów blizn, takich jak blizny pooperacyjne, blizny pourazowe i blizny potrądzikowe. Najpopularniejsze urządzenia służące usuwaniu blizn w Klinice Ambroziak to laser frakcyjny, który idealnie poradzi sobie z bliznami po trądziku. Klienci również często decydują się na zabiegi laserem pikosekundowym, który jest specjalistą, jeżeli chodzi o walkę z większymi, bardziej opornymi bliznami.
Mikronakłuwanie
Ten innowacyjny zabieg wykorzystuje małe igły, które delikatnie nakłuwają skórę, stymulując proces gojenia się. Mikronakłuwanie skóry pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do wygładzenia blizn i poprawy tekstury skóry. Ponadto zwiększa wchłanianie składników aktywnych, takich jak kwas hialuronowy czy witaminy, co może przynieść dodatkowe korzyści w procesie redukcji blizn. Opinie naszych pacjentów są zgodne co do tego, że seria zabiegów mikronakłuwania przyniosła pozytywne efekty zwłaszcza jeżeli chodzi o redukcję blizn potrądzikowych.
Peelingi chemiczne
Peeling chemiczny nałożony na skórę usuwa jej zewnętrzne warstwy, jednocześnie pobudzając procesy regeneracji i gojenia się. Pomaga wygładzić nierówności skóry, poprawić jej teksturę i koloryt oraz zredukować widoczność blizn. Podczas jego wykonywania specjalista Kliniki Ambroziak nakłada na skórę substancję, która zawiera aktywne składniki wykazujące silne działanie złuszczające. Dzięki temu pozbywamy się martwych komórek naskórka i pobudzamy produkcję nowych komórek. Jednym z najsilniejszych peelingów, jakie oferujemy, jest peeling fenolowy, który jest w stanie wygładzić naprawdę głębokie blizny, a co najważniejsze – jeden zabieg daje trwałe efekty, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.