Abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy)

Dlaczego warto? Co musisz wiedzieć? Efekty
FAQ Rezerwuję

Abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy) to zabieg, który może uratować kobiecie nie tylko zdrowie, ale i życie. Choć najczęściej łyżeczkowanie kojarzy się nam z poronieniem, w większości przypadków wykonuje się je w zupełnie innych, niezwiązanych z poronieniem czy aborcją przypadkach.

Łyżeczkowanie macicy służy nie tylko leczeniu macicy, ale i diagnozowaniu jej stanu. W diagnostyce pozwala na pobranie materiału z wnętrza organu do badań histopatologicznych. Wówczas mówimy o mikroabrazji jamy macicy. Najprościej jest powiedzieć, że abrazja to po prostu mechaniczne złuszczanie tkanek endometrium (błony śluzowej). Złuszczenie może być całkowite (tzw. czyszczenie macicy) lub częściowe, gdy np. łyżeczkowanie wykonuje się w celu pobrania fragmentu endometrium do badania.

Dlaczego warto?

Abrazja jamy macicy może mieć zastosowanie diagnostyczne zarówno jak i lecznicze. Łyżeczkowanie macicy w celach diagnostycznych wykonuje się m. in. u kobiet po menopauzie, które nadal mają krwawienia. W takich przypadkach istnieje podejrzenie nowotworu, dlatego konieczne jest pobranie próbki tkanek endometrium do badania. Łyżeczkowanie wykonuje się także kobietom, u których wymagane jest diagnozowanie niepłodności czy nieregularnych i obfitych miesiączek. Częściej niż do celów diagnostycznych abrazję macicy wykonuje się w celu ratowania zdrowia lub życia kobiety. Może być np. wykonywana u kobiet, u których wykryto polipa w jamie macicy. Łyżeczkowanie polega wtedy na jego usunięciu. Wskazaniem do abrazji są także inne niepokojące zmiany na endometrium np. pogrubienie jego warstwy. Łyżeczkowanie macicy jest powszechnym zabiegiem także po porodach. U kobiet po porodzie naturalnym abrazja wskazana jest tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że w jamie macicy pozostały części łożyska. Łyżeczkowanie to także częsty zabieg przy poronieniach, gdy istnieje podejrzenie, że w macicy pozostały nie wydalone resztki po poronieniu.

Co musisz wiedzieć?

Obszar

Jama macicy

Cena

3100 zł

Rozwiązany problem

Pozostałości lub polipy w jamie macicznej.

Czas trwania zabiegu

Ok. 10 min

Efekty

Efekty abrazji jamy macicy różnią się w zależności od problemu, który pacjentka leczy. Zabieg ten wykonany w Klinice Ambroziak prowadzi do usunięcia niebezpiecznych polipów czy pozostałości po porodzie lub poronieniu. Dodatkowo, dla celów diagnostycznych, pobierana jest próba tkanek endometrium, która jest później wykorzystywana do szczegółowego badania histopatologicznego.

Naturalne i natychmiastowe efekty!
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

FAQ

Zabieg łyżeczkowania macicy w Warszawie wykonuje się najczęściej w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym i trwa zaledwie około 10 minut. Lekarz wprowadza do jamy macicy urządzenie tzw. łyżkę, której zadaniem jest złuszczenie tkanek. Usunięte tkanki poddaje się badaniom histopatologicznym. Zwykle po łyżeczkowaniu jamy macicy pojawia się krwawienie, które powinno ustać po kilku dniach. Mogą również doskwierać bóle macicy i kanału rodnego.

Nie, gdyż zabieg abrazji szyjki macicy wykonuje się w znieczuleniu dożylnym.

Polecamy również

Znajdź zabieg idealny dla siebie

Desirial - przywrócenie komfortu intymnego

Desirial - przywrócenie komfortu intymnego

Badania dowodzą, że objawy suchości pochwy występują u jednej na sześć kobiet. Suchość pochwy i/lub sromu może wystąpić u kobiet ...
Elektrokonizacja szyjki macicy

Elektrokonizacja szyjki macicy

Elektrokonizacja szyjki macicy (LEEP – loop electrosurgical excision procedure) jest metodą terapeutyczno-diagnostyczną stosowaną u kobiet, u których wynik badania cytologicznego ...
Nici ginekologiczne

Nici ginekologiczne

Zabieg typu lifting krocza wykonany przy użyciu nici Vaginal Narrower® stosowany jest w przypadkach defektów funkcjonalno-kosmetycznych związanych ze zbyt szerokim ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy