Abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy)

Postaw na zdrowie miejsc intymnych
Dlaczego warto? Co musisz wiedzieć? Efekty
FAQ Rezerwuję

Terminem abrazji określa się właśnie łyżeczkowanie jamy macicy. Jest to zabieg ginekologiczny, który przeprowadzany jest w związku z wieloma przypadłościami miejsc intymnych. Wykonuje się go zarówno w celu leczenia, jak i aby pobrać, a następnie zdiagnozować nieprawidłowości błony śluzowej kanału szyjki i jamy macicy.

Abrazja - rozpoznanie zmian przednowotworowych

Zabieg abrazji uratował dziesiątki kobiet dzięki wczesnej diagnozie nowotworu lub rozpoznaniu groźnych zmian przednowotworowych. Za jego sprawą specjalista może pobrać fragmenty błony śluzowej, które w następnych etapach poddawane są analizie pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia zmian nowotworowych. Dzięki takiej próbce lekarz będzie mógł również zbadać przyczyny nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych jak również zdiagnozować kłopoty z płodnością.

Czyszczenie macicy przez łyżeczkowanie

Głównym powodem, dla którego kobiety zgłaszają się na zabieg łyżeczkowania, są polipy występujące w obrębie macicy. To zmiany, z którymi często borykają się panie ze względu na zaburzenia hormonalne. Zabieg może również okazać się niezbędny po porodzie. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy konieczne jest pozbycie się resztek łożyska z macicy. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku poronienia, bardzo często macica nie jest się w stanie sama oczyścić, wówczas niezbędna jest ingerencja specjalisty, który dokona zabiegu łyżeczkowania. Choć sama procedura prawdopodobnie nie wzbudza w nas przyjemnych skojarzeń, to nie powinniśmy się go obawiać. W istocie nie trwa on dłużej niż kilka minut, a dodatkowo przeprowadzany jest w znieczuleniu, dlatego nie odczujemy żadnych dolegliwości z nim związanych.

Dlaczego warto?

W każdym przypadku warto dbać o swoje zdrowie oraz życie. Abrazja należy do tego typu zabiegów, które mogą przyczynić się do diagnozy poważnych schorzeń, a tym samym umożliwią nam szybkie podjęcie leczenia. Łyżeczkowanie jamy i szyjki macicy to bardzo ważny zabieg ginekologiczny. Pozwala w szybki sposób usunąć polipy, które u kobiet występują stosunkowo często i mogą powodować tak nieprzyjemne objawy, jak ból, plamienia czy krwawienia. Po porodzie naturalnym lub poronieniu często jest on niezbędny do usunięcia pozostałości z macicy, których nie wydaliliśmy samodzielnie. Zaniechanie wykonania tego zabiegu może doprowadzić do poważnych konsekwencji takich jak zakażenie, rozrosty przednowotworowe czy nowotworowe , a nieprawidłowe krwawienia dodatkowo do objawów niedokrwistości i wszystkich powikłań z nią związanych.

Co musisz wiedzieć?

Obszar

Jama macicy

Cena

3100 zł

Rozwiązany problem

Pozostałości lub polipy w jamie macicznej.

Czas trwania zabiegu

Ok. 10 min

Efekty

Efekty abrazji będą różne w zależności od problemu, z jakim się zmagamy. Po przebytym badaniu możemy poznać przyczyny naszej niepłodności lub otrzymać informację dotyczącą stanu komórek błony śluzowej macicy. W innych przypadkach abrazja pozwoli nam pozbyć się polipów lub oczyścić macicę po porodzie lub poronieniu. Dobrze przeprowadzony zabieg zaowocuje życiem bez bólu, niekontrolowanych plamień oraz zminimalizuje do zera ryzyko wystąpienia zakażeń i chorób nowotworowych.

Porozmawiaj z naszym konsultantem
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

FAQ

Zabieg jest stosunkowo prosty i szybki. Specjalista z naszej kliniki wprowadza do pochwy wziernik, a następnie zakłada stabilizujące kulociągi. Następnie przechodzi do abrazji, co oznacza, że wprowadza specjalną łyżkę, która służy właśnie do usuwania zbędnych tkanek. Następnie trafiają one do badania, gdzie analizowane są np. pod kątem występowania zmian nowotworowych. Cała procedura przebiega bardzo szybko i nie zajmuje dłużej niż 10 minut.

Po zabiegu należy odpoczywać przez co najmniej dwa dni, oznacza to zrezygnowanie z ciężkiego wysiłku, aktywności fizycznej oraz wykonywania pracy. Niezbędne będzie również zrezygnowanie ze stosunków seksualnych przez okres co najmniej tygodnia oraz utrzymanie bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych.

Do zabiegu łyżeczkowania macicy nie mogą przystąpić kobiety w ciąży, panie z zaburzonym krzepnięciem krwi, borykające się aktualnie z zapaleniem pochwy, a także kobiety podczas miesiączkowania.

Zabieg abrazji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjentki nie odczuwają bólu.

Zdarza się, że po wykonanej abrazji pojawia się ból macicy oraz krwawienia. Jeżeli będą one intensywne lub nie będą ustępować, wówczas należy zgłosić się ponownie do naszej kliniki. W innym przypadku takie objawy powinny minąć maksymalnie po kilku dniach.

Wszystko zależy od tego, czy zmiany w obrębie macicy pojawią się ponownie. Do abrazji kwalifikuje lekarz ginekolog, dlatego trzeba chodzić na regularne wizyty kontrolne oraz monitorować swój stan zdrowia.

Polecamy również

Znajdź zabieg idealny dla siebie

Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Badania dowodzą, że objawy suchości pochwy występują u jednej na sześć kobiet. Suchość pochwy i/lub sromu może wystąpić u kobiet ...
Elektrokonizacja szyjki macicy

Elektrokonizacja szyjki macicy

Jeżeli kolposkopia lub cytologia wykazały nieprawidłowości, kolejnym krokiem na drodze do właściwej diagnozy powinna być elektrokonizacja szyjki macicy. W tym ...
Nici ginekologiczne

Nici ginekologiczne

Zbyt szerokie wejście do pochwy może być efektem przebytych porodów naturalnych albo konsekwencją zabiegów ginekologicznych, które wymagały nacięcia oraz szycia ...

Poznaj pełną gamę kosmetyków Dr Ambroziak Laboratorium

Od ponad 20 lat wyznaczamy trendy dermatologii klinicznej i estetycznej w Polsce. Stworzyliśmy kosmetyki w oparciu o naszą kliniczną wiedzę i doświadczenie. Opracowane o autorską technologię Dermatological ‘n’ Aesthetical™ kosmetyki Dr Ambroziak Laboratorium łączą w sobie świat nowoczesnej dermatologii i nauki, a wszystko to w trosce o zdrową piękną skórę.

Przejdź do sklepu
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy