Przerost Warg Sromowych

Zbyt duże wargi sromowe bywają przyczyną kompleksów, ale też mogą powodować dyskomfort, ból lub utrudniać kontakty seksualne. Co powoduje tę przypadłość?

Co powoduje przerost warg sromowych?

Przerost warg sromowych może być wrodzony lub nabyty – w tym wypadku do przyczyn powiększenia się warg sromowych mogą przyczynić się:

  • Infekcje intymne – szczególnie o nawracającym charakterze.
  • Piercing miejsc intymnych.
  • Urazy i podrażnienia.

To główne spośród czynników, które mogą przyczyniać się do nabytego przerostu warg sromowych. Dokładny mechanizm tego schorzenia nie jest jednak znany, a u niektórych osób ma charakter wrodzony. Jeśli podejrzewasz ten problem u siebie, skonsultuj się z ginekologiem. Jeśli powiększone wargi sromowe nie powodują żadnych dolegliwości i nie przeszkadzają Ci pod względem wizualnym, nie musisz ich korygować – jeśli nie są spowodowane chorobą, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Gdybyś jednak miała na tym tle kompleksy, możesz rozważyć ich korektę.

Przerost warg sromowych – diagnostyka i leczenie

Nieprawidłowy wygląd warg sromowych, ich powiększenie lub asymetria to objawy, które należy skonsultować z ginekologiem. Istnieją różne metody korygowania warg sromowych, a dobór najkorzystniejszej z nich jest uzależniony od dolegliwości oraz od Twoich indywidualnych oczekiwań.

Jeśli dostrzegasz u siebie asymetrię, przerost warg sromowych lub jakiekolwiek inne dolegliwości w okolicach intymnych, skonsultuj się z ginekologiem. Chociaż w wielu przypadkach asymetria oraz przerost warg sromowych nie są groźne, zdarza się, że towarzyszą poważniejszym schorzeniom.

Zabiegi korygujące wygląd warg sromowych:

  • Laserowa rewitalizacja pochwy i okolic intymnych – to nieinwazyjna metoda leczenia różnych przypadłości intymnych. Za pomocą lasera można obkurczyć pochwę i ją zrewitalizować, a także poprawić elastyczność oraz wygląd okolic intymnych.
  • Modelowanie warg sromowych – to rozwiązanie dedykowane osobom, dla których problemem jest wyraźna asymetria warg sromowych (wrodzona lub będąca efektem asymetrycznego przerostu). Zamiast stosować inwazyjne metody chirurgiczne, można wymodelować wargi sromowe przy pomocy kwasu hialuronowego. Zapewnia to naturalny efekt na długi czas.
  • Operacja warg sromowych – jest polecana, gdy przerost warg sromowych jest wyraźny i powoduje dyskomfort oraz kompleksy. Jest to również metoda pozwalająca na odtworzenie części lub całości warg sromowych, które mogły zostać usunięte na przykład w przebiegu leczenia onkologicznego. Rekonstrukcja warg sromowych oraz pomniejszenie przerośniętych warg sromowych to operacje przeprowadzane metodą labioplastyki.

Przerost warg sromowych nie jest wyłącznie kwestią estetyczną – czasami zbyt duże lub asymetrycznie powiększone wargi sromowe mogą powodować dyskomfort, ból, ulegać częstym podrażnieniom, a także utrudniać podejmowanie czynności seksualnych. Ich zbadanie, zdiagnozowanie i ewentualne skorygowanie może przynieść ulgę w codziennym życiu, jak również korzystnie wpłynąć na samopoczucie oraz na samoocenę. Specjaliści z Kliniki Ambroziak są do Twojej dyspozycji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiesz, który rodzaj zabiegu wybrać, skontaktuj się z nami.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Okolice intymne u większości pań bywają wstydliwym tematem i wiele z nich wciąż obawia się zgłosić do specjalisty. Tymczasem przypadłości ...
Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Badania dowodzą, że objawy suchości pochwy występują u jednej na sześć kobiet. Suchość pochwy i/lub sromu może wystąpić u kobiet ...
Operacja plastyczna krocza

Operacja plastyczna krocza

Obniżenie krocza stanowi jeden z najczęstszych problemów poporodowych i wynika z urazu, nacięcia lub rozciągnięcia tkanek krocza. 
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy