Trądzik

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób i to zarówno młodych, jak i w wieku dojrzałym. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić powody tej dolegliwości i zacząć leczenie zarówno objawów, jak również przyczyny ich powstawania. 

Trądzik można leczyć doraźnie, co z pewnością zwiększa pewność siebie pacjentów i poprawia witalność skóry. Należy jednak pamiętać że trzeba przede wszystkim zidentyfikować przyczynę jego powstawania i zacząć leczenie od środka, tak, aby terapia była skuteczna i leczyła przyczynę, nie tylko objawy. Specjaliści Kliniki Ambroziak mają ogromne doświadczenie w leczeniu trądziku, zarówno u nastolatków jak i osób dorosłych. Posiadamy najnowocześniejsze urządzenia do laseroterapii oraz stworzyliśmy autorskie protokoły zabiegowe, które gwarantują znaczną poprawę wyglądu Pacjenta oraz leczenie przyczyny powstawania trądziku. Dodatkowo od wielu lat prowadzimy liczne badania kliniczne, które prowadzą do tworzenia nowych leków dla pacjentów borykających się z tym schorzeniem.

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku

  • Nadmierna produkcja sebum, która może wynikać z faktu posiadania skóry tłustej, ale też z powodów hormonalnych.
  • Zablokowanie ujść mieszków włosowych przez martwe komórki skóry.
  • Obecność bakterii, ale też pasożytów, jak choćby nużeniec.
  • Błędy dietetyczne i pielęgnacyjne. 

Aby ustalić przyczynę tworzenia się zmian trądzikowych, warto skonsultować się ze specjalistą. Dermatolog obejrzy skórę – również w powiększeniu. W razie potrzeby pokieruje Cię również na dodatkowe badania. Znając przyczynę problemu, łatwiej będzie wdrożyć odpowiednie leczenie trądziku.

Jak wyleczyć trądzik?

Istnieją różne sposoby leczenia trądziku – wybór najkorzystniejszej jest uzależniony od stopnia nasilenia zmian, jak również od indywidualnych wskazań i przeciwwskazań do poszczególnych kuracji. Często stosowane są:

  • Terapie miejscowe – polegają na aplikowaniu na skórę wybranych preparatów o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym. Preparaty te mogą być dostępne na receptę, bez recepty albo podlegać wykonaniu na zamówienie. Często wykorzystywane są maści, kremy i żele z retinoidami, kwasami, a także z antybiotykami.
  • Leczenie ogólnoustrojowe – zazwyczaj wdrażane jest wówczas, gdy terapie miejscowe okazują się nieskuteczne i wówczas, gdy stopień zaawansowania trądziku jest znaczny. Leczenie ogólnoustrojowe polega na przyjmowaniu doustnym preparatów z doksycykliną, izotretynoiną lub preparatów hormonalnych (szczególnie w leczeniu trądziku spowodowanego nieprawidłowościami hormonalnymi). Terapie ogólnoustrojowe wymagają czasu oraz niosą za sobą potencjalnie sporo skutków niepożądanych. 

W leczeniu trądziku niezastąpiona jest także odpowiednia pielęgnacja domowa – koniecznie z wykorzystaniem kosmetyków dobranych przez dermatologa. Ogromne znaczenie dla szybszego zniwelowania trądziku i ewentualnych śladów po wypryskach mają również profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

Zabiegi na trądzik

  • Peelingi chemiczne, z kwasami i węglowe – czyli zabiegi złuszczające, ale nie w sposób mechaniczny. To ważne, bo przy aktywnych zmianach trądzikowych, nie należy stosować złuszczania mechanicznego, które może doprowadzić do podrażnień, a także do rozprzestrzenienia się zmian trądzikowych. W Klinice Ambroziak możesz wybierać spośród wielu różnych zabiegów złuszczających, które są wykonywane przy użyciu peelingów chemicznych i kwasów. Dedykowanym zabiegiem do cery z trądzikiem jest również peeling węglowy, który wykonywany jest przy użyciu węgla i lasera. 
  • Laser frakcyjny – skuteczna metoda zwalczania niedoskonałości skóry, w tym także zmian po trądziku, jak przebarwienia, nierówności i tym podobne. Co ważne, w przypadku lasera frakcyjnego możliwe jest działanie punktowe – precyzyjnie na tych obszarach skóry, które tego wymagają.
  • Specjalistyczne zabiegi z kwasami i witaminą C do cery trądzikowej – w Klinice Ambroziak wykonujemy zabieg dedykowany cerze problematycznej i trądzikowej: PH Formula pHenomen ACNE C+. Podczas tego zabiegu wykorzystywane jest oddziaływanie kwasów medycznych i ketokwasu, co sprzyja odblokowaniu porów, oczyszczeniu skóry, uregulowaniu pracy gruczołów łojowych i zniwelowaniu zmian trądzikowych. 
  • Hydropeeling próżniowy – to delikatny, a zarazem skuteczny zabieg pozwalający wygładzić cerę, nawilżyć ją i odświeżyć. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Terapia LED Anti-Aging
Katarzyna Gros - Pielęgniarka

Terapia LED Anti-Aging

Terapia światłem LED, zwana także fototerapią, wykorzystuje terapeutyczną rolę światła widzialnego w celu leczenia lub znacznej poprawy stanu niektórych schorzeń, ...
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...
Laser frakcyjny
Dalia Chrzanowska- Specjalista dermatolog-wenerolog

Laser frakcyjny

Zabieg laserem frakcyjnym rekomendowany jest dla osób chcących odświeżyć skórę i pozbyć się drobnych niedoskonałości takich jak niewielkie blizny, drobne ...
Hydropeeling próżniowy
Julia Sieczych - Dermatolog

Hydropeeling próżniowy

Hydropeeling próżniowy to rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o swoją skórę i uzyskać piękny, zdrowy wygląd. Jest to zabieg ...
PH Formula pHenomen ACNE C+

PH Formula pHenomen ACNE C+

Intensywny zabieg przeciwtrądzikowy, redukujący zmiany trądzikowe o różnej etiologii. Oczyszcza skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, redukuje ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy