Łysienie Plackowate

Okrągłe lub owalne obszary dotknięte łysieniem – to najczęstszy objaw łysienia plackowatego. Jest to zapalna choroba przewlekła, która najczęściej ma podłoże immunologiczne. Jakie są przyczyny i jak przebiega łysienie plackowate? Czy można wyleczyć tę dolegliwość?

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate (z łaciny alopecia areata) to zapalna choroba przewlekła, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co pociąga za sobą wypadanie włosów. Choroba ta może dotykać zarówno dzieci, jak również młodzież i dorosłych. Szacuje się jednak, że nawet 60% chorych to osoby poniżej 30. roku życia.

Łysienie plackowate – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną łysienia plackowatego jest reakcja zapalna wokół mieszków włosowych, uwolnienie zapalnych cytokin i w efekcie uszkodzenie mieszków włosowych oraz wypadanie włosów. Ten typ łysienia najczęściej jest chorobą wywołaną czynnikami autoimmunologicznymi. Zdarza się, że schorzenie to towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym, jak bielactwo, toczeń rumieniowaty lub reumatoidalne zapalenie stawów. Na rozwój łysienia plackowatego mogą wpływać również dodatkowe czynniki:

  • Psychosomatyczne – przede wszystkim silny i długotrwały stres, ale też traumatyczne przeżycia i uzależnienia.
  • Genetyczne – szacuje się, że nawet u 20% chorych łysienie plackowate może być uwarunkowane genetycznie (schorzenie występuje wówczas także u innych osób w rodzinie).

Jakie są objawy łysienia plackowatego?

W przebiegu innych dolegliwości związanych z łysieniem zazwyczaj można obserwować stopniowe pojawianie się i nasilanie objawów. Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o łysienie plackowate. Początek tego schorzenia jest nagły, a jego symptomy od razu są charakterystyczne:

  • Dochodzi do nagłej utraty włosów – najczęściej w obrębie skóry głowy. Ogniska łysienia są zazwyczaj okrągłe lub owalne, skąd skojarzenie z plackami.
  • Na brzegach ogniskowych obszarów łysienia obecne mogą być tak zwane „włosy wykrzyknikowe” – są to bardzo krótkie fragmenty łodyg włosów.
  • Z czasem ogniska łysienia mogą powiększać się, a nawet zlewać w jedną całość. Chociaż łysienie plackowate rozpoczyna się najczęściej na skórze głowy, zdarza się też, że obejmuje inne owłosione obszary skóry.

Objawy łysienia plackowatego są bardzo charakterystyczne, co ułatwia diagnozę. Łysienie plackowate jest chorobą o nawrotowym charakterze. Pamiętaj o tym, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie tego schorzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo odrostu włosów bez nawrotu choroby. Jeśli więc zauważasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na łysienie plackowate, umów się na konsultację trychologiczną!

Leczenie łysienia plackowatego

Biorąc pod uwagę objawy tego schorzenia, nie jest niczym dziwnym, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, czy łysienie plackowate jest wyleczalne. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż efekty kuracji są uzależnione od tego, jak szybko zostanie rozpoczęta.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Jako klinika leczenia łysienia plackowatego oferujemy różne metody działania, które charakteryzują się wysoką skutecznością:

  • Miejscowe preparaty sterydowe.
  • Maści, kremy i roztwory.
  • Iniekcje podskórne.

W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, w leczeniu stosowane są preparaty sterydowe doustne czy cyklosporyna A. Prowadzimy także badania kliniczne nad lekami biologicznymi, które mogą być wykorzystywane w kuracji leczenia plackowatego.

Bardzo dobre efekty leczenia łysienia plackowatego przynosi terapia DCPC. Jest to specyficzny lek na łysienie plackowate, ponieważ początkowo u pacjenta wywoływane jest uczulenie na tę substancję. W kolejnych etapach leczenia substancja ta jest nanoszona na skórę głowy pacjenta raz w tygodniu. Ideą leczenia jest skierowanie odpowiedzi immunologicznej na stan zapalny skóry wywołany DCPC, co prowadzi do wysłania w miejsce alergii białych krwinek, które leczą miejsce zmienione chorobowo.

Skuteczność leczenia łysienia plackowatego

Sukces w przypadku kuracji łysienia plackowatego jest uzależniony od wielu czynników – niestety nie na wszystkie można mieć wpływ. Szacuje się jednak, że wśród pacjentów, którzy rozpoczęli kurację bezzwłocznie, nawet u 30% następuje odrost włosów już po półrocznym leczeniu.

Łysienie plackowate to rzadkie, ale trudne w leczeniu schorzenie autoimmunologiczne. Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, warto rozpocząć kurację, gdy tylko zostaną dostrzeżone pierwsze objawy choroby.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate (alopecia areata, AA) jest chorobą , która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Częstość występowania dotyczy 1-2% populacji. ...
Osocze Bogatopłytkowe

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy