Łysienie Plackowate

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to zapalna choroba przewlekła, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a co za tym idzie wypadania włosów najczęściej na skórze głowy, tworzącego rozległe plamy, przypominające kształtem placki. Bardzo często dotyka ona dzieci i osób młodych. Szacuje się, że ok 60% chorych to osoby poniżej 30 roku życia. 

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie tego schorzenia, tym większe jest prawdopodobieństwo odrostu włosów bez nawrotu choroby. Przez pierwsze 6 miesięcy, u około 30% chorych, następuje odrost włosów. W Klinice, w leczeniu łysienia plackowatego wykorzystujemy zarówno miejscowe preparaty sterydowe, w postaci maści, kremów, roztworów, jak również iniekcje doogniskowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, w leczeniu stosowane są preparaty sterydowe doustne czy cyklosporyna A. Prowadzimy także badania kliniczne nad lekami biologicznymi stosowanymi w AA. 

Bardzo dobre efekty leczenia łysienia plackowatego przynosi terapia DCPC. Początkowo pacjent jest uczulony na tę substancję, a następnie raz w tygodniu nanosi na skórę głowy odpowiednią ilość preparatu podaną we właściwym stężeniu. Ideą leczenia jest skierowanie odpowiedzi immunologicznej na stan zapalny skóry wywołany DCPC, co prowadzi do wysłania w miejsce alergii białych krwinek, które leczą miejsce zmienione chorobowo.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate (alopecia areata, AA) jest chorobą , która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Częstość występowania dotyczy 1-2% populacji. ...
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy