Septoplastyka nosa
Nawracający ból zatok, trudności w oddychaniu czy krwawienia z nosa to tylko niektóre objawy, których przyczyną może być właśnie skrzywiona przegroda nosowa. Aby pozbyć się bólu, dyskomfortu oraz nawracających infekcji proponujemy septoplastykę. Jest to prosty zabieg laryngologiczny, który zdecydowanie poprawi komfort naszego życia.
Symetryczną przegrodę nosową mają tylko nieliczni, u zdecydowanej większości osób występują tam naturalne skrzywienia. Nie każdy jednak musi poddawać się zabiegowi przegrody nosowej. Jeżeli jednak zauważyliśmy u siebie kłopot z oddychaniem przez nos, gorsze wyczuwanie zapachów, a nawet problem z chrapaniem i bezdechem, to jest to jednoznaczny sygnał, aby zgłosić się na konsultację do laryngologa. Skrzywiona przegroda jest szczególnie uciążliwa podczas snu lub w trakcie uprawiania sportu, kiedy nie możemy swobodnie oddychać nosem. Zmęczenie i częste infekcje to problemy, na które uskarżają się pacjenci z tą przypadłością. Już proste badanie pozwoli sprawdzić i zdecydować, czy kwalifikujemy się do zabiegu septoplastyki. Samo prostowanie przegrody nie należy do inwazyjnych, a do tego daje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań. Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i nie wymaga długiej hospitalizacji – pacjenci na następny dzień zostają wypisani do domu.
Dlaczego warto?
Krzywa przegroda nosowa to głównie problem medyczny, który bardzo często utrudnia oddychanie i powoduje zmęczenie i bezdechy. Pacjenci którzy poddali się zabiegowi zauważają ogromną poprawę. Nos staje się drożny, co znacznie wpływa na polepszenie samopoczucia oraz komfortu życia
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Cena
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Ostateczne efekty dostrzeżemy po około dwóch tygodniach od zabiegu, kiedy nos ulegnie całkowitemu wygojeniu. Z pewnością zauważymy większy komfort oddychania, a problem kataru czy zatkanego nosa nie będzie już tak uciążliwy. Jeżeli mieliśmy skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, wówczas możemy spodziewać się, że problem ustąpi, a zapalenie zatok lub inne przypadłości staną się zdecydowanie rzadsze. Będziemy również mogli swobodnie uprawiać sport, oddychając przez nos, a przepływ powietrza będzie zdecydowanie bardziej płynny.
Umów się na konsultację!
FAQ
Zabieg zawsze poprzedza konsultacja z laryngologiem oraz anestezjologiem. Niezbędne jest również wykonanie zaleconych badań, w tym przede wszystkim badań krwi, dla skontrolowania stanu zdrowia. Do septoplastyki należy podejść na czczo, ponieważ jest ona wykonywania w znieczuleniu ogólnym. Podczas około godzinnego zabiegu, specjalista wyciąga, odpowiednio modeluje przegrodę, aby ostatecznie umieścić ją z powrotem w jamie nosowej. Następnie zakłada się tamponadę lub opatrunek innego rodzaju. Po zabiegu pacjent zostaje przeniesiony na oddział pooperacyjny, gdzie jest wybudzany. Następnie transportuje się go do pokoju pacjenta, w którym musi pozostać do następnego dnia. W tym czasie specjaliści Kliniki Ambroziak na bieżąco kontrolują stan zdrowia.
Przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu niewskazana jest wszelka intensywna aktywność fizyczna. Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy na urazy, dlatego należy zachować dużą ostrożność, aby go chronić i nie narażać na dodatkowe obrzęki, które mogłyby pogorszyć efekty zabiegu. Specjaliści przestrzegają również przed korzystaniem z saun, basenów, solariów czy zażywaniem gorących kąpieli przez około dwa tygodnie po zabiegu. Może to prowadzić do krwotoków. Ponadto lekarz przepisze nam odpowiednie spraye do nosa, które trzeba regularnie stosować, aby nawilżać śluzówkę.
Głównym przeciwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią. Aktywne infekcje górnych dróg oddechowych również dyskwalifikują z przystąpienia do zabiegu – aby lekarz mógł wykonać septoplastykę, pacjent musi być całkowicie zdrowy. Operacji na przegrodę nosową nie wykonuje się również, kiedy pacjent boryka się z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Nieprawidłowości w wynikach zleconych badań także mogą stanowić podstawę do odłożenia zabiegu w czasie, aż do momentu, kiedy nasz stan zdrowia się nie ustabilizuje.
Zabieg korekcji przegrody nosowej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że podczas jego trwania pacjent nic nie czuje. Ból może pojawić się zaraz po zabiegu, jednak zazwyczaj pacjenci określają go jako dyskomfort związany z niedrożnością i niemożnością oddychania przez nos.
Po całkowitym wygojeniu się przegrody nosowej w końcu będziemy mogli swobodnie oddychać. Z pewnością zauważymy mniejszą częstotliwość nawracających infekcji i bólu zatok. Nasz nos po korekcji przegrody będzie przez większość czasu drożny.
Tak, zabieg wykonywany jest we wnętrzu nosa, co oznacza, że nie pozostawia żadnych śladów i blizn.
Tak, zabieg dotyczy wnętrza nosa, więc nie pozostawia żadnych śladów zewnętrznych.
Po zabiegu mogą zdarzyć się krwawienia z nosa, które wymagać będą założenia dodatkowego opatrunku. Zdarza się również, że dochodzi do zrostów wewnątrznosowych, wówczas lekarz zdecyduje o kolejnym zabiegu w celu ich usunięcia bądź zastosuje specjalne separatory.
Ostateczny efekt operacji przegrody nosowej jest widoczny po całkowitym zagojeniu się nosa, czyli po około dwóch tygodniach.
Nie, zabieg septoplastyki jest jednorazowy.
Opinie
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie