Jak leczyć rumień? To zależy od jego rodzaju!
Zaczerwienienia na twarzy lub ciele mogą mieć różnorodne przyczyny oraz zróżnicowany charakter. Aby dobrać najlepszą metodę leczenia rumienia, należy ustalić jego typ. Do najczęstszych rodzajów tej dermatozy należą:
- Rumień naczynioruchowy – może mieć charakter trwały lub tymczasowy. Pojawia się w efekcie rozszerzenia się naczyń krwionośnych pod wpływem różnych czynników (stresu, emocji, ale też schorzeń dermatologicznych). Z wyglądu przypomina nieestetyczne plamy na skórze. Zazwyczaj pojawia się na skórze twarzy, szyi i dekoltu.
- Rumień trwały – występuje stale na wybranym obszarze skóry. Najczęściej można zaobserwować go na policzkach w przebiegu trądziku różowatego.
- Rumień alergiczny – pojawia się na skórze, gdy oddziałuje na nią wybrany alergen. Może towarzyszyć ukąszeniom, ale też podrażnieniom, stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków lub innych substancji. Zazwyczaj pojawia się nagle i mogą towarzyszyć mu również inne objawy alergii. Jego leczenie wymaga ustalenia przyczyny alergii oraz wyeliminowania tego czynnika. Konieczne może być również zastosowanie leków przeciwhistaminowych.
Poza powyższymi istnieją także inne rodzaje rumienia, które mogą mieć lekki i tymczasowy charakter (jak rumień noworodkowy) lub ciężki przebieg (jak rumień wielopostaciowy). Zaczerwieniania na twarzy, szyi i dekolcie są jednak najczęściej efektem wystąpienia rumienia alergicznego, naczynioruchowego lub trwałego.
Jak leczyć rumień naczynioruchowy i trwały?
- Przy pomocy lasera naczyniowego – laserowe usuwanie rumienia polega na poddaniu skóry oddziaływaniu odpowiednio dobranych wiązek lasera (parametry zabiegu można dobrać indywidualnie). Pod wpływem tego zabiegu rozszerzone lub popękane naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu lub zamknięciu. Efektem jest redukcja, a często nawet całkowite zniknięcie zaczerwienienia.
- Za pomocą światła pulsacyjnego – zaczerwienienia na twarzy lub innych obszarach ciała mogą być również leczone tą techniką. Polega ona na podgrzewaniu tkanek do wybranej temperatury, dzięki czemu zgromadzony w nich barwnik (melanina) zostaje zniszczona. Usuwanie rumienia tą techniką polecane jest przede wszystkim tym osobom, u których rumień jest konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce, rodzajem przebarwienia skórnego.
Usuwanie rumienia Warszawa
Istnieją różne sposoby eliminowania rumienia skórnego. Najkorzystniejszą metodę pomoże dobrać dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Swoje kroki warto więc skierować najpierw do specjalisty – najwygodniejszą opcją jest wizyta w klinice w miejscu zamieszkania lub w pobliskiej miejscowości.
W naszej klinice można skorzystać nie tylko z zabiegów laserem naczyniowym lub światłem pulsacyjnym, ale też z całej gamy innych procedur, które mogą pomóc zredukować widoczność rumienia na skórze. Na wstępie warto jednak skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan skóry, typ rumienia i wskaże najkorzystniejsze metody jego usunięcia.
Jak uniknąć nawrotu rumienia na twarzy?
Nawet najskuteczniejszy zabieg usuwania rumienia nie zagwarantuje, że problem nie powróci. Ryzyko jest wyższe, jeśli cera będzie wciąż narażona na czynniki, które spowodowały wcześniejsze zaczerwieniania.
Rumień naczynioruchowy oraz trwały często dotyczy osób z cerą naczynkową, o delikatnej skórze i jasnej karnacji. By zminimalizować ryzyko nawrotu rumienia, należy dbać o odpowiednią pielęgnację takiej skóry. Kluczowe jest unikanie podrażnień, stosowanie kosmetyków dedykowanych do cery naczynkowej, wyeliminowanie działań, które mogą przyczyniać się do pękania lub trwałego poszerzania się naczyń krwionośnych (na przykład bardzo wysokich temperatur, mocnego pocierania skóry, stosowania niektórych kosmetyków). Bardziej szczegółowych informacji o tym, jak pielęgnować cerę ze skłonnością do rumienia, można uzyskać podczas konsultacji dermatologicznej.