Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek
Popękane naczynka to częsty problem natury estetycznej. Zwykle można dostrzec je na twarzy – szczególnie na policzkach lub w okolicy nosa – oraz na kończynach dolnych. Sposobem na ich usunięcie jest laser naczyniowy.
Naczynia krwionośne naturalnie rozszerzają się i kurczą pod wpływem różnorodnych czynników – na przykład pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Jeśli ich ścianki są kruche i delikatne, może dochodzić do ich uszkodzeń i do pękania naczynek. To problem, z którym często mają do czynienia posiadacze i posiadaczki cery naczynkowej. Popękane naczynka na nogach mogą, z kolei, świadczyć o problemach z układem krążenia. Przyczyny problemów z pękającymi naczynkami mogą być różne, ale jedno jest pewne – popękane naczynka nie są mile widziane na skórze. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna skutecznie radzi sobie z tego rodzaju zmianami. W leczeniu popękanych naczynek bardzo często stosowany jest laser naczyniowy.
Laserowe zamykanie naczynek to zabieg cieszący się dużą popularnością. Z pomocą nowoczesnego lasera naczyniowego można zminimalizować widoczność popękanych naczynek na dowolnym obszarze ciała. Zabieg laserem naczyniowym jest bezpieczny i komfortowy, a jego parametry mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Podczas zabiegu wykorzystywana jest wiązka lasera o podwójnej długości fali, co pozwala na wysoką precyzję działania.
Laserowe usuwanie naczynek polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy – wiązka lasera emituje energię cieplną, która pochłaniana jest przez hemoglobinę, co skutkuje koagulacją wybranych naczyń krwionośnych. W efekcie popękane naczynka z czasem ulegną zanikowi. Laser naczyniowy to metoda o bardzo niskim stopniu inwazyjności – nie wymaga zastosowanie znieczulenia ani długiego okresu rekonwalescencji. Zabieg nie trwa długo i zaraz po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności – oczywiście stosując się do zaleceń. Co ważne, przy pomocy tej metody możliwe jest zarówno laserowe usuwanie naczynek na nogach, jak również na twarzy lub innych obszarach skóry.
Dlaczego warto?
Laser naczyniowy to bezinwazyjna metoda usuwania popękanych naczynek, która nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością wśród posiadaczy i posiadaczek cery naczynkowej. Metoda ta pozwala również na usunięcie popękanych naczynek z kończyn dolnych i każdego innego obszaru skóry.
Zabiegi z użyciem lasera naczyniowego mogą zostać przystosowane do potrzeb każdego konkretnego pacjenta. Właśnie temu zawdzięczają swoją wysoką skuteczność, a także komfort i bezpieczeństwo.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Cena
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Pod wpływem oddziaływania na tkanki wiązki lasera, dochodzi do koagulacji wybranych naczyń krwionośnych. Efektem tego działania jest zanik popękanych naczynek i poprawa wyglądu skóry.
Rezultaty zastosowania lasera naczyniowego mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, ale dla najlepszych efektów należy wykonać serię zabiegów. Ich dokładna liczba jest zawsze ustalana indywidualnie, ale najczęściej jest to od kilku do kilkunastu powtórzeń, które są wykonywane w odstępach kilkutygodniowych.
Umów się na konsultację!
FAQ
Po przeprowadzeniu konsultacji i kwalifikacji do zabiegu, która pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, lekarz wykonujący zabieg kieruje wiązkę lasera na wybrany obszar skóry. Przenika ona w głąb skóry i jest pochłaniana przez hemoglobinę. Prowadzi to do obkurczenia i zamknięcia wybranych naczynek krwionośnych. Co ważne, zabieg jest dość szybki i bezinwazyjny.
Pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji lub dłuższego pobytu w klinice – może od razu wrócić do domu i do podstawowych aktywności. Kluczowym zaleceniem po zabiegu jest unikanie ekspozycji na słońce przez minimum 4 tygodnie. Warto również zrezygnować z gorących kąpieli i korzystania z sauny. Jeśli skóra po zabiegu jest podrażniona lub wystąpi obrzęk, warto stosować zimne okłady.
Chociaż laserowe usuwanie popękanych naczynek to bezpieczna i bezinwazyjna procedura, nawet do tego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Należy do nich aktywna opryszczka, ciąża i okres karmienia piersią. Nie powinno się wykonywać zabiegów laserem naczyniowym na obszarze podrażnionym, ze skaleczeniami lub ze świeżą opalenizną. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych są także choroby nowotworowe, wybrane schorzenia dermatologiczne na obszarze zabiegowym oraz niektóre choroby układu naczyniowego – na przykład zakrzepica. Ostateczną decyzję o możliwości bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu podejmuje lekarz kwalifikujący do tej procedury, dlatego sumienne wypełnienie ankiety medycznej oraz poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i zdiagnozowanych chorobach jest tak istotne.
Laser naczyniowy wykorzystuje innowacyjną technologię chłodzenia dla zapewnienia maksymalnego komfortu pacjentowi podczas wykonywania zabiegu. Odczuwanie ewentualnych dolegliwości bólowych to kwestia indywidualna, która może być uzależniona zarówno od stopnia wrażliwości pacjenta na ból, jak również od okolicy ciała, na którą działa fala lasera.
Laser naczyniowy powoduje koagulację oraz zanik popękanych naczynek krwionośnych. Niekiedy efekty te są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale najczęściej konieczne jest wykonanie kilku powtórzeń. Co ważne, zanik popękanych naczynek krwionośnych i zniwelowanie rumienia nie będzie widoczne od razu po wyjściu z gabinetu, ale po upływie około 3. tygodni.
W przypadku zamykania popękanych naczyń krwionośnych efekt jest trwały, natomiast jeśli Pacjent ma predyspozycje do pękających naczynek, mogą pojawić się nowe zmiany.
Po zabiegu może wystąpić opuchlizna, szczególnie jeśli zabiegowi został poddany większy obszar.
Laserowe zamykanie naczynek nie daje natychmiastowego efektu – na jakiekolwiek widoczne zmiany trzeba poczekać około 3. tygodni. Jeśli popękanych naczynek było wiele, zapewne jeden zabieg nie wystarczy, by pozbyć się ich wszystkich. W tym wypadku na zadowalające efekty trzeba będzie poczekać dłużej i wykonać od kilku do kilkunastu zabiegów.
Przy problemie pojedynczych popękanych naczynek zabieg należy powtórzyć, jeśli pojawią się nowe zmiany. W przypadku rumienia lub malformacji naczyniowych należy wykonać serię zabiegów dla uzyskania zadowalającego efektu.
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie