Lift czoła i brwi
Jedną z okolic twarzy, na której w pierwszej kolejności zaznaczają się procesy starzenia, są oczy i brwi. Zwiotczenie i opadnięcie tkanek w tych okolicach jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się Pacjenci do chirurga plastycznego.
Opadnięcie brwi i czoła nadaje twarzy ociężały, zmęczony wygląd, a ponadto nasila ciężkość powiek górnych. Bez odpowiedniej korekcji położenia brwi, operacja samych powiek nie daje często pożądanego rezultatu. Chirurgiczny lifting brwi i czoła jest jednorazowym zabiegiem o trwałym efekcie, którego celem jest odtworzenie młodego wyglądu tej okolicy i „otworzenie” okolicy oczu.
Dlaczego warto?
Często nasilone opadnięcie brwi ogranicza wykonanie plastyki powiek górnych, zwłaszcza u mężczyzn. Jeżeli nadmiar wiotkiej skóry powiek współistnieje z opadnięciem brwi, to podniesienie brwi i czoła jest konieczne do uzyskania optymalnego efektu estetycznego. Zabieg operacyjny jest wykonywany jednorazowo, a jego wynik daje wieloletnią poprawę wyglądu twarzy.
Co musisz wiedzieć?
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Efektem jest wygładzenie zmarszczek czoła, uniesienie brwi oraz nadanie twarzy młodszego i wypoczętego wyglądu. Dodatkową zaletą jest możliwość ograniczenia lub odłożenia w czasie konieczności wykonywania zabiegu korekcyjnego powiek górnych, do którego wskazania są często nasilane przez opadanie tkanek czoła i łuków brwiowych.
Umów się na konsultację!
FAQ
Przed operacją konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi (morfologia, parametry krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, CRP – białko stanu zapalnego) oraz EKG i zdjęcia RTG klatki piersiowej. Po wykonaniu badań Pacjentka/Pacjent zgłasza się na konsultację anestezjologiczną, podczas której oceniane są warunki do przeprowadzenia znieczulenia. Przyjęcie do szpitala ma miejsce w dniu zabiegu. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Cięcia chirurgiczne są prowadzone w zależności od wybranej techniki operacyjnej. Niezależnie od długości cięcia, chirurg plastyczny zmniejsza jego widoczność poprzez wykonanie go na granicy skóry owłosionej lub we włosach. W przypadku technik otwartych, tkanki czoła są delikatnie unoszone pod kontrolą wzroku chirurga. W razie wyboru techniki endoskopowej, poprzez mniejsze cięcia chirurg wprowadza pod skórę, tkankę podskórną, mięśnie i czepiec ścięgnisty cienkie narzędzia optyczne, które przenoszą obraz operacyjny na ekran monitora. Również specjalne narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez identyczne nacięcia. W tym przypadku podniesienie czoła wymaga uwolnienia jego połączeń z kośćmi i umocowania mięśni i powięzi specjalnymi wkrętami w nowym położeniu. Jeżeli operacja przebiega w technikach otwartych, wówczas po dokładnej ocenie, może być usunięty nadmiar skóry w operowanych okolicach. Na każdym etapie chirurg plastyczny dokonuje szczegółowej hemostazy, czyli zamyka otwarte naczynia krwionośne, co zmniejsza ryzyko krwawienia po operacji. Zabieg operacyjny kończy założenie szwów na tkankę podskórną i skórę oraz opatrunki pooperacyjne. Pacjentka/Pacjent przebywa około 2 godzin na monitorowanej sali pooperacyjnej, a następnie wraca na swoją salę na Oddziale. Zazwyczaj po 1 nocy spędzonej w Klinice Pacjentka/Pacjent może wyjść do domu. Szwy zdejmowane są zazwyczaj między 7 a 14 dniem od operacji. Ustąpienie obrzęków i rekonwalescencja trwa około 2 tygodni, ale na ostateczny efekt operacji należy poczekać minimum pół roku do czasu pełnej przebudowy blizn.
Do zaleceń pooperacyjnych należy: - ograniczenie wysiłku fizycznego i dźwigania przez minimum miesiąc po operacji; - noszenie uciskowych opatrunków, a następnie opaski przez okres kilku tygodni; delikatny ucisk w operowanych okolicach wspomaga gojenie i modelowanie twarzy, zmniejsza obrzęk i zapobiega powstawaniu krwiaka; - codzienna higiena ran pooperacyjnych z ich przemywaniem płynem dezynfekującym i zmianą opatrunku - zdjęcie szwów następuje zazwyczaj między 7 a 14 dniem zależnie od postępu gojenia; w niektórych przypadkach może być wskazane utrzymanie szwów dłużej - zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się po 7-14 dniach (ze zdjęciem szwów), po 3 miesiącach i po upływie roku. Należy pamiętać, że proces gojenia u każdej Pacjentki/Pacjenta przebiega indywidualnie i może wymagać dodatkowych kontroli.
Do najważniejszych przeciwwskazań do liftingu czoła i brwi należą nieuregulowane choroby ogólne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi (aspiryna, leki przeciwkrzepliwe, np. Xarelto, Pradaxa i inne, duże dawki leków przeciwzapalnych), infekcje ogólnoustrojowe lub skórne, w tym aktywna opryszczka. Ze względu na szczególne ryzyko powikłań u palaczy (szczególnie miejscowej martwicy skóry z powstaniem jej ubytków – występujące do 12 razy częściej), przeciwwskazane jest wykonywanie rozległych zabiegów u osób palących, a optymalny odstęp od rzucenia palenia wynosi minimum 3 miesiące. Planowe operacje estetyczne nie są wykonywane również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i nie jest w związku z tym bolesny. Bezpośrednio po operacji typowa jest tkliwość i zwiększone napięcie operowanych okolic, które związane są między innymi z obrzękiem po operacji. W miarę upływu czasu dolegliwości te ulegają złagodzeniu, a w razie potrzeby można przyjmować leki przeciwbólowe zalecone przez prowadzącego chirurga.
Efektem jest wygładzenie zmarszczek czoła, uniesienie brwi oraz nadanie twarzy młodszego i wypoczętego wyglądu.
Efekt zabiegu jest wieloletni.
Tak, ogromną zaletą właściwie wykonanego liftingu, jest bardzo naturalny, lecz znacznie młodszy wygląd twarzy.
• obrzęk i zasinienie operowanych okolic • krwawienie, powstanie krwiaka (może wymagać ponownej interwencji chirurgicznej) • krwiaki pod skórą (4-5%) i krwiaki podskórne • stany zapalne i zakażenie (2,2%) • opóźnione gojenie się rany • blizny przerostowe lub szerokie • bliznowiec • miejscowa martwica skóry (12 razy częściej u palaczy) z wypadnięciem skóry • trwałe lub przejściowe przebarwienia lub odbarwienia skóry • nierówności i zagłębienia powierzchni w okolicy operowanej • zgrubienia • przeczulica lub niedoczulica w obrębie czoła i skóry owłosionej głowy • utrata włosów w linii cięcia i w bezpośrednim sąsiedztwie • przewlekły ból w linii cięć (2,5%) • konieczność ponownego zabiegu korekcyjnego w przypadku niedostatecznej poprawy i satysfakcji pacjenta lub zbyt szybkiego, nieprzewidywalnego powrotu wiotkości tkanek
Ustąpienie obrzęków i rekonwalescencja trwa około 2 tygodni, ale na ostateczny efekt operacji należy poczekać minimum pół roku do czasu pełnej przebudowy blizn.
Operacja jest przeprowadzana jednorazowo i nie wymaga powtórzeń, a przewidywany efekt jest wieloletni.
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie

Forlle'd - Profesjonalny Zabieg Platynowy

Laser pikosekundowy
