Zabiegi na cellulit - który wybrać?
Pomysłem na walkę z cellulitem jest wykorzystanie urządzeń emitujących wysokoenergetyczną falę ultradźwiękową High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Terapia ta polega na emitowaniu fali ultradźwiękowej przez głowicę urządzenia, przyłożonego do skóry. Fale te powodują rozbijanie i upłynnianie tkanki tłuszczowej, a upłynniony tłuszcz przemieszczany jest naczyniami limfatycznymi i w procesach fizjologicznych, wydalany z organizmu. Urządzenie Scizer wykorzystujące działanie ultradźwięków na głębokości 13 mm pod skórą, co pozwala osiągnąć niezwykle dobre efekty. Po jednym zabiegu obwód uda zmniejsza się średnio o 1-2 cm. Ostateczny efekt widoczny jest po 3-4 miesiącach po zabiegu. Liczba zabiegów zależy od nasilenia zmian, ale zazwyczaj zabieg jest wykonywany jednorazowo.
Inną metodą fizykalną jest kriolipoliza. Polega na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej pod wpływem zimna, a co za tym idzie zmniejszenia cellulitu. Urządzenie Clatuu α stosuje się w miejscach opornych na lipolizę, takich jak brzuch, boki tułowia tzw. „love-handles" czy wewnętrzna strona ud. Polega na przyłożeniu aplikatora chłodzącego do skóry i zassaniu tkanki, którą chłodzi się przez ok. 40-60 minut w zależności od zastosowanego aplikatora. W czasie zabiegu pacjent odczuwa intensywny chłód. Po zabiegu w miejscu aplikacji może utrzymywać się niewielki rumień. Ostateczny efekt jest widoczny po 2-4 miesiącach, kiedy tkanka tłuszczowa ulega znacznej redukcji. Terapię można powtarzać nie wcześniej niż po 3 miesiącach. Kriolipoliza jest nieinwazyjna, a bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.
Fale radiowe na cellulit zastosowano w urządzeniu Venus Legacy. Fale radiowe powodują podgrzanie skóry i tkanki podskórnej, co doprowadza do obkurczenia kolagenu. Reakcja ta w przegrodach tkanki tłuszczowej i skórze właściwej powoduje wygładzenie i napięcie skóry, a następnie odkładanie się nowego kolagenu i wzmacnianie struktury skóry. Venus Legacy dedykowany jest dla pacjentów z cellulitem i wiotką skórą np. w przebiegu niewielkiej utraty masy ciała lub u pacjentek po ciąży. Skóra bezpośrednio po zabiegu staje się bardziej napięta, ale całkowity rezultat uzyskuje się dopiero po wykonaniu serii 4-10 zabiegów. Liczba zabiegów zależna jest od okolicy oraz nasilenia cellulitu. Podczas zabiegu odczuwa się przyjemne ciepło w miejscu działania urządzenia, zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Jak się pozbyć cellulitu?
Kolejną formą zabiegów powodujących lipolizę i zmniejszających cellulit jest mezoterapia i lipoliza iniekcyjna. Są to terapie związane z wstrzykiwaniem substancji nasilających rozpad tłuszczu. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu roztworu z substancjami takimi jak kofeina, aminofilina, teofilina, które powodują lipolizę przez zahamowanie fosfodiesterazy. Roztwory te są wzbogacone o witaminy, wyciągi ziołowe, hormony i minerały. Zabieg należy do mało bolesnych, nakłucia wykonuje się co 0,5-1,5 cm i można go stosować na każdym obszarze. Żeby uzyskać odpowiednie rezultaty zabieg trzeba powtarzać. Najczęstszym powikłaniem są niewielkie siniaczki w miejscu ukłucia. Lipoliza iniekcyjna jest kolejną formą ostrzykiwania tkanek w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej. W zabiegu tym, tkankę docelową ostrzykuje się fosfatydylocholiną otrzymaną z wyciągu z soi. Substancja ta uszkadza komórki tłuszczowe. Proces ten trwa ok. 3 tygodni od wstrzyknięcia. Fosfatylocholina powoduje uczucie swędzenia i pieczenia w miejscach ukłuć. Występuje tam lekki ból, skóra robi się zaczerwieniona i tkliwa, mogą pojawić się siniaki. Obrzęk jest stałym objawem po zabiegu, zwykle utrzymuje się od 7 do 14 dni. W kilka dni po zabiegu zalecany jest masaż limfatyczny celem usunięcia produktów rozkładu. Czasami potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów na cellulit.
Do zwalczania cellulitu wykorzystuje się również zabiegi inwazyjne. Jednym z takich zabiegów jest laserowa liposukcja – Cellulaze. Jest to zabieg o niewielkiej inwazyjności. Przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Podczas zabiegu nie odczuwa się bolesności. Procedura polega na wprowadzeniu cienkiego światłowodu do tkanki podskórnej i za pomocą wiązki lasera o trzech długościach powoduje się rozpuszczenie tkanki podskórnej, przerwanie przegród łącznotkankowych pociągających skórę i obkurczenie skóry. Jest to zabieg przynoszący bardzo dobre efekty. Sprężystość skóry wzrasta do ok. 6 miesięcy po zabiegu. Przy zachowaniu prawidłowego trybu życia zabieg jest długotrwały.
Klasyczna liposukcja jest mało przydatna w zwalczeniu cellulitu, ponieważ usuwa głębsze pokłady tłuszczu. Jednak u pacjentów z dużą ilością tkanki tłuszczowej można ją łączyć z liposukcją laserową w celu uzyskania dobrych efektów kosmetycznych.
Jak widać jest wiele metod walki z cellulitem. Bardzo ważne jednak jest stałe prowadzenie zdrowego trybu życia, powtarzanie i łączenie niektórych terapii w zależności od nasilenia i umiejscowienia zmian.
Cellulit
Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch. Niewątpliwie jest to duży problem estetyczny
Polecane zabiegi
Znajdź zabieg idealny dla siebie

Venus Legacy ciało
Venus Legacy to najlepszy sposób na walkę z utratą jędrności skóry, upartym tłuszczykiem i cellulitem.

Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz
ICOONE Laser
Wyobrażacie sobie zabieg, który jednocześnie pozwoliłby pozbyć się cellulitu, wiotkiej skóry, a także uporałby się z niechcianymi obrzękami. Jak się ...

Scizer
Scizer stworzony został do zwalczania miejscowych nadmiarów tkanki tłuszczowej i najbardziej uporczywego cellulitu.

Cellulaze
Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, i będzie trwał około 1-1,5 h. Chirurg wykonuje niewielkie otwory w ...

Mezoterapia Cellulit
Mezoterapia to sprawdzony sposób aby poprawić wiele mankamentów naszego wyglądu. Oprócz zabiegów na twarz lub skórę głowy, które przynoszą rewelacyjne ...