Cellulit

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch. Niewątpliwie jest to duży problem estetyczny

Zabiegi na cellulit - który wybrać? 

Pomysłem na walkę z cellulitem jest wykorzystanie urządzeń emitujących wysokoenergetyczną falę ultradźwiękową High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Terapia ta polega na emitowaniu fali ultradźwiękowej przez głowicę urządzenia, przyłożonego do skóry. Fale te powodują rozbijanie i upłynnianie tkanki tłuszczowej, a upłynniony tłuszcz przemieszczany jest naczyniami limfatycznymi i w procesach fizjologicznych, wydalany z organizmu. Urządzenie Scizer wykorzystujące działanie ultradźwięków na głębokości 13 mm pod skórą, co pozwala osiągnąć niezwykle dobre efekty. Po jednym zabiegu obwód uda zmniejsza się średnio o 1-2 cm. Ostateczny efekt widoczny jest po 3-4 miesiącach po zabiegu. Liczba zabiegów zależy od nasilenia zmian, ale zazwyczaj zabieg jest wykonywany jednorazowo.

Inną metodą fizykalną jest kriolipoliza. Polega na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej pod wpływem zimna, a co za tym idzie zmniejszenia cellulitu. Urządzenie Clatuu α stosuje się w miejscach opornych na lipolizę, takich jak brzuch, boki tułowia tzw. „love-handles" czy wewnętrzna strona ud. Polega na przyłożeniu aplikatora chłodzącego do skóry i zassaniu tkanki, którą chłodzi się przez ok. 40-60 minut w zależności od zastosowanego aplikatora. W czasie zabiegu pacjent odczuwa intensywny chłód. Po zabiegu w miejscu aplikacji może utrzymywać się niewielki rumień. Ostateczny efekt jest widoczny po 2-4 miesiącach, kiedy tkanka tłuszczowa ulega znacznej redukcji. Terapię można powtarzać nie wcześniej niż po 3 miesiącach. Kriolipoliza jest nieinwazyjna, a bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.

Fale radiowe na cellulit zastosowano w urządzeniu Venus Legacy. Fale radiowe powodują podgrzanie skóry i tkanki podskórnej, co doprowadza do obkurczenia kolagenu. Reakcja ta w przegrodach tkanki tłuszczowej i skórze właściwej powoduje wygładzenie i napięcie skóry, a następnie odkładanie się nowego kolagenu i wzmacnianie struktury skóry. Venus Legacy dedykowany jest dla pacjentów z cellulitem i wiotką skórą np. w przebiegu niewielkiej utraty masy ciała lub u pacjentek po ciąży. Skóra bezpośrednio po zabiegu staje się bardziej napięta, ale całkowity rezultat uzyskuje się dopiero po wykonaniu serii 4-10 zabiegów. Liczba zabiegów zależna jest od okolicy oraz nasilenia cellulitu. Podczas zabiegu odczuwa się przyjemne ciepło w miejscu działania urządzenia, zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Jak się pozbyć cellulitu?

Kolejną formą zabiegów powodujących lipolizę i zmniejszających cellulit jest mezoterapia i lipoliza iniekcyjna. Są to terapie związane z wstrzykiwaniem substancji nasilających rozpad tłuszczu. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu roztworu z substancjami takimi jak kofeina, aminofilina, teofilina, które powodują lipolizę przez zahamowanie fosfodiesterazy. Roztwory te są wzbogacone o witaminy, wyciągi ziołowe, hormony i minerały. Zabieg należy do mało bolesnych, nakłucia wykonuje się co 0,5-1,5 cm i można go stosować na każdym obszarze. Żeby uzyskać odpowiednie rezultaty zabieg trzeba powtarzać. Najczęstszym powikłaniem są niewielkie siniaczki w miejscu ukłucia. Lipoliza iniekcyjna jest kolejną formą ostrzykiwania tkanek w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej. W zabiegu tym, tkankę docelową ostrzykuje się fosfatydylocholiną otrzymaną z wyciągu z soi. Substancja ta uszkadza komórki tłuszczowe. Proces ten trwa ok. 3 tygodni od wstrzyknięcia. Fosfatylocholina powoduje uczucie swędzenia i pieczenia w miejscach ukłuć. Występuje tam lekki ból, skóra robi się zaczerwieniona i tkliwa, mogą pojawić się siniaki. Obrzęk jest stałym objawem po zabiegu, zwykle utrzymuje się od 7 do 14 dni. W kilka dni po zabiegu zalecany jest masaż limfatyczny celem usunięcia produktów rozkładu. Czasami potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów na cellulit.

Do zwalczania cellulitu wykorzystuje się również zabiegi inwazyjne. Jednym z takich zabiegów jest laserowa liposukcja – Cellulaze. Jest to zabieg o niewielkiej inwazyjności. Przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Podczas zabiegu nie odczuwa się bolesności. Procedura polega na wprowadzeniu cienkiego światłowodu do tkanki podskórnej i za pomocą wiązki lasera o trzech długościach powoduje się rozpuszczenie tkanki podskórnej, przerwanie przegród łącznotkankowych pociągających skórę i obkurczenie skóry. Jest to zabieg przynoszący bardzo dobre efekty. Sprężystość skóry wzrasta do ok. 6 miesięcy po zabiegu. Przy zachowaniu prawidłowego trybu życia zabieg jest długotrwały.

Klasyczna liposukcja jest mało przydatna w zwalczeniu cellulitu, ponieważ usuwa głębsze pokłady tłuszczu. Jednak u pacjentów z dużą ilością tkanki tłuszczowej można ją łączyć z liposukcją laserową w celu uzyskania dobrych efektów kosmetycznych.

Jak widać jest wiele metod walki z cellulitem. Bardzo ważne jednak jest stałe prowadzenie zdrowego trybu życia, powtarzanie i łączenie niektórych terapii w zależności od nasilenia i umiejscowienia zmian.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Venus Legacy ciało

Venus Legacy ciało

Venus Legacy to najlepszy sposób na walkę z utratą jędrności skóry, upartym tłuszczykiem i cellulitem.
ICOONE Laser
Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz

ICOONE Laser

Wyobrażacie sobie zabieg, który jednocześnie pozwoliłby pozbyć się cellulitu, wiotkiej skóry, a także uporałby się z niechcianymi obrzękami. Jak się ...
Scizer

Scizer

Scizer stworzony został do zwalczania miejscowych nadmiarów tkanki tłuszczowej i najbardziej uporczywego cellulitu.
Cellulaze

Cellulaze

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, i będzie trwał około 1-1,5 h. Chirurg wykonuje niewielkie otwory w ...
Mezoterapia Cellulit

Mezoterapia Cellulit

Mezoterapia to sprawdzony sposób aby poprawić wiele mankamentów naszego wyglądu. Oprócz zabiegów na twarz lub skórę głowy, które przynoszą rewelacyjne ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy