Leczenie łysienia plackowatego

Co musisz wiedzieć?
Opinie naszych pacjentów Rezerwuję

Łysienie plackowate (alopecia areata, AA) jest chorobą , która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Częstość występowania dotyczy 1-2% populacji. Dolegliwość ta wywołana jest reakcją immunologiczną komórkową, skutkiem czego, wokół mieszka włosowego wytwarzane są liczne cytokiny prozapalne. Ważną rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne, gdyż ok. 25% pacjentów dotkniętych tą chorobą pochodzi z rodzin, w których istniało zjawisko łysienia plackowatego. Chorzy na tę przypadłość częściej narażeni są na inne choroby wynikające z autoargesji, takie jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czy bielactwo. Schorzeniami predestynującymi do częstszego występowania alopecia areata, są również atopowe zapalenie skóry i zespół Downa.

Wyróżniamy łysienie plackowate rozlane, wężykowate, alopecia totalis, czyli całkowitą utratę włosów w obrębie skóry głowy jak i alopecia universalic, czyli całkowitą utratę włosów także na innych częściach ciała. Cechą charakterystyczną łysienia plackowatego są włosy wykrzyknikowe, które często świadczą o aktywności choroby.

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe jest prawdopodobieństwo odrostu włosów bez nawrotu choroby. Przez pierwsze 6 miesięcy, u około 30% chorych, następuje odrost włosów.

W Klinice, w leczeniu łysienia plackowatego wykorzystujemy zarówno miejscowe preparaty sterydowe, w postaci maści, kremów, roztworów, jak również iniekcje doogniskowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, w leczeniu stosowane są preparaty sterydowe doustne czy cyklosporyna A. Prowadzimy także badania kliniczne nad lekami biologicznymi stosowanymi w AA.

Bardzo dobre efekty leczenia łysienia plackowatego przynosi terapia DCPC. Początkowo pacjent jest uczulany na tę substancję, a następnie raz w tygodniu nanosi na skórę głowy odpowiednią ilość preparatu podaną we właściwym stężeniu. Ideą leczenia jest skierowanie odpowiedzi immunologicznej na stan zapalny skóry wywołany DCPC.

Co musisz wiedzieć?

Obszar

skóra owłosiona głowy

Rozwiązany problem

łysienie plackowate
Porozmawiaj z naszym konsultantem
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

Opinie

* * * * *
Kompletnie nie mogłam sobie poradzic z problemami skornymi... na szczęście tutaj znalazłam pomoc i jestem w trakcie moim zdaniem skutecznego leczenia
Magda Torola

Polecamy również

Znajdź zabieg idealny dla siebie

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Borykasz się z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem atopowego zapalenia skóry? Konwencjonalne terapie nie przyniosły żadnego rezultatu? Weź udział w darmowych badaniach ...
Leczenie łuszczycy zwykłej

Leczenie łuszczycy zwykłej

Nawet jedna na pięćdziesiąt osób cierpi na łuszczycę zwykłą, co sprawia, że można ją zaliczyć do jednej z najczęściej występujących ...

Poznaj pełną gamę kosmetyków Dr Ambroziak Laboratorium

Od ponad 20 lat wyznaczamy trendy dermatologii klinicznej i estetycznej w Polsce. Stworzyliśmy kosmetyki w oparciu o naszą kliniczną wiedzę i doświadczenie. Opracowane o autorską technologię Dermatological ‘n’ Aesthetical™ kosmetyki Dr Ambroziak Laboratorium łączą w sobie świat nowoczesnej dermatologii i nauki, a wszystko to w trosce o zdrową piękną skórę.

Przejdź do sklepu
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy