Przebarwienia

Przebarwienia skórne to częsta przypadłość, która może być przyczyną kompleksów. Medycyna estetyczna zna wiele sposobów na to, by zminimalizować widoczność istniejących przebarwień. Jakie to metody? Skąd się biorą przebarwienia skórne i jak je usunąć?

Przyczyny powstawania przebarwień na skórze

Bezpośrednim powodem pojawiania się przebarwień na skórze jest zaburzenie w produkcji melaniny, które może być wywołane wpływem różnorodnych czynników. Do najczęstszych należą:

 • Zmiany i nieprawidłowości hormonalne – na pojawianie się zmian barwnikowych często narzekają nastolatki, kobiety w ciąży oraz wchodzące w okres menopauzy. Zmiany poziomu hormonów, jak również ich zaburzenia to czynniki, które często powodują właśnie pojawianie się przebarwień na skórze.
 • Ekspozycja na promieniowanie UV – to właśnie promieniowanie UV pobudza melanocyty do produkcji melaniny, a to może sprzyjać powstawaniu i utrwalaniu się przebarwień.
 • Stosowane leki – niektóre mają działanie fotouczulające. Podczas ich stosowania należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV i stosować kosmetyki ochronne.
 • Predyspozycje genetyczne – jeśli skłonność do powstawania zmian barwnikowych charakteryzuje wielu członków Twojej rodziny, z dużym prawdopodobieństwem może dotyczyć również Ciebie.

Zmiany barwnikowe mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała, ale najczęściej powstają w miejscach odsłoniętych, które są narażone na oddziaływanie promieniowania UV. W związku z tym powszechne są zarówno przebarwienia na twarzy, jak i na dekolcie. Zmiany barwnikowe o takiej lokalizacji stanowią również spory problem estetyczny dla wielu osób.

Leczenie przebarwień skórnych

Medycyna estetyczna zna różne sposoby na redukcję przebarwień skórnych. Istotne znaczenie w tym wypadku mają profesjonalne zabiegi, ale też dalsza profilaktyka. Jeśli bowiem uda się już zniwelować istniejące zmiany barwnikowe, należy zadbać o to, by nie pojawiły się kolejne.

Jaki zabieg na przebarwienia?

 • Terapia depigmentacyjna – jest to procedura opracowana specjalnie z myślą o redukowaniu istniejących przebarwień. W jej ramach stosowane są preparaty o działaniu złuszczającym, rozjaśniającym oraz pobudzającym odnowę komórkową. Terapia depigmentacyjna wykonywana jest w dwóch etapach: pierwszy odbywa się w gabinecie, a drugi jest kontynuowany w warunkach domowych.
 • Zabiegi laserowe – pomagają rozjaśnić istniejące zmiany barwnikowe, ale też wyrównać koloryt cery oraz wpłynąć na jej regenerację. Najczęściej polecany laser na przebarwienia to laser tulowy.
 • Peelingi chemiczne – czyli zabiegi o działaniu złuszczającym. Przyspieszają proces usunięcia starych warstw naskórka, dzięki czemu z czasem przebarwienia ulegają zmniejszeniu, aż w końcu stają się niewidoczne.
 • Zabiegi z użyciem witaminy C – mają działanie rozjaśniające oraz rozświetlające.

To wybrane spośród wielu profesjonalnych zabiegów, które można wykonać w naszej klinice. Jeśli nie wiesz, który rodzaj zabiegu będzie dla Ciebie najskuteczniejszy, możesz liczyć na pomoc specjalisty.

Jak uniknąć kolejnych przebarwień?

Bez względu na to, jaką metodą zdecydujesz się walczyć z posiadanymi zmianami barwnikowymi, zadbaj również o dalszą profilaktykę. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na uniknięcie kolejnych przebarwień.

 • Przestrzegaj zaleceń po zabiegu – zazwyczaj zalecane jest unikanie ekspozycji na promieniowanie UV, jak również stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce – to promieniowanie UV jest głównym czynnikiem pobudzającym melanocyty do produkcji melaniny, a więc przyczyniającym się do powstawania ewentualnych przebarwień.
 • Pielęgnuj skórę zgodnie z zaleceniami dermatologicznymi – sięgaj po kosmetyki dopasowane do jej rodzaju i wymagań. Pamiętaj o tym, że niektóre substancje zawarte w kremach, peelingach i innych kosmetykach mogą uwrażliwić Twoją cerę na tworzenie się przebarwień (tak działają, między innymi, retinoidy), dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem UV w ciągu dnia.

Usuwanie przebarwień – Warszawa

Nasza klinika oferuje szeroką gamę usług kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej, które pomogą w walce z przebarwieniami na twarzy lub innych obszarach ciała. Możesz również skorzystać u nas z konsultacji dermatologicznej, by poznać przyczyny powstania przebarwień na Twojej skórze i dobrać najlepsze metody ich zwalczania.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser pikosekundowy

Laser pikosekundowy

Problem niechcianych tatuaży staje się coraz bardziej powszechny. Na rynku wciąż istnieje niewiele urządzeń, które potrafiłyby sobie z tym poradzić ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Zabieg z wykorzystaniem światła pulsacyjnego
Agnieszka Czarnecka-Świerkot - Ginekolog

Zabieg z wykorzystaniem światła pulsacyjnego

Każda komórka ciała człowieka jest genetycznie zaprogramowana do samoistnego starzenia się. W przypadku skóry, procesy te mogą ulec przyspieszeniu wskutek ...
Terapia Depigmentacyjna
Gabriela Bielińska- Fizjoterapeuta

Terapia Depigmentacyjna

Przebarwienia i pigmenty na skórze to problem, z którym boryka się zarówno mnóstwo kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn powstawania tych ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Ph Formuła Phenomen Mela C+

Ph Formuła Phenomen Mela C+

Intensywna terapia redukująca przebarwienia i przywracająca jednolity koloryt skóry. Wyjątkowo bogaty skład substancji aktywnych wykazuje silne działanie rozjaśniające, ale również ...
Laser tulowy
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Laser tulowy

Laser tulowy sprawdzi się w walce z uporczywymi przebarwieniami, wiotkością skóry i oznakami starzenia.
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy