Popękane Naczynka na Nogach

Rozszerzone i popękane naczynka na nogach często określa się mianem pajączków oraz teleangiektazji. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również medyczny, który może być sygnałem poważniejszych problemów z układem krążenia. Jak leczyć popękane naczynka na kończynach dolnych? Jakie badania i zabiegi można wykonać?

Czym są i jak powstają teleangiektazje na nogach?

Charakterystyczne „pajączki” na skórze to nic innego, ale właśnie popękane naczynia krwionośne. Najczęściej można zaobserwować je właśnie na kończynach dolnych – szczególnie wokół kostek. Choć może się wydawać, że to wyłącznie kłopot estetyczny, w rzeczywistości obecność teleangiektazji może sugerować również rozwijające się problemy z układem krążenia.

Powstawanie pajączków na nogach jest związane z kruchością naczyń krwionośnych, która może wynikać z różnych chorób układu krążenia, jak również z błędów dietetycznych i niezdrowego trybu życia.

Jak leczyć popękane naczynka na nogach?

Jeśli na skórze swoich nóg zauważasz charakterystyczne pajączki, umów się na konsultację z flebologiem lub chirurgiem naczyniowym. Lekarze o tych specjalizacjach zajmują się właśnie leczeniem teleangiektazji oraz poważniejszych schorzeń układu krążenia. Podstawą do uzyskania diagnozy będzie wykonanie badania USG Dopplera, które pozwoli na ocenę stanu żył oraz tętnic. Może się okazać, że niepozorne pajączki to efekt rozwijającej się zakrzepicy lub niewydolności żylnej.

Jakie są metody leczenia pajączków na nogach?

Istnieją różne sposoby na to, by zniwelować obecność popękanych naczynek na kończynach dolnych. Warto pamiętać o tym, że samo zamykanie naczynek na nogach nie wyeliminuje przyczyny ich pękania, dlatego też kluczowe jest jej zbadanie oraz wdrożenie odpowiedniej profilaktyki na przyszłość.

Polecane zabiegi na popękane naczynka:

  • Skleroterapia – czyli ostrzykiwanie pajączków na nogach to mało inwazyjna metoda leczenia teleangiektazji. Zabieg skleroterapii polega na podaniu pod skórę indywidualnie dobranego preparatu, którego zadaniem jest zamknięcie wybranych naczyń krwionośnych. Przy pomocy tej metody możliwe jest zniwelowanie obecności popękanych naczynek na nogach, a także ewentualnych żylaków.
  • Laserowe zamykanie naczynek – kolejna mało inwazyjna metoda, która pozwala na usuwanie pajączków na nogach. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnego lasera naczyniowego, co umożliwia dopasowanie parametrów jego pracy nawet do potrzeb wrażliwej skóry. Laserowe usuwanie pajączków na nogach przynosi bardzo szybkie rezultaty. Zamknięte naczynka przestają być widoczne jako pajączki, a jeśli w przyszłości pojawią się nowe teleangiektazje, procedurę będzie można powtórzyć.

W leczeniu teleangiektazji na kończynach dolnych, która wynika z rozwijającej się niewydolności żylnej lub zakrzepicy, duże znaczenie może mieć również farmakoterapia. Podawane mogą być zarówno leki poprawiające krążenie krwi, jak również zmniejszające jej krzepliwość – szczegóły kuracji są jednak ustalane indywidualnie i uzależnione od przyczyny problemu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jak uniknąć pękania naczynek na nogach?

Działania profilaktyczne mogą zminimalizować ryzyko tworzenia się nowych pajączków na skórze. Warto o to zadbać – szczególnie po wykonaniu zabiegu skleroterapii lub laserowego zamykania popękanych naczynek.

Co robić, a czego nie robić, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych teleangiektazji na nogach?

  • Unikaj siedzącego trybu życia – długotrwałe siedzenie lub stanie osłabia krążenie w kończynach dolnych, może przyczyniać się do tworzenia się zastojów krwi w nogach, jak również sprzyja powstawaniu żylaków oraz pajączków naczyniowych.
  • Jeśli masz skłonność do pękających naczynek, unikaj korzystania z sauny oraz gorących kąpieli.
  • Wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi w górę – to poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych.
  • Skonsultuj się z lekarzem w kwestii suplementowania witaminy C oraz rutyny, a także w kwestii ewentualnego noszenia pończoch uciskowych.

Nawet niewielkie pajączki naczyniowe na nogach to objaw, który warto skonsultować z lekarzem. Badania i diagnoza pozwolą wdrożyć ewentualne leczenie na wczesnym etapie.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Skleroterapia

Skleroterapia

Żylaki i pajączki na nogach to problem, który u wielu osób może rodzić poważny dyskomfort. Jest to problem nie tylko ...
Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy