Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu przez wiele lat było tematem tabu. Na szczęście podejście to się zmieniło i coraz częściej mówi się o tym schorzeniu. Jest to przypadłość, która może dotknąć każdego, ale najczęściej jest diagnozowana u kobiet – szczególnie po przebytych porodach, infekcjach intymnych lub w związku z wiekiem.

Nietrzymanie moczu to problem, który może znacząco wpłynąć na jakość życia, prowadząc do obniżenia samooceny, izolacji społecznej i ograniczeń w codziennych aktywnościach. Nie musi tak być! Współczesna ginekologia oraz urologia mogą rozprawić się z tą dolegliwością.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu może wynikać z różnych kwestii. Ustalenie rodzaju schorzenia oraz tego, co je powoduje, może mieć zasadniczy wpływ na dalsze postępowanie. Wyróżnia się:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które najczęściej spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy. Problem ten może wynikać z przebytej ciąży, porodu, operacji w obrębie miednicy lub być powiązany z naturalnymi procesami starzenia.
  • Naglące nietrzymanie moczu, które wynika z nadaktywności pęcherza. Dolegliwość ta może być spowodowana infekcjami dróg moczowych, chorobami neurologicznymi lub spożywaniem diuretyków.
  • Nietrzymanie moczu mieszane łączy w sobie cechy nietrzymania moczu wysiłkowego i naglącego.
  • Nietrzymanie moczu związane z niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza, co może być spowodowane obstrukcją dróg moczowych lub uszkodzeniem nerwów.

Objawy nietrzymania moczu

Objawy tej dolegliwości mogą wahać się od łagodnych, sporadycznych wycieków moczu po niekontrolowane epizody moczenia. Najczęściej spotykanymi symptomami są:

  • Niekontrolowane wycieki moczu przy kaszlu, śmiechu, kichaniu lub podnoszeniu ciężarów (nietrzymanie wysiłkowe).
  • Nagła, silna potrzeba oddania moczu, której nie można powstrzymać, prowadząca do niekontrolowanego wycieku (nietrzymanie naglące).
  • Częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach.
  • Nocne moczenie.

Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu

Diagnostyka nietrzymania moczu zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Może obejmować również:

  • Dziennik mikcji, w którym pacjent zapisuje ilość wypijanych płynów, częstotliwość oddawania moczu i epizody nietrzymania.
  • Badanie fizykalne, w tym badanie dna miednicy.
  • Badania urodynamiczne, które oceniają funkcjonowanie pęcherza i cewki moczowej.
  • Badania obrazowe, takie jak USG, mogą być używane do oceny struktur układu moczowego.

Metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn są różne, w zależności od stopnia nasilenia problemu. U mężczyzn problem najczęściej związany jest z zaburzeniami gruczołu prostaty. Wtedy należy udać się do androloga lub urologa, który po szczegółowym badaniu, proponuje najskuteczniejsze leczenie. U kobiet często dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu. W Klinice Ambroziak dysponujemy najnowocześniejszymi urządzeniami high-tech, które zostały stworzone do obkurczenia mięśni, w nieinwazyjny sposób.

Nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu:

  • Leczenie zachowawcze: treningi pęcherza oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Istnieje sposób na przyspieszenie efektów – pacjentki z nietrzymaniem moczu mogą skorzystać w naszej klinice z zabiegów elektromagnetoterapii, które pozwalają uzyskać wyraźną poprawę już w trzy tygodnie, podczas których zalecane jest wykonanie serii zabiegów. 
  • Leczenie farmakologiczne.
  • Leczenie urządzeniami high-tech, które obkurczają mięśnie w nieinwazyjny sposób.

Jeżeli leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatów, kierujemy pacjentki na zabiegi chirurgiczne do uroginekologa. Niezależnie od specjalisty, najważniejsze jest, aby przywrócić pacjentowi swobodę i poprawić komfort życia.

Zabiegi na nietrzymanie moczu:

  • Iniekcja toksyny botulinowej – jest to polecana technika u osób z nadreaktywnością pęcherza. Podanie toksyny botulinowej eliminuje potrzebę nieuzasadnionego, nagłego parcia na pęcherz. Zabieg jest bardzo szybki, a jego efekty są zauważalne już po kilku dniach. Efekty utrzymują się przez około 9 miesięcy.
  • Operacja z użyciem taśmy metodą TOT, TVT lub IVS – specjalistyczna taśma może zostać umieszczona pod cewką moczową, nad spojeniem łonowym lub za spojeniem łonowym. Zadaniem taśm jest wzmocnienie pęcherza moczowego. Z czasem obrastają one tkankami i stanowią naturalne oparcie dla pęcherza, co minimalizuje ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Jak widzisz, współczesna medycyna estetyczna zna różne sposoby na to, by zniwelować lub trwale wyeliminować problem nietrzymania moczu. Najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyn tego schorzenia i dobranie najkorzystniejszej terapii. Z tego właśnie względu nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Okolice intymne u większości pań bywają wstydliwym tematem i wiele z nich wciąż obawia się zgłosić do specjalisty. Tymczasem przypadłości ...
HIFU ginekologiczne

HIFU ginekologiczne

Dbałość o zdrowie i komfort stref intymnych jest istotnym elementem życia każdej kobiety. Niestety, z upływem czasu oraz pod wpływem ...
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

Osłabione mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych – w szczególności do wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządów dna ...
Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśmy podcewkowej

Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśmy podcewkowej

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to nadal problem wstydliwy, pomimo że dotyczy ogromnej grupy kobiet w różnym wieku. Schorzenie to pojawia się ...
Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Operacja wysiłkowego nietrzymania moczu metodą TOT, TVT, IVS

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość wielu milionów Polaków, w szczególności kobiet. Tak pozornie błahe czynności, jak kaszel, kichanie i śmiech ...
Ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową

Ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową

Nadreaktywność pęcherza oraz nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet w różnym wieku. Problem ten często powstaje z upływem lat, ale występuje ...
Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna to młoda, stale rozwijająca się dziedzina fizjoterapii. W centrum jej zainteresowania leży miednica mniejsza i mięśnie dna miednicy. ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy