Schorzenia jąder

Dolegliwości ze strony jąder mogą mieć różnorodny charakter i równie wiele przyczyn. Do Kliniki Ambroziak zgłaszają się zarówno pacjenci cierpiący na przerost jąder, jak i na ich zanik. Częstą przypadłością bywa także wodniak jądra, a także bielactwo tej części ciała.

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości – umów się na konsultację urologiczną. To pierwszy krok do diagnozy i wyeliminowania problemu.

Diagnostyka chorób jąder

Pierwszym krokiem do uporania się z jakąkolwiek dolegliwością (także ze strony męskich narządów płciowych) jest zdiagnozowanie schorzenia i ustaleni jego przyczyn. Chorobami jąder zajmują się urolodzy – w Klinice Ambroziak prowadzone są profesjonalne konsultacje urologiczne, podczas których możliwe jest wykonanie podstawowych badań oraz otrzymanie skierowania na dodatkowe badania specjalistyczne.

Jakie badania stosowane są w diagnostyce chorób jąder?

  • USG jąder i prostaty – to podstawowe badanie obrazowe, które jest bezinwazyjne i bezbolesne. Pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie jąder i prostaty. Umożliwia wstępne zbadanie niepokojących guzków i zgrubień.
  • Rezonans magnetyczny jąder – specjalistyczne badanie obrazowe, które bywa wykonywane wówczas, gdy obraz uzyskany na USG jest niewystarczający do postawienia diagnozy.
  • Badania z krwi – niektórym pacjentom zlecane są podstawowe badania z krwi, a także oznaczenie markerów nowotworowych.
  • Biopsja – to metoda pozwalająca na pobranie materiału do badania histopatologicznego.

To często wykonywane badania, które pozwalają na zdiagnozowanie chorób jąder. W zależności od ich wyniku i przyczyny dolegliwości, zaproponowane zostaną Ci optymalne metody leczenia.

Częste schorzenia jąder i ich leczenie

Do Kliniki Ambroziak zgłaszają się pacjenci z różnymi chorobami jąder. Do najczęstszych schorzeń należą:

  • Wodniak jądra – to schorzenie polegające na nagromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Wodniak powoduje powiększenie jąder lub jednego jądra. Stan ten utrudnia poruszanie się i prawidłowe współżycie seksualne oraz powoduje nieestetyczny wygląd męskich narządów płciowych. Wodniak jądra może występować jedno lub obustronnie. Metoda operacyjna polega na usunięciu płynu lub usunięciu również nadmiar osłonek, które pokrywają pierwotnego wodniaka.
  • Bielactwo na jądrach – to stan, w którym dochodzi do utraty pigmentacji na skórze jąder, co może powodować kompleksy. Leczenie bielactwa na jądrach może obejmować terapie mające na celu przywrócenie pigmentacji, takie jak fototerapia UVB, stosowanie kremów sterydowych, a w niektórych przypadkach terapie laserowe.
  • Brak jądra i zanik jąder – taki stan rzeczy może wynikać z różnych przyczyn. Często brak jądra lub obu jąder jest efektem wypadku lub konsekwencją leczenia nowotworu. W przypadku nowotworu jądra, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, często nieuniknione jest usunięcie jądra. Aby poprawić samopoczucie pacjenta oraz estetykę miejsc intymnych, wszczepia się implant jądra. Nowoczesna urologia i andrologia jest w stanie skutecznie diagnozować oraz reagować, gdy jest potrzebna interwencja lekarska.

W Klinice Ambroziak diagnozujemy i leczymy nie tylko wymienione schorzenia jąder. Na pomoc specjalistów i odpowiednio dobrane leczenie mogą liczyć panowie z dowolnym problemem urologicznym. Kluczową kwestią jest jednak zgłoszenie się do lekarza, wykonanie badań i diagnoza. W zależności od schorzenia dysponujemy wieloma metodami zabiegowymi i operacyjnymi. Nowoczesna urologia dysponuje bardzo skutecznymi środkami, dzięki którym możemy pomóc naszym pacjentom oraz przywrócić im komfort życia w możliwie mało inwazyjny sposób.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Operacja wodniaka jądra

Operacja wodniaka jądra

Wodniak jądra to schorzenie polegające na powiększeniu obwodu moszny poprzez nagromadzeniu się płynu między osłonkami jądra, co utrudnia poruszanie się, ...
Wszczepienie implantu jądra

Wszczepienie implantu jądra

Brak jądra w mosznie jest problemem nabytym lub wrodzonym. Utrata jądra nabyta może występować w wyniku leczenia operacyjnego (np. stan ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy