Przeszczep włosów metodą WAW FUE
Utrata włosów w części potylicznej lub na czubku głowy skłania wiele osób do poszukiwania najskuteczniejszych, a jednocześnie najmniej inwazyjnych metod przywrócenia gęstości włosów. Taką techniką jest przeszczep włosów metodą WAW FUE, który odbywa się bez użycia skalpela lub innych inwazyjnych procedur.
Na czym polega metoda WAW FUE?
Istnieją różne metody przeszczepiania włosów – niektóre charakteryzują się większą, inne mniejszą inwazyjnością. To samo dotyczy ich skuteczności. Jedną z najnowocześniejszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych i mało inwazyjnych technik jest właśnie przeszczep WAW FUE. Jest to zabieg dość czasochłonny z uwagi na to, że mieszki włosowe pobierane są pojedynczo, a nie w większych grupach, co pozwala uniknąć typowych blizn w miejscu poboru i sprzyja lepszemu przyjmowaniu się włosów na obszarze przeszczepu.
Przeszczep metodą WAW FUE polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z tych obszarów, na których włosy są najbardziej gęste i mocne (zazwyczaj jest to część potyliczna). Pobrane mieszki włosowe są następnie wszczepiane na wybranym obszarze, którego dotyczy łysienie lub utrata gęstości włosów. Ponieważ zabieg ma charakter autoprzeszczepu i jest bardzo precyzyjny, charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Jak przebiega przeszczep włosów WAW FUE?
Pierwszym krokiem jest konsultacja medyczna, podczas której specjalista z Kliniki Ambroziak kwalifikuje pacjenta do zabiegu, upewniając się, że wybrana metoda będzie najkorzystniejsza i że nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania do niej. Następnie wytyczany jest obszar przeszczepu i obszar poboru mieszków włosowych, a także podawane jest znieczulenie miejscowe. Przy pomocy specjalistycznego urządzenia pobierane są pojedyncze mieszki włosowe, które następnie są jeszcze weryfikowane przed transplantacją – sprawdzane jest to, czy nie noszą one śladów uszkodzeń, co mogłoby utrudnić ich przyjęcie w nowym miejscu.
Na obszarze, na który włosy są przeszczepiane, wykonywane są mikroskopijne nakłucia, w których umieszczane są pobrane mieszki włosowe – wszystko odbywa się zgodnie z prawidłowym kierunkiem wzrostu włosów.
Jakie są wskazania do przeszczepu włosów metodą WAW FUE?
- Łysienie androgenowe.
- Łysienie bliznowaciejące.
- Łysienie pourazowe.
- Braki w owłosieniu innych obszarów skóry (brwi, brody, wąsów).
Przeszczep włosów techniką WAW FUE może być przeprowadzany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet i to w różnych przedziałach wiekowych – szczególnie często polecany jest pacjentom poniżej pięćdziesiątego roku życia, u których rozpoznano przedwczesne łysienie lub utratę gęstości włosów. Technika ta sprawdza się przy różnych rodzajach łysienia, a ostateczną decyzję o zasadności jej zastosowania podejmuje lekarz po zbadaniu pacjenta.
Co ważne, metoda ta może być wykorzystywana nie tylko do transplantacji włosów na głowie, ale też w obrębie brody (umożliwia uzyskanie równomiernego zarostu), klatki piersiowej, a nawet w obrębie brwi.
Przeszczep włosów metodą WAW FUE – korzyści
Ogromną korzyścią wynikającą z wybrania tej metody przeszczepu włosów jest niska inwazyjność tej procedury przy jej wysokiej skuteczności. Przeszczep włosów WAW FUE nie pozostawia rozległych blizn w miejscu poboru włosów – często jedynym śladem po zabiegu są niewielkie kropki, które widać dopiero po rozgarnięciu włosów lub po ich bardzo krótkim ostrzyżeniu.
Przeszczep włosów WAW FUE pozwala przywrócić gęstość włosów na obszarze dotkniętym ich przerzedzeniem. To technika umożliwiająca zniwelowanie zakoli, łysienia na czubku głowy lub pozwalająca na wypełnienie luk w innych owłosionych obszarach – na przykład na brodzie lub wąsach.
Dlaczego warto?
Zabieg transplantacji włosów metodą WAW FUE jest bezinwazyjny, skuteczny i bezbolesny z uwagi na jego przeprowadzanie w znieczuleniu miejscowym. Jest to metoda pozwalająca odzyskać preferowany wygląd fryzury bez blizn i wyrzeczeń.
Co musisz wiedzieć?
Obszar
Rozwiązany problem
Jak często powtarzać
Czas trwania zabiegu
Efekty
Zagęszczenie włosów, wyeliminowanie luk we fryzurze lub zaroście jest widoczne na kilka miesięcy po wykonaniu transplantacji. Precyzja tej techniki pozwala uzyskać naturalne rezultaty.
Umów się na konsultację!
FAQ
Już w tym samym dniu, w którym wykonywany jest zabieg, pacjent może wrócić do domu i do codziennych czynności. Rekonwalescencja nie jest kłopotliwa i długotrwała – w pierwszych dniach należy unikać mycia i moczenia głowy, a także intensywnego wysiłku fizycznego. Należy przestrzegać zaleceń otrzymanych w klinice, stosować delikatne szampony i unikać nadmiernego pocierania skóry głowy w pierwszych tygodniach po przeszczepie. Niezalecane są również wizyty w saunie, na basenie lub opalanie się w pierwszych tygodniach po zabiegu.
- Choroby skóry głowy.
- Zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
- Stan pozawałowy.
- Alergia na środki znieczulające.
- Brak odpowiedniego obszaru biorczego.
- Aktywne choroby nowotworowe.
- Bieżąca lub niedawno zakończona chemioterapia.
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych i bliznowców.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ponieważ zarówno proces pobierania mieszków włosowych, jak i ich transplantacji wymaga wykonania niewielkich nakłuć na skórze, co byłoby bolesne dla pacjenta.
Zdecydowanie tak. Przeszczep włosów metodą WAW FUE pozwala na uzyskanie naturalnego rezultatu ze względu na ogromną precyzję tej techniki. Dodatkowo mała inwazyjność i brak konieczności używania skalpela powoduje, że na skórze nie pozostają nieestetyczne blizny.
Po przeszczepie włosów metodą WAW FUE mogą wystąpić pewne łagodne, najczęściej krótkotrwałe powikłania. Oto najczęstsze z nich:
- Obrzęk i zaczerwienienie – może pojawić się w miejscu pobrania i przeszczepienia włosów, ale zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.
- Swędzenie i łuszczenie się skóry – efekt gojenia skóry, który mija po kilku dniach, zwłaszcza przy stosowaniu nawilżających preparatów.
- Strupki w miejscach przeszczepienia – drobne strupki to naturalna część procesu gojenia, które same odpadają po kilku dniach.
- Infekcja – występuje rzadko, ale jest możliwa; odpowiednia higiena po zabiegu minimalizuje to ryzyko.
- Łagodny ból lub dyskomfort – może pojawić się w obszarach zabiegowych, ale zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.
- Wypadanie przeszczepionych włosów (szokowe wypadanie) – zdarza się w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu; włosy zazwyczaj odrastają i jest to naturalna reakcja skóry na zabieg.
Te efekty uboczne są zazwyczaj krótkotrwałe, a odpowiednia pielęgnacja i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza pomagają zminimalizować ich występowanie oraz przyspieszyć proces gojenia.
Zazwyczaj wyraźne rezultaty widoczne są po kilku miesiącach od zabiegu, gdy nowe włosy dobrze się przyjmą i zaczną rosnąć, zagęszczając fryzurę.
Nie – jest to zabieg jednorazowy, który przynosi trwałe rezultaty.
Opinie
Polecamy również
Znajdź zabieg idealny dla siebie