Nadpotliwość Pach

Spotkania towarzyskie czy w gronie bliskich powinny dawać nam wiele radości i przyjemności. Nie dzieje się tak jednak w momencie, kiedy cały umysł zaprząta nam wizja wytwarzania nadmiaru potu i poplamionej odzieży pod pachami. Choć sytuacje tego typu mogą być dla nas bardzo kłopotliwe i krępujące, to na szczęście istnieją sposoby, aby raz na zawsze pożegnać tę przypadłość.

 

Przyczyny nadpotliwości pach

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co może stanowić główną przyczynę tego, że nasze pachy pocą się w nadmiarze. Szacuje się, że przeciętny człowiek wytwarza dziennie nawet pół litra potu. Oczywiście w gorące upalne dni ta ilość może się zwiększyć nawet sześciokrotnie. To już może wydawać nam się bardzo dużo, jednak w przypadku nadpotliwości ta ilość wzrasta do jeszcze większej skali. Nic więc dziwnego, że osoby, które borykają się z tą przypadłością, mogą czuć się skrępowane. Taka sytuacja z pewnością może oddziaływać także na nastrój oraz pogorszenie poczucia własnej wartości.

Za nadpotliwość pach w dużej mierze odpowiadają czynniki genetyczne. Jeżeli nasi rodzice czy dziadkowie borykają się z tą przypadłością, to niestety z dużym prawdopodobieństwem możemy obarczać geny, jako głównego winowajcę tego problemu.

Gruczoły potowe również zaczynają intensywniej pracować w momencie nasilonego stresu. Stąd też osoby wrażliwe, emocjonalne, narażone na bardzo silne bodźce czy też borykające się chociażby z fobią społeczną, mogą być szczególnie podatne na ten problem. Obok tego warto również pamiętać, że aktywność hormonalna także zaostrza tę przypadłość. Okres dojrzewania, ciąża, menopauza, a także zażywanie niektórych hormonów to czynniki, które często wyzwalają wzmożoną produkcję potu.

Kiedy zauważymy u siebie nadmierną potliwość, dobrze również zgłosić się do lekarza na badania kontrolne. Takie zjawisko może być bowiem skutkiem chorób, na które cierpimy, często nawet o tym nie wiedząc. W ten sposób może się chociażby objawiać nadczynność tarczycy, cukrzyca, jak nawet gruźlica czy białaczka.

Czym jest nadpotliwość?

Choć większości z nas pot kojarzy się raczej z czymś nieprzyjemnym i zbędnym, to jest on potrzebny naszemu organizmowi po to, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Są jednak sytuacje, w których pocimy się więcej, niżeli potrzebowałby nasz organizm. Wówczas możemy mówić o hiperhydrozie, czyli właśnie nadmiernej potliwości. Warto również podkreślić, że możemy mówić o nadpotliwości pierwotnej i wtórnej. Ta pierwsza zazwyczaj zaczyna objawiać się już w dzieciństwie, wraz z okresem dojrzewania i może towarzyszyć nam na stałe. Jej przyczyną są zazwyczaj kwestie genetyczne. O nadpotliwości wtórnej, mówimy kiedy wywołują ją inne choroby lub schorzenia, o których pisaliśmy wyżej.

Jak walczyć z nadpotliwością pach?

Domowe sposoby na nadpotliwość pach

Odpowiednia higiena, mydła antybakteryjne czy silniejsze antyperspiranty to prawdopodobnie pierwsze rozwiązania, po które będziemy sięgać, kiedy zauważymy u siebie problem nadpotliwości. Czy istnieją jednak jeszcze jakieś inne sposoby, które mogą nam w tym pomóc? Przede wszystkim dobrze będzie postawić na luźną odzież zrobioną z naturalnych materiałów, która nie będzie zatrzymywała wilgoci w naszym ciele. Co więcej, można również spróbować zwalczyć nadpotliwość od środka. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że zioła takie jak szałwia czy rumianek ograniczają rozwój bakterii i stosowane regularnie są w stanie mocno ograniczyć produkcję potu. Jeżeli mówimy o walce z tym problemem od środka, warto również zwrócić uwagę na naszą dietę. Pewne produkty spożywcze, takie jak ostre przyprawy, alkohol, kawa czy potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu, mogą zwiększać nasilenie nadpotliwości. Jeżeli stopniowo zaczniemy je ograniczać lub eliminować z biegiem czasu możemy dostrzec znaczną poprawę w tym zakresie.

Pamiętajmy, że domowe sposoby mogą nie być skuteczne dla każdego i mogą działać w różnym stopniu w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Jeśli nadpotliwość pachowa utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą Kliniki Ambroziak, który zaproponuje profesjonalne i skuteczniejsze rozwiązania.

Leczenie nadpotliwości toksyna botulinową

W momencie, kiedy chcielibyśmy postawić na sprawdzone rozwiązanie, którego skuteczność będzie towarzyszyła nam przez wiele miesięcy, wówczas możemy sięgnąć po toksynę botulinową. Choć powszechnie przyjęło się, że jest to substancja służąca przede wszystkim niwelowaniu zmarszczek, to warto podkreślić, że ma ona również mnóstwo innych zalet, takich jak leczenie nadpotliwości. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut i już po kilku dniach od wykonanego zabiegu możemy zauważyć jego rezultaty, które automatycznie wpłyną na poprawę jakości naszego życia.

 

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy