Skleroterapia

Dlaczego warto? Co musisz wiedzieć? Efekty
FAQ Opinie naszych pacjentów Rezerwuję

Większość rozszerzonych żył można usunąć przy pomocy skleroterapii – zabiegu estetycznego bez cięcia i blizn. Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentek i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Dzięki skleroterapii możemy zamykać drobne naczynka na kończynach dolnych.

Zabieg skleroterapii przeprowadzany jest poprzez wprowadzenie strzykawek z cienkimi igłami do rozszerzonych naczyń preparatów, które „sklejają” żyły, co powoduje ich całkowite zniknięcie, zostawiając po sobie czystą skórę bez nacięć i blizn. Doskonałym preparatem, który okazał się niezwykle skuteczny i bezpieczny jest polidokanol (Aetoxysclerol). Przy jego pomocy wykonano już miliony zabiegów na całym świecie. Zależnie od kalibru naczynia używa się różnych stężeń preparatu. Pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych.

Dlaczego warto?

Skleroterapia pozwala na zamknięcie praktycznie każdego naczynia przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonania zabiegu. Stanowi to istotną alternatywę dla leczenia operacyjnego obarczonego większym ryzykiem powikłań i koniecznością pobytu w szpitalu. Szczególnie przydatna jest skleroterapia do usuwania żylaków pozostałych po zabiegach operacyjnych. U osób z owrzodzeniami żylnymi podudzi bez zamknięcia patologicznych, niewydolnych żył powierzchownych nie ma często możliwości wyleczenia owrzodzenia. Małe niewinne pajączki to również objaw tak zwanej przewlekłej niewydolności żylnej. Ich systematyczne zamykanie przez skleroterapię oddala powstanie ostatniego stadium choroby żylnej – powstanie owrzodzenia.

Co musisz wiedzieć?

Obszar

Nogi, okolice intymne

Cena

od 750 zł

Rozwiązany problem

Teleangiektazje, wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate, żylaki kończyn dolnych, owrzodzenie żylne podudzi

Jak często powtarzać

Co około 3 tygodnie, w sumie terapia obejmuje 3-5 sesji.

Czas trwania zabiegu

20-40 min.

Efekty

Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia, lecz rozpoczyna proces, który kończy się prawie całkowitym zamknięciem drobnych naczynkach na kończynach dolnych. Proces zamykania trwa około 3-4 tygodni, następnie ma miejsce wchłanianie naczynia co zależnie od średnicy może potrwać kilka tygodni do kilku miesięcy. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia, które następnie przyjmują kolor zielonkawo-sinawy. Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. Wchłania się od 1 do 6 miesięcy. Bolesność większych naczyń może utrzymywać się do 2 tygodni. Niewielki obrzęk kostki czy stopy jest normalny w czasie noszenia opatrunku uciskowego, mija po jego zdjęciu. Niewielka bolesność także jest zjawiskiem przejściowym.

Naturalne i natychmiastowe efekty!
Umów się na konsultację!
Porozmawiajmy

FAQ

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa na ogół 15-30 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej. Choć układ żylny wcześniej oceniamy w pozycji stojącej. Stosuje się różne stężenia polidokanolu zależnie od wielkości naczynia i oczekiwanego rezultatu. W czasie jednej sesji podaje się zwykle 3 ampułki preparatu. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian udo lub podudzie. Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane. W rzadkich przypadkach pacjentki odczuwają ból powstający w związku z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. O zmianie odczuwania należy niezwłocznie informować lekarza w czasie zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 1-2 godzin. Bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia. Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, a przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Możliwe jest wykonanie zabiegu bez założenia rajstopy, czy opatrunku uciskowego, co zwłaszcza ma miejsce w okresie letnim. Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Dlatego warto przyjść na zabieg z własnymi pończochami lub nabyć je niezwłocznie po zabiegu. Pończochy o pierwszym stopniu ucisku mają znaczenie tylko profilaktyczne. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku. Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii żylaków wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych albo opatrunku uciskowego. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.

Zły stan zdrowia; ciąża; niewydolność tętnic kończyn dolnych (miażdżyca); dysfunkcja ruchowa uniemożliwiająca ruch po zabiegu; uczulenie na składnik leku 

Nie, zabieg skleroterapii nie jest bolesny, lecz może powodować dyskomfort.

Pacjenci dbający o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych. Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe. Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak skleroterapia nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych.

Tak, zabieg skleroterapii trzeba powtarzać co około 3 tygodnie a w sumie rekomendowane jest odbycie 3-5 sesji.

Opinie

* * * * *
Świetni specjaliści, po prostu pozdrawiam dr Agnieszkę Krawczyk
Beata Nowak

Problem tzw. pajączków na nogach dolega wielu pacjentom i pacjentkom. Za pomocą skleroterapii możemy skutecznie wyleczyć ten problem i zadbać o estetykę nóg na lata.

Karol Chakkour

Polecamy również

Znajdź zabieg idealny dla siebie

Żylaki kończyn dolnych - Venefit termoablacja radiowa (VNUS)

Żylaki kończyn dolnych - Venefit termoablacja radiowa (VNUS)

Zgodnie z zaleceniami europejskiego oraz amerykańskiego forum flebologów zabieg termoablacji radiowej traktowany jest jako „złoty standard" w leczeniu żylaków kończyn ...
Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, ...
VenaSeal - system zamykania żylaków

VenaSeal - system zamykania żylaków

System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, mało inwazyjna, nietermiczna metoda leczenia żylaków nie wymagająca znieczulenia tumescencyjnego oraz noszenia pończoch uciskowych,umożliwiając ...
+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy