Bańka chińska

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Czym jest bańka chińska?

Już sama nazwa tej techniki sugeruje kraj pochodzenia. Bańka chińska jest techniką leczniczą wywodzącą się z tradycyjnej medycyny chińskiej, której korzenie sięgają nawet 3000 lat przed naszą erą. Bańka chińska jest rodzajem narzędzia, które wykorzystuje podciśnienie i pozwala na przeprowadzenie masażu poprawiającego krążenie krwi oraz limfy. Tradycyjnie technika ta była wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości. Dziś bywa często stosowana również jako metoda masażu o działaniu relaksującym i poprawiającym wygląd skóry.

Bańki chińskie mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Często spotykane są bańki szklane oraz silikonowe. Przy okazji może nasunąć Ci się skojarzenie pomiędzy bańką chińską a stawianiem baniek na plecach.

Masaż bańką chińską a stawianie baniek

Skojarzenie pomiędzy bańkami chińskimi i stawianiem baniek na plecach nie jest przypadkowe – w obu przypadkach chodzi bowiem o przyczepienie do skóry baniek z wykorzystaniem podciśnienia. Mało tego: oba zabiegi można wykonać przy użyciu dokładnie tych samych baniek, ale efekty i działanie będą nieco inne.

  • Tradycyjne stawianie baniek, często stosowane przy przeziębieniach, polega na umieszczaniu baniek na plecach pacjenta w celu pobudzenia krążenia i "wyciągnięcia" choroby z organizmu. W tej metodzie bańki pozostają w jednym miejscu przez kilka minut.
  • Z kolei masaż bańką chińską polega na przesuwaniu baniek po skórze w celu stymulacji krążenia i limfy w określonych obszarach ciała.

Bańka chińska na cellulit

Masaż bańką chińską to jedna z popularnych technik zwalczania cellulitu. Jej działanie polega na wykorzystaniu podciśnienia oraz masażu poprawiającego krążenie krwi oraz limfy. Jak przebiega masaż bańką chińską? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?

Masaż bańką chińską – na czym polega?

Zabieg ten łączy w sobie elementy tradycyjnej chińskiej medycyny z nowoczesnymi technikami masażu. Procedurę rozpoczyna przygotowanie pacjenta i akcesoriów – na skórę nanoszony jest wybrany olejek lub krem do masażu, dzięki czemu możliwe będzie łatwe przesuwanie bańki po skórze.

Kolejnym etapem jest nałożenie baniek na skórę. Jeśli są wykonane z silikonu, wystarczy je ścisnąć i przyłożyć do skóry. Gdy w użyciu są bańki ze szkła, powietrze znajdujące się w ich wnętrzu jest usuwane poprzez wypalenie. Przyłożenie baniek do skóry z wykorzystaniem podciśnienia pozwala na zassanie skóry do wnętrza bańki.

Gdy bańki znajdują się już na skórze, wdrażany jest masaż – czyli przesuwanie baniek po skórze w wybranych kierunkach. Ponieważ bańki zostały przyłożone do skóry z wykorzystaniem podciśnienia, są do niej dość mocno przyczepione, a ich przesuwanie powoduje intensywny masaż poprawiający krążenie krwi oraz limfy.

Masaż bańką chińską – efekty

Natychmiastowym efektem po zabiegu jest poprawa krążenia krwi oraz limfy w skórze na obszarze zabiegu. W dłuższej perspektywie czasowej (szczególnie przy wykonywaniu masażu regularnie) bańka chińska pomaga zredukować cellulit. Technika ta wpływa na wygładzenie skóry, poprawę jej napięcia oraz na jej ujędrnienie.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów warto wykonać serię zabiegów – ich dokładna liczba i odstępy pomiędzy nimi powinny zostać indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta. Jeśli celem masażu jest redukcja cellulitu, najczęściej zaleca się wykonanie dwóch zabiegów tygodniowo aż do uzyskania pożądanego efektu.

Wskazania do masażu bańką chińską

Technika ta jest szczególnie polecana osobom, które poszukują naturalnej i bezpiecznej metody walki z cellulitem. Masaż bańką chińską można wdrożyć także celem ogólnej poprawy krążenia krwi oraz limfy. Jego działanie jest podobne do manualnego drenażu limfatycznego, dlatego bywa stosowane także jako technika zwalczania obrzęków limfatycznych.

Przeciwwskazania do zastosowania bańki chińskiej

Chociaż masaż bańką chińską to nieinwazyjna i bezpieczna metoda działania, nie każdy może ją stosować. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań do zabiegu – oto one:

  • Niektóre choroby skóry – przede wszystkim rany, otarcia i podrażnienia, ale też łuszczyca lub różnego rodzaju wysypki na obszarze zabiegowym.
  • Zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
  • Kruchość naczyń krwionośnych – skłonność do powstawania pajączków naczyniowych.
  • Duże znamiona lub brodawki na obszarze zabiegowym.
  • Niektóre schorzenia, jak cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca, nowotwory.

Masaż bańką chińską nie jest polecany również kobietom w ciąży (szczególnie, gdyby miał być wykonywany w okolicach brzucha lub pleców), a także osobom przechodzącym ostre infekcje lub cierpiącym na zaburzenia czucia. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy możesz skorzystać z tej techniki zwalczania cellulitu, skonsultuj się ze specjalistą, który wykonuje masaż bańką chińską albo ze swoim lekarzem.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia na Cellulit

Mezoterapia na Cellulit

Mezoterapia to sprawdzony sposób, aby poprawić wiele mankamentów naszego wyglądu. Oprócz zabiegów na twarz lub skórę głowy, które przynoszą rewelacyjne ...
Skoncentrowane ultradźwięki w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu

Skoncentrowane ultradźwięki w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu

Troska o swój wygląd stała się nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ...
Drenaż podciśnieniowy
Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz

Drenaż podciśnieniowy

Wyobrażacie sobie zabieg, który jednocześnie pozwoliłby pozbyć się cellulitu, wiotkiej skóry, a także uporałby się z niechcianymi obrzękami. Jak się ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy