Czym jest przepuklina piersiowa?
Przepuklina kojarzy Ci się z jamą brzuszną lub pachwiną? Słusznie – przepuklina brzuszna i pachwinowa są dość częstymi schorzeniami, ale nie są jedynymi rodzajami przepukliny, z jakimi można mieć do czynienia. Istnieją również przepukliny kręgosłupa – w tym właśnie przepuklina odcinka piersiowego.
Jak w każdym rodzaju przepukliny, także w tej dotyczącej kręgosłupa piersiowego, dochodzi do przemieszczenia się pewnego elementu poza swoją prawidłową pozycję. W przypadku przepukliny piersiowej przemieszczeniu ulega jądro miażdżyste. Najczęściej dzieje się to na skutek uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Choć brzmi to skomplikowanie, jest to przypadłość, która dotyka całkiem sporo osób – najczęściej po czterdziestym roku życia.
Przepuklina odcinka piersiowego – przyczyny
Bezpośrednim powodem wystąpienia przepukliny piersiowej jest uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Z tego powodu dochodzi do przemieszczenia się jądra miażdżystego poza jego prawidłową pozycję.
Przepuklina kręgosłupa bywa również określana mianem dyskopatii. Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa, które są narażone na najsilniejsze naciski i obciążenia. U niektórych osób, głównie po czterdziestym roku życia, rozwija się jednak przepuklina piersiowa.
Jakie czynniki pośrednie wpływają na wystąpienie przepukliny krążka międzykręgowego?
- Wady postawy – na przykład skolioza, ale też kifoza i częste utrzymywanie nieprawidłowej pozycji ciała.
- Siedzący tryb życia oraz zbyt mała aktywność fizyczna.
- Nadmierny wysiłek fizyczny, który mocno obciąża kręgosłup w odcinku piersiowym.
- Uraz kręgosłupa.
- Zwyrodnienia krążka międzykręgowego.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy
Niektóre dolegliwości, które towarzyszą przepuklinie piersiowej mogą budzić skojarzenie z zawałem mięśnia sercowego – jeśli odczuwasz któreś z nich, zgłoś się pilnie do lekarza, by uzyskać prawidłową diagnozę. Do najczęstszych symptomów przepukliny piersiowej należą:
- Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – może promieniować wzdłuż żeber.
- Ból pomiędzy łopatkami.
- Uczucie duszności, ucisk przepony, a nawet problemy z oddychaniem.
- Napięcia mięśniowe w okolicy piersiowego odcinka kręgosłupa.
Przepuklinie piersiowej mogą towarzyszyć także objawy neurologiczne, choć nie jest to regułą.
Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy neurologiczne:
- Osłabienie mięśni kończyn dolnych.
- Zaburzenia czucia.
- Zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza i odbytu.
- Nerwobóle w okolicach żeber.
Diagnoza i leczenie przepukliny kręgosłupa w odcinku piersiowym
Jeśli podejrzewasz u siebie dyskopatię piersiową, zgłoś się do lekarza – najlepiej o specjalizacji ortopedycznej. Dla postawienia diagnozy konieczne może być wykonanie badań obrazowych. Najczęściej jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Leczenie zostanie dobrane w zależności od stopnia zaawansowania przepukliny, jak również od innych zwyrodnień i nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. Proces leczenia przepukliny piersiowej jest długotrwały, a często wymaga zastosowania kilku różnych metod działania.
Metody leczenia przepukliny piersiowej:
- Rehabilitacja – obejmuje szereg zabiegów fizjoterapeutycznych, manualnych oraz zajęcia ruchowe.
- Farmakoterapia – stosuje się ją na początku leczenia, a później w zależności od potrzeb i dolegliwości bólowych. W jej ramach podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
- Ćwiczenia – mogą być uzupełnieniem fizjoterapii i farmakoterapii. Bardzo ważne jest, by nauczyć się wykonywać je poprawnie pod okiem fizjoterapeuty, a następnie można kontynuować je w domowym zaciszu. Kluczowe znaczenie mają ćwiczenia rozciągające i usprawniające procesy oddechowe.
- Operacja – przy zaawansowanej przepuklinie piersiowej, która powoduje bardzo silne dolegliwości (szczególnie neurologiczne oraz oddechowe), konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego. W jej ramach usuwany jest uszkodzony krążek międzykręgowy oraz fragment żebra.
W procesie leczenia przepukliny kręgosłupa piersiowego duże znaczenie dla łagodzenia dolegliwości mogą mieć zabiegi fizjoterapeutyczne – zarówno manualne, jak i wykorzystujące nowe technologie (na przykład fala uderzeniowa albo terapie światłem). Ważne jest jednak, by poddawać się im wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.