Przepuklina piersiowa

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

 

Czym jest przepuklina piersiowa?

Przepuklina kojarzy Ci się z jamą brzuszną lub pachwiną? Słusznie – przepuklina brzuszna i pachwinowa są dość częstymi schorzeniami, ale nie są jedynymi rodzajami przepukliny, z jakimi można mieć do czynienia. Istnieją również przepukliny kręgosłupa – w tym właśnie przepuklina odcinka piersiowego.

Jak w każdym rodzaju przepukliny, także w tej dotyczącej kręgosłupa piersiowego, dochodzi do przemieszczenia się pewnego elementu poza swoją prawidłową pozycję. W przypadku przepukliny piersiowej przemieszczeniu ulega jądro miażdżyste. Najczęściej dzieje się to na skutek uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Choć brzmi to skomplikowanie, jest to przypadłość, która dotyka całkiem sporo osób – najczęściej po czterdziestym roku życia.

Przepuklina odcinka piersiowego – przyczyny

Bezpośrednim powodem wystąpienia przepukliny piersiowej jest uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Z tego powodu dochodzi do przemieszczenia się jądra miażdżystego poza jego prawidłową pozycję.

Przepuklina kręgosłupa bywa również określana mianem dyskopatii. Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa, które są narażone na najsilniejsze naciski i obciążenia. U niektórych osób, głównie po czterdziestym roku życia, rozwija się jednak przepuklina piersiowa.

Jakie czynniki pośrednie wpływają na wystąpienie przepukliny krążka międzykręgowego?

 • Wady postawy – na przykład skolioza, ale też kifoza i częste utrzymywanie nieprawidłowej pozycji ciała.
 • Siedzący tryb życia oraz zbyt mała aktywność fizyczna.
 • Nadmierny wysiłek fizyczny, który mocno obciąża kręgosłup w odcinku piersiowym.
 • Uraz kręgosłupa.
 • Zwyrodnienia krążka międzykręgowego.

Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy

Niektóre dolegliwości, które towarzyszą przepuklinie piersiowej mogą budzić skojarzenie z zawałem mięśnia sercowego – jeśli odczuwasz któreś z nich, zgłoś się pilnie do lekarza, by uzyskać prawidłową diagnozę. Do najczęstszych symptomów przepukliny piersiowej należą:

 • Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – może promieniować wzdłuż żeber.
 • Ból pomiędzy łopatkami.
 • Uczucie duszności, ucisk przepony, a nawet problemy z oddychaniem.
 • Napięcia mięśniowe w okolicy piersiowego odcinka kręgosłupa.

Przepuklinie piersiowej mogą towarzyszyć także objawy neurologiczne, choć nie jest to regułą.

Przepuklina kręgosłupa piersiowego – objawy neurologiczne:

 • Osłabienie mięśni kończyn dolnych.
 • Zaburzenia czucia.
 • Zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza i odbytu.
 • Nerwobóle w okolicach żeber.

Diagnoza i leczenie przepukliny kręgosłupa w odcinku piersiowym

Jeśli podejrzewasz u siebie dyskopatię piersiową, zgłoś się do lekarza – najlepiej o specjalizacji ortopedycznej. Dla postawienia diagnozy konieczne może być wykonanie badań obrazowych. Najczęściej jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Leczenie zostanie dobrane w zależności od stopnia zaawansowania przepukliny, jak również od innych zwyrodnień i nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. Proces leczenia przepukliny piersiowej jest długotrwały, a często wymaga zastosowania kilku różnych metod działania.

Metody leczenia przepukliny piersiowej:

 • Rehabilitacja – obejmuje szereg zabiegów fizjoterapeutycznych, manualnych oraz zajęcia ruchowe.
 • Farmakoterapia – stosuje się ją na początku leczenia, a później w zależności od potrzeb i dolegliwości bólowych. W jej ramach podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
 • Ćwiczenia – mogą być uzupełnieniem fizjoterapii i farmakoterapii. Bardzo ważne jest, by nauczyć się wykonywać je poprawnie pod okiem fizjoterapeuty, a następnie można kontynuować je w domowym zaciszu. Kluczowe znaczenie mają ćwiczenia rozciągające i usprawniające procesy oddechowe.
 • Operacja – przy zaawansowanej przepuklinie piersiowej, która powoduje bardzo silne dolegliwości (szczególnie neurologiczne oraz oddechowe), konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego. W jej ramach usuwany jest uszkodzony krążek międzykręgowy oraz fragment żebra.

W procesie leczenia przepukliny kręgosłupa piersiowego duże znaczenie dla łagodzenia dolegliwości mogą mieć zabiegi fizjoterapeutyczne – zarówno manualne, jak i wykorzystujące nowe technologie (na przykład fala uderzeniowa albo terapie światłem). Ważne jest jednak, by poddawać się im wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kinesiotaping

Kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda fizjoterapeutyczna wspierająca proces rekonwalescencji po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy