Czym jest bańka chińska?
Już sama nazwa tej techniki sugeruje kraj pochodzenia. Bańka chińska jest techniką leczniczą wywodzącą się z tradycyjnej medycyny chińskiej, której korzenie sięgają nawet 3000 lat przed naszą erą. Bańka chińska jest rodzajem narzędzia, które wykorzystuje podciśnienie i pozwala na przeprowadzenie masażu poprawiającego krążenie krwi oraz limfy. Tradycyjnie technika ta była wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości. Dziś bywa często stosowana również jako metoda masażu o działaniu relaksującym i poprawiającym wygląd skóry.
Bańki chińskie mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Często spotykane są bańki szklane oraz silikonowe. Przy okazji może nasunąć Ci się skojarzenie pomiędzy bańką chińską a stawianiem baniek na plecach.
Masaż bańką chińską a stawianie baniek
Skojarzenie pomiędzy bańkami chińskimi i stawianiem baniek na plecach nie jest przypadkowe – w obu przypadkach chodzi bowiem o przyczepienie do skóry baniek z wykorzystaniem podciśnienia. Mało tego: oba zabiegi można wykonać przy użyciu dokładnie tych samych baniek, ale efekty i działanie będą nieco inne.
- Tradycyjne stawianie baniek, często stosowane przy przeziębieniach, polega na umieszczaniu baniek na plecach pacjenta w celu pobudzenia krążenia i "wyciągnięcia" choroby z organizmu. W tej metodzie bańki pozostają w jednym miejscu przez kilka minut.
- Z kolei masaż bańką chińską polega na przesuwaniu baniek po skórze w celu stymulacji krążenia i limfy w określonych obszarach ciała.
Bańka chińska na cellulit
Masaż bańką chińską to jedna z popularnych technik zwalczania cellulitu. Jej działanie polega na wykorzystaniu podciśnienia oraz masażu poprawiającego krążenie krwi oraz limfy. Jak przebiega masaż bańką chińską? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?
Masaż bańką chińską – na czym polega?
Zabieg ten łączy w sobie elementy tradycyjnej chińskiej medycyny z nowoczesnymi technikami masażu. Procedurę rozpoczyna przygotowanie pacjenta i akcesoriów – na skórę nanoszony jest wybrany olejek lub krem do masażu, dzięki czemu możliwe będzie łatwe przesuwanie bańki po skórze.
Kolejnym etapem jest nałożenie baniek na skórę. Jeśli są wykonane z silikonu, wystarczy je ścisnąć i przyłożyć do skóry. Gdy w użyciu są bańki ze szkła, powietrze znajdujące się w ich wnętrzu jest usuwane poprzez wypalenie. Przyłożenie baniek do skóry z wykorzystaniem podciśnienia pozwala na zassanie skóry do wnętrza bańki.
Gdy bańki znajdują się już na skórze, wdrażany jest masaż – czyli przesuwanie baniek po skórze w wybranych kierunkach. Ponieważ bańki zostały przyłożone do skóry z wykorzystaniem podciśnienia, są do niej dość mocno przyczepione, a ich przesuwanie powoduje intensywny masaż poprawiający krążenie krwi oraz limfy.
Masaż bańką chińską – efekty
Natychmiastowym efektem po zabiegu jest poprawa krążenia krwi oraz limfy w skórze na obszarze zabiegu. W dłuższej perspektywie czasowej (szczególnie przy wykonywaniu masażu regularnie) bańka chińska pomaga zredukować cellulit. Technika ta wpływa na wygładzenie skóry, poprawę jej napięcia oraz na jej ujędrnienie.
Dla uzyskania optymalnych rezultatów warto wykonać serię zabiegów – ich dokładna liczba i odstępy pomiędzy nimi powinny zostać indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta. Jeśli celem masażu jest redukcja cellulitu, najczęściej zaleca się wykonanie dwóch zabiegów tygodniowo aż do uzyskania pożądanego efektu.
Wskazania do masażu bańką chińską
Technika ta jest szczególnie polecana osobom, które poszukują naturalnej i bezpiecznej metody walki z cellulitem. Masaż bańką chińską można wdrożyć także celem ogólnej poprawy krążenia krwi oraz limfy. Jego działanie jest podobne do manualnego drenażu limfatycznego, dlatego bywa stosowane także jako technika zwalczania obrzęków limfatycznych.
Przeciwwskazania do zastosowania bańki chińskiej
Chociaż masaż bańką chińską to nieinwazyjna i bezpieczna metoda działania, nie każdy może ją stosować. Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań do zabiegu – oto one:
- Niektóre choroby skóry – przede wszystkim rany, otarcia i podrażnienia, ale też łuszczyca lub różnego rodzaju wysypki na obszarze zabiegowym.
- Zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
- Kruchość naczyń krwionośnych – skłonność do powstawania pajączków naczyniowych.
- Duże znamiona lub brodawki na obszarze zabiegowym.
- Niektóre schorzenia, jak cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca, nowotwory.
Masaż bańką chińską nie jest polecany również kobietom w ciąży (szczególnie, gdyby miał być wykonywany w okolicach brzucha lub pleców), a także osobom przechodzącym ostre infekcje lub cierpiącym na zaburzenia czucia. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy możesz skorzystać z tej techniki zwalczania cellulitu, skonsultuj się ze specjalistą, który wykonuje masaż bańką chińską albo ze swoim lekarzem.