Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Nie znamy do końca mechanizmu pojawiania się przebarwień, Nie wiemy, co sprawia, że melanocyty (komórki barwnikowe) wypuszczają melanosomy, czyli wypustki z barwnikiem i umieszczają je między komórkami naskórka. Proces ten na pewno jest stymulowany przez słońce, ale prawdopodobnie istotne są też inne, nie do końca zbadane czynniki. 

Pojawiające się na skórze plamy mają niekiedy podłoże hormonalne. Pacjentki narzekają na nie np. po ciąży albo w trakcie terapii hormonalnej. Tego typu przebarwienia noszą nazwę ostudy.

Inną grupą są przebarwienia pozapalne, które powstają w wyniku działania słońca na skórę poddaną wcześniej zabiegowi. Są trudniejsze do usunięcia, ale za to nie mają tendencji do nawrotów. 

Pojawianie się przebarwień bywa też związane z przyjmowaniem niektórych leków, np. nasercowych, albo po zastosowaniu na skórę substancji fotoalergicznych, czyli uczulających na światło. 

Wreszcie istnieją plamy soczewicowate, czyli lentigines, które pojawiają się wraz z wiekiem. Powstają z powodu degeneracji naskórka oraz komórek barwnikowych. Widać je głównie na dłoniach, twarzy i dekolcie u osób, które przez lata nie chroniły skóry przed słońcem. W przeciwieństwie do przebarwień hormonalnych, które są bardziej rozlane i nieregularne, te mają owalny, wyraźnie odgraniczony od otoczenia kształt przypominający ziarenka soczewicy, stąd ich nazwa. 

Jak pozbyć się przebarwień?

Metoda usuwania przebarwień zależy od tego, jak głęboko są one położone - im głębiej, tym terapia powinna być mocniejsza i bardziej inwazyjna. By zapobiec nawrotom, należy codziennie stosować preparat z filtrem SPF 50. Koniecznie mineralnym, ponieważ taki chroni skuteczniej. Warto sięgać także po kosmetyki wybielające. 

Peelingi na przebarwienia, czyli wielokrotne ściąganie naskórka razem z melanosomami, powinny doraźnie rozjaśnić przebarwienia. Jeśli plamy pigmentacyjne są płytko położone, można je usunąć. Ważne, by potem odpowiednio zapobiegać nawrotom. Podczas zabiegu na twarz nakładana jest specjalna maska, którą należy zmyć po 8-10 godzinach. Następnego dnia skóra będzie napięta i podrażniona, a po 3-4 dniach naskórek zacznie się złuszczać, co może być odrobinę uciążliwe. Po tygodniu cera odzyska zdrowy, promienny wygląd, a plamy pigmentacyjne, jeśli nie były położone zbyt głęboko, znikną. 

Lasery tulowe na przebarwienia, mają wiązkę o długości fali 1927 nanometrów, która sprawia, że energia lasera jest pochłaniana przez barwnik w skórze, a tym samym komórki barwnikowe zostają uszkodzone. To oznacza, że można za ich pomocą usunąć przebarwienia i to już w trakcie jednego zabiegu. Jak wygląda cała procedura? Lekarz strzela wiązką lasera w miejsca przebarwień. Może to być odrobinę bolesne, więc przed zabiegiem warto znieczulić skórę kremem. Przez następne 4 dni przebarwienia będą wyraźnie ciemniejsze. Po tym czasie zaczną się złuszczać, aż wreszcie znikną. 

Jeśli wszystkie inne metody zawiodły, można spróbować usunąć przebarwienia laserem nanosekundowym. Procedura będzie jednak bardziej czasochłonna. Podczas jednego zabiegu możliwe jest bowiem tylko delikatne rozjaśnienie przebarwień. Jednak kilkanaście zabiegów zazwyczaj pozwala się z nimi uporać. Taki laser dobrze sorawdza się w przypadku przebarwień nawracających - usuwa nawet 80 procent z nich. Przy tym wskazaniu procedurę należy powtarzać co 10 dni. Jest to ściśle związane z fizjologią komórek barwnikowych, źródłem nawrotów przebarwień. 

Tego typu laser emituje bardzo krótkie - nanosekundowe - impulsy światła. Dzięki temu możliwe staje się oddziaływanie wyłącznie na barwnik, bez uszkodzenia skóry otaczającej. Działanie lasera będzie odczuwalne jako niewielkie pieczenie, które można zminimalizować chłodzącym żelem, strumieniem zimnego powietrza albo specjalną chłodzącą nakładką na głowicy urządzenia. Po zabiegu w ciągu kilku godzin zmiany ciemnieją - mogą mieć nawet kolor gorzkiej czekolady! Potem rozpocznie się proces złuszczania, który będzie trwał następne 2 tygodnie. Pojedynczy zabieg może usunąć przebarwienia inne niż hormonalne. Protokół leczenia ostudy jest inny niż - stosuje się wielokrotne naświetlania małymi dawkami energii. Przez pierwszą godzinę skóra jest trochę zaczerwieniona, po 3-4 zabiegach będą widoczne pożądane efekty. Po serii zabiegów przebarwienia znikną i u części pacjentek nie wrócą przy prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kinesiotaping

Kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda fizjoterapeutyczna wspierająca proces rekonwalescencji po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...
Diego Dalla Palma-WhiteLight
Joanna Ambroziak, Współwłaścicielka i Prezes Zarządu Kliniki Ambroziak

Diego Dalla Palma-WhiteLight

Upływający czas, ciąża, brak równowagi hormonalnej, zabiegi medyczne, nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia i czynniki podrażniające to problemy, które dotykają ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy