Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Czym charakteryzuje się skóra tłusta ze skłonnością do wyprysków?

Tego typu skóra boryka się z problemem nadmiernej pracy gruczołów łojowych i nadmiernym wydzielaniem sebum. W związku z tym często dochodzi do przytkania ujść gruczołów, co w konsekwencji prowadzi do powstawania wyprysków i stanów zapalnych.

Jak zadbać o tłustą skórę?

Pielęgnacja skóry tłustej jest jednocześnie prosta i trudna, opiera się bowiem na dwóch podstawowych zasadach. Odpowiednie oczyszczanie oraz właściwe nawilżanie. Najtrudniejszy w pielęgnacji tego typu skóry jest dobór odpowiednich substancji aktywnych, a co za tym idzie, odpowiednich preparatów dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Każda skóra wymaga codziennego oczyszczania oraz nawilżania, zarówno rano jak i wieczorem. Oczyszczanie powinno opierać się na łagodnych preparatach myjących (żelach czy piankach oczyszczających), zaś nawilżanie to kremy nawilżające normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz zabezpieczające warstwę hydrolipidową.

Substancje, po które warto sięgać przy pielęgnacji skóry tłustej:

Niacynamid - pochodna witaminy B3, nazywany także witaminą PP czy niacyną, która ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Niacynamid jest substancją, która bierze udział w odbudowie ceramidów w skórze. Dzięki temu warstwa hydrolipidowa naskórka funkcjonuje prawidłowo, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Ma właściwości przeciwzapalne, likwiduje zaczerwienienia skóry, reguluje produkcję sebum oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Należy pamiętać, aby Niacynamidu nie łączyć z witaminą C!

Retinoidy - regulują procesy odnowy komórek naskórka poprzez złuszczanie warstwy rogowej oraz regenerację komórek w warstwie podstawnej. Retinoidy przyspieszają proces gojenia się skóry i zwiększają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych, np. promieniowania słonecznego.
Preparaty oparte na retinolu pozwalają zmniejszyć stan zapalny i łojotok, a także zredukować przebarwienia pozapalne.

Alfa-hydroksykwasy/Beta-hydroksykwasy /Poli-hydroksykwasy – substancje aktywne wykazujące silne działania złuszczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozjaśniające, w tym również przebarwienia pozapalne. Należy uważać, aby nie stosować ich w nadmiernej ilości i w zbyt wysokich stężeniach.

Cynk - uczestniczy w wytwarzaniu prostaglandyn, substancji regulujących między innymi funkcje wydzielnicze skóry, odpowiedzialne za ilość wytwarzanego sebum. Preparaty na jego bazie ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego łoju, przywracają jej naturalne pH, zwężają ujścia gruczołów łojowych, łagodzą stany zapalne i zmniejszają skłonność skóry do powstawania zaskórników.

Ceramidy - bardzo ważny składnik warstwy rogowej naskórka, która bezpośrednio oddziela głębiej położone części skóry od środowiska zewnętrznego. Stanowi barierę dla drobnoustrojów i chroni przed utratą wody. Ceramidy potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. „Mur” utworzony z ceramidów chroni przed intensywną utratą wody z naskórka oraz poprawia jej wchłanianie, a to z kolei wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry.

Błędy w pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnością do wyprysków

Omijanie etapu nawilżania – często zdarza się, że osoby borykające się z problemem nadmiernego łojotoku, rezygnują z etapu nawilżania, aby „skóra się nie świeciła”. Jest to niestety duży błąd. Odpowiednio dobrane produkty nawilżające nie tylko nawilżają, ale również regulują pracę gruczołów. Ceramidy zawarte w naskórku są naturalnym składnikiem lipidów i stanowią ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka, zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry.

Nadmierne złuszczanie naskórka – stosowanie zbyt często preparatów z retinolen, kwasami AHA/BHA i złuszczanie mechaniczne mogą powodować nadmierne złuszczanie martwego naskórka, a co za tym idzie, podrażnienie bariery hydrolipidowej.

Nakładanie zbyt ciężkich i kryjących podkładów – chcąc przykryć stany zapalne, pozbawiamy skórę dostępu do tlenu, co stwarza doskonałe środowisko do namnażania się bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes współodpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

Wyciskanie zmian zapalnych – po prostu zakazane! Zmiana zapalna potraktowana odpowiednimi preparatami goi się kilka dni, natomiast gdy ją „rozdrapiemy”, nie dość, że na pewno jej nie usuniemy, to dodatkowo spowodujemy podrażnienie, jak również pozostanie nam po niej pamiątka w postaci przebarwienia pozapalnego, które może się goić od kilku do kilkunastu tygodni.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy)

Abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy)

Terminem abrazji określa się właśnie łyżeczkowanie jamy macicy. Jest to zabieg ginekologiczny, który przeprowadzany jest w związku z wieloma przypadłościami ...
Kwas polimlekowy
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Kwas polimlekowy

Jeżeli szukamy poprawy wyglądu skóry twarzy, to zabieg z wykorzystaniem kwasu polimlekowego powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Według opinii pacjentów jest ...
Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Problem niechcianych tatuaży staje się coraz bardziej powszechny. Na rynku wciąż istnieje niewiele urządzeń, które potrafiłyby sobie z tym poradzić ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy