Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Fizjoterapia pooperacyjna a rodzaj zabiegu

Rodzaj zabiegu ma wpływ na czas rekonwalescencji!

Niektóre zabiegi praktycznie nie wymagają fizjoterapii (jak np. plastyka powiek górnych), a po innych fizjoterapia pooperacyjna jest niezbędna (np. liposukcja, abdominoplastyka, redukcja czy powiększenie piersi).

Fizjoterapia po tych zabiegach ma na celu redukcję powikłań pooperacyjnych, skrócenie czasu rekonwalescencji, zmniejszenie dolegliwości bólowych i polepszenie docelowego efektu estetycznego. W zależności od rodzaju zabiegu, wykonywane są: drenaże limfatyczne, naświetlanie lampą LED, kinesiotaping, mobilizacje blizny oraz zabiegi z użyciem urządzeń medycznych. Do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, dlatego postępowanie pooperacyjne jest uzależnione nie tylko od rodzaju zabiegu, ale również od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Drenaż limfatyczny po liposukcji

Po zabiegu liposukcji drenaże manualne możemy wdrożyć już następnego dnia po zabiegu, gwarantuje to zmniejszenie dolegliwości bólowych i przynosi ulgę. Dodatkowo po zabiegu wykonujemy naświetlanie lampą LED, co przyśpiesza regenerację tkanek poddanych zabiegowi. Jeśli jest taka potrzeba, aplikujemy dodatkowo plastry kinesiotaping (jest to przydatne przede wszystkim do redukcji siniaków i podtrzymania efektu drenażu manualnego wykonanego przez fizjoterapeutę).  Kiedy ocenimy, że możemy wdrożyć kolejne technologie, planujemy zabiegi z użyciem fali uderzeniowej. Dzięki temu zapobiegamy lub niwelujemy nierówności, które mogą powstać po zabiegu liposukcji. Liposukcja niesie za sobą ryzyko pozostawienia wiotkiej skóry, w takiej sytuacji przydatne okazuje się wykonanie zabiegu z wykorzystaniem skoncentrowanych ultradźwięków wysokiej częstotliwości.

Fizjoterapia w plastyce brzucha

Po zabiegu abdominoplastyki zaczynamy wykonywać drenaże manualne między drugą, a piątą dobą po zabiegu. Zazwyczaj, pacjenci pojawiają się w Klinice około piątej doby, kiedy dolegliwości bólowe są już znacznie mniej dokuczliwe. Abdominoplastyka bardzo często połączona jest z liposukcją, więc część zaleceń się pokrywa, jednak po plastyce brzucha mamy znacznie więcej ograniczeń. Dlatego po tym zabiegu bardzo ważne jest prawidłowe wykonywanie czynności dnia codziennego, uczymy pacjenta jak wstawać, jak się poruszać. Fizjoterapia po zabiegu abdominoplastyki trwa średnio 2 miesiące, co warto wcześniej zaplanować.

Rekonwalescencja po operacji biustu

Po zabiegach w obrębie piersi (powiększanie implantami/podniesienie/zmniejszenie) zaczynamy swoje działania między drugą a piątą dobą po zabiegu. Jednak, tak, jak w przypadku abdominoplastyki, pacjenci pojawiają się najczęściej ok. 5. doby ze względu na znaczącą redukcję dolegliwości bólowych. Terapię rozpoczynamy od drenaży manualnych, naświetlania lampą LED oraz kinesiotapingu. Następnie, w zależności od wskazań, wdrażamy terapię manualną blizny i/lub laseroterapię. Po tych zabiegach również ważne jest przestrzeganie zasad wykonywania czynności dnia codziennego takich jak np. określony sposób wstawania, ograniczenie unoszenia kończyn górnych powyżej linii barków.

 

Na efekt docelowy zabiegu chirurgicznego duży wpływ ma postępowanie pooperacyjne pacjenta, dlatego warto zadbać o siebie kompleksowo.

 

Być może fizjoterapia kojarzy nam się głównie z przynoszeniem ulgi w przypadku bólu lub dużego napięcia mięśni, jednak w praktyce dziedzina ta ma dużo szersze pole działania i może zostać wykorzystana na ogromną skalę w pozbywaniu się niedoskonałości. Nasi fizjoterapeuci pracują nie tylko manualnie, ale także z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Ich wiedza anatomiczna w połączeniu z terapią laserową otwiera możliwość trwałego pozbycia się lub zminimalizowania blizn powstałych po zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...
Stripping żył kończyn dolnych

Stripping żył kończyn dolnych

Stripping żył kończyn dolnych to klasyczna metoda usuwania dużych niewydolnych pni żył powierzchownych
Lifting laserowy
Alina Vouk - Kosmetolog

Lifting laserowy

Lifting laserowy wykorzystuje działanie nieablacyjnego lasera frakcyjnego.

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

20.03.2023

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy