Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Tkanka ta budową przypomina plaster miodu. Podzielona jest przegrodami łącznotkankowymi, pomiędzy którymi zgrupowany jest "tłuszczyk". Gdy z jakiegoś powodu pojawia się cellulit, depozyty tkanki tłuszczowej zaczynają wystawać ponad powierzchnię skóry niczym gałki lodów. 

Rodzaje cellulitu - jak rozpoznać?

Ze względu na przyczynę problemu można wyróżnić cellulit wodny, tłuszczowy i łącznotkankowy. Ten pierwszy zazwyczaj związany jest z zastojem wody w organizmie. Przyczyną jego pojawienia się może być niedoczynność tarczycy, dieta bogata w węglowodany, alkohol lub zaburzenia pracy nerek. Tkanka tłuszczowa świetnie wyłapuje wodę i łączy się z nią. Wtedy puchnie i zaczyna wystawać ponad przegrody łącznotkankowe. Wówczas tworzą się nierówności na skórze. Aby się ich pozbyć wystarczy przejść na dietę, uzupełnić niedobory hormonów tarczycy, ograniczyć na jakiś czas węglowodany i alkohol oraz wprowadzić umiarkowany wysiłek fizyczny. Świetnym wsparciem dla tych działań będą drenaże limfatyczne, czyli masaże wyciskające zastoinowy płyn z tkanek, a także zabiegi wykorzystujące ultradźwięki. 

Zabieg HIFU na cellulit

Technologia skoncentrowanych ultradźwięków HIFU działa na głębokości aż 13 mm. Podczas zabiegu tkanki kurczą się, czego efektem jest ujędrnienie i poprawa napięcia skóry. Proces odnowy włókien kolagenowych postępuje stopniowo przez ok. 3 miesiące i po tym czasie obserwujemy maksymalny efekt czyli lifting i poprawę napięcia skóry. Zabieg dedykowany jest osobom po znaczej utracie masy ciała, kobietom po okresie ciąży, a także wszystkim, którzy chcą ujędrnić skórę dekoltu, ramion, brzucha, ud, pośladków czy okolic kolan.

Efekty po fali uderzeniowej na cellulit

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku cellulitu tłuszczowego. Dotyczy on głównie osób z nadwagą. Mechanizmjego powstawania jest dość prosty. Nadmierna ilość spożywanego jedzenia sprawia, że pojawiają się dodatkowe kilogramy. Wraz ze wzrostem masy ciała rosną też depozyty tkanki tłuszczowej i wtedy zaczynają wystawać ponad przegrody łącznotkankowe. Aby rozprawić się z tym defektem konieczna jest dieta oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Oprócz tego zadziałają skutecznie wszelkie zabiegi wykorzystujące na przykład fale radiowe, zimno i ultradźwięki. 

Fala uderzeniowa stanowi skuteczną terapię w walcę z nawet najbardziej zaawansowanym cellulitem, utratą jędrności skóry oraz tkanką tłuszczową. Dodatkowo fala drenuje nagromadzone płyny, odżywiając tkanki i pobudzając układ naczyniowy do prawidłowej funkcji. 

Kriolipoliza pomoże pokonać pomarańczową skórkę

Innym sposobem na eliminację nagromadzonej tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych partii ciała jest kriolipoliza, czyli niszczenie komórek tłuszczowych poprzez ich wymrażanie, nie naruszając tym samym pracy nerwów czy mięśni. Cały proces zachodzi całkowicie od zewnątrz, dlatego struktura skóry nie ulega uszkodzeniu, ani obrzękom. Pierwsze efekty widoczne są już po ok. 4-6 tygodniach, a ostateczny rezultat po ok. 3 miesiącach. 

Masaż antycellulitowy

Cellulit łącznotkankowy, zwany także przegrodowym, jest najtrudniejszy do usunięcia. Może pojawić się nawet u szczupłych osób i nie ma nic wspólnego z gospodarką wodną organizmu czy przytyciem. W jego przypadku nieskuteczne więc będą przejście na dietę czy zwiększony wysiłek fizyczny. Ten rodzaj cellulitu spowodowany jest przyrośnięciem przegród łącznotkankowych do skóry. W wyniku tego na jej powierzchni tworzą się zaciągnięcia, dołki i nierówności. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich to bardzo intensywne masaże, na przykład bańką chińską czy endermologia, które przyniosą tymczasowe i połowiczne efekty. Drugie zaś to bardziej inwazyjny zabieg, który polega na przecięciu przegród łącznotkankowych za pomocą lasera. 

Cellulit, niestety pogłębia się z wiekiem. To dlatego, że tkanka tłuszczowa również się starzeje. Staje się bardziej włóknista, nierównomierna, część kompartmentów tłuszczowych rośnie, część maleje. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo, natomiast prawdopodobnie winna jest gospodarka hormonalna, która wpływa też na komórki tłuszczowe. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laserowe zamykanie naczynek/leczenie trądziku różowatego
Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz

Laserowe zamykanie naczynek/leczenie trądziku różowatego

Niechciane przebarwienia, rumień, łojotok czy trądzik stanowią duży problem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w róznym wieku. Wiele zabiegów ...
Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Nos na naszych twarzach to zdecydowanie coś, co wybija się na pierwszy plan. Zauważamy to u innych i sami również ...
Bull Horn Lip Lift

Bull Horn Lip Lift

Natura nie zawsze obdarza nas wyglądem, jakiego moglibyśmy oczekiwać. Asymetrie i nierówności na twarzy to przypadłość naprawdę wielu osób. Jeżeli ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Rogowacenie mieszkowe

26.08.2022

Nawet co trzecia osoba może być dotknięta przypadłością nazywaną tajemniczo keratosis pilaris (rogowacenie mieszkowe). Jest ono jeszcze częstsze u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS)...

Okiem Specjalisty

Cera bez skazy, czyli sposób na przebarwienia

22.02.2023

Głównym defektem estetycznym pojawiającym się u kobiet wraz z wiekiem są przebarwienia. Boryka się z nimi nawet 50 procent pań powyżej 50. roku życia. Kiedy mówimy o leczeniu przebarwień, mamy na myśli usuwanie tych, które już się pojawiły. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, które mają jeden wspólny cel - pozbyć się przebarwień i wyrównać koloryt skóry. 

Okiem Specjalisty

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków

27.03.2023

Pielęgnacja skóry tłustej i skłonnej do wyprysków jest wyzwaniem dla wielu osób. Często wymaga ona stosowania odpowiednich kosmetyków, a także zmiany nawyków żywieniowych i higienicznych. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o ten szczególny rodzaj skóry, aby móc cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem.

Okiem Specjalisty

Idealna rzeźba, czyli o modelowaniu ciała

03.04.2023

Wszystkie kobiety marzą, by ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę przed sezonem letnim. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda i dłuższy dzień sprzyjają urlopom. Warto jednak w tych planach uwzględnić także swoje ciało, aby w komfortowych warunkach móc spełniać wymarzone wakacyjne plany.

Okiem Specjalisty

Fizjoterapia pooperacyjna - szybki powrót do pełnej sprawności

12.04.2023

Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Proces fizjoterapii zaczyna się już przed operacją. Podczas konsultacji pacjent poznaje najważniejsze zalecenia na temat przygotowania do zabiegu, postępowania pooperacyjnego oraz planu fizjoterapii pooperacyjnej. Dzięki temu ma czas, aby rzetelnie przygotować się do operacji i przyswoić zalecenia, co gwarantuje szybszy powrót do pełnej sprawności.

Okiem Specjalisty

Dłonie, które nie zdradzają wieku

18.04.2023

Zadbana twarz regularnie poddawana zabiegom medycyny estetycznej to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli chcemy wyglądać młodziej. Często bowiem to po dłoniach można ocenić rzeczywisty wiek ich właściciela. Wraz z upływającym czasem pojawiają się na nich przebarwienia, a skóra staje się przesuszona. Innym problemem tych okolic jest lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej odpowiedzialny za kościsty wygląd rąk. Na szczęście na te zmiany medycyna estetyczna znalazła już rozwiązania. Oto skuteczne sposoby na odmładzanie dłoni. 

Okiem Specjalisty

Mężczyźni też stawiają na medycynę estetyczną. Oto najpopularniejsze zabiegi

26.04.2023

Mężczyźni coraz częściej i chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Okiem Specjalisty

Czy przepuklina brzuszna jest groźna? Objawy i leczenie

09.05.2023

Przepuklina brzuszna jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy brzusznej na zewnątrz. Powstaje w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a także w momencie, gdy jej ściana jest osłabiona. Wtedy wewnętrzne narządy przemieszczają się i wydostają poza jamę brzuszną. Przepuklina brzuszna jest to zatem uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) - do tego uwypuklenia przemieszczają się narządy jamy brzusznej przez otwór w przedniej ścianie brzucha zwany wrotami przepukliny.

Okiem Specjalisty

Poznaj najlepsze sposoby, aby zadbać o siebie latem

15.05.2023

Skóra to największy organ naszego ciała. Dlatego ze szczególną uwagą powinniśmy skupić się na jego pielęgnacji, ochronie i zapobieganiu jej zniszczenia.

Okiem Specjalisty

Jak wykryć i leczyć przepuklinę kręgosłupa piersiowego?

09.09.2023

Dolegliwości bólowe w piersiowym odcinku kręgosłupa mogą być związane, między innymi, z obecnością przepukliny piersiowej. Czym jest ta dolegliwość? Jak ją wykryć i jak wyleczyć?

Okiem Specjalisty

Czy masaż bańką chińską jest skuteczny na cellulit?

12.03.2024

Cellulit, często określany mianem pomarańczowej skórki, jest problemem natury estetycznej. Choć kwestia ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną kompleksów i niższej samooceny. Cellulit dotyczy głównie kobiet i to niezależnie od ich wieku lub sylwetki. Wiele pań próbuje różnych metod zwalczania pomarańczowej skórki. Jedną z nich jest właśnie masaż bańką chińską. Co to za technika? Na czym polega i czy jest skuteczna w walce z cellulitem?

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy