Okiem Specjalisty

Koniec z cellulitem - skuteczne sposoby na pomarańczową skórkę

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch.

Tkanka ta budową przypomina plaster miodu. Podzielona jest przegrodami łącznotkankowymi, pomiędzy którymi zgrupowany jest "tłuszczyk". Gdy z jakiegoś powodu pojawia się cellulit, depozyty tkanki tłuszczowej zaczynają wystawać ponad powierzchnię skóry niczym gałki lodów. 

Rodzaje cellulitu - jak rozpoznać?

Ze względu na przyczynę problemu można wyróżnić cellulit wodny, tłuszczowy i łącznotkankowy. Ten pierwszy zazwyczaj związany jest z zastojem wody w organizmie. Przyczyną jego pojawienia się może być niedoczynność tarczycy, dieta bogata w węglowodany, alkohol lub zaburzenia pracy nerek. Tkanka tłuszczowa świetnie wyłapuje wodę i łączy się z nią. Wtedy puchnie i zaczyna wystawać ponad przegrody łącznotkankowe. Wówczas tworzą się nierówności na skórze. Aby się ich pozbyć wystarczy przejść na dietę, uzupełnić niedobory hormonów tarczycy, ograniczyć na jakiś czas węglowodany i alkohol oraz wprowadzić umiarkowany wysiłek fizyczny. Świetnym wsparciem dla tych działań będą drenaże limfatyczne, czyli masaże wyciskające zastoinowy płyn z tkanek, a także zabiegi wykorzystujące ultradźwięki. 

Zabieg HIFU na cellulit

Technologia skoncentrowanych ultradźwięków HIFU działa na głębokości aż 13 mm. Podczas zabiegu tkanki kurczą się, czego efektem jest ujędrnienie i poprawa napięcia skóry. Proces odnowy włókien kolagenowych postępuje stopniowo przez ok. 3 miesiące i po tym czasie obserwujemy maksymalny efekt czyli lifting i poprawę napięcia skóry. Zabieg dedykowany jest osobom po znaczej utracie masy ciała, kobietom po okresie ciąży, a także wszystkim, którzy chcą ujędrnić skórę dekoltu, ramion, brzucha, ud, pośladków czy okolic kolan.

Efekty po fali uderzeniowej na cellulit

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku cellulitu tłuszczowego. Dotyczy on głównie osób z nadwagą. Mechanizmjego powstawania jest dość prosty. Nadmierna ilość spożywanego jedzenia sprawia, że pojawiają się dodatkowe kilogramy. Wraz ze wzrostem masy ciała rosną też depozyty tkanki tłuszczowej i wtedy zaczynają wystawać ponad przegrody łącznotkankowe. Aby rozprawić się z tym defektem konieczna jest dieta oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Oprócz tego zadziałają skutecznie wszelkie zabiegi wykorzystujące na przykład fale radiowe, zimno i ultradźwięki. 

Fala uderzeniowa stanowi skuteczną terapię w walcę z nawet najbardziej zaawansowanym cellulitem, utratą jędrności skóry oraz tkanką tłuszczową. Dodatkowo fala drenuje nagromadzone płyny, odżywiając tkanki i pobudzając układ naczyniowy do prawidłowej funkcji. 

Kriolipoliza pomoże pokonać pomarańczową skórkę

Innym sposobem na eliminację nagromadzonej tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych partii ciała jest kriolipoliza, czyli niszczenie komórek tłuszczowych poprzez ich wymrażanie, nie naruszając tym samym pracy nerwów czy mięśni. Cały proces zachodzi całkowicie od zewnątrz, dlatego struktura skóry nie ulega uszkodzeniu, ani obrzękom. Pierwsze efekty widoczne są już po ok. 4-6 tygodniach, a ostateczny rezultat po ok. 3 miesiącach. 

Masaż antycellulitowy

Cellulit łącznotkankowy, zwany także przegrodowym, jest najtrudniejszy do usunięcia. Może pojawić się nawet u szczupłych osób i nie ma nic wspólnego z gospodarką wodną organizmu czy przytyciem. W jego przypadku nieskuteczne więc będą przejście na dietę czy zwiększony wysiłek fizyczny. Ten rodzaj cellulitu spowodowany jest przyrośnięciem przegród łącznotkankowych do skóry. W wyniku tego na jej powierzchni tworzą się zaciągnięcia, dołki i nierówności. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa. Pierwsze z nich to bardzo intensywne masaże, na przykład bańką chińską czy endermologia, które przyniosą tymczasowe i połowiczne efekty. Drugie zaś to bardziej inwazyjny zabieg, który polega na przecięciu przegród łącznotkankowych za pomocą lasera. 

Cellulit, niestety pogłębia się z wiekiem. To dlatego, że tkanka tłuszczowa również się starzeje. Staje się bardziej włóknista, nierównomierna, część kompartmentów tłuszczowych rośnie, część maleje. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo, natomiast prawdopodobnie winna jest gospodarka hormonalna, która wpływa też na komórki tłuszczowe. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Acne Killer – AviClear – Laser 1726 nm

Acne Killer – AviClear – Laser 1726 nm

Masz dość trądziku, który wraca pomimo różnych prób leczenia? W Klinice Ambroziak proponujemy nowoczesny laser 1726 nm AviClear, znany jako ...
Ph Formuła Phanstastic C

Ph Formuła Phanstastic C

W dzisiejszych czasach bardzo często poszukujemy skutecznych rozwiązań, jeżeli chodzi o pielęgnację skóry. Coraz większą uwagę przykładamy do naturalnych i ...
Liposukcja kończyn dolnych w leczeniu lipodemii

Liposukcja kończyn dolnych w leczeniu lipodemii

Lipodemia inaczej nazywana obrzękiem tłuszczowym jest schorzeniem tkanki tłuszczowej o nie do końca znanej przyczynie i dotyka niemal wyłącznie kobiety. ...

Pozostałe artykuły

Okiem Specjalisty

Alergia krzyżowa: poznaj związki między różnymi alergenami

25.11.2024

Alergia krzyżowa to dość powszechne zjawisko, które może zaskoczyć nawet osoby od lat zmagające się z różnego rodzaju reakcjami uczuleniowymi. Dlaczego ktoś, kto ma alergię na pyłki, nagle reaguje uczuleniem na jabłko lub orzeszki? Czym właściwie jest alergia krzyżowa i jakie są jej objawy? Jak sobie z nią radzić? 

Okiem Specjalisty

Niacynamid: wielofunkcyjny składnik pielęgnacji skóry

31.08.2024

Niacynamid, znany również jako witamina B3, to składnik wielu kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, który od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Wszystko to za sprawą jego wszechstronnych właściwości. Niacynamid nie tylko pomaga walczyć z trądzikiem i niedoskonałościami, ale również redukuje zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia. Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B3 i dowiedz się, jak może ona odmienić Twoją codzienną pielęgnację. 

Okiem Specjalisty

Kwas kojowy czyli tajna broń w walce z przebarwieniami skóry

20.06.2024

Kwas kojowy, czyli substancja będąca produktem ubocznym fermentacji grzybów Aspergillus, to ceny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii ze względu na swoje właściwości depigmentacje. Poznaj bliżej kwas kojowy, będący tajną bronią w walce z przebarwieniami skóry.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy