Czym jest zabieg laparoskopii?
Zabieg laparoskopii wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. To metoda mało inwazyjna, która jest często wybierana przez lekarzy. Polega ona na użyciu specjalnego narzędzia, które pozwala lekarzom na dostanie się do wnętrza jamy brzusznej pacjenta przez małe otwory i wykonanie tam odpowiednich czynności. Laparoskopia wykorzystywana jest w chorobach takich jak:
- choroby wątroby;
- endometrioza;
- torbiele jajników;
- choroby śledziony;
- choroba refluksowa;
- przepuklina;
- wyrostek robaczkowy;
- torbiele gruczołu krokowego;
- usuwanie pęcherzyka żółciowego;
- wycinanie guzów nadnerczy;
- usuwanie guzów i polipów jelita grubego i odbytu;
- wodobrzusze niewiadomego pochodzenia;
- diagnostyka stanów zapalnych w jamie brzusznej.
Jak widać, laparoskopia często wykorzystywana jest w obrębie jamy brzusznej i podczas zabiegów ginekologicznych.
Laparoskop to przyrząd, który składa się rurki, w której znajduje się teleskop, mała kamerka i latarka. Umożliwia on zajrzenie do wnętrza jamy brzusznej i obszaru, na którym będzie operował lekarz. Zmienione chorobowo miejsca można oglądać na ekranie komputera w bardzo dużym powiększeniu, dzięki czemu znacznie zwiększa się precyzja osoby wykonującej zabieg. Laparoskopia z jednej strony pozwala na ocenę stanu narządów, a z drugiej na usuwanie patologicznych zmian. W wyniku laparoskopii mogą powstać powikłania, jednak będą one wynikały jedynie z błędu w sztuce lekarskiej, sam zabieg jest bardzo bezpieczny i nie stwarza dużego ryzyka.
Jak długo goją się rany po laparoskopii?
Blizny najczęściej zlokalizowane są w okolicy pępka i w różnych miejscach na jamie brzusznej. Proces gojenia się ran po laparoskopii trwa zwykle około miesiąca, kiedy to dochodzi do regeneracji tkanki łącznej (ziarniny) w miejscu, w którym doszło do nacięcia skalpelem. Na rany po laparoskopii zakładane są szwy, które rozpuszczają się samoistnie lub należy je zdjąć w przeciągu 7-14 dni po zabiegu. Blizny po operacji początkowo mogą mieć intensywnie czerwony kolor, jednak wraz z upływem czasu powinny stopniowo blednąć.
Jak pielęgnować blizny po zabiegu?
Blizny po laparoskopii należy odpowiednio odkażać i czyścić. Warto także przemywać rany delikatnymi środkami myjącymi i pozwolić im na „oddychanie”, co jakiś czas zdejmując opatrunki. Stosowanie specjalnych maści po zdjęciu szwów powinno wygładzić rany i sprawić, że będą mniej widoczne. Bardzo ważnym elementem podczas dochodzenia do siebie po laparoskopii jest wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety. Składniki odżywcze pomagają organizmowi w odzyskaniu pełni sił, a ponadto pomagają w procesie budowy nowych tkanek w obrębie blizn. Aby wspomóc gojenie się blizn, warto spożywać produkty bogate w kolagen. Jego źródłem mogą być:
- golonka;
- podroby;
- salceson;
- galaretki warzywne, mięsne, z ryb;
- chrząstki;
- kurze łapki.
Oprócz tego korzystne jest także spożywanie produktów bogatych w witaminę C, która przyspiesza syntezę kolagenu i chroni przed zakażeniem rany. Witaminę C w dużej ilości można znaleźć w papryce, cytrusach, papryce, pomidorach i brokułach. Należy pamiętać także o prawidłowym nawodnieniu. Spożywanie dużej ilości wody poprawia ogólny stan skóry. Sprawia, że staje się ona bardziej jędrna i elastyczna, dzięki czemu powstałe blizny są mniej widoczne. Bardzo ważnym elementem jest także witamina A, która wspomaga syntezę kolagenu. Można dostarczyć jej do organizmu poprzez spożywanie: masła, jajek, mleka, tłustych ryb, wątróbki zwierzęcej, słodkich ziemniaków, jarmużu, szpinaku i dyni. Po operacji warto również stosować specjalne preparaty wskazane przez specjalistę, które dostarczą niezbędnych witamin i wspomogą proces odbudowy naruszonych tkanek. Jeśli jednak po operacji dalej widoczne są szpecące blizny, można skutecznie ograniczyć ich widoczność dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej.
Sposoby na skuteczne usunięcie blizn po laparoskopii
Blizny po laparoskopii można usunąć za pomocą różnego rodzaju zabiegów, w tym:
- Laseroterapii – zabieg przy pomocy lasera polega na wykonywaniu mikrouszkodzeń, w wyniku których mobilizuje się tkankę do regeneracji, jednocześnie nie naruszając zdrowej skóry wokół. Laseroterapia sprawia, że nowo odbudowana tkanka jest elastyczna i zapewnia pacjentowi czucie. Zwykle wykonuje się serię 5-6 zabiegów w zależności od głębokości i widoczności ran. Najlepsze efekty widoczne są około pół roku po terapii z użyciem lasera.
- Karboksyterapii – polega na wprowadzeniu do tkanek sterylnego dwutlenku węgla, który pobudza tkanki do regeneracji. Efektem zabiegu jest poprawa mikrokrążenia, dotlenienie tkanek oraz ich dogłębne odżywienie.
- Fototerapii – specjaliści przyznają, że terapia za pomocą światła LED znacznie przyspiesza proces gojenia się ran oraz sprawia, że rzadziej dochodzi do ich zakażenia i powstawania obrzęków. Fototerapia z odpowiednio dobraną długością światła skutecznie pomaga w redukcji przebarwień powstałych w okolicy blizn po laparoskopii.
- Peelingów chemicznych – tego rodzaju peeling chemiczny pozwala na oczyszczenie, wygładzenie, nawilżenie oraz zmiękczenie skóry w okolicy blizn. Sprawdzi się w przypadku delikatnych blizn po laparoskopii.