Oparzenia

Jak postępować w przypadku oparzenia? Rodzaje i profilaktyka oparzeń

Oparzenia bywają bardzo niebezpieczne i w zależności od swojego zaawansowania mogą stać się nawet przyczyną zgonu, doprowadzić do trwałego okaleczenia lub powodować znaczny dyskomfort. Wszystko zależy od stopnia poparzenia oraz okoliczności, w których nastąpiło. Bez względu na stopień nasilenia należy zająć się każdym oparzeniem, aby nie przerodziło się w trwałą bliznę. Na szczęście coraz więcej mówi się na temat pierwszej pomocy i schematu postępowania w przypadku poparzeń, dzięki czemu można ograniczyć ich skalę i szybciej udzielić niezbędnej pomocy. Jak więc najlepiej postępować w przypadku oparzenia i jak się przed nimi ustrzec?

Rodzaje oparzeń

Można wyróżnić kilka rodzajów oparzeń:

  • Termiczne – może to być zarówno oparzenie na skutek działania promieniowania słonecznego, wrzątku, rozgrzanego oleju czy ognia. Najczęściej do tego rodzaju oparzeń dochodzi w domu i jego najbliższym otoczeniu. Stosunkowo nawet niewielka ilość danego czynnika może nieść ze sobą traumę i znaczny spadek jakości życia. Wszystkie te czynniki łączy bardzo wysoka temperatura.
  • Chemiczne – do tego rodzaju oparzeń może dojść np. w pracy, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP i noszenie odzieży ochronnej, w tym rękawic, wtedy kiedy jest to zalecane. Oparzenia chemiczne mogą wywoływać substancje żrące i kwasy. Niektóre silne detergenty również stosowane w domu np. do odkażania czy czyszczenia powierzchni również mogą doprowadzić do oparzeń, dlatego należy uważnie z nich korzystać i chować przed dziećmi.
  • Elektryczne – kolejny rodzaj oparzeń może powstać na skutek kontaktu z wadliwą instalacją elektryczną. Tego rodzaju kontakt z prądem może okazać się śmiertelny, dlatego jak najszybciej należy odłączyć instalację i zająć się udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanemu.
  • Radiacyjne – oparzenie radiacyjne powstaje na skutek promieniowania UV – słonecznego i radioaktywnego. Oparzenie tego rodzaju może także powstać na skutek promieniowania rentgenowskiego.

Wyróżnia się także stopnie oparzeń:

  • Oparzenia 1. stopnia – to oparzenia, w których uszkodzeniu ulega wierzchnia warstwa naskórka. Najczęstsze objawy to rumień i bolesność. W wyniku oparzeń 1. stopnia zwykle nie powstają blizny.
  • Oparzenia stopnia 2A – to oparzenie w wyniku którego uszkadza się wierzchnia warstwa naskórka i powierzchniowe warstwy skóry właściwej. Oparzenie jest bolesne i powstają na nim pęcherze. Może pozostawić po sobie blizny.
  • Oparzenia stopnia 2B – naruszeniu ulega naskórek i głębokie warstwy skóry właściwej. Może pojawić się nawet martwica wierzchnich naskórkowo-skórna. Jest bardzo bolesne, może przyjmować bardzo ciemny nawet czarny kolor i w jego wyniku powstają blizny przerostowe.
  • Oparzenia 3. stopnia – oparzeniu ulega całość skóry właściwej. Jest bardzo bolesne, a rany mają brunatny kolor.
  • Oparzenia 4. stopnia – doprowadza do zwęglenia ciała. Uszkodzeniu ulega skóra właściwa razem z tkanką podskórną – mięśniami, ścięgnami, kośćmi i stawami.

Jak zadbać o oparzone miejsce na skórze?

Leczenie oparzenia zależy od jego przyczyny oraz stopnia zaawansowania. Warto żeby każde oparzenie nawet te o niewielkim nasileniu obejrzał lekarz. W przypadku np. termicznego oparzenia wrzątkiem 1. stopnia należy w pierwszej kolejności schłodzić ranę, a następnie zabezpieczyć ją bandażem. Powierzchniowe oparzenia wywołane przez słońce można uśmierzyć przy pomocy specjalnych preparatów zawierających panthenol, które uśmierzą ból i jednocześnie pomogą złagodzić zaczerwienienie. W przypadku oparzenia chemicznego najważniejsze jest, aby jak najszybciej pozbyć się żrącej substancji ze skóry, dlatego zalecane jest jej obfite płukanie pod bieżącą wodą. Następnie należy zabezpieczyć ranę opatrunkiem, podać leki przeciwbólowe i skontaktować się z lekarzem. W przypadku poparzeń stopnia 2A i 2B od razu należy wezwać pomoc medyczną, bo samodzielne zabiegi nie będą skuteczne. W przypadku poparzenia elektrycznego należy w miarę możliwości odciąć źródło prądu, przenieść poszkodowanego w bezpieczne miejsce i wezwać pomoc.

Leczenie oparzeń w klinice medycyny estetycznej

Po wygojeniu się rany należy skupić się na jej pielęgnacji i odpowiednim zabezpieczeniu. Trzeba odpowiednio często zmieniać opatrunki, wietrzyć bliznę, a także nosić nieobciskające ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Szpecące rany, będące źródłem kompleksów można usunąć dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej.

Dostępne są zarówno metody chirurgiczne polegające na wycięciu blizny, jak i mniej inwazyjne zabiegi w postaci laserów, peelingów kosmetycznych lub dermabrazji. Następnie można zastosować maści z zawartością silikonu, który świetnie radzi sobie z niwelowaniem blizn pooparzeniowych, a także np. tych po cesarskim cięciu. Każdy proces zmierzający do leczenia blizn po oparzeniach należy skonsultować z lekarzem specjalistą np. dermatologiem, który oceni głębokość i charakter blizn i w odniesieniu do tego dobierze najlepszy schemat leczenia. Dodatkowo można także wykorzystać terapię uciskiem, która skutecznie ogranicza rozrastanie się blizn i ich formowanie. Metoda ta jest bardzo skuteczna, bo udowodniono, że uciskane tkanki odcięte od tlenu powodują spadek aktywności enzymu, który odpowiada za rozkład kolagenu, dzięki czemu blizna staje się mniej widoczna. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Podcinanie blizn

Podcinanie blizn

Blizny potrądzikowe to dla większości pacjentów bardzo wstydliwy problem, szczególnie jeśli występują w obrębie twarzy. Leczenie blizn zanikowych jest zazwyczaj ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Epilacja brwi: metody, porady i najlepsze praktyki

25.03.2025

Kształt i gęstość brwi w istotny sposób wpływają na rysy twarzy – mogą korzystnie je podkreślić lub wręcz przeciwnie. Epilacja brwi to skuteczny sposób na precyzyjne usunięcie zbędnych włosków i nadanie brwiom idealnego kształtu. Jakie metody są najskuteczniejsze i na co warto zwrócić uwagę, by uzyskać najlepszy efekt?

Klinika od a do z

Linia biała – jak wygląda, jaką pełni rolę i czy warto ją depilować?

25.03.2025

Linia biała brzucha, która bywa również określana mianem „kresy białej”, to pasmo tkanki łącznej stabilizujące mięśnie i wspierające sylwetkę. Co warto wiedzieć o tym obszarze? Jaka jest jego anatomia i funkcje? Jak depilować linię białą brzucha?

Klinika od a do z

Trądzik neuropatyczny – jak go rozpoznać i łagodzić objawy?

25.03.2025

Rany, blizny i przebarwienia - to częste konsekwencje trądziku neuropatycznego. Czym jeszcze charakteryzuje się trądzik neuropatyczny? Na czym polega diagnoza tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy