Spalone włosy, czyli jakie?
Spalone włosy to takie, które zostały silnie uszkodzone na skutek źle wykonanego zabiegu fryzjerskiego lub intensywnej i częstej stylizacji. Struktura takich kosmyków uległa zniszczeniu, ich łuski są niedomknięte, a co za tym idzie – nie są w stanie zatrzymać wody i zabezpieczać łodyg włosów przed kolejnymi uszkodzeniami. Ponadto spalone włosy wypadają w większej ilości niż te w dobrej kondycji, są nieelastyczne, tracą sprężystość, stają się matowe i pozbawione blasku.
Po czym poznać spalone włosy?
Poddajesz włosy częstym stylizacjom lub masz za sobą intensywne zabiegi fryzjerskie? Jeśli kondycja Twoich włosów jest kiepska, być może uległy tak zwanemu spaleniu. Jak wyglądają spalone, zniszczone włosy? Takie kosmyki są:
- suche,
- łamliwe,
- szorstkie,
- trudne do rozczesania,
- problematyczne do ułożenia,
- rozdwajające się,
- nieprzyjemne w dotyku,
- zwykle jaśniejsze na końcach niż na łodygach,
- napuszone.
Aby mieć pewność, że Twoje włosy rzeczywiście można uznać za spalone, odwiedź trychologa. Specjalista zbada Twoje włosy, ale też skórę głowy. Pomoże ustalić przyczynę problemu oraz zaproponuje Ci najkorzystniejsze metody regeneracji kosmyków.
Spalone, zniszczone włosy – najczęstsze przyczyny
Nie tylko źle przeprowadzony zabieg fryzjerski lub nieumiejętna stylizacja na gorąco mogą spowodować zniszczenie włosów. Osłabieniu ich kondycji sprzyja także wiele innych czynników:
- Częste farbowanie – a także rozjaśnianie kosmyków.
- Prostowanie i kręcenie włosów – przy użyciu zbyt mocno nagrzanych urządzeń do stylizacji i bez odpowiedniej ochrony termicznej włosów.
- Nieprawidłowa pielęgnacja – na przykład stosowanie nieodpowiednich szamponów i kosmetyków do stylizacji włosów.
- Spanie z wilgotnymi włosami – takie postępowanie sprzyja niszczeniu się kosmyków.
- Częste narażanie włosów na skrajne warunki atmosferyczne – intensywne działanie słońca, silny wiatr oraz niskie temperatury.
Czy da się odbudować zniszczone włosy?
Choć bardzo zniszczonych włosów nie da się w pełni odbudować, możesz poprawić ich stan. Najbardziej problematyczne są kosmyki uszkodzone przez wielokrotne farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie – kosmetyki stosowane podczas koloryzacji zwykle są bardzo silne w działaniu. Z tego powodu regeneracja takich włosów jest długotrwała, a w niektórych przypadkach najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest ich podcięcie. Wybór metody działania przy spalonych włosach warto uzależnić od przyczyny tej dolegliwości.
Sposoby na odżywienie włosów uszkodzonych po rozjaśnianiu
Rozjaśnianie włosów to nie tylko jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich, ale również taki, który znacząco osłabia ich kondycję. Dlaczego? Składniki zawarte w kosmetykach stosowanych podczas jego przeprowadzania mają silne działanie i nie pozostają bez wpływu na strukturę włosa.
Jak odżywić włosy osłabione rozjaśnianiem?
- Postaw na delikatne mycie włosów – regularnie, ale bez nadmiernego pocierania oczyszczaj skalp. Używaj łagodnych szamponów bez alkoholu w składzie.
- Po każdym myciu nakładaj na kosmyki odżywkę – najlepiej nawilżającą.
- Systematycznie aplikuj na włosy maski – dzięki czemu wzmocnisz efekt nawilżenia zniszczonych włosów.
- Nie rozczesuj włosów na mokro – w ten sposób możesz jeszcze bardziej je uszkodzić.
- Ogranicz stylizację na gorąco – czyli suszenie suszarką z gorącym nawiewem, prostowanie i kręcenie włosów lokówką. Ponadto zrezygnuj z wykonywania trwałej ondulacji.
Sposoby na poprawę kondycji włosów po prostowaniu keratynowym
Choć keratynowe prostowanie ma na celu poprawę wyglądu włosów, ich wzmocnienie i odżywienie; przeprowadzone w niewłaściwy sposób prawdopodobnie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Takie skutki może dać także użycie preparatu do prostowania, który nie zawiera składników ochronnych oraz nieodpowiednia pielęgnacja kosmyków po zabiegu.
Jak poprawić stan zniszczonych włosów po prostowaniu keratynowym? Co możesz zrobić, by ich kondycja się poprawiła?
- Skróć włosy – przynajmniej końcówki.
- Regularnie nawilżaj kosmyki – stosując odżywki i maski o takim działaniu.
- Używaj odpowiednich szamponów – przeznaczonych do włosów suchych i osłabionych.
- Pij wystarczająco dużo wody – czyli około 2 litrów dziennie, dzięki czemu nawilżysz kosmyki od wewnątrz.
Profesjonalne zabiegi poprawiające kondycję włosów
Bez względu na to, czy Twoje włosy są wyłącznie osłabione, czy też uległy zniszczeniu na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich, możesz poprawić ich kondycję, wykonując odpowiednio dobrany zabieg pielęgnacyjny.
- Mezoterapia skóry głowy – to sposób na dostarczenie w głąb skóry głowy cennych substancji. W przypadku spalonych włosów najczęściej stosowana jest nawilżająca kuracja z kwasem hialuronowym.
- Mezoterapia peptydowa – to sposób na odżywienie cebulek włosów i na pobudzenie wzrostu kosmyków.
- Profesjonalne maski i ampułki – ich skład i działanie zostaną dobrane do potrzeb Twojej fryzury. Maski i ampułki stosowane w profesjonalnych gabinetach są skuteczniejsze i bezpieczniejsze w działaniu od kosmetyków, jakie znajdziesz w drogerii.
Czego unikać, mając zniszczone włosy?
Przede wszystkim pamiętaj, by ze zniszczonymi włosami obchodzić się delikatnie. Zrezygnuj z farbowania kosmyków w domu – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie koloryzacji w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim i przy użyciu sprawdzonych farb. Ogranicz zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokich temperatur, takich jak prostowanie, kręcenie czy trwała ondulacja. Nie bagatelizuj roli właściwej pielęgnacji włosów: używaj delikatnych kosmetyków bez alkoholu i regularnie nakładaj na kosmyki regeneracyjne odżywki oraz maseczki.