Laser diodowy

Poznaj najważniejsze cechy lasera diodowego

Gabinety medycyny estetycznej coraz częściej oferują szeroką gamę zabiegów laserowych. W poszczególnych procedurach wykorzystywane bywają jednak różne rodzaje laserów. Jednym z najbardziej cenionych jest laser diodowy. Jak działa to urządzenie? Czym się charakteryzuje i do jakich zabiegów służy?

Jak działa laser diodowy?

Precyzja lasera diodowego wynika ze specyfiki jego działania. Jest to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy – na przykład w zabiegach depilacji laserowej. Co to oznacza w praktyce?

  • Laser diodowy umożliwia posługiwanie się precyzyjnie określoną falą (najczęściej o długości 800 lub 810 nanometrów.
  • Wiązka określonej długości jest przesyłana za pomocą głowicy w głąb skóry, gdzie napotyka na przykład mieszki włosowe, które zawierają wysoki poziom melaniny. Energia lasera jest pochłaniana przez melaninę, przez co mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu.

Bardzo ważne jest to, że pozostałe tkanki nie zostają uszkodzone – precyzyjnie dobrana długość fali pozwala oddziaływać wyłącznie w wybranym zakresie. Właśnie z tego względu laser diodowy jest tak chętnie wykorzystywany w zabiegach depilacji.

Jakie zabiegi można wykonać przy użyciu lasera diodowego?

W gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej lasery diodowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w zabiegach depilacji laserowej. Mogą być również wykorzystywane do zamykania popękanych naczynek krwionośnych lub do leczenia przebarwień, ale w tej roli częściej sięga się jednak po lasery frakcyjne oraz lasery pikosekundowe.

Laser diodowy do depilacji

W zabiegach epilacji laserowej szerokie zastosowanie znajduje właśnie laser diodowy. Jego precyzyjna wiązka pozwala na skuteczne niszczenie mieszków włosowych, dzięki czemu efekty zabiegu są trwałe. Urządzenia tego typu wyposażane są w głowice różnej wielkości (często posiadają również systemy chłodzenia), dzięki czemu zabieg może być wykonany praktycznie na dowolnych partiach ciała.

Istotną informacją dla osób o wrażliwej skórze jest fakt, że działanie lasera diodowego może być indywidualnie regulowane. Poza tym specyfiką lasera diodowego jest posługiwanie się falą konkretnej długości, co pozwala docierać precyzyjnie do cebulek włosów – bez uszkadzania innych obszarów skóry.

Jakie są wskazania do depilacji laserowej laserem diodowym?

Decyzja o wyborze tej konkretnej metody depilacji jest w pełni indywidualna i dowolna – jest to zabieg typowo estetyczny. Istnieją jednak pewne czynniki, które przemawiają za tym, że właśnie depilacja laserem diodowym może okazać się dobrym pomysłem:

  • Nadmierne owłosienie.
  • Jasna skóra i ciemniejsze, kontrastujące włoski.
  • Inne metody depilacji nie zapewniają satysfakcjonującego efektu.

Depilacji laserowej poddają się osoby w różnych przedziałach wiekowych, a także każdej z płci. W ten sposób można usunąć trwale owłosienie niemal z całego ciała, jak również wyłącznie z wybranych obszarów.

Zabieg depilacji laserem diodowym jest bezpieczny dla skóry – wiązka światła dociera bezpośrednio do cebulek włosowych i włosów, niszcząc je. Mimo to nie każdy może poddać się tej metodzie depilacji.

Depilacja laserem diodowym – najważniejsze przeciwskazania

Niektóre schorzenia, przyjmowane leki oraz inne czynniki mogą być przeciwskazaniem dla zabiegów z użyciem lasera diodowego. Kto nie powinien korzystać z tej metody depilacji?

  • Kobiety w ciąży.
  • Osoby, które zauważają u siebie aktywne infekcje skórne, opryszczkę, skaleczenia lub podrażnienia w miejscu zabiegu.
  • Osoby stosujące leki i kosmetyki fotouczulające – w tej sytuacji warto dokończyć kurację, odczekać kilka tygodni i dopiero wówczas poddać się depilacji laserem diodowym.
  • Chorzy na epilepsję.
  • Osoby chorujące na bielactwo oraz chorzy na łuszczycę.
  • Osoby chorujące na nowotwory złośliwe aktualnie lub w przeszłości – w tym wypadku należy zasięgnąć porady od lekarza prowadzącego.
  • Osoby chorujące na zakrzepicę aktualnie lub w przeszłości – szczególnie jeśli schorzenie dotyczy obszaru planowanego zabiegu. W tym wypadku również należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Laser diodowy to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Zabiegi z jego użyciem są niemal nieodczuwalne, mało uciążliwe i bardzo precyzyjne w działaniu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Epilacja laserowa - usuwanie niechcianego owłowsienia

Epilacja laserowa - usuwanie niechcianego owłowsienia

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i radzić sobie z polipami odbytu? Przewodnik dla pacjentów

25.11.2024

Polipy odbytu – czy są powodem do zmartwień? Pytanie to zadają sobie osoby, które już usłyszały diagnozę. Chociaż jego nazwa brzmi groźnie, to schorzenie jest często łagodne i wcześnie wykryte może być skutecznie leczone. Czym są polipy, a w szczególności polipy odbytu? Skąd się biorą i jak je zdiagnozować? W jaki sposób można się ich skutecznie pozbyć? 

Klinika od a do z

Alergia pokarmowa: jak rozpoznać objawy i co robić w przypadku reakcji?

25.11.2024

Alergie pokarmowe są dość powszechne wśród dzieci, ale mogą dotykać również osób dorosłych i to w dowolnym przedziale wiekowym. Jak odróżnić objawy uczulenia od niestrawności? Czy alergia pokarmowa może być groźna? Jak zdiagnozować i leczyć tę przypadłość?

Klinika od a do z

Alergia na pyłki: przyczyny, objawy i metody leczenia

25.11.2024

Alergia na pyłki to jedno z najczęściej występujących schorzeń sezonowych – dotyka osoby w każdym przedziale wiekowym. Jak rozpoznać objawy alergii na pyłki? Czy jej skutki mogą być poważne? Jakie metody leczenia tej alergii są najbardziej skuteczne?

Klinika od a do z

Grudki perliste: kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

25.11.2024

Grudki perliste to defekt kosmetyczny w postaci niewielkich, grudkowatych zmian skórnych na prąciu. Problem ten dotyczy w szczególności chłopców w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn. Jakie są charakterystyczne objawy w przypadku tego schorzenia? Czym jest spowodowane? Czy grudki perliste są groźne? Jak skutecznie się ich pozbyć? 

Klinika od a do z

Czym jest wodniak jądra i jak przebiega jego leczenie?

25.11.2024

Czujesz dyskomfort w okolicach moszny? Zauważyłeś jej obrzęk z jednej lub drugiej strony? To mogą być objawy schorzenia o nazwie wodniak jądra. Nie zagraża ono bezpośrednio życiu, ale warto je skonsultować z urologiem. Czym jest wodniak jądra i skąd się bierze? Jak go zdiagnozować? Czy możliwe jest jego usunięcie? 

Klinika od a do z

Cera wrażliwa: jak rozpoznać i skutecznie pielęgnować delikatną skórę?

24.11.2024

Masz wrażenie, że Twoja cera negatywnie reaguje na mróz, wiatr i nowe kosmetyki? W kontakcie z nimi skóra staje się czerwona i piecze? Prawdopodobnie oznacza to, że masz cerę wrażliwą. Jakie są jej charakterystyczne cechy? Czy skóra wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji? Jakie zabiegi kosmetyczne jej służą? 

Klinika od a do z

Cera sucha: przyczyny, skuteczne zabiegi i najlepsze praktyki pielęgnacyjne

24.11.2024

Szorstkość, zaczerwienienie oraz nadwrażliwość – jeśli te problemy dotyczą także Twojej skóry, to niewątpliwie znak, że posiadasz cerę suchą. Kluczowe jest zrozumienie, co powoduje taki stan oraz jakie działania można podjąć, aby poprawić kondycję skóry. Czym charakteryzuje się cera sucha? Na jakie aspekty pielęgnacji warto zwrócić szczególną uwagę? Jakie zabiegi kosmetyczne pomogą w pielęgnacji cery suchej?

Klinika od a do z

Cera normalna: jak utrzymać jej zdrowy i zrównoważony stan?

24.11.2024

Cera normalna pozornie nie powinna sprawiać żadnych problemów. Jest gładka, elastyczna i nie wymaga wyszukanych zabiegów specjalistycznych. Jej bezproblemowość paradoksalnie bywa jednak przyczyną… problemów, gdy jej stan ulegnie pogorszeniu na skutek zaniedbań i błędów pielęgnacyjnych. Jak utrzymać ją w doskonałej kondycji na dłużej? Czym charakteryzuje się cera normalna? Na jakie aspekty codziennej pielęgnacji warto zwrócić szczególną uwagę?

Klinika od a do z

Torbiel włosowa: przyczyny, objawy i metody leczenia

24.11.2024

Torbiel włosowa to rodzaj łagodnej zmiany skórnej, która jednak może powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli zostanie zaniedbana. Ten uciążliwy problem dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Czym dokładnie jest torbiel włosowa? Jakie daje objawy i jak przebiega jej leczenie? Czy może być groźna? 

Klinika od a do z

Przepuklina w ciąży – porady i środki ostrożności

20.10.2024

Przepuklina w ciąży to problem, który dotyka wielu przyszłych mam i może wywołać niepokój. Najczęściej występującą formą jest przepuklina pępkowa, która zazwyczaj pojawia się w trzecim trymestrze. Ważne jest, aby przyszłe mamy były świadome objawów oraz potencjalnych zagrożeń związanych z tym schorzeniem. Jakie są objawy przepukliny? Jak ją leczyć? Czym w ogóle jest przepuklina?

Klinika od a do z

Naczyniak gwiaździsty: przyczyny, objawy i opcje leczenia tego typu zmiany skórnej

20.10.2024

Znamię naczyniowe, które pod względem kształtu przypomina gwiazdę lub pajączka – najczęściej tak wygląda naczyniak gwiaździsty. Jakie są przyczyny jego powstawania? Czy to niebezpieczna zmiana? W jaki sposób ją leczyć i czy to konieczne?

Klinika od a do z

Fotodepilacja, czyli skuteczna metoda trwałego usuwania włosków

20.10.2024

Fotodepilacja to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Zabieg jest bezbolesny, szybki i przede wszystkim  całkowicie bezpieczny. Dzięki precyzyjnemu działaniu, doskonale sprawdza się na różnych partiach ciała. Na czym polega fotodepilacja? Jakie są przeciwwskazania? Ile zabiegów fotodepilacji potrzeba, aby uzyskać trwałe rezultaty?

Klinika od a do z

Łysienie u kobiet: przyczyny, diagnoza i skuteczne metody leczenia

20.10.2024

Łysienie u kobiet to dość częsty problem, który dotyka panie w różnym wieku. Przyczyn utraty włosów jest wiele – od czynników genetycznych, poprzez zaburzenia hormonalne, aż po stres. Jak rozpoznać łysienie? Jakie są skuteczne metody jego leczenia? Dlaczego w ogóle łysiejemy?

Klinika od a do z

Jak otyłość brzuszna wpływa na zdrowie? Skuteczne sposoby redukcji

20.10.2024

Otyłość brzuszna to nie tylko częsta przyczyna kompleksów, ale też poważny problem medyczny, który może prowadzić do wielu schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, a nawet choroby nowotworowe. W skrajnych przypadkach otyłość może ograniczać sprawność ruchową, a to znacząco obniża jakość życia. Czym jest otyłość brzuszna? Jakie są jej przyczyny? Czy istnieją skuteczne metody walki z otyłością?

Klinika od a do z

Jak radzić sobie z trądzikiem zaskórnikowym? Porady i najlepsze praktyki

20.10.2024

Trądzik zaskórnikowy to powszechny problem skórny, z którym zmaga się wiele osób i to niezależnie od wieku. Pojawiające się na twarzy wypryski w postaci czarnych lub białych zaskórników nie tylko obniżają pewność siebie, ale również mogą prowadzić do poważniejszych problemów dermatologicznych. Skąd bierze się trądzik? Jak sobie z nim skutecznie poradzić? 

Klinika od a do z

Cera tłusta: przyczyny, pielęgnacja i zabiegi

20.10.2024

Znakami rozpoznawczymi cery tłustej są: rozszerzone pory, wysoki poziom produkcji sebum i skłonność do powstawania zmian trądzikowych. Cera tłusta wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Co służy cerze tłustej, a czego unikać? 

Klinika od a do z

Jak dbać o cerę mieszaną? Kompleksowa pielęgnacja

20.10.2024

Cera mieszana łączy w sobie cechy cery tłustej i suchej, przez co jest szczególnie kłopotliwa w pielęgnacji. Czego potrzebuje ten typ skóry? Jakie działania i zabiegi sprawdzają się najlepiej przy cerze mieszanej?

Klinika od a do z

Rozwiązania dla cery naczynkowej: od domowych sposobów po profesjonalne zabiegi

20.10.2024

Wrażliwa i delikatna cera naczynkowa wymaga starannej pielęgnacji, która nie tylko zminimalizuje widoczność najczęstszych dolegliwości związane z tym rodzajem skóry, ale też będzie im przeciwdziałać. Jak dbać o cerę naczynkową? Jakie zabiegi i domowe sposoby sprawdzą się przy tym typie skóry?

Klinika od a do z

Jak unieść opadające kąciki ust? Przewodnik po zabiegach

14.10.2024

Opadające kąciki ust nadają twarzy smutny lub wręcz posępny wyraz – nic dziwnego, że wiele osób szuka sposobu na ich podniesienie. Dlaczego kąciki ust opadają? Jakie zabiegi i działania pomogą w ich uniesieniu?

Klinika od a do z

Zapobieganie i leczenie pękających kącików ust: co musisz wiedzieć?

14.10.2024

Pękające kąciki ust, które często bywają określane mianem zajadów, mogą być niezwykle uciążliwą dolegliwością. Utrudniają komfortowe jedzenie, a nawet mówienie. Mogą mieć charakter epizodyczny, ale u wielu osób utrzymują się przez długi czas i mają tendencję do nawracania. Skąd się biorą zajady? Jak leczyć pękające kąciki ust i zapobiegać tego typu dolegliwościom?

Klinika od a do z

Jak leczyć i zapobiegać opryszczce w nosie? Poznaj skuteczne metody zaradcze

14.10.2024

Opryszczka bywa najczęściej kojarzona ze zmianami pojawiającymi się na ustach. Przyczyną tej dolegliwości jest zakażenie wirusem opryszczki, który może powodować powstawanie wykwitów nie tylko na wargach, ale również w nosie. Co zrobić, jeśli pojawiła się opryszczka w nosie? Jak ją leczyć i jak uniknąć jej nawrotów?

Klinika od a do z

Jak poradzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym? Porady i skuteczne zabiegi

14.10.2024

Rogowacenie okołomieszkowe to łagodne schorzenie dermatologiczne, które może stanowić problem natury estetycznej. Dolegliwość ta przyczynia się do szorstkości skóry, jak również do pojawienia się na niej niewielkich grudek – najczęściej w większych skupiskach. Czy z tą przypadłością można skutecznie walczyć? Co powoduje rogowacenie okołomieszkowe? Jak je zdiagnozować i leczyć?

Klinika od a do z

Brodawki łojotokowe: co musisz wiedzieć o tej łagodnej formie zmian skórnych?

14.10.2024

Lekko pogrubiona, wypukła i chropowata zmiana skórna może być właśnie brodawką łojotokową – niegroźną zmianą nowotworową o niezłośliwym charakterze. Czym jeszcze charakteryzuje się brodawka łojotokowa? Skąd się biorą tego typu zmiany i czy wymagają leczenia?

Klinika od a do z

Jak dbać o łamliwe włosy? Porady i zabiegi regenerujące

14.10.2024

Łamliwe włosy potrzebują odpowiednio dobranej pielęgnacji regenerującej. Ważne jest też ustalenie, co spowodowało, że włosy stały się osłabione i podatne na uszkodzenia. W jaki sposób dbać o łamliwe włosy? Na jakie zabiegi regeneracyjne warto się zdecydować?

Klinika od a do z

Swędzenie głowy: przyczyny i sposoby na łagodzenie dyskomfortu

26.09.2024

Świąd skóry głowy to dolegliwość, która może być spowodowana różnymi czynnikami – w tym chorobami skórnymi, alergiami i podrażnieniami. W jaki sposób złagodzić swędzenie głowy i czy przypadłość tę można całkowicie wyleczyć?

Klinika od a do z

Zmiany w brzuchu po ciąży: co jest normalne, a co wymaga uwagi?

19.09.2024

Brzuch po ciąży może wyglądać zdecydowanie inaczej niż przed nią – trudno się temu dziwić. Jednocześnie warto uważnie obserwować swoje ciało, by mieć pewność, że zachodzące w nim zmiany są prawidłowe. Jak zmienia się brzuch po porodzie? Co może świadczyć o nieprawidłowościach?

Klinika od a do z

Metody redukcji blizny po cesarskim cięciu: co naprawdę działa?

19.09.2024

Pamiątką po cesarskim cięciu jest blizna – najczęściej kilkunastocentymetrowej długości. U niektórych osób jest ona niemal niewidoczna, podczas gdy u innych pozostaje bardzo wyraźna i bywa przyczyną kompleksów. W jaki sposób można ją zredukować? Jakie techniki sprawią, że blizna po CC będzie niemal niezauważalna? 

Klinika od a do z

Kwas linolowy w kosmetyce: ważny składnik w pielęgnacji skóry

01.09.2024

Nienasycone kwasy tłuszczowe są istotnym elementem zdrowej diety, ale znajdują również szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Jednym z kwasów omega-6 o bardzo cennych właściwościach jest kwas linolowy. Jakie są jego właściwości i czy warto go stosować?

Klinika od a do z

Kwas oleinowy: korzyści i zastosowanie w kosmetyce

01.09.2024

Kwas oleinowy to składnik, który coraz częściej stosowany jest w branży kosmetycznej i fryzjerskiej. Nic dziwnego! Jest bowiem znany z silnych właściwości nawilżających i regenerujących. Jakie są pozostałe właściwości tego kwasu? Gdzie występuje? W jaki sposób wykorzystywany jest w kosmetyce i fryzjerstwie? Sprawdźmy!

Klinika od a do z

Alantoina: jak działa i dlaczego jest tak popularna w kosmetyce?

01.09.2024

Alantoina to niepozorny składnik o wielkiej mocy! To substancja o wielu cennych właściwościach – nic dziwnego, że jest tak popularna w kosmetyce. Alantoina koi podrażnienia, dogłębnie nawilża oraz ma działanie regenerujące. To jednak nie wszystko! Z naszego artykułu dowiesz się, jak dokładnie działa i w jakich produktach można ją znaleźć. 

Klinika od a do z

Ceramidy: niezbędny składnik w pielęgnacji skóry

01.09.2024

Jednymi z popularnych składników, które można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry, są właśnie ceramidy. Co to takiego? Jakie są ich właściwości i kto powinien sięgnąć po preparaty i zabiegi z ceramidami?

Klinika od a do z

Prosaki na twarzy: jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

01.09.2024

Prosaki na twarzy to niewielkie, białe grudki, które mogą pojawiać się u osób w różnym wieku, w tym u dzieci. Te niewielkie zmiany skórne, choć niegroźne, często stanowią problem natury estetycznej. Jakie są przyczyny powstawania prosaków i jak skutecznie z nimi walczyć?

Klinika od a do z

Białe kropki na ustach: co to jest i jak można je leczyć?

01.09.2024

Białe kropki na ustach mogą być nie tylko defektem estetycznym – często zdarza się, że sygnalizują różne problemy natury zdrowotnej. Mogą to być niepozorne infekcje, ale również poważniejsze schorzenia. Co oznaczają białe kropki na ustach i jak można je skutecznie leczyć?

Klinika od a do z

Jak radzić sobie z napięciem mięśniowym? Porady dla zdrowego ciała

01.09.2024

Napięcie mięśni może prowadzić do dyskomfortu, bólu, a nawet ograniczeń ruchowych. Problem ten wbrew pozorom dotyka nie tylko osoby z chorobami układu nerwowego. Czym spowodowane jest nadmierne napięcie mięśniowe? Jak sobie z nim radzić? Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Klinika od a do z

Gradówka na oku: co powinniśmy wiedzieć o tej dolegliwości?

01.09.2024

Gradówka na oku to jedna z najczęstszych dolegliwości okulistycznych, z którą może zmierzyć się każdy z nas. Choć na pierwszy rzut oka często przypomina jęczmień, to jednak ma zupełnie inne podłoże i sposób leczenia. Czym dokładnie jest gradówka, jakie są jej przyczyny oraz jak rozpoznać tę przypadłość? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Klinika od a do z

Spuchnięta powieka: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

01.09.2024

Spuchnięta powieka to problem, który może pojawić się nagle i z różnych powodów. Często jest to stan tymczasowy, ale może również wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze w walce z tą przypadłością.

Klinika od a do z

Nerwica skóry: kompleksowy przewodnik po zaburzeniu psychodermatologicznym

01.09.2024

Nerwica skóry to złożone schorzenie, które łączy problemy dermatologiczne z naszym stanem psychicznym. Przypadłość ta może manifestować się na różne sposoby, od uczucia robaczków pod skórą po problemy skórne na twarzy i głowie. Zaburzenie to jest często związane ze stresem i emocjami, co sprawia, że jego leczenie wymaga holistycznego podejścia. Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom powstawania nerwicy skóry oraz najskuteczniejszym sposobom na radzenie sobie z tą przypadłością.

Klinika od a do z

Jak zapobiegać i radzić sobie z problemem wrastających włosów?

01.09.2024

Wrastające włosy mogą być nie tylko uciążliwe, ale także bolesne. Wielu z nas zna to uczucie, gdy po goleniu czy depilacji zamiast gładkiej skóry pojawiają się czerwone, bolesne grudki. To właśnie znak, że włosy zaczęły wrastać. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Co zrobić, gdy problem już się pojawił? Poznaj skuteczne sposoby na radzenie sobie z wrastającymi włosami i dowiedz się, jak zadbać o skórę, aby problem ten stał się przeszłością. 

Klinika od a do z

Rola keratyny w zdrowiu i strukturze skóry, włosów oraz paznokci

01.09.2024

Keratyna jest jednym z najważniejszych białek w naszym organizmie, kluczowym dla zdrowia i wyglądu skóry, włosów oraz paznokci. Czy wiesz, jak dokładnie działa i jakie korzyści może przynieść? Dowiedz się, dlaczego keratyna jest niezastąpiona i jak możesz ją wykorzystać w codziennej pielęgnacji, by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Klinika od a do z

Jak poprawić kontur twarzy? Techniki i porady

01.09.2024

Kontur twarzy odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o nasz wygląd i samopoczucie. Wyraźnie zarysowane rysy twarzy kojarzą się z młodością i atrakcyjnością. Niestety, z wiekiem naturalne procesy starzenia wpływają na nasz wygląd, prowadząc do utraty jędrności i wyostrzenia konturów twarzy. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę zabiegów, które mogą przywrócić twarzy młody wygląd.

Klinika od a do z

Łuszczyca odwrócona: objawy, diagnoza i opcje terapeutyczne

01.09.2024

Łuszczyca odwrócona to jedna z mniej znanych, ale nie mniej uciążliwych form łuszczycy. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w fałdach skórnych, takich jak pachwiny, pachy, okolice intymne, a także w obszarze pod piersiami. Poznaj objawy, metody diagnozy i najskuteczniejsze sposoby leczenia łuszczycy odwróconej, aby lepiej zrozumieć tę chorobę i dowiedzieć się, jak skutecznie sobie z nią radzić.

Klinika od a do z

Jak rozpoznać gronkowca skórnego? Objawy, diagnoza i leczenie

01.09.2024

Zauważyłeś na swojej skórze niepokojące zmiany, takie jak zaczerwienienie czy obrzęk? To mogą być objawy gronkowca skórnego, czyli jednej z najczęstszych infekcji bakteryjnych. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe, aby uniknąć powikłań. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy gronkowca skórnego i jakie kroki podjąć, aby skutecznie go zwalczyć.

Klinika od a do z

Bielactwo – jakie są objawy choroby i jak ją leczyć?

01.09.2024

Bielactwo to przewlekła choroba skóry, która objawia się białymi plamami na ciele. Powstają one z powodu utraty melaniny – pigmentu nadającego kolor. Choć bielactwo nie jest groźne dla życia, może mocno wpłynąć na samoocenę i codzienne funkcjonowanie osób, które borykają się z tą przypadłością. Przyjrzymy się bliżej, czym jest bielactwo, jakie są jego przyczyny i jak można je leczyć nowoczesnymi metodami.

Klinika od a do z

Pokrzywka spontaniczna u dzieci i dorosłych: wszystko, co musisz wiedzieć

01.09.2024

Pokrzywka spontaniczna, zwana również urtikarią, to stan skóry, który może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do głównych jej objawów należy nagłe pojawienie się swędzących, czerwonych bąbli, które mogą mieć różne kształty i rozmiary. Chociaż przypadłość ta sama w sobie nie jest groźna, może być bardzo uciążliwa i znacząco obniżać komfort życia. Dlatego warto wiedzieć, co ją wywołuje, jak się objawia i jak można ją leczyć, aby skutecznie sobie z nią radzić.

Klinika od a do z

Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

01.09.2024

Łojotokowe zapalenie skóry to problem, z którym boryka się wiele osób. Zaczerwieniona, swędząca i łuszcząca się skóra, zwłaszcza na twarzy, głowie czy klatce piersiowej, może być nie tylko nieprzyjemna, ale i krępująca. Dobra wiadomość jest taka, że można sobie z tym skutecznie radzić. Warto poznać przyczyny i objawy tej choroby, aby móc skutecznie ją leczyć i zapobiegać nawrotom.

Klinika od a do z

Cellulit wodny: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

01.09.2024

Nierówna i pomarszczona skóra, która przywodzi na myśl skórkę pomarańczy – tak mogą wyglądać objawy cellulitu. Wyróżnia się dwie odmiany tej przypadłości: wodną i tłuszczową. Czym charakteryzuje się cellulit wodny? Jakie są jego przyczyny i skuteczne metody leczenia?

Klinika od a do z

Jak działa kwas salicylowy?

31.08.2024

Jedną z popularnych substancji kosmetycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry, jest kwas salicylowy. Jakie jest jego działanie? Kto powinien sięgać po kosmetyki z kwasem salicylowym i jakie zabiegi są wykonywane z użyciem tej substancji? 

Klinika od a do z

Kwas mlekowy w medycynie estetycznej – jego właściwości i korzyści dla skóry

31.08.2024

Jednym z kwasów AHA, które bywają również określane mianem kwasów owocowych, jest właśnie kwas mlekowy. Jest to substancja często wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jakie są jej właściwości i zastosowanie? Czy warto stosować kwas mlekowy?

Klinika od a do z

Rola kwasu azelainowego w terapii skórnej – od walki z trądzikiem po odmłodzenie

31.08.2024

Kwas azelainowy to popularny składnik kosmetyków do cery trądzikowej, ale też substancja wykorzystywana podczas profesjonalnych zabiegów odmładzających. Jakie są jego właściwości? Kto powinien sięgnąć po kwas azelainowy i jakie są przeciwwskazania do jego użycia?

Klinika od a do z

Tretynoina w leczeniu trądziku: zastosowanie w medycynie estetycznej i dermatologii

31.08.2024

Trądzik to poważny problem, który dotyka nie tylko nastolatki. Jest kilka sposobów na walkę z nim – jednym z nich jest tretynoina. To pochodna witaminy A, zwana także kwasem retinowym. Substancja ta posiada unikalne właściwości, dlatego coraz częściej stosowana jest w medycynie estetycznej i dermatologii. Jak działa na skórę? Czy każdy może ją stosować? W jakiej formie jest dostępna? 

Klinika od a do z

Kolagen, czyli klucz do młodości i zdrowia Twojej skóry

31.08.2024

Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i elastycznej skóry. Włókna kolagenowe, które są jej podstawowymi elementami strukturalnymi, zapewniają jędrność i sprężystość. Z wiekiem produkcja kolagenu maleje. Skutkuje to pojawieniem się pierwszych zmarszczek i utratą jędrności skóry. Jak kolagen wpływa na skórę i jakie zabiegi z jego wykorzystaniem warto stosować? Sprawdź sam!

Klinika od a do z

Kwas traneksamowy: skuteczne rozwiązanie na przebarwienia skóry

31.08.2024

Kwas traneksamowy od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością w kosmetyce. Po kosmetyki i zabiegi z jego wykorzystaniem chętnie sięgają osoby borykające się z problemem przebarwień skóry. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak działa kwas traneksamowy na skórę, poznamy przeciwwskazania do jego stosowania, a także przybliżymy zabiegi kosmetyczne, które wykonywane są z jego udziałem. Zapraszamy do lektury!

Klinika od a do z

Kwas glikolowy: właściwości, działanie i zastosowanie w medycynie estetycznej

29.08.2024

Marzysz o cerze bez zmarszczek, przebarwień i trądziku? Kwas glikolowy będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrową i piękną skórę! Ten organiczny związek chemiczny wykazuje silne właściwości złuszczające i regenerujące. W dalszej części artykułu odkryjemy sekrety kwasu glikolowego, przybliżymy jego właściwości, a także podpowiemy, jakie zabiegi kosmetyczne z jego udziałem są najbardziej skuteczne. 

Klinika od a do z

Dlaczego na naszej głowie pojawiają się siwe włosy?

24.08.2024

Na Twojej głowie pojawił się pierwszy siwy włos? A może zastanawiasz się, czy siwizny można uniknąć lub w jakiś sposób opóźnić jej wystąpienie? Poznaj najważniejsze informacje na temat procesu siwienia. Dowiedz się, jak ukryć siwe włosy i co zrobić, by były w jak najlepszej kondycji.

Klinika od a do z

Depilacja brazylijska – co musisz wiedzieć przed zabiegiem?

24.08.2024

Depilacja brazylijska to jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów depilacji intymnej, jaki bywa wykonywany w gabinetach kosmetycznych (zwłaszcza wiosną i latem). Chętnie korzystają z niego panie, które marzą o gładkiej skórze w okolicy bikini. Decydując się na zabieg, warto poznać metody jego wykonania. Co to jest depilacja brazylijska? Jaka metoda jest najlepsza? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu? 

Klinika od a do z

Co robić, gdy zauważymy pęknięte naczynko w oku? Profilaktyka i leczenie

24.08.2024

Pęknięte naczynka w oku mogą budzić obawy – szczególnie wówczas, gdy wylew podspojówkowy jest spory. O czym może świadczyć pęknięte naczynko w oku? Czy wymaga leczenia?

Klinika od a do z

Zapalenie mięśni – rozpoznawanie i leczenie

24.08.2024

Wrażenie osłabienia siły mięśni, ból i obrzęk – to symptomy, które mogą wskazywać na zapalenie mięśni. Schorzenie to może mieć ostry lub przewlekły charakter oraz powodować szereg dodatkowych dolegliwości. Co powoduje zapalenie mięśni? Jakie są objawy i sposoby leczenia?

Klinika od a do z

Oponka na brzuchu – dlaczego powstaje i jakie są skuteczne strategie, aby się jej pozbyć?

24.08.2024

Oponka na brzuchu to zmora wielu osób – również tych o szczupłej budowie ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach talii to nie tylko problem natury estetycznej, ale i poważne zagrożenie dla zdrowia. Posiadacze wystającego brzuszka częściej borykają się z cukrzycą typu 2, a nawet z chorobami sercowo-naczyniowymi. Skąd bierze się tłuszcz na brzuchu? Jak z nim walczyć? 

Klinika od a do z

Co to jest dermografizm? Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

23.06.2024

Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki wyróżniający się charakterystycznymi objawami. W przypadku tego schorzenia do powstania zadrapań na skórze wystarczy dotyk. Jakie są inne symptomy pokrzywki dermograficznej? Jak się ją leczy? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

23.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

23.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Objawy, leczenie i profilaktyka nużycy. Poznaj metody pozbywania się pasożytów skóry

23.06.2024

Nużyca to schorzenie, które spowodowane jest zakażeniem pasożytem nużeńca. Czasami nie daje ono żadnych objawów, ale u osób z osłabioną odpornością może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych skóry twarzy czy brzegów powiek. Dowiedz się, jakie są inne symptomy nużycy i w jaki sposób się ją leczy.

Klinika od a do z

Rybia łuska – jak radzić sobie z tą specyficzną formą choroby skóry?

23.06.2024

Rybia łuska jest ciężką chorobą skórną, której charakterystycznym objawem jest nadmierne rogowacenie skóry. Jej pierwsze symptomy można zaobserwować we wczesnym dzieciństwie, a w niektórych przypadkach nawet tuż po urodzeniu. Przeczytaj, jak radzić sobie z tego rodzaju dermatozą.

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

23.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Anorgazmia – zrozumienie problemu i sposoby leczenia

22.06.2024

Czasami nawet wysokie libido czy stan podniecenia nie sprawiają, że stosunek płciowy kończy się osiągnięciem zaspokojenia seksualnego. Z czego wynika ten problem? Czym charakteryzuje się anorgazmia, czyli dysfunkcja skutkująca brakiem orgazmu? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Dermomasaż – poznaj innowacyjny zabieg na ciało i twarz

22.06.2024

Specjalistyczny zabieg ciśnieniowy, który pomaga zwalczać cellulit, zmarszczki i rozstępy to właśnie dermomasaż. Na czym dokładnie polega ta procedura? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu dermomasażu?

Klinika od a do z

Czerwone pieprzyki: kiedy należy się nimi zainteresować?

22.06.2024

Na swojej skórze dostrzegasz niewielkie punkty w czerwonym kolorze, które są płaskie lub lekko wypukłe? Czerwone pieprzyki tego typu są dość powszechne wśród osób po trzydziestym roku życia, ale u wielu pojawiają się dużo wcześniej. Czy mogą być groźne? Skąd się biorą czerwone pieprzyki i czy trzeba je leczyć?

Klinika od a do z

Budowa i funkcje płytki paznokcia – co wpływa na jej zdrowie?

22.06.2024

Choć płytka paznokcia wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z manicure, jej wygląd jest istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Z czego jest zbudowana? Co oznaczają pojawiające się na jej powierzchni zmiany? Wyjaśniamy!

Klinika od a do z

Hiperteloryzm – rzadka cecha genetyczna czy problem estetyczny?

22.06.2024

Hiperteloryzm to wada, która kojarzona jest przede wszystkim z szerokim rozstawieniem oczodołów, może ona jednak dotyczyć także innych parzystych narządów. W zależności od przypadku jest pojedynczą anomalią lub towarzyszy innym chorobom. Zwykle ma podłoże genetyczne, ale nie zawsze. Dowiedz się więcej na temat hiperteloryzmu.

Klinika od a do z

Przepuklina pooperacyjna – jak unikać i leczyć powikłania po zabiegu?

22.06.2024

Jednym z możliwych powikłań po zabiegu chirurgicznym jest właśnie przepuklina pooperacyjna. Dolegliwość ta polega na przemieszczeniu się narządów jamy brzusznej (najczęściej jelit) lub ich fragmentów poza ich prawidłową lokalizację. Jak uniknąć przepukliny pooperacyjnej? Jak leczyć tego typu powikłania po zabiegu?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać alergię kontaktową? Objawy i skuteczne metody leczenia

22.06.2024

Alergia kontaktowa, jak sama nazwa sugeruje, powstaje na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Jeśli na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienia lub swędzące krostki tuż po pogłaskaniu kota albo po użyciu perfum lub niektórych substancji piorących, to może być właśnie alergia kontaktowa. W jaki sposób ją prawidłowo rozpoznać i jak się ją leczy?

Klinika od a do z

Jak powstaje wdowi garb? Zadbaj o postawę i zdrowie swoich pleców

22.06.2024

Wdowi garb to rodzaj deformacji dolnej partii kręgosłupa szyjnego. Poznasz ją po wypukłości z tkanki tłuszczowej. Zmiana tego typu wynika między innymi z nieprawidłowej postawy ciała. Co jeszcze wpływa na tworzenie się wdowiego garbu? Jak zniwelować tę przypadłość?

Klinika od a do z

Przeczosy – jak powstają i jak leczyć te zmiany skórne?

22.06.2024

Przeczosy to rodzaj zmian skórnych, które mają postać drobnych, popękanych linii. Powstają na skutek drapania naskórka wywołanego przez silny świąd. Jakim chorobom towarzyszą? Jak je leczyć? Wyjaśniamy!

Klinika od a do z

Kwas TCA – zastosowanie, efekty i bezpieczeństwo zabiegów

22.06.2024

Kwas TCA jest jednym z najskuteczniejszych kwasów mających zastosowanie w kosmetologii. Wnika w głębokie warstwy skóry, dlatego powinien być używany bardzo ostrożnie. W jakich zabiegach jest stosowany? Jakie efekty daje kuracja kwasem TCA? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Galwanizacja w kosmetyce – jak działa i dla kogo jest polecana?

22.06.2024

Galwanizacja to zabieg kosmetyczny bazujący na wykorzystaniu prądu stałego. Wykonując go, można ujędrnić i poprawić stan skóry. Jak dokładnie działa galwanizacja? Jakie jeszcze daje efekty i kto powinien rozważyć taki zabieg? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Koilonychia: symptomy, diagnoza i leczenie łyżeczkowatych paznokci

22.06.2024

Koilonychia, nazywana także wklęśnięciem płytki paznokciowej, to schorzenie paznokci, którego charakterystycznym symptomem jest zmiana wyglądu płytki. Przypomina ona łyżeczkę, jest wklęsła i ma tendencję do łamania się. Po czym jeszcze można poznać tę przypadłość? Jak się ją diagnozuje i leczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Wolne rodniki: fakty i mity o ich roli w organizmie

20.06.2024

Wolne rodniki – ciągle o nich głośno! Nic dziwnego, są jedną z najczęstszych przyczyn starzenia się organizmu i mają negatywny wpływ na stan skóry. Jaka jeszcze jest ich rola? Czy można im zapobiegać? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Interpretacja mapy trądziku – jak czytać sygnały skóry?

20.06.2024

Trądzik może pojawiać się w różnych częściach twarzy – na czole, brodzie, a nawet w okolicach uszu. Choć przyczyny powstawania pryszczy są złożone, jeśli często występują one w podobnych miejscach, warto sprawdzić, czy ich źródło nie leży w problemach z funkcjonowaniem wybranego układu organizmu. Pomóc w tym może mapa trądziku. Dowiedz się, jak ją interpretować.

Klinika od a do z

Zanokcica – przyczyny powstawania i metody leczenia

15.06.2024

Zanokcica paznokcia to jedno z częściej występujących schorzeń tego obszaru ciała. Jego przyczyną jest stan zapalny spowodowany na przykład przez uraz naskórka. Co istotne, z pozoru błaha przypadłość może przyczynić się do odczuwania dolegliwości bólowych, które radykalnie utrudnią normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są inne przyczyny zanokcicy i sprawdź, w jaki sposób się z nią uporać.

Klinika od a do z

Mięczak zakaźny: jak rozpoznać i skutecznie leczyć?

15.06.2024

Jedną z częściej występujących chorób wirusowych manifestujących się zmianami skórnymi jest mięczak zakaźny. Choć ma on łagodny przebieg, może występować przewlekle. Wyjaśniamy, jak diagnozuje się to schorzenie, a także, w jaki sposób się je leczy.

Klinika od a do z

Obłączek paznokcia – jakie funkcje pełni i jak o niego dbać?

15.06.2024

Obłączek paznokcia poznasz po charakterystycznym kształcie przypominającym półksiężyc i białym zabarwieniu. Może on występować na jednym, kilku lub wszystkich palcach. Choć wygląda niepozornie, jego wielkość oraz zabarwienie często są odzwierciedleniem stanu organizmu. Jakie funkcje pełni obłączek paznokcia? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czy linie Beau mogą być powodem do zmartwień?

15.06.2024

Choć linie Beau, czyli poprzeczne bruzdy na paznokciach, same w sobie zwykle nie są zagrożeniem dla zdrowia, lepiej ich nie bagatelizować. Ich powstawanie najczęściej związane jest z zaburzeniami pracy organizmu. Sprawdzamy, jakie są inne przyczyny ich powstawania.

Klinika od a do z

Jak kwas ferulowy działa na naszą skórę?

15.06.2024

Kwas ferulowy to przeciwutleniacz, który pozytywnie wpływa na stan skóry. Neutralizuje przebarwienia, złuszcza naskórek i poprawia działanie innych antyoksydantów. Jakie są jego pozostałe właściwości? Dlaczego warto stosować zawierające go kosmetyki? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Suche dłonie – sygnał problemów zdrowotnych? Jak chronić skórę przed przesuszeniem?

13.06.2024

Suche dłonie to nie tylko problem natury estetycznej. Taki stan może być rezultatem niedoboru witamin lub objawem niektórych chorób. Jakie są inne przyczyny złej kondycji skóry dłoni? Jak odpowiednio o nią dbać? Odpowiadamy na te i podobne pytania!

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i metody leczenia słoniowacizny

13.06.2024

Słoniowacizna, czyli zaawansowany obrzęk limfatyczny, wynika z zaburzeń w przepływie limfy związanych na przykład z przewlekłą niewydolnością żylną. Jej charakterystycznym symptomem jest ogromna, ciągle powiększająca się opuchlizna. Sprawdź, jakie są inne objawy słoniowacizny nóg i dowiedz się, w jaki sposób się ją leczy.

Klinika od a do z

Nagniotki – zapobieganie i leczenie. Kiedy udać się do specjalisty?

13.06.2024

Nagniotki na stopach lub dłoniach to rodzaj odcisków, które są rezultatem nadmiernego nacisku na naskórek. Choć zwykle mają małe rozmiary, mogą powodować dolegliwości bólowe i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak im zapobiegać? Jak leczy się nagniotki? 

Klinika od a do z

Masaż powięziowy – technika dla zdrowia i relaksu

13.06.2024

Masaż powięziowy to forma fizjoterapii, która cieszy się coraz większą popularnością. Sprzyja odprężeniu, ale nie tylko. Ma też pozytywny wpływ na kondycję organizmu. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega i jakie są wskazania do jego wykonania.

Klinika od a do z

Czym charakteryzuje się zakrzepica żylna i jak przebiega jej leczenie?

14.03.2024

Często towarzyszy Ci uczucie ciężkich nóg, a może dokuczają Ci obrzęki kończyn dolnych? Objawy te mogą wskazywać na obecność lub ryzyko rozwinięcia się zakrzepicy. Czym jest to schorzenie? Jak rozwija się zakrzepica żylna i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak działają retinoidy? Poznaj wskazania do ich stosowania

14.03.2024

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, to substancje, które są obecne w szerokiej gamie kosmetyków. Bywają również wykorzystywane w kuracjach dermatologicznych, a także w licznych zabiegach medycyny estetycznej. Jak działają retinoidy? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich użycia?

Klinika od a do z

Jak wygląda alergia na słońce? Skuteczne sposoby ochrony skóry

14.03.2024

Eksponowanie skóry na słońce ma swoje pozytywne, jak i negatywne aspekty. Z jednej strony to właśnie pod wpływem promieni słonecznych w skórze zachodzi synteza witaminy D, z drugiej zaś to właśnie promieniowanie słoneczne odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry oraz może prowadzić do rozwoju czerniaka. Umiar w korzystaniu ze słonecznych kąpieli jest więc wskazany wszystkim, ale szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią na słońce. Choć może wydawać się to dość zaskakujące, promienie słoneczne mogą wywoływać objawy uczulenia. Jak wygląda alergia na słońce i w jaki sposób uchronić się przed jej objawami?

Klinika od a do z

Poznaj warstwy skóry i ich kluczowe funkcje

14.03.2024

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Jej funkcje i właściwości są niezwykłe – nie tylko chroni tkanki położone głębiej, ale też ma niebagatelny wpływ na wygląd ludzkiego ciała. Poznaj wszystkie warstwy skóry oraz ich funkcje, by lepiej zrozumieć specyfikę swojej cery. To informacje, które mogą Ci się przydać w kontekście dbałości o zdrowie i urodę.

Klinika od a do z

Zastosowanie kwasu pirogronowego w kosmetykach i medycynie estetycznej

14.03.2024

Kwas pirogronowy bywa wykorzystywany podczas zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Można znaleźć go również na liście składników wielu kosmetyków. Co to za substancja? Jakie są właściwości kwasu pirogronowego i dla jakiej cery będzie on odpowiedni?

Klinika od a do z

Chrapanie a zdrowie. Jak leczyć tę przypadłość?

12.03.2024

Chrapanie jest nie tylko uciążliwe, ale może również świadczyć o problemach ze zdrowiem. Choć samo w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, czasami sygnalizuje przerost migdałków lub niedrożność nosa. Jak je leczyć? Jakie są sposoby na chrapanie w nocy? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Co siniaki na ciele mówią o naszym zdrowiu?

12.03.2024

Na Twoim ciele często pojawiają się siniaki? Pamiętaj, że nie zawsze są one rezultatem uderzenia. Co tego rodzaju zmiany mówią o Twoim stanie zdrowia? Jak sobie radzić z siniakami na ciele? Odpowiadamy na te i podobne pytania.

Klinika od a do z

Co to jest melanina? Poznaj sekrety pigmentu odpowiadającego za kolor skóry i włosów

12.03.2024

Substancja, która decyduje o kolorze skóry i włosów, to właśnie melanina. Jest to pigment naturalnie występujący w skórze i produkowany przez melanocyty. Jaka jest jego rola i co jeszcze warto wiedzieć o melaninie?

Klinika od a do z

Czy da się odbudować spalone włosy? Poznaj nasze propozycje

12.03.2024

Masz spalone włosy po rozjaśnianiu, prostowaniu albo innym zabiegu fryzjerskim? Wbrew pozorom to dość częsty rezultat nieodpowiednio przeprowadzonej stylizacji. Chociaż włosów zniszczonych w ten sposób nie da się całkowicie odbudować, możesz poprawić ich kondycję. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Leki światłouczulające a zabiegi laserowe

10.03.2024

Niektóre leki, preparaty medyczne i kosmetyczne wykazują działanie fotouczulające. Co to oznacza? Jakie są leki światłouczulające i czy podczas ich stosowania można wykonywać zabiegi laserowe?

Klinika od a do z

Lipomastia – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

10.03.2024

Lipomastia, czyli powiększone piersi u mężczyzny, zwykle związana jest z otyłością. Problem ten może też pojawić się u osób szczupłych, które bagatelizują systematyczną aktywność fizyczną. Jakie są charakterystyczne symptomy tej przypadłości? Jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Promieniowanie UV i jego negatywny wpływ na skórę

10.03.2024

Promieniowanie UV ma niebagatelny wpływ na cały organizm, niestety przede wszystkim negatywny – wystarczy wspomnieć, że sprzyja powstawaniu na skórze zmian nowotworowych. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje także szybsze starzenie się skóry. Jakie są inne skutki nierozważnych kąpieli słonecznych?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie krzywej przegrody nosowej

10.03.2024

Przegroda nosa to cienka struktura chrzęstna, która znajduje się w środku jamy nosowej. U wielu osób przegroda nosowa nie jest jednak idealnie prosta – szacuje się, że skrzywienie tej struktury to powszechna dolegliwość, która może dotyczyć nawet do 80% populacji! Gdy skrzywienie jest nieznaczne, może nie powodować żadnych dolegliwości. U niektórych osób krzywa przegroda powoduje jednak poważne problemy laryngologiczne. Jak objawia się ta dolegliwość? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia krzywej przegrody nosowej?

Klinika od a do z

Rodzaje implantów piersiowych: implanty anatomiczne a okrągłe

10.03.2024

Implanty piersiowe mogą różnić się między sobą kształtem i rozmiarem. Czym wyróżniają się implanty anatomiczne, a czym okrągłe? Czy należy je wymieniać na nowe, a jeśli tak, to po jakim czasie? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Skąd bierze się orli nos? Zabiegi na korektę garbatego nosa

10.03.2024

Wielkość i wygląd nosa to kwestie, które w niebagatelny sposób wpływają na estetykę twarzy. Wiele osób nie jest zadowolonych z wyglądu swojego nosa – bywa to przyczyną kompleksów i gorszej samooceny. O ile jednak nos zbyt szeroki lub bardzo wąski można skorygować umiejętnie wykonanym makijażem, to zdecydowanie trudniej ukryć w ten sposób garbaty nos. Jakie są przyczyny takiego wyglądu nosa? W jaki sposób można poprawić jego wygląd?

Klinika od a do z

Uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile. Jak zlikwidować tę przypadłość?

10.03.2024

Twoje dziąsła są nadmiernie widoczne, kiedy się uśmiechasz? Problemem ten może wynikać z gummy smile, czyli wady będącej następstwem zaburzeń stref białej i czerwonej ust. Jak ją zlikwidować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej – sprawdzamy, jak zniwelować uśmiech dziąsłowy.

Klinika od a do z

Wciągnięte brodawki sutkowe – jak wyglądają i czy można je leczyć?

10.03.2024

Wciągnięte brodawki sutkowe to niestandardowa cecha anatomiczna, która często stanowi nie tylko problem natury estetycznej. Wada tego rodzaju u kobiety może utrudnić karmienie dziecka piersią. W rzadkich przypadkach taki wygląd sutków może być związany z procesem nowotworowym. Jak wygląda taki defekt skórny? Czy można go leczyć?

Klinika od a do z

Fale radiowe i ich zastosowanie w medycynie estetycznej

10.03.2024

Nowoczesne i nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – nie pozostawiają śladów i nie wiążą się z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji. Jednym z takich zabiegów są właśnie fale radiowe, które bywają również określane mianem radiofrekwencji. Jak fale radiowe są wykorzystywane w medycynie estetycznej? Jakie przynoszą korzyści i na co należy zwrócić uwagę, decydując się na takie zabiegi?

Klinika od a do z

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

10.03.2024

Iniekcje z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego cieszą się bardzo dużą popularnością. Ten popularny wypełniacz stosowany jest do modelowania twarzy – przede wszystkim ust, ale też policzków, owalu twarzy, a także do wypełniania zmarszczek. Chociaż kwas hialuronowy jest stosunkowo bezpieczną substancją, każdy zabieg medyczny lub kosmetyczny może przynieść niezamierzone rezultaty. Jeśli doszło do powikłań lub efekty estetyczne są niezgodne z zamierzeniami, nie trzeba czekać wiele miesięcy na to, by efekt zabiegu ustąpił samoistnie. Rozwiązaniem może być hialuronidaza. Co to takiego? W jakich sytuacjach można ją zastosować?

Klinika od a do z

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

10.03.2024

Drugi podbródek powoduje, że twarz wydaje się dużo bardziej krągła i pucułowata. Co ciekawe, na jego obecność narzekają osoby o różnych typach sylwetki. Skąd bierze się drugi podbródek? W jaki sposób można go wyeliminować?

Klinika od a do z

Jak wygląda stulejka? Przyczyny i propozycje leczenia

10.03.2024

Stulejka to zwężenie napletka, które utrudnia, a czasami uniemożliwia odsłonięcie żołędzi penisa. Przypadłość ta może mieć charakter wrodzony bądź nabyty, występować u dorosłych mężczyzn oraz u dzieci. Jakie są objawy stulejki i przyczyny powstawania tego defektu? Jak się go leczy?

Klinika od a do z

Jak wygląda aura migrenowa? Przyczyny i objawy

07.03.2024

Aura migrenowa może występować wraz z bólem głowy lub poprzedzać go. Zdarza się jednak również, że występuje niezależnie od dolegliwości bólowych. Czym dokładnie jest aura migrenowa? Jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Klinika od a do z

Co to jest załupek u mężczyzn? Objawy i sposoby leczenia

07.03.2024

Załupek, czyli obrzęk żołędzi i napletka, występuje głównie jako powikłanie stulejki. Szansę na pojawienie się takiego stanu zwiększają także nieprawidłowe nawyki higieniczne. Jak wygląda załupek? Jakie są symptomy tej przypadłości, a także sposoby jej leczenia? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Czy krosty Fordyce’a są groźne? Rozpoznanie i leczenie

07.03.2024

Krosty Fordyce’a to niewielkie zmiany, które tworzą się na skutek magazynowania się łoju pod skórą. Najczęściej mają one łagodny charakter, ale bywa i tak, że sygnalizują problem zdrowotny – zwłaszcza jeśli zlokalizowane są w okolicach oczu lub w jamie ustnej. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć plamki Fordyce’a.

Klinika od a do z

Czym są poduszki Bichata? Jak wygląda zabieg ich usunięcia?

07.03.2024

Poduszki Bichata to struktury tłuszczowe umiejscowione w okolicy policzków. Jeśli są nadmiernie uwypuklone, mogą być powodem kompleksów. Na czym polega usunięcie poduszek Bichata? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?

Klinika od a do z

Jak się pozbyć zaskórników? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

07.03.2024

Zaskórniki, nazywane potocznie wągrami, to powszechny problem skórny. Poznasz je po nieestetycznie wyglądających czarnych kropkach pojawiających się przede wszystkim na skórze twarzy, ale nie tylko. Sprawdzamy, jak powstają głębokie zaskórniki i jak się z nimi uporać.

Klinika od a do z

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu? Ceny, liczba sesji, efekty

07.03.2024

Tatuaż wcale nie musi być pamiątką na całe życie. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci już jego wygląd, treść lub symbolika, możesz rozważyć jego modyfikację lub usunięcie przy pomocy lasera. Na czym dokładnie polega laserowe usuwanie tatuażu? Ile to kosztuje i czy to skuteczna metoda?

Klinika od a do z

Czy podkrążone oczy są objawem choroby? Przyczyny i leczenie

02.03.2024

Sińce pod oczami powodują, że wygląda się na osobę zmęczoną i niewyspaną. Podkrążone oczy podkreślają również ewentualne oznaki starzenia się skóry. Czy to wyłącznie defekt kosmetyczny, który wystarczy skorygować makijażem lub odpowiednio dobranymi zabiegami? Jakie są przyczyny i sposoby na leczenie podkrążonych oczu?

Klinika od a do z

Dlaczego cierpimy na suchość pochwy? Przyczyny oraz sposoby leczenia

02.03.2024

Suchość pochwy może być rezultatem zmian hormonalnych, skutkiem przyjmowania niektórych leków lub stanowić objaw infekcji narządów intymnych. Jakie czynniki sprzyjają niedostatecznemu nawilżeniu pochwy? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Jak skutecznie usunąć zmarszczki na szyi?

02.03.2024

Skóra na szyi jest delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek – często to właśnie zmarszczki na szyi optycznie dodają lat i bywają przyczyną kompleksów. Dlaczego tak łatwo powstają zmarszczki na dekolcie? Jak je usunąć?

Klinika od a do z

Metody na ujędrnianie biustu – wszystko, co musisz wiedzieć

02.03.2024

Twoje piersi zaczęły opadać i straciły krągły kształt? Ćwiczenia, dieta i odpowiednia pielęgnacja to tylko niektóre sposoby na ujędrnianie biustu. Sprawdź, jakie są skuteczne metody na poprawę wyglądu tej partii ciała.

Klinika od a do z

Obwisłe ramiona, czyli pelikany. W jaki sposób je ujarzmić?

02.03.2024

Obwisłe ramiona, do których przylgnęło potoczne określenie pelikany, to problem natury estetycznej, który zwykle dotyczy kobiet w dojrzałym wieku, ale nie tylko. Czasami borykają się z nim także mężczyźni i osoby młodsze. Jakie czynniki sprzyjają wiotkości ramion? Jak się z nią uporać?

Klinika od a do z

Jak powstają i jak leczyć prosaki na powiekach?

02.03.2024

Choć prosaki na powiece i pod oczami są niegroźnymi zmianami skórnymi o małych rozmiarach, stanowią problem natury estetycznej. Dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć? Sprawdźmy!

Klinika od a do z

Jak wygląda i jak leczyć znamię Clarka?

02.03.2024

Na Twojej skórze widnieją brązowe znamiona barwnikowe, które są delikatnie wyniesione ponad poziom skóry? To mogą być właśnie znamiona Clarka. Czy mogą być groźne? W jaki sposób je zdiagnozować i czy należy je usunąć?

Klinika od a do z

Jak wygląda znamię atypowe? W jaki sposób je leczyć?

02.03.2024

Na skórze człowieka może pojawiać się wiele różnych znamion. Spora część z nich to znamiona barwnikowe, które najczęściej powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Znamiona te mogą mieć charakter typowy lub atypowy. Co dokładnie oznacza, że znamię jest atypowe? Czy jego obecność jest powodem do niepokoju? Jak diagnozować i leczyć znamiona atypowe?

Klinika od a do z

Jak wygląda znamię łojowe i kiedy należy je usunąć?

02.03.2024

Znamiona łojowe to rzadki rodzaj zmian skórnych, które zazwyczaj bywają zlokalizowane na twarzy, szyi lub skórze głowy. Przeważnie znamię łojowe jest obecne na skórze już w momencie narodzin, a z wiekiem może ulec powiększeniu i pogrubieniu. Jak wygląda diagnostyka tej zmiany? Czy znamię łojowe jest groźne i w jaki sposób przebiega leczenie?

Klinika od a do z

Swędzące pachy – co mówi Twój organizm?

02.03.2024

Swędzące pachy często okazują się objawem infekcji skórnej lub rezultatem niewłaściwej pielęgnacji tej partii ciała. Czasami jednak zwiastują poważniejsze problemy ze zdrowiem. Sprawdź, co może oznaczać delikatne i ostre swędzenie pod pachami.

Klinika od a do z

Jak wygląda łuszczyca na stopach? Przyczyny i sposoby leczenia

02.03.2024

Łuszczyca na stopach skutkuje nie tylko zmianami w wyglądzie skóry, ale też może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wyłącznie dolegliwość skórna, ale choroba ogólnoustrojowa. Dowiedz się, jakie czynniki jej sprzyjają i w jaki sposób można leczyć łuszczycę stóp.

Klinika od a do z

Atopowe zapalenie skóry głowy - najważniejsze informacje

02.03.2024

Atopowe zapalenie skóry głowy (AZS) bywa również określane mianem egzemy oraz atopii. Jest to przewlekłe schorzenie o podłożu alergicznym, w którym jednak spore znaczenie mają również czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry głowy? Poznaj te i inne najważniejsze informacje o tym schorzeniu, by umieć je rozpoznać i łagodzić jego przebieg.

Klinika od a do z

Czy należy martwić się guzkiem pod pachą? Przyczyny i leczenie

02.03.2024

Guzki pod pachą często są konsekwencją wykonanej w nieprawidłowy sposób depilacji skóry, ale mogą okazać się również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, czym jeszcze mogą być spowodowane tego rodzaju zmiany skórne oraz jak leczy się różnego typu zgrubienia pod pachami.

Klinika od a do z

Jak i w czym moczyć nogi? Nasze propozycje kuracji

02.03.2024

Moczenie nóg to sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Odpowiednio przygotowane kąpiele mogą też pomóc Ci zniwelować wybrane dolegliwości. W czym moczyć nogi, które bolą, są opuchnięte lub brzydko pachną? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Łysienie poporodowe – zahamuj wypadanie włosów po ciąży

02.03.2024

Zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów po porodzie? Łysienie poporodowe zwykle wynika ze zmian hormonalnych i towarzyszy stopniowemu powrotowi organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. Czasami jednak nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Przeczytaj, jakie są sposoby na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Klinika od a do z

Objawy i sposoby leczenia łuszczycy na twarzy

02.03.2024

Łuszczyca twarzy to przewlekły problem zdrowotny, który nie tylko jest powodem kompleksów, ale również źródłem dolegliwości bólowych. Powstałe na skórze zmiany często swędzą i pieką, a niekiedy mogą powodować także zaburzenia ze strony innych narządów, na przykład słuchu. Przeczytaj, jak jeszcze objawia się łuszczyca na twarzy i jak się ją leczy.

Klinika od a do z

Przyczyny i leczenie krostek pod pachami

02.03.2024

Krostki pod pachami mogą utrudniać depilację, jak również powodować świąd lub innego rodzaju dyskomfort. Jeśli na swojej skórze dostrzegasz krosty pod pachami, dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania i co zrobić, by pozbyć się pryszczy pod pachami?

Klinika od a do z

Rozpoznanie i leczenie łuszczycy kropelkowej

02.03.2024

Łuszczyca kropelkowata objawia się wykwitami skórnymi, które mają formę niewielkich grudek o różowym zabarwieniu. Choć można zachorować na nią w każdym wieku, najczęściej zmagają się z nią dzieci. Czym jeszcze charakteryzuje się ta odmiana łuszczycy? Jak są metody jej leczenia? Sprawdźmy!

Klinika od a do z

Skuteczne metody na pozbycie się blizn po samookaleczeniu

02.03.2024

Samookaleczanie się najczęściej pozostawia po sobie wyraźne ślady i nie chodzi wyłącznie o blizny na skórze. U wielu osób akty autoagresji związane są z trudnymi sytuacjami życiowymi, nadmiernym stresem, poczuciem winy lub innymi problemami psychicznymi oraz emocjonalnymi. Uporanie się z nimi nie jest łatwe, może być czasochłonne, a widok blizn na skórze może dodatkowo utrudniać dojście do siebie. W jaki sposób zniwelować blizny po samookaleczeniu?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Przyczyny i metody leczenia

02.03.2024

Choć pojawiające się na twarzy i innych obszarach ciała pryszcze kojarzą się przede wszystkim z okresem dojrzewania, tego typu zmiany możesz zaobserwować również w późniejszym wieku. Jedną z ich najczęstszych przyczyn jest trądzik hormonalny. Przeczytaj, po czym możesz go poznać i jak uporać się tą przypadłością.

Klinika od a do z

Co to są zakola i jak sobie z nimi radzić?

11.11.2023

Dostrzegasz ubytek włosów w okolicach czoła? To mogą być zakola. Jeśli nie chcesz, by problem ten pogłębiał się w niekontrolowany sposób, dowiedz się więcej o tym, dlaczego powstają zakola i w jaki sposób sobie z nimi poradzić.  

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć grzybicę skóry głowy?

11.11.2023

Grzybica skóry głowy to schorzenie o zakaźnym charakterze. Jego wystąpienie wiąże się z dość nieprzyjemnymi objawami, do których zalicza się swędzenie skóry głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. Grzybica skóry głowy może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jakie są rodzaje grzybicy owłosionej skóry głowy i jak ją leczyć!

Klinika od a do z

Jak rozpoznać naczyniaki włośniczkowe? Objawy i sposoby leczenia

11.11.2023

Czerwone plamki oraz guzki, które pojawiają się na skórze u dzieci, najczęściej okazują się właśnie naczyniakami włośniczkowymi. Większość z tych zmian samoistnie zanika już po kilku latach. Jak powstają naczyniaki włośniczkowe? Czy mogą być groźne i w jaki sposób się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Przyczyny wypadania brwi. Jak leczyć tę przypadłość?

11.11.2023

Twoje brwi wyraźnie tracą na gęstości i coraz częściej zauważasz wypadające z nich włoski? Wypadanie brwi może być problemem tymczasowym i konsekwencją stresującego trybu życia. Zdarza się jednak, że jest ono spowodowane poważniejszymi schorzeniami – na przykład chorobami tarczycy. Przeczytaj, jakie są pozostałe przyczyny przerzedzenia się brwi i sprawdź, jak wyeliminować tę przypadłość.

Klinika od a do z

Znamię naskórkowe: odmiany, przyczyny i sposoby leczenia

11.11.2023

Na skórze twarzy i ciała mogą występować najróżniejsze znamiona skórne. Najczęściej są to znamiona barwnikowe (melanocytowe), a nieco rzadziej powstają znamiona naskórkowe (niemające związku z melanocytami). Czym są znamiona naskórkowe? Dlaczego pojawiają się na skórze i jakie są metody ich leczenia?

Klinika od a do z

Hymenotomia, czyli usunięcie błony dziewiczej. Kiedy przeprowadzić zabieg?

11.11.2023

Hymenotomia to zabieg, na jaki decydują się kobiety, u których budowa błony dziewiczej utrudnia współżycie lub normalne miesiączkowanie. Sprawdź, jakie są inne wskazania do nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej.

Klinika od a do z

Jak powstaje płyn surowiczy? Postępowanie i profilaktyka

11.11.2023

Rzadki i przejrzysty płyn, który może wyciekać z rany, skaleczenia, a nawet z rozdrapanej krostki to właśnie płyn surowiczy. Skąd się bierze ta substancja i czemu służy? Czy obecność płynu surowiczego może świadczyć o jakiejś nieprawidłowości?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać łysienie bliznowaciejące? Przyczyny i sposoby leczenia

11.11.2023

Łysienie bliznowaciejące to rzadka, ale poważna przypadłość, której rezultatem może być nawet trwała utrata włosów. Przyczyną tej choroby bywają wady wrodzone, ale zdarza się, że schorzenie to ma charakter nabyty. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają temu typowi łysienia i w jaki sposób można leczyć łysienie bliznowate?

Klinika od a do z

Poznaj objawy i sposoby na przepuklinę Richtera

11.11.2023

Istnieją różne rodzaje przepukliny. Jedną z nich jest właśnie przepuklina Richtera. Jej nazwa pochodzi od nazwiska chirurga, który sformułował jej definicję. W jaki sposób objawia się ten rodzaj przepukliny? Czy jest groźny? Jak leczyć przepuklinę Richtera?

Klinika od a do z

Jak powstają i jak leczyć żylaki powrózka nasiennego?

08.11.2023

Pomimo tego, że żylaki powrózka nasiennego nie zawsze powodują wystąpienie wyraźnych objawów, mogą skutkować poważnymi powikłaniami. Jak rozpoznać i zdiagnozować tę przypadłość? Jakimi metodami leczy się żylaki jąder? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Jak pozbyć się łupieżu suchego? Poznaj przyczyny oraz sposoby leczenia

08.11.2023

Masz suche włosy, a Twoją skórę głowy pokrywają drobne białe łuski? To może być łupież suchy. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale często świadczy też o problemach zdrowotnych – na przykład o niedoborach wybranych witamin. Przeczytaj, po czym jeszcze możesz rozpoznać łupież suchy i dowiedz się, jak się go pozbyć!

Klinika od a do z

Jak zwalczyć skutki fotostarzenia skóry i cieszyć się młodszym wyglądem?

08.11.2023

Zmarszczki, zaburzenia pigmentacji oraz utrata elastyczności skóry – objawy te mogą wskazywać na fotostarzenie skóry. Jakie są przyczyny tego procesu? Czy można uniknąć fotostarzenia się skóry?

Klinika od a do z

Plamy i przebarwienia starcze – jak je zlikwidować?

08.11.2023

Ciemniejsze plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się na rękach i twarzy u osób po 40. roku życia – to mogą być właśnie plamy starcze. Skąd się biorą te przebarwienia skórne? Jak powstają i czy można się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Rozstępy na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny powstawania i skuteczne zabiegi

08.11.2023

Rozstępy mogą pojawić się niemal na dowolnym obszarze skóry. Choć najczęściej powstają na brzuchu, udach i ramionach, u wielu osób widoczne są także na plecach. Dlaczego powstają właśnie na tym obszarze ciała? Jak usunąć rozstępy z pleców?

Klinika od a do z

Blizny na ustach po opryszczce? Poznaj skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć

07.11.2023

Opryszczka to uciążliwa dolegliwość, która daje o sobie znać najczęściej wówczas, gdy jest się osłabionym lub przeziębionym. Powodem jej występowania jest infekcja wirusem HSV, która ma charakter przewlekły (wirus pozostaje w stanie uśpienia w organizmie i co jakiś czas może aktywować się, wykorzystując Twoją obniżoną odporność). Wykwity opryszczki najczęściej występują na ustach, przez co są silnie wyeksponowane i mogą być przyczyną kompleksów. Pamiątką po nich bywają nieestetyczne blizny. Jakie są sposoby na blizny po opryszczce? Czy można ich uniknąć?

Klinika od a do z

Czy mam skórę łojotokową? Główne objawy i sposoby leczenia

07.11.2023

Twoja cera błyszczy się, ma szary odcień i jest na niej dużo zaskórników? Prawdopodobnie masz problem z nadmierną produkcją sebum. Przeczytaj, czym jeszcze objawia się skóra łojotokowa i sprawdź, jak ją okiełznać.

Klinika od a do z

Jak wygląda rekonstrukcja włosów i kiedy przeprowadzić ten zabieg?

07.11.2023

Chcesz dogłębnie odżywić swoje włosy i wyraźnie poprawić ich wygląd? Jednym z zabiegów, na które możesz się zdecydować, jest rekonstrukcja włosów. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jakie są do niej wskazania oraz przeciwwskazania!

Klinika od a do z

Jak wzmocnić słabe włosy? Poznaj sposoby na zregenerowanie włosów

07.11.2023

Masz słabe włosy? Problem ten może być wynikiem stresu, osłabienia organizmu, zmian hormonalnych lub niektórych chorób. Po czym poznasz, że Twoje kosmyki nie są w dobrej kondycji? Jak wzmocnić słabe cebulki włosów? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Jak zadbać o cienką skórę? Najlepsze sposoby na pielęgnację

07.11.2023

Cienka skóra bywa również określana mianem skóry pergaminowej. Jej cechą charakterystyczną jest wyższa skłonność do przesuszania się, jak również to, że w jej przypadku naturalne procesy starzenia się cery mogą zachodzić nieco szybciej. Jeśli Twoja skóra jest cienka, zadbaj o jej prawidłową pielęgnację!

Klinika od a do z

Za co odpowiadają cebulki włosa? Sposoby na ich wzmocnienie

07.11.2023

Cebulka włosa jest jak jego fundament, podstawa. Jeśli jej kondycja nie jest najlepsza, same kosmyki również będą osłabione. Zastanawiasz się, jak wzmocnić cebulki włosów? Chcesz wiedzieć, jak o nie dbać, by odwdzięczyły Ci się gęstymi i lśniącymi kosmykami? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Rhinophyma, czyli guzowatość nosa. Skąd się bierze i jak ją wyleczyć?

01.10.2023

Zmagasz się z trądzikiem różowatym? Konsekwencją tej przewlekłej, trwającej latami choroby może być guzowatość nosa. Rhinophyma, bo tak inaczej określa się to schorzenie skóry, objawia się asymetrycznym, przybierającym czerwoną barwę nosem. Jakie są jej inne symptomy? Czy można ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i skutecznie zaradzić pokrzywce z zimna?

01.10.2023

Po spacerze w chłodny dzień na Twojej skórze pojawiają się krosty? To może być pokrzywka z zimna. Zmiany tego typu najczęściej występują zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Choć zwykle dają łagodne objawy, czasami pokrzywce towarzyszą poważniejsze dolegliwości. Przeczytaj, jak sobie z nią radzić.

Klinika od a do z

Opuchlizna na twarzy: przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie

01.10.2023

Opuchlizna twarzy może być spowodowana zmianami hormonalnymi, reakcją alergiczną, a nawet niewłaściwym trybem życia. Czasami wystarczy zmiana nawyków, by się z nią uporać, jeśli jednak obrzęk jest długotrwały lub towarzyszą mu inne objawy, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Przeczytaj, jak pozbyć się opuchlizny z twarzy.

Klinika od a do z

Przepuklina jądra miażdżystego – poznaj objawy i sposoby leczenia

01.10.2023

Dokucza Ci ból kręgosłupa, drętwienie i mrowienie kończyn, a także osłabienie mięśni? To może być przepuklina jądra miażdżystego. Jej powikłaniami mogą być problemy neurologiczne i ograniczenie mobilności. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia? Jak się je leczy? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Rozpoznanie przepukliny uwięźniętej – kiedy szukać pomocy lekarza?

01.10.2023

Przepuklina uwięźnięta to jeden z rodzajów niedrożności jelit. Dochodzi do niego, kiedy zawartość przepukliny zostaje zaciśnięta i nie może wrócić na właściwe miejsce. Stan ten powoduje silny, szybko narastający ból brzucha i zatrzymanie stolca. Przeczytaj, jakie są inne objawy tego schorzenia i dlaczego wymaga ono pilnego leczenia chirurgicznego.

Klinika od a do z

Walka z brodawkami wirusowymi: metody usuwania i zapobiegania

01.10.2023

Brodawki wirusowe mogą pojawiać się na dłoniach, stopach, twarzy oraz na innych obszarach ciała. Gdy są obecne w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą stać się przyczyną kompleksów. Skąd się biorą zmiany tego typu? Jakie są metody usuwania brodawek wirusowych i czy można uchronić się przed ich nawrotem?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie czerwieni wargowej?

01.10.2023

Zmiana barwy ust to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na zapalenia czerwieni wargowej. W przebiegu tej dolegliwości kolor warg zyskuje intensywnie czerwony odcień, a skóra staje się sucha i spierzchnięta. Jak jeszcze objawia się zapalenie czerwieni wargowej? Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Klinika od a do z

Jak wypełnianie policzków może wpłynąć na nasz wygląd?

01.10.2023

Modelowanie policzków to popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, na który decydują się osoby w różnych przedziałach wiekowych. W jaki sposób wypełnienie policzków może wpłynąć na wygląd twarzy? Jak przebiega ten zabieg i jakie są do niego przeciwwskazania?

Klinika od a do z

Leczenie asymetrii ust: metody i techniki dostępne w medycynie estetycznej

01.10.2023

Asymetryczne usta mogą być cechą wrodzoną, ale bywają również konsekwencją urazów i wypadków, a nawet nieudanych zabiegów kosmetycznych lub chirurgicznych. Lekka asymetria ust zazwyczaj jest niemal niedostrzegalna i nie stanowi poważnego problemu estetycznego. Gdy jest wyraźniejsza, może stanowić przyczynę kompleksów i złej samooceny. Jakie są sposoby na leczenie asymetrii ust?

Klinika od a do z

Nadmiar skóry po odchudzaniu? Oto, jak możesz sobie z nim poradzić

01.10.2023

Luźna i zwisająca skóra, której jest zauważalnie za dużo – to częsty skutek gwałtownej utraty masy ciała. Bez względu na to, czy sposobem na redukcję wagi była dieta, czy też operacja bariatryczna, pamiątką po dawnej sylwetce może być właśnie nadmiar skóry w okolicach brzucha i nie tylko. Czy można się go pozbyć?

Klinika od a do z

Co to jest masaż próżniowy i jakie daje korzyści dla ciała?

23.09.2023

Zabieg, który ma pozytywny wpływ na jędrność skóry, a na dodatek jest bezbolesny? Oba te warunki spełnia masaż próżniowy, który wykorzystywany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale także pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jakie jeszcze daje efekty? Kto może się na niego zdecydować? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Erytrodermia łuszczycowa - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę skóry?

23.09.2023

Erytrodermia łuszczycowa jest jedną z najcięższych postaci łuszczycy. Objawia się rozległym i intensywnym zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się naskórka. Co ważne, nieodpowiednio leczona może skutkować poważnymi komplikacjami. Przeczytaj o tym, jakie mogą być jej powikłania, a także, jakie terapie stosuje się w tym schorzeniu.

Klinika od a do z

Jak się objawia i jak leczyć łuszczycę miejsc intymnych?

23.09.2023

Łuszczyca narządów płciowych to jedna z rzadziej występujących odmian tej choroby. Objawy schorzenia, którymi są najczęściej bolesne pęknięcia skóry oraz łuszczenie się naskórka, a także lokalizacja zmian są dla pacjentów wyjątkowo uciążliwe i zmniejszają komfort ich życia. Jakie są przyczyny występowania łuszczycy miejsc intymnych? Jak się ją leczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Skąd bierze się potnica na naszych dłoniach i stopach? Poznaj sposoby leczenia

23.09.2023

Dostrzegasz na skórze swoich dłoni lub stóp pęcherze wypełnione płynem? Tego typu zmiany mogą być objawem potnicy. Choroba ta najczęściej dotyka osoby młode i w średnim wieku. Jakie są jej przyczyny? Jak jeszcze objawia się potnica? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Klinika od a do z

Skąd biorą się rozstępy na pośladkach i jak sobie z nimi poradzić?

23.09.2023

Choć rozstępy na pośladkach są naturalnymi zmianami i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, wyglądają mało estetycznie, więc mogą być źródłem kompleksów. Jakie są przyczyny ich powstawania? Kto jest narażony na tworzenie się rozstępów? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Co to jest obrzęk tłuszczowy i jak go rozpoznać?

17.09.2023

Lipodemia, która bywa czasami określana jako „choroba grubych nóg” to rzadka przypadłość, która jednak może być wyjątkowo uciążliwa. Jej głównym objawem jest obrzęk tłuszczowy – najczęściej zlokalizowany właśnie na kończynach dolnych. Kto jest narażony na to schorzenie? Dlaczego rozwija się lipodemia i jak ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak skutecznie pielęgnować blizny po szwach?

17.09.2023

Pozostałością po operacjach lub wypadkach mogą być nie tylko nieprzyjemne wspomnienia, ale również blizny po szwach. Jeśli są obecne w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą powodować kompleksy. Jak dbać o bliznę po zdjęciu szwów i czy są jakieś sposoby na to, by zmniejszyć jej widoczność?

Klinika od a do z

Skąd się biorą i jak leczyć żylaki na stopach?

17.09.2023

Żylaki to uciążliwa dolegliwość, która może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak powstają żylaki na stopach? Jak je leczyć i jak im zapobiegać?

Klinika od a do z

Efekt smutnego uśmiechu – wszystko o zmarszczkach marionetki

17.09.2023

Niektóre rodzaje zmarszczek nadają twarzy niezbyt korzystny wygląd. Świetnym przykładem są właśnie zmarszczki marionetkowe, przez które twarz wydaje się smutna. Skąd biorą się zmarszczki marionetki? Jak im zapobiegać i jak je zlikwidować?

Klinika od a do z

Zmęczone nogi? Oto skąd bierze się uczucie ciężkich nóg i jak mu zaradzić

17.09.2023

Uczucie ciężkości nóg to powszechna dolegliwość, której nie warto bagatelizować – szczególnie w sytuacji, gdy towarzyszą jej również inne objawy. Jak rozpoznać zespół ciężkich nóg? Jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Klinika od a do z

Czy kaszak jest niebezpieczny? Przyczyny i sposoby leczenia

09.09.2023

Kaszaki to dość często występujące zmiany skórne, które przypominają wypukłe guzki w kolorze zbliżonym do odcienia skóry. Jak powstają? Jak je leczyć i czy można zapobiec ich powstawaniu?

Klinika od a do z

Dermabrazja, czyli sposób na gładką skórę

09.09.2023

Gładka, przyjemna w dotyku skóra, na której nie widać śladów po trądziku, przebarwień i zmarszczek – to marzenie wielu osób. Jednym ze sposobów na to, by nadać cerze gładszy i bardziej młodzieńczy wygląd, jest właśnie dermabrazja. Na czym polega dermabrazja? Jakie są wskazania i przeciwskazania do tego zabiegu?

Klinika od a do z

Jak powiększyć małe usta? Poznaj skuteczne sposoby

09.09.2023

Pełne usta wyglądają bardzo efektownie – nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się różne triki na ich optyczne powiększenie. Jeśli jednak usta są bardzo wąskie i niewielkie, nawet najlepszy makijaż nie zapewni spektakularnego efektu. Jakie są dostępne metody i sposoby na powiększenie wąskich ust?

Klinika od a do z

Jak powstaje i jak leczyć grzybicę nosa i zatok?

09.09.2023

Zatkany nos i ból zatok to objawy, które mogą wskazywać nie tylko na infekcję bakteryjną lub wirusową, ale również na infekcję grzybiczą. W jaki sposób dochodzi do rozwoju grzybicy nosa i zatok? Czy to niebezpieczne? Jak leczyć ten typ infekcji?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć łuszczycowe zapalenie kości?

09.09.2023

Bóle kości i stawów, uczucie sztywności oraz widoczne deformacje stawów to mogą być objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Jakie są przyczyny tej choroby? Jakie są pozostałe objawy i czy łuszczyca stawowa jest wyleczalna?

Klinika od a do z

Jak wygląda łysienie telogenowe? Przyczyny i sprawdzone sposoby

09.09.2023

Utrata włosów może wynikać z wielu przyczyn jedną z nich jest łysienie telogenowe. Objawy tego schorzenia zwykle mają gwałtowny przebieg, a jego charakterystycznym symptomem jest znaczne przerzedzenie się kosmyków na głowie. Jeśli zauważasz wypadanie całych garści włosów podczas ich mycia czy szczotkowania, być może przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie łysienie telogenowe. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jak je leczyć? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Jak wygląda nacięcie krocza i ile się goi?

09.09.2023

Episiotomia, czyli nacięcie krocza, to procedura medyczna, która bywa stosowana podczas porodu naturalnego. Jakie są wskazania do tego zabiegu? Jak wygląda nacięcie krocza podczas porodu i jak przebiega jego gojenie się?

Klinika od a do z

Kłykciny kończyste odbytu – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

09.09.2023

Jeśli w okolicach odbytu zauważysz brodawkowate zmiany, być może masz do czynienia właśnie z kłykcinami kończystymi. Jakie są przyczyny ich powstawania? W jaki sposób leczy się kłykciny kończyste odbytu?

Klinika od a do z

Objawy i leczenie łuszczycy wysiękowej

09.09.2023

Zmiany skórne, które wyglądem przypominają rumień i które ulokowane są najczęściej w zagłębieniach oraz fałdach skórnych – to może być łuszczyca wysiękowa. Jak rozpoznać to schorzenie? Jakie są jego objawy i jak leczyć łuszczycę wysiękową?

Klinika od a do z

Przepuklina jądra u mężczyzn – jak wygląda i w jaki sposób ją leczyć?

09.09.2023

Guzek w mosznie, ból lub pieczenie jądra i uczucie ciągnięcia w okolicy pachwiny to najczęściej występujące symptomy przepukliny mosznowej. Jednak bywa i tak, że przez długi czas nie daje ona żadnych objawów. Schorzenie to może być wrodzone, ale przepuklina jądra u mężczyzny często pojawia się na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Sprawdź, jakie są metody jej leczenia.

Klinika od a do z

Przyczyny i objawy zaburzeń snu

09.09.2023

Kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się, bezdech senny i chrapanie – to tylko kilka spośród wielu nieprawidłowości, do jakich może dochodzić podczas nocnego odpoczynku. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń sennych? Czy można je wyleczyć?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie żylaków żołądka

09.09.2023

Nieleczone żylaki żołądka mogą być niebezpieczne. Niestety ich wczesne rozpoznanie bywa utrudnione z powodu ograniczonych objawów. Dlaczego żylaki powstają w układzie pokarmowym? Jakie symptomy mogą wskazywać na ich obecność i jak je leczyć?

Klinika od a do z

Trichotillomania, czyli choroba wyrywania włosów. Przyczyny oraz leczenie

09.09.2023

Utrata włosów może być spowodowana, między innymi, łysieniem androgenowym, uszkodzeniami mechanicznymi cebulek włosów lub zmianami hormonalnymi. Bywa jednak, że jej przyczyną nie jest wypadanie kosmyków, ale ich wyrywanie. Tego rodzaju zaburzenie to trichotillomania. Choroba wyrywania włosów zwykle ma podłoże psychologiczne bądź genetyczno-środowiskowe. Przeczytaj, jakie są jej objawy i jak ją wyleczyć.

Klinika od a do z

Zmiany skórne a tarczyca - jak wyglądają i jak je leczyć?

09.09.2023

Schorzenia tarczycy mogą skutkować nie tylko kłopotami hormonalnymi, niespodziewanymi wahaniami wagi lub przewlekłym zmęczeniem, ale również problemami skórnymi. Czym są plamy tarczycowe? Jak wyglądają? Jak je rozpoznać i leczyć?

Klinika od a do z

Blizny po ospie - jak powstają i jak się z nimi uporać?

10.08.2023

Wysoka skuteczność szczepionek na ospę prawdziwą i sukcesywnie przeprowadzane akcje szczepień pozwoliły na dobre wyeliminować to groźne schorzenie zakaźne. Zapadalność na dużo łagodniejszą ospę wietrzną jest jednak wysoka – to typowa choroba wieku dziecięcego. Częstą pamiątką po przebytej ospie wietrznej są blizny na skórze. Jeśli występują w widocznych miejscach, mogą stanowić spory problem natury estetycznej. Jak powstają blizny po ospie i jak je usunąć?

Klinika od a do z

Czy znamię błękitne jest niebezpieczne? Przyczyny powstawania i usuwanie

10.08.2023

Charakterystyczny niebieskawy odcień znamienia błękitnego może budzić wątpliwości i obawy. Czy ten rodzaj znamienia barwnikowego może być niebezpieczny? Dlaczego powstają błękitne znamiona i w jaki sposób się je leczy?

Klinika od a do z

Jak i czym leczyć zapalenie mieszków włosowych?

10.08.2023

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość, która jednak bywa bagatelizowana. Czym się objawia? Jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych i w jaki sposób przebiega leczenie tego schorzenia?

Klinika od a do z

Jak wygląda i jak leczyć łupież tłusty?

10.08.2023

Na swoich włosach lub skórze głowy dostrzegasz białe albo żółtawe fragmenty złuszczającego się naskórka, którym towarzyszą również objawy nasilonej pracy gruczołów łojowych? To może być łupież tłusty. Jak go rozpoznać? Dlaczego się pojawia i jak leczyć łupież tłusty?

Klinika od a do z

Skąd biorą się rozszerzone pory i jak skutecznie się ich pozbyć?

10.08.2023

Skóra jest porowata – to całkowicie naturalne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Niekiedy jednak pory skórne ulegają poszerzeniu i stają bardzo widoczne. Dlaczego tak się dzieje? Jak można zwęzić pory na skórze?

Klinika od a do z

Czy trądzik może mieć podłoże alergiczne?

09.08.2023

Uciążliwe zmiany trądzikowe nie znikają, pomimo stosowanych kuracji? A może pojawiają się głównie w sezonie wiosennym i letnim, gdy stężenie pyłków z alergenami w powietrzu jest wysokie? Alergie wziewne, kontaktowe lub pokarmowe mogą powodować nie tylko katar i swędzenie oczu, ale czasami przyczyniają się również do występowania zmian skórnych, które przypominają trądzik. Jak może wyglądać trądzik alergiczny? Jak go leczyć?

Klinika od a do z

Jak powstają rumienie na naszej skórze i co jest ich przyczyną?

09.08.2023

 

Punktowe zaczerwienienie skóry, które pojawia się pod wpływem różnego rodzaju czynników to częsta przypadłość dermatologiczna, która bywa bagatelizowana. Czy rumień może zwiastować poważniejsze schorzenia? Dlaczego powstaje? Czy wymaga leczenia?

 

Klinika od a do z

Łuszczyca paznokci - jak się objawia i jak poradzić sobie z tym problemem?

09.08.2023

Niepokojący wygląd paznokci nie zawsze musi oznaczać infekcję grzybiczą. U niektórych osób zgrubienia na paznokciach, zmiana ich koloru oraz pojawiające się na nich plamki to objawy łuszczycy. Jak rozpoznać to schorzenie? Jak leczyć łuszczycę paznokci i czy można się nią zarazić?

Klinika od a do z

Żylaki macicy: w jaki sposób powstają i jak przebiega leczenie?

09.08.2023

Żylaki mogą pojawić się nie tylko na kończynach dolnych, ale również w wielu mniej oczywistych miejscach – między innymi w macicy. Jak powstają żylaki macicy? Czy są groźne i jak je wyleczyć?

Klinika od a do z

Co to jest łysienie trakcyjne i jak mu zapobiegać?

26.07.2023

Noszenie spiętych włosów, ciasne zaplatanie warkoczy lub częste wykonywanie doczepów to kwestie, które nie służą dobrej kondycji fryzury. Nadmierne napinanie skóry głowy i ciągnięcie za włosy może przyczyniać się do łysienia trakcyjnego. Zauważasz u siebie wzmożoną utratę włosów w okolicach skroni i czoła? To może być właśnie objaw łysienia trakcyjnego! Jak je rozpoznać i jak się z nim uporać?

Klinika od a do z

Czym jest iniekcja w medycynie i jakie są jej rodzaje?

26.07.2023

Korzystnym sposobem na podawanie niektórych leków oraz innych substancji jest wykonanie iniekcji. Jest to jedna z popularniejszych procedur medycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz medycynie estetycznej i kosmetyce. Na czym polega iniekcja? Jakie są jej rodzaje?

Klinika od a do z

Czym są i jak powstają naczyniaki rubinowe?

26.07.2023

Czerwone lub bordowe plamki oraz grudki na skórze – właśnie tak wyglądają naczyniaki rubinowe. To powszechnie spotykane zmiany skórne, które mogą dość mocno rzucać się w oczy. Skąd się biorą naczyniaki rubinowe? Czy są groźne i czy można się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Jak działa znieczulenie nasiękowe?

26.07.2023

Podczas wielu zabiegów medycznych konieczne jest zastosowanie znieczulenia. Nie zawsze musi to być znieczulenie ogólne – w wielu przypadkach zupełnie wystarczające okazują się środki zastosowane miejscowo. Punktowo działa właśnie znieczulenie nasiękowe, które bywa również określane mianem znieczulenia infiltracyjnego. Na czym polega ten typ znieczulenia? Kiedy jest stosowane? Jakie są wskazania i przeciwskazania do znieczulenia nasiękowego?

Klinika od a do z

Jak powstaje melasma i w jaki sposób się jej pozbyć?

26.07.2023

Ciemniejsze plamy i przebarwienia na skórze mogą być objawem melasmy. W jaki sposób powstaje melasma? Jakie są powody tworzenia się tych przebarwień i czy można je wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak zlikwidować dolinę łez pod oczami?

19.07.2023

Długie i wąskie zagłębienia skóry pod oczami, które biegną po łuku od wewnętrznego kącika oka do policzka – to właśnie dolina łez. Chociaż jej nazwa brzmi intrygująco, to jednak jest to swojego rodzaju defekt estetyczny. Jak powstaje? Czy można temu zapobiec? W jaki sposób zminimalizować widoczność doliny łez?

Klinika od a do z

Jak zwalczyć kurze łapki na twarzy?

19.07.2023

Jednymi z pierwszych zmarszczek, jakie zwykle pojawiają się na twarzy, są właśnie kurze łapki. Są to zmarszczki mimiczne – powstają wokół oczu i pod względem wyglądu przypominają rozchodzące się promienie słońca albo odcisk kurzej łapki. Choć zmarszczki te nadają twarzy pogodny i serdeczny wygląd, to jednak pojawiają się już u osób po 25. roku życia i optycznie postarzają twarz. Dlaczego powstają kurze łapki? Jak je usunąć?

Klinika od a do z

Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

19.07.2023

Pionowe zmarszczki w okolicach ust bywają określane mianem zmarszczek palacza. To bruzdy, które wyostrzają rysy twarzy i optycznie ją postarzają. Czy rzeczywiście powstają wyłącznie od palenia papierosów? Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

Klinika od a do z

Przyczyny i sposoby na hiperpigmentację

19.07.2023

Ciemne plamy i przebarwienia na skórze, których trudno się pozbyć – to główne objawy hiperpigmentacji. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, a z uwagi na fakt, że najczęściej występuje na skórze twarzy, hiperpigmentacja bywa przyczyną kompleksów. Co ją powoduje? Czy można jej uniknąć i jakie są sposoby na hiperpigmentację?

Klinika od a do z

Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe. Jak sobie z nimi radzić?

19.07.2023

Poszerzone naczynia krwionośne i widoczne „pajączki” na skórze to właśnie teleangiektazje. Często można zaobserwować je na kończynach dolnych – szczególnie wokół kostek. Pajączki naczyniowe pojawiają się jednak również na twarzy. Czy teleangiektazje są groźne? Jakie są przyczyny powstawania pajączków naczyniowych i jak je usunąć?

Klinika od a do z

Jak poprawić kształt i wygląd cofniętej brody?

19.07.2023

Kształt brody w dość dużej mierze wpływa na ogólny wygląd twarzy – szczególnie z profilu. Jeśli broda jest cofnięta, twarz może wydawać się krąglejsza. Cofniętej brodzie często towarzyszy bowiem również podwójny podbródek. Dlaczego u niektórych osób występuje cofnięta broda? Czy można w jakiś sposób poprawić jej wygląd?

Klinika od a do z

Jak zlikwidować bryczesy na udach?

19.07.2023

Bryczesy to specyficzny fason spodni do jazdy konnej, który charakteryzuje się nieco luźniejszym krojem w okolicach ud i dopasowaniem w łydkach. Jest to również popularne określenie nadmiaru tłuszczu na udach, który nadaje im masywny wygląd i właśnie na tym się skupimy. Dlaczego powstają bryczesy na udach? Jak się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Łupież pstry na głowie i ciele: jak rozpoznać i leczyć?

19.07.2023

Nie każdy rodzaj łupieżu występuje wyłącznie na skórze głowy. Łupież pstry jest tego świetnym przykładem – najczęściej można dostrzec jego objawy na dekolcie, szyi lub brzuchu. Jak wygląda łupież pstry? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób przebiega leczenie?

Klinika od a do z

Łysienie łojotokowe - poznaj przyczyny i sposoby leczenia

19.07.2023

Proces łysienia może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze dotyka wyłącznie mężczyzn. Niektóre schorzenia skórne mogą przyczyniać się do utraty włosów. Jednym z nich jest łojotokowe zapalenie skóry, które najczęściej obejmuje skórę na głowie i właśnie z tego względu bywa przyczyną wypadania włosów oraz przerzedzania się fryzury. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak wygląda leczenie łysienia łojotokowego?

Klinika od a do z

Skąd biorą się malformacje kapilarne i jak je wyleczyć?

19.07.2023

Malformacje kapilarne nieprzypadkowo bywają określane mianem „plam czerwonego wina” – pod względem wyglądu i kolorystyki rzeczywiście przypominają winną plamę. Zmiany te występują na różnych obszarach skóry, ale najczęściej w dość mocno wyeksponowanych miejscach: na głowie, szyi lub twarzy. Skąd się biorą malformacje kapilarne? Czy są groźne i jak się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Przepuklina jelitowa - objawy, przyczyny, sposoby leczenia

06.07.2023

Niepokojąca wypukłość w okolicach brzucha, która powiększa się podczas kaszlu i wysiłku, to może być właśnie przepuklina jelitowa. Czym jest to schorzenie? Jakie są objawy i przyczyny powstawania przepukliny jelitowej? Jak ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Przepuklina żołądkowa - charakterystyczne objawy oraz sposoby leczenia

06.07.2023

Zgaga i pieczenie w przełyku, kaszel i chrypka – to objawy, które łatwo zbagatelizować i uznać za symptomy niestrawności. Mogą one jednak świadczyć o przepuklinie żołądkowej. Czym jest to schorzenie? Dlaczego powstaje i jak może być leczona przepuklina żołądka?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie naczyniaków na skórze

06.07.2023

Czerwone plamki lub guzki na skórze albo w tkance podskórnej mogą budzić niepokój, ale bardzo często okazują się niegroźnymi naczyniakami. Czym są te zmiany? Dlaczego powstają naczyniaki skóry i w jaki sposób można je leczyć?

Klinika od a do z

Skuteczne sposoby na rozstępy na brzuchu

06.07.2023

Szybkie rozciąganie się skóry na brzuchu to charakterystyczne zjawisko w okresie ciąży, ale też w sytuacji, gdy nagle przybierze się na wadze. Okoliczność ta jest jednym z głównych czynników powodujących rozstępy na tym obszarze ciała. Czy można zapobiegać tworzeniu się rozstępów? Jak skutecznie wyleczyć rozstępy na brzuchu?

Klinika od a do z

Skąd biorą się czarne pryszcze na naszej twarzy?

06.07.2023

Czarne kropki na nosie, brodzie lub czole to częsta dolegliwość i to nie tylko wśród nastolatków. Zmiany tego rodzaju mogą dotyczyć osób w niemal każdym przedziale wiekowym i występować zarówno na twarzy, jak i na plecach lub dekolcie. Czarny pryszcz to objaw trądziku zaskórnikowego. Dlaczego powstają zaskórniki? Jak leczyć czarne wypryski i jak im przeciwdziałać?