Jak działa laser diodowy?
Precyzja lasera diodowego wynika ze specyfiki jego działania. Jest to urządzenie, które wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy – na przykład w zabiegach depilacji laserowej. Co to oznacza w praktyce?
- Laser diodowy umożliwia posługiwanie się precyzyjnie określoną falą (najczęściej o długości 800 lub 810 nanometrów.
- Wiązka określonej długości jest przesyłana za pomocą głowicy w głąb skóry, gdzie napotyka na przykład mieszki włosowe, które zawierają wysoki poziom melaniny. Energia lasera jest pochłaniana przez melaninę, przez co mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu.
Bardzo ważne jest to, że pozostałe tkanki nie zostają uszkodzone – precyzyjnie dobrana długość fali pozwala oddziaływać wyłącznie w wybranym zakresie. Właśnie z tego względu laser diodowy jest tak chętnie wykorzystywany w zabiegach depilacji.
Jakie zabiegi można wykonać przy użyciu lasera diodowego?
W gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej lasery diodowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w zabiegach depilacji laserowej. Mogą być również wykorzystywane do zamykania popękanych naczynek krwionośnych lub do leczenia przebarwień, ale w tej roli częściej sięga się jednak po lasery frakcyjne oraz lasery pikosekundowe.
Laser diodowy do depilacji
W zabiegach epilacji laserowej szerokie zastosowanie znajduje właśnie laser diodowy. Jego precyzyjna wiązka pozwala na skuteczne niszczenie mieszków włosowych, dzięki czemu efekty zabiegu są trwałe. Urządzenia tego typu wyposażane są w głowice różnej wielkości (często posiadają również systemy chłodzenia), dzięki czemu zabieg może być wykonany praktycznie na dowolnych partiach ciała.
Istotną informacją dla osób o wrażliwej skórze jest fakt, że działanie lasera diodowego może być indywidualnie regulowane. Poza tym specyfiką lasera diodowego jest posługiwanie się falą konkretnej długości, co pozwala docierać precyzyjnie do cebulek włosów – bez uszkadzania innych obszarów skóry.
Jakie są wskazania do depilacji laserowej laserem diodowym?
Decyzja o wyborze tej konkretnej metody depilacji jest w pełni indywidualna i dowolna – jest to zabieg typowo estetyczny. Istnieją jednak pewne czynniki, które przemawiają za tym, że właśnie depilacja laserem diodowym może okazać się dobrym pomysłem:
- Nadmierne owłosienie.
- Jasna skóra i ciemniejsze, kontrastujące włoski.
- Inne metody depilacji nie zapewniają satysfakcjonującego efektu.
Depilacji laserowej poddają się osoby w różnych przedziałach wiekowych, a także każdej z płci. W ten sposób można usunąć trwale owłosienie niemal z całego ciała, jak również wyłącznie z wybranych obszarów.
Zabieg depilacji laserem diodowym jest bezpieczny dla skóry – wiązka światła dociera bezpośrednio do cebulek włosowych i włosów, niszcząc je. Mimo to nie każdy może poddać się tej metodzie depilacji.
Depilacja laserem diodowym – najważniejsze przeciwskazania
Niektóre schorzenia, przyjmowane leki oraz inne czynniki mogą być przeciwskazaniem dla zabiegów z użyciem lasera diodowego. Kto nie powinien korzystać z tej metody depilacji?
- Kobiety w ciąży.
- Osoby, które zauważają u siebie aktywne infekcje skórne, opryszczkę, skaleczenia lub podrażnienia w miejscu zabiegu.
- Osoby stosujące leki i kosmetyki fotouczulające – w tej sytuacji warto dokończyć kurację, odczekać kilka tygodni i dopiero wówczas poddać się depilacji laserem diodowym.
- Chorzy na epilepsję.
- Osoby chorujące na bielactwo oraz chorzy na łuszczycę.
- Osoby chorujące na nowotwory złośliwe aktualnie lub w przeszłości – w tym wypadku należy zasięgnąć porady od lekarza prowadzącego.
- Osoby chorujące na zakrzepicę aktualnie lub w przeszłości – szczególnie jeśli schorzenie dotyczy obszaru planowanego zabiegu. W tym wypadku również należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.
Laser diodowy to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Zabiegi z jego użyciem są niemal nieodczuwalne, mało uciążliwe i bardzo precyzyjne w działaniu.