Czym jest i skąd się bierze opuchlizna na twarzy?
Opuchlizna to stan, kiedy w znajdujących się pod skórą tkankach zbiera się nadmiar płynu – wody, limfy bądź krwi. Obrzęk może wynikać ze zmian zapalnych, chorób towarzyszących, stresu czy złych nawyków. W niektórych przypadkach jest on uwarunkowany genetycznie. Zmiany tego rodzaju mogą mieć łagodny, umiarkowany lub ciężki charakter, a także dotyczyć różnych części twarzy.
Opuchlizna twarzy – objawy
Najczęściej obrzęk występuje na policzkach, nosie, brodzie, powiekach lub wargach. W zależności od przypadku, obejmuje obie albo jedną stronę twarzy. Opuchliźnie może towarzyszyć zaczerwienienie skóry lub bladość, dolegliwości bólowe, a niekiedy także zmiana kształtu twarzy. Czasami występuje również gorączka, przyspieszone tętno i duszności. Każdy z tych objawów może skutkować spadkiem samopoczucia i utrudniać normalne funkcjonowanie.
Opuchlizna twarzy – przyczyny
Powstawanie opuchlizny twarzy spowodowane jest zaburzeniem równowagi wodnej organizmu. Ta z kolei często jest skutkiem prowadzenia niezdrowego trybu życia. Tego rodzaju zmiany w obrębie twarzy mogą również zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne.
Opuchlizna twarzy może być spowodowana:
- Chorobami ogólnoustrojowymi – na przykład niewydolnością nerek, chorobami zębów i jamy ustnej, chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz innymi schorzeniami.
- Alergią – wówczas obrzękowi towarzyszyć może świąd oraz zaczerwienienie twarzy, a także inne dolegliwości typowo alergiczne (na przykład katar, zapalenie spojówek).
- Urazem – na przykład będącym skutkiem uderzenia się.
- Stanem zapalnym – w tym przypadku zazwyczaj oprócz obrzęku pojawia się również ból i zaczerwienienie skóry oraz podwyższona temperatura ciała.
- Zmianami hormonalnymi – na przykład występującymi w okresie przedmiesiączkowym, podczas menopauzy lub w ciąży. Mogą być one również skutkiem niedoczynności tarczycy.
- Nieodpowiednią dietą – obfitującą w sól, przetworzoną żywność i alkohol.Przyjmowaniem niektórych leków – na przykład preparatów sterydowych czy antykoncepcyjnych, które mogą powodować nadmierne gromadzenie się wody w organizmie.
- Przyjmowaniem niektórych leków – na przykład preparatów sterydowych czy antykoncepcyjnych, które mogą powodować nadmierne gromadzenie się wody w organizmie.
- Niedostateczną ilością snu – sprzyjającą obrzękom powiek.
To najczęstsze przyczyny opuchlizny twarzy. Jeśli dostrzegasz ten problem u siebie, skonsultuj się z lekarzem, by ustalić, co powoduje tę dolegliwość u Ciebie. Czasami niewielka zmiana w nawykach lub w stosowanych kuracjach wystarczy, by zredukować opuchliznę twarzy do minimum.
Jak pozbyć się opuchlizny z twarzy?
Aby pozbyć się opuchlizny na twarzy, kluczowe jest ustalenie przyczyny powstania takich zmian. Kiedy są one wynikiem choroby, konieczne jest leczenie podstawowego schorzenia. Jeśli opuchlizna została wywołana zakażeniem, stosuje się terapię antybiotykami. Z kolei obrzęk powiek, który okazał się następstwem zapalenia spojówek, leczy się miejscowo z użyciem maści lub kropli. Jeśli natomiast opuchlizna jest skutkiem ubocznym stosowanych leków, konieczna jest konsultacja z lekarzem i rozważenie zmiany preparatów na inne.
Leczenie opuchlizny twarzy
Podstawą leczenia opuchlizny twarzy jest wyeliminowanie przyczyny tego schorzenia – niezbędna jest więc dokładna diagnoza. Możliwe jest również wdrożenie kuracji farmakologicznej. Najczęściej stosowane środki to: leki przeciwzapalne, antybiotyki, ale też maść na opuchliznę lub specjalne płyny i napary do przemywania twarzy.
Niwelowanie efektu opuchniętej twarzy, a w szczególności opuchlizny powiek, mogą zapewnić również proste i domowe metody.
Domowe sposoby na obrzęk twarzy
Co na opuchliznę twarzy można stosować we własnym zakresie? Przede wszystkim zioła oraz okłady! Skuteczne mogą być zarówno kompresy z rumianku lub świetlika, jak również okłady z zielonej herbaty, domowe maseczki z ogórka oraz masaż kostkami lodu. Sposoby te należy jednak traktować doraźnie – pomogą uporać się z umiarkowaną opuchlizną, która może być skutkiem niewyspania, ale nie zastąpią profesjonalnego leczenia.
Zabiegi na opuchliznę twarzy
Kolejnym rozwiązaniem, na które możesz się zdecydować, zmagając się z opuchlizną na twarzy, są zabiegi medycyny estetycznej. Warto rozważyć je, zwłaszcza kiedy zmiany są długotrwałe i znacznie obniżają komfort Twojego życia. Pamiętaj, że decyzja o poddaniu się takiej terapii powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą. Najczęściej stosowanymi metodami są:
- Mezoterapia igłowa – zabieg, dzięki któremu cera staje się odżywiona, lepiej nawilżona i rozświetlona. Ponadto niweluje on opuchliznę twarzy.
- Drenaż limfatyczny – zabieg, który usprawnia krążenie limfy oraz odprowadza jej nadmiar. Jeśli przyczyną obrzęku był właśnie zastój limfatyczny, wykonanie drenażu może pomóc w zniwelowaniu opuchlizny.
W redukowaniu obrzęków twarzy pomocne bywają również masaże – zarówno te wykonywane samodzielnie, jak i w profesjonalnym gabinecie.
Opuchlizna twarzy – profilaktyka
Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się obrzęku na twarzy? Przede wszystkim nie bagatelizuj roli zdrowego odżywiania! Dieta bogata w cukier i sól sprzyja powstawaniu obrzęków. Równie ważne jest picie wystarczającej ilości wody i rezygnacja z nałogów. By zmniejszyć ryzyko powstawania takich zmian, zadbaj także o higienę snu – pamiętaj, że optymalny czas nocnego odpoczynku dla osób dorosłych wynosi około ośmiu godzin.